کد خبر : 86007
تاریخ درج خبر : 1396/02/27
تغییر اندازه نوشته

مهدی پازوکی در دانشکده ادبیات مطرح کرد:

دستاورد ارزشمند برجام/ آینده اقتصاد ایران روشن است

نشست چشم‌اندازه آینده اقتصاد ایران با حضور مهدی پازوکی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبائی به همت انجمن اسلامی آزاد اندیش، ظهر سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت در دانشکده ادبیات برگزار شد.

به گزارش عطنا، برنامه‌ریزی برای توسعه از سال ۱۳۲۷ با برنامه اول عمرانی کشور آغاز شد، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی پنج برنامه عمرانی در کشور نوشته و اجرا شد. پس از پیروزی انقلاب، در دهه اول، جمهوری اسلامی ایران به دلیل وجود مسائل شکل‌گیری انقلاب، فرار سرمایه، مهاجرت نیروی انسانی بسیار کارآمد، ملی کردن بسیاری از صنایع و بانک‌ها، جنگ تحمیلی و بمباران تأسیسات نفتی و مراکز صنعتی و حیاتی کشور و صرف منابع درآمدی در تأمین نیازهای جنگ، بستر مناسبی برای برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای وجود نداشت. از سال ۱۳۶۸ برنامه‌های توسعه‌ای کشور بار دیگر تصویب شد و اقتصاد کشور پس از فراز و فرود‌های از اواخر دهه هفتاد رونق گرفت.

با روی کار آمدن دولت نهم و سپس ادامه آن در دولت دهم، فضای سیاسی کشور و رابطه ایران با سایر کشورها تغییر کرد و ما در آن دوره با تحریم‌ها روبه‌رو شدیم که فضای اقتصاد ایران را به شدت تحت تأثیر قرار داد. اوایل دهه نود اقتصاد کشور در وضعیت نابه‌سامانی به سر می‌برد و اکثر شاخص‌های کلان اقتصادی منفی بودند. سال ۹۲ دولت تغییر کرد، دولت یازدهم سعی که با وعده‌های اقتصادی روی کار آمده بود توانست در چهار سال فعالیت خود اقتصاد را به یک ثبات منطقی برساند و امروز می‌توان گفت که چشم‌انداز اقتصاد کشور بسیار روشن‌تر از پیش شده است.

مهدی پازوکی در نشست «چشم‌انداز آینده ایران» توسعه را فرایند تغییر مبانی علمی و فنی تولید از سنتی به مدرن خواند و اظهار کرد: این تحول در ارزش‌های جامعه نیست بلکه فقط در مبانی علمی اقتصاد است، ممکن است ما نظام‌های اقتصادی مختلفی در دنیا داشته باشیم اما علم اقتصاد واحد است.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد با اشاره به اینکه هدف برنامه‌ها باید توسعه اقتصادی باشد، گفت: در دنیای کنونی برخی کشورها به توسعه دست یافته‌اند و برخی هم در حال توسعه هستند. آلمان که امروز برترین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپاست با تغییر مبانی سنتی علمی تولید به مدرن به توسعه اقتصادی رسید.

وی با تأکید بر اینکه توسعه به هیچ عنوان باعث رکود و بیکاری در جامعه نمی‌شود تصریح کرد: از آثار توسعه می‌توان به ثبات در همه بخش‌های کشور اشاره کرد رسیدن به توسعه حق جامعه ماست من آینده را بسیار روشن می‌بنیم.

پازوکی افزود: اگر برنامه‌ای ما را به سمت توسعه نرساند قطعا به شکست خواهد رساند. پیش از به ثمر رسیدن برجام، اقتصاد کشور در بن‌‌بست قرار داشت و در اقتصاد بسته برنامه‌ها پیش نمی‌رود همین موضوع باعث شد در زمانی که بیش‌ترین درآمد نفتی را داشتیم اقتصاد ما رشد منفی ۶.۸ درصدی را تجربه کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد به تأثیر برجام در اقتصاد کشور گفت: پس از توافق هسته‌ای ماشین اقتصاد کشور کم کم شروع به حرکت کرد و رشد اقتصاد ما امسال به بیش از ۸ درصد رسید البته این حرکت کافی نیست ما باید در همین مسیر اقتصاد کشور با به پیش ببریم.

وی با اشاره به اینکه تنها راه حل مشکل بیکاری، سرمایه‌گذاری است، گفت: ما باید به تمدن اقتصادی برسیم در این اقتصاد ثروت کشور فقط با تأثیر از تولید ملی افزایش می‌یابد. در دولت قبل تمام شاخص‌ها منفی شد و معتقدم اگر دولت آینده بتواند شاخص‌های کلان را به سال ۸۴ برساند باید مجسمه او را بسازند.

پازوکی در پایان با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور آینده خوبی را در پیش دارد اظهار کرد: در دولت یازدهم کم‌ترین نوسانات ارزی را در ۳۸ سال گذشته داشتیم. دولت توانست در برداشت از میادین مشترک با عراق و قطر خوب عمل کند و پیش‌بینی می‌شود با ادامه این روند اقتصاد ما در ده سال آینده به شکوفایی کامل برسد.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد