کد گزارش : 131631
تاریخ گزارش : 1396/05/13
تغییر اندازه نوشته

رونمایی از کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی» در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد

نشست «رمزگشایی از معمای تدام توسعه نیافتگی و گشودن افق معرفتی به توسعه» همراه با رونمایی از کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی» اثر داگلاس نورث، پنج شنبه، 5 مردادماه در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار شد.

به گزارش عطنا، در این نشست علی رضا‌قلی، پژوهشگر مکتب نهادگرایی، حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س)، سیدسعید مهاجرانی، مترجم کتاب و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) و فرشاد مؤمنی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی حضور داشتند.

کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی» اثر داگلاس نورث، توسط سیدسعید مهاجرانی و زهرا فرضی‌زاده با مقدمه فرشاد مؤمنی ترجمه و توسط نشر نهادگرا منتشر شده است.

«فهم فرایند تحول اقتصادی» آخرین اثر مهم داگلاس نورث قبل از پرداختن به مسئله خطیر و خارق‌العاده صورت‌بندی نظری توسعه بر محور خشونت به حساب می‌آید که شامل مجلدات دوگانه نورث است که به ترتیب در سال‌های 2009 و 2013 انتشار یافتند و از جهاتی عمیق‌ترین و راه‌گشاترین صورت بندی‌ها از مسئله توسعه نیافتگی به حساب می‌آید.اخبار مرتبط با این گزارش:


گزارش تصویری/

رونمایی از کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی» در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد

در نشست «رمزگشایی از معمای تدام توسعه نیافتگی و گشودن افق معرفتی به توسعه» از کتاب «فهم فرآیند تحول اقتصادی» اثر «داگلاس نورث» رونمایی شد.


حسین راغفر در مراسم رونمایی از کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی» مطرح کرد:

وضعیت امروز کشور حاصل سیاست‌های 30 سال گذشته است/ کجای دنیا بازار آزاد موفق بوده که ما مورد دوم باشیم/ فهم ما از آزاد‌سازی غلط است

عضو هیئت علمی دانشگاه‌ الزهرا(س) با اشاره به اینکه بازار آزاد رها در بین سیاست‌گذاران جامعه، مدافعان سرسختی دارد، گفت: ما باید ابتدا بسترهای بازار آزاد را فراهم کنیم و از سوی دیگر بازار آزاد رها در هیچ‌جای دنیا خود را موردی موفق نشان داده است که ما مورد دوم آن باشیم.


سیدسعید مهاجرانی در رونمایی از کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی» بیان کرد:

لزوم بومی‌سازی مباحث کتاب «داگلاس نورث»/ جاده توسعه یک طرفه نیست

سیدسعید مهاجرانی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) و مترجم کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی»، «داگلاس نورث» با اشاره به اینکه این کتاب بین‌رشته‌ای است، نسبت به بومی‌سازی مباحث آن در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تأکید کرد.


فرشاد مؤمنی در مراسم رونمایی از کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی»؛

این کتاب مهمترین اثر «داگلاس نورث» است/ مسئله اقتصاد ایران، قوه مجریه نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌ طباطبائی کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی» را مهمترین اثر «داگلاس نورث» خواند و گفت: اگر این کتاب عمیق و درست خوانده شود برای فهم مشکلات کشور و ساز و کارهای حل آن، افق‌های روشنی را ایجاد می‌کند.


علی‌ رضاقلی در رونمایی از کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی»؛

سازمان‌هایی که شوروی ایجاد کرد، موجب سقوط‌ این کشور شد/ لزوم توجه به انباشت فرهنگی در تبین فرایند اقتصادی

نویسنده کتاب‌های جامعه‌شناسی خودکامگی و جامعه‌شناسی نخبه‌کشی، در مراسم رونمایی از کتاب «فهم فرایند تحول اقتصادی» این کتاب را در ادامه آثار «داگلاس نورث» خواند و گفت: «نورث» در اقتصاد تلاش کرد که بداند کدام نظام‌های اقتصادی متوقف شده‌اند و علت عدم رشد آنها چیست؟ او در پی راه‌حلی برای بهبود عملکرد اقتصادی جوامعی است که نظام اقتصادی آنها متوقف شده بود.