کد خبر : 89989
تاریخ درج خبر : 1396/03/24
تغییر اندازه نوشته

اعتراض به عدم پرداخت وام و حقوق به دانشجویان دکتری+پاسخ وزارت علوم

تعدادی از دانشجویان دکتری، از ساعتی قبل در اعتراض به وام ویژه دکتری و پژوهانه و سخت‌تر شدن دریافت وام و همچنین عدم دریافت حقوق ماهیانه در مقابل وزارت علوم تجمع کرده‌اند.

به گزارش عطنا به نقل از ایلنا، از ساعتی قبل دانشجویان دکتری در اعتراض به عدم اختصاص وام ویژه و پژوهانه در مقابل وزارت علوم تجمع کرده‌اند. وام ویژه دانشجویان دکتری، این روزها به یکی از موضوعات قابل بحثِ آموزشی تبدیل شده و اعتراض دانشجویان دکتری را در برخی استان‌ها به همراه داشته است. این دانشجویان به سخت‌تر شدن اخذ وام دکتری اعتراض دارند و خواستار پرداخت حقوق ماهیانه هستند.

این دانشجویان که شمار آنها به صد نفر می‌رسد، با در دست داشتن بنرهایی که روی آن شعارهایی از قبیل ” ایران می‌مانیم اگر حداقل معیشت را برایمان فراهم کنید”، “دانشجو دکتری خود را وقف علم می‌کند ولی دغدغه معیشت دارد”، “دانشجوی دکتری بودن همه جا شغل محسوب شده و حقوق دارد”، “این یک حرکت سیاسی نیست بلکه یک مطالبه دانشجویی است”، “پژوهش شغل من است و حقوق ماهیانه حق من است”؛ نوشته شده؛ خواستار رسیدگی به اعتراضات خود شدند.

پاسخ وزارت علوم به تجمع  دانشجویان دکتری

یزدان مهر (رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به تجمع دانشجویان دکتری در وقابل وزارت علوم، اظهار داشت: سال ۹۳ وام ویژه دکتری در وزارت علوم کلید خورد و در سال ۹۴ بودجه وام ویژه، به ۲۰ میلیارد تومان افزایش یافت و ماهانه ۵۰۰ هزار تومان به عنوان وام به دانشجویان پرداخت شد. سال ۹۵ نیز با تاکید مقام عالی وزارت، اعتبار به ۶۰ میلیارد تومان افزایش یافت و ۳۰ هزار و ۵۶۲ نفر توانستند این وام را دریافت کنند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: بر این اساس هر دانشجویی با داشتن پایان‌نامه کاربردی، ماهی ۷۵۰ هزار تومان و به دانشجویان عادی ماهی ۶۵۰ هزار تومان پرداخت شد. امسال به منظور پوشش ۱۰۰ درصدی و براساس تاکید سازمان برنامه و بودجه، اعتبارات وام به ۱۱۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی همچنین از اختصاص وام ۳ میلیون تومانی ضروری به دانشجویان خبر داد و گفت: اعتراض این دانشجویان، به عدم دریافت حقوق ماهانه است که این مورد از اختیارات ما خارج است. چراکه نقشه جامع علمی کشور تاکید دارد که حتی‌الامکان از پرداخت وام بلاعوض خودداری شود.

یزدان مهر اضافه کرد:‌ برای وام ویژه دکتری بالغ بر ۲۰ هزار و ۸۰۰ نفر در این ترم ثبت‌نام کردند و پیش‌بینی ما این است که بالغ بر ۳۰ هزار نفر ثبت‌نام کنند؛ چراکه ۲۰ روز دیگر مهلت باقی مانده است.

 

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد