کد خبر : 92434
تاریخ درج خبر : 1396/04/03
تغییر اندازه نوشته

ديپلمات هاي اروپايي پيش‌بيني كردند؛

حمایت اروپا از تمدید یک ساله توافق FATF با ایران

طبق اظهارنظر دیپلمات‌های اروپایی احتمال اینکه معلق ماندن اقدامات متقابل علیه ایران توسط FATF یک سال دیگر تمدید شود؛ زیاد است.

به گزراش عطنا به نقل از روزنامه اعتماد، طبق توافق وزارت اقتصاد و دارایی با گروه کاری اقدام مالی FATF قرار بود تا ژوئن ٢٠١٧ ایران دستورالعمل‌های مورد نظر این گروه را اجرایی کند تا با صدور بیانیه‌ای از طرف FATF با حذف نام ایران از لیست سیاه، کشورها را برای برقراری روابط بانکی با ایران آسوده خاطر کند.

هرچند در ماه مورد اشاره FATF از اقدامات ایران و تلاش‌هایش قدردانی کرد اما گویا این توافق یک سال دیگر تمدید می‌شود و سایه سنگینی که بر روابط بانکی ایران و کشورهای دیگر افتاده بود؛ در ١٢ ماه پیش رو نیز برقرار می‌ماند.

 

الزام ایران برای اجرای دستورالعمل‌ها

ایران برای جلب نظر FATF باید گزارش‌های مالی خود را به این گروه ارائه دهد تا با ایجاد شفافیت در عملیات مالی، به گروه مزبور از حیث نداشتن عملیات پولشویی و تامین مالی تروریسم اطمینان ببخشد.

همان زمان که وزارت اقتصاد این توافق را با FATF امضا کرد؛ عده‌ای تحلیلگران نگران ارائه گزارش‌هایی بودند که بخشی از اطلاعات محرمانه ایران را برای سازمان‌های بین‌المللی رو کند. این نگرانی همچنین در روزهای گذشته بیشتر هم شد چراکه کنگره امریکا تحریم‌های جدیدی را به نام S٧٢٢ علیه سپاه ایران به تصویب رساند.

بر این اساس کارشناسان معتقدند ارائه گزارش‌های مالی به FATF از سوی ایران زمینه لازم برای تحریم بانک‌هایی که با سپاه تعاملات مالی دارند را فراهم خواهد کرد.

اما اگر ایران طبق توافق خود با گروه اقدام مالی عمل نکند و از ارائه این گزارش‌ها و رعایت دستورالعمل‌های آنها سرباز زند مشکل دیگری به وجود می‌آید.

با عدم انجام تعهدات FATF، این گروه اقدام مالی می‌تواند با صدور بیانیه‌ای منفی، ریسک برقراری روابط بانکی با ایران را بالا برده و علیه ایران اقدامات متقابل انجام دهد. به عبارت خیلی ساده ماجرای FATF برای ایران دو سر تحریم خواهد بود.

تلاش برای جلب نظر شرکای مالی

مسئولان پولی کشور بالغ بر ١٢ ماه است تعهدات خود به FATF را اجرایی کرده و سعی در اصلاح قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم داشتند. اما امروز که بحث تحریم‌های S٧٢٢ به صورت جدی مطرح شده است، گزارش‌های ارائه شده به گروه مالی اقدام مالی، می‌تواند آنچه امریکا برای اجرای تحریم‌های مزبور نیاز دارد؛ در اختیار قرار دهد.

به گزارش تسنیم به نقل از المانیتور، گروه کاری اقدام مالی (اف‌ای تی اف) که یک گروه ناظر مالی قدرتمند به شمار می‌رود این هفته در والنسیای اسپانیا تشکیل جلسه می‌دهد تا اقداماتی اتخاذ کند که می‌تواند توافق هسته‌ای ایران را تقویت کند یا آن را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

بعد از توافق هسته‌ای سال ٢٠١۵، گروه کاری اقدام مالی که یک سازمان بین دولتی مستقر در پاریس است و استانداردهایی را برای فعالیت بانک‌های سراسر جهان تدوین می‌کند، سال گذشته موافقت کرد که برای مدت یک سال اقدامات متقابل علیه ایران را به حالت تعلیق دربیاورد.

این تحریم‌ها، که به موسسات مالی در مورد تعامل با کشورهایی که دارای سوابق ضعیفی در زمینه مقابله با تامین مالی تروریزم و پولشویی هستند هشدار می‌دهد، ایران را به همراه کره شمالی در فهرست سیاه فعالیت‌های بانکداری قرار داده بود و مانع دیگری برای از سر‌گیری یا شروع همکاری بانک‌های آسیایی و غربی با ایران محسوب می‌شد.

تمجید از تلاش‌های ایران

انتظار می‌رود این نهاد غیردولتی تصمیم بگیرد که آیا تعلیق اقدامات علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کند یا نه. اگر این تمدید تعلیق به تصویب برسد، فرصت بیشتری به ایران خواهد داد تا برنامه اقدام اعلام شده در سال گذشته برای انطباق بیشتر بخش بانکی خود با هنجارهای بین‌المللی را اجرایی کند.

در نشست ژوئن ٢٠١۶ در کره جنوبی، اف‌ای تی اف از ایران به دلیل تلاش‌هایش تمجید کرده بود. ایران ترجیح می‌دهد تحریم‌ها به صورت دایمی لغو شود، اما بهترین شرایطی که این کشور به تحقق آن امیدوار است، ادامه تعلیق است.

سه دیپلمات اروپایی که نخواستند نام‌شان فاش شود گفتند، کشورهای اروپایی از تمدید تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران برای یک سال دیگر حمایت می‌کنند. آنها استدلال کردند که حفظ ایران در منطقه خاکستری، به جای بازگرداندن آن به لیست سیاه، تهران را تشویق خواهد کرد تا گام‌های بیشتری برای بهبود عملکرد بانکی خود و تقویت اعتماد بردارد.

الی گرانمایه، تحلیلگر موسسه انگلیسی شورای اروپایی در زمینه روابط خارجی گفت: «تمدید تعلیق اقدامات اف‌ ای تی اف علیه ایران برای شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی که با ایران همکاری می‌کنند امری ضروری است… بدون این تمدید، معدود توافقاتی هم که در حال حاضر دارد منعقد می‌شود متوقف خواهد شد.»

گرانمایه افزود: «بانک‌های مهم چینی و روسی نیز ملزم به تبعیت از اف‌ای تی اف هستند و برای انعقاد توافقات بزرگ باایران به چراغ سبز قبلی اف‌ای تی اف نیاز دارند.»

این در حالی است که مخالفان سرسخت برجام در امریکا، مخالف تمدید تعلیق اقدامات گروه کاری اقدام مالی علیه ایران هستند. اوایل هفته، جوزف لیبرمن و مارک کیرکمن، سناتورهای سابق امریکایی در مقاله‌ای در روزنامه وال استریت ژورنال خواهان برقراری مجدد اقدامات متقابل اف‌ای‌تی‌اف علیه ایران شدند.

لیبرمن ریاست لابی صهیونیستی اتحاد علیه ایران هسته‌ای را بر عهده دارد و کیرک هم از مشاوران این گروه است. با وجود تعلیق تحریم‌های اف‌ای تی اف علیه ایران، بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ غربی همچنان به دلیل نگرانی از تحریم‌های پابرجای دولت امریکا از همکاری با ایران امتناع می‌کنند.

با وجود آنکه پس از توافق هسته‌ای، ایران برای برقراری سوییفت اقدام کرد و با باز شدن آن، سعی در افزایش روابط کارگزاری دارد، اما شرایط جدید این خطر را برای ایران دارد که روابط کارگزاری ایران که بعد از توافق هسته‌ای افزایش پیدا کرده‌بود دوباره در هم بریزد و بانک‌های اروپایی و حتی آسیایی به دلیل امریکا هراسی، از ایجاد روابط مالی با ایران طفره روند.

شاید بیراه نباشد تحلیل کارشناسان اقتصادی که معتقدند احتمال آنکه شبکه کارگزاری بانک مرکزی ایران از این تحریم سالم بیرون بیاید تقریبا صفر است؛ را محتمل تلقی کنیم. چراکه تحریم‌های آمریکا می‌تواند به قدری ریسک کار با ایران را بالا ببرد که افراد استند لیست دوباره اضافه شوند. مگر آنکه تعدادی با انگیزه‌هایی خاص به این لیست مجدد اضافه نشوند.

یکی از دستاوردهای برجام برای اقتصاد ایران کم شدن تعداد اعضای این لیست بود. طبق آمارهای اعلام شده از ٧٠٠ عضو لیست مزبور تعداد اعضا به ١٧٠ عضو رسیده بود و این ریزش امید به برقراری عادی روابط مالی ایران با دنیا را محتمل می‌کرد. اما با احساس خطری که از ناحیه تحریم‌های جدید وجود دارد؛ می‌توان بازگشت اعضای خارج شده از لیست را محتمل دانست. به این ترتیب کار ایران برای مراودات مالی با جهان با سنگلاخ‌های تازه‌ای پیش خواهد رفت.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد