کد خبر : 79336
تاریخ درج خبر : 1396/01/30
تغییر اندازه نوشته

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

اقدام غیرحقوقی ایالات متحده

چندی پیش به دستور ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نیروی نظامی این کشور به یک پایگاه نظامی در سوریه حمله کرد که این اتفاق در رسانه‌های جهان واکنش‌هایی را داشت و بسیاری از این رسانه‌ها به تحلیل این جمله نظامی پرداختند.

به گزارش عطنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی در یادداشتی که در روزنامه آرمان امروز منتشر کرد به بررسی حمله آمریکا به یک پایگاه نظامی در سوریه پرداخت که در ادامه با هم می‌خوانیم.

اقدام اخیر آمریکا درحمله به یک پایگاه نظامی در سوریه در راستای اجرای نظریات ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا است. ترامپ پیشتر ادعاهایی را مبنی بر آنکه ایالات متحده باید از توان نظامی خود برای گسترش نفوذ در مناطق مختلف استفاده کند، مطرح کرده بود.

 انفجار شیمیایی ادلب سوریه این فرصت را برای ترامپ فراهم آورد تا از قوای نظامی آمریکا در راستای راهبرد مدنظر خود استفاده کند و پایگاه هوایی سوریه را هدف قرار دهد. ترامپ با فرمانی که صادر کرد، سنت اقدامات نظامی گذشته آمریکا را زیرپا گذاشت. پیش‌تر آمریکایی‌ها برای انجام حمله نظامی، دیگر کشورها یا حداقل متحدان خود را در جریان امر قرار می‌دادند یا اینکه تلاش می‌کردند از مسیر شورای امنیت و فصل هفتم منشور ملل متحد اقدام نظامی خود را دنبال کنند، اما در تجاوز اخیر به سوریه این اصول از جانب ترامپ رعایت نشد تا رئیس‌جمهور جدید آمریکا رویکرد یکجانبه گرایانه‌اش را به رخ متحدان و مخالفان آمریکا بکشد.

به‌طور طبیعی کرملین در این رابطه از راهبرد سیاسی و مدیریت امور استفاده خواهد کرد تا مانع از پیشروی آمریکا در راستای رسیدن به اهدافش شود وشعله‌های تنش و بحران بیش از این فراگیرتر نگردد. یکی از اهداف عمده آمریکا از حمله به پایگاه نظامی سوریه، روحیه دادن به متحدان شکست خورده و به آبروی رفته آمریکا در جریان تحولات راهبردی سوریه بالاخص رژیم صهیونیستی و ترکیه بود.

 رئیس‌جمهور آمریکا فرمان ناپخته‌ای صادرکرده است و یکی دیگر از اهداف عمده آمریکا درحمله به پایگاه هوایی ارتش سوریه در استان حمص، ترساندن دیگر کشورها از راهبرد نظامی‌اش است. مقامات ایران نیز به این اقدام غیر حقوقی آمریکا واکنش نشان دادند و قرار است در نخستین جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس موضوع حمله نیروی دریایی ارتش آمریکا به پایگاه نظامی سوریه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 هنوز جزئیات حمله آمریکا به یک پایگاه هوایی سوریه افشا نشده است. حمله آمریکا به سوریه اوضاع را پیچیده می‌کند. دونالد ترامپ ادعاهایی برای تغییر اقتدارآمیز نظم جهانی مطرح کرده بود و به دنبال بهانه‌ای بود تا قدرت نظامی آمریکا را به رخ بکشد. کشورهای حامی تروریسم مانند رژیم صهیونیستی و عربستان که نتوانسته بودند گروه‌های تروریستی مانند داعش و النصره را به خوبی رهبری کنند اکنون به اقدام نظامی دولت ترامپ امیدوار شده و از این موضوع ابراز خرسندی می‌کنند.

ترامپ به خوبی می‌داند که در سوریه با رقیب مقتدری مانند روسیه روبه‌روست و ادامه چنین عملیاتی می‌تواند به باتلاقی برای نیروهای آمریکایی حاضر درمنطقه تبدیل شود

 

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد