کد خبر : 78683
تاریخ درج خبر : 1396/01/28
تغییر اندازه نوشته

مهدی پازوکی:

مردم‌فریب‌ها وعده یارانه بیشتر می‌دهند

 استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، با اشاره به اینکه پدیده «شارلاتانیسم» مانند خوره اقتصاد ایران را می‌بلعد، گفت: کسانی که به بهانه انتخابات ریاست جمهوری وعده افزایش یارانه می‌دهند، مردم‌فریبی بیش نیستند .

به گزارش عطنا، «مهدی پازوکی» روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا تاکید کرد: برنامه دولت را حمایت بیشتر از سه دهک پایین جامعه دانست و افزود: کسانی که شعار یارانه بیشتر را دنبال می‌کنند، نه عقل دارند و نه سواد اقتصادی.

وی با تاکید بر اینکه منابع و هزینه دولت در بودجه سنواتی مشخص است، گفت: برای نمونه پارسال کل بودجه عمومی‌کشور ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بود که ۲۸۲ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۹۶ درصد آن محقق شد که از این رقم ۲۰۸ هزار میلیارد ریال برای پرداخت‌های جاری از جمله حقوق کارکنان دولت و بقیه به بخش عمرانی اختصاص یافت.

پازوکی تاکید کرد: یارانه‌ها هیچگاه در ایران هدفمند نشد زیرا پوپولیست‌ها به دنبال توزیع پول بوده و هستند و در حقیقت اینها عوام‌فریب هستند.

این استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: پیروان تفکر شارلاتانیسم کسانی هستند که نه بودجه را می‌فهمند و نه منابع درآمدی و هزینه‌ای آن را؛ وقتی درآمدهای دولت محدود است و سازمان‌های اقتصادی وابسته به برخی نهادها مالیات نمی‌دهند، چنین وعده‌هایی را جز با انتشار پول بدون پشتوانه که همچون سیل اقتصاد را ویران می‌کند، نمی‌توان عملی کرد.

این اقتصاددان گفت: اگر روزگاری جلال آل احمد غرب‌زدگی را خطری برای جامعه ایران می‌دانست، من امروز معتقدم که عوام‌زدگی به شدت برای آینده این کشور خطرناک است.

وی ادامه داد: البته مردم در انتخابات سال‌های ۹۲ و ۹۴ نشان دادند که آگاه هستند و اجازه نمی‌دهند بار دیگر با روی کار آمدن پوپولیست‌ها کشور ربع قرن به عقب باز گردد.

پازوکی تاکید کرد: اگر آقای روحانی بتواند یک دوره دیگر رئیس جمهوری ایران شود و شاخص‌های کلان اقتصاد را به سال آخر دولت اصلاحات بازگرداند، باید به خاطر خدمتی که به این کشور کرده، تندیس او را در میدان پاستور نصب کرد.

وی در عین حال باقی ماندن بخشی از تفکرات پوپولیستی در بدنه دولت یازدهم را مورد انتقاد قرار داد و گفت: بهتر بود دولت آقای روحانی بیشتر از دانشگاهیان و افراد نخبه در بدنه دولت استفاده می‌کرد.

این استاد دانشگاه علامه طباطبائی یادآور شد: تندروها اقتصاد کشور را به عقب بردند در حالی که حق مردم چنین نبود.

برنامه دولت در حمایت از اقشار ضعیف

پازوکی درباره اینکه گفته می‌شود در دولت یازدهم فاصله بین فقیر و غنی افزایش یافته، آن را ناشی از اثرات تورمی‌بالای ۴۰ درصدی در اوایل دهه ۹۰ برشمرد و تاکید کرد: البته ضریب جینی در ایران بر اساس هزینه خانوارها و نه درآمد آنها سنجیده می‌شود زیرا در ایران اطلاعات صحیحی درباره درآمد شهروندان وجود ندارد.

وی گفت: سیاست دولت یازدهم در مقایسه با دولت قبل، به نفع اقشار ضعیف بوده است و از این رو اثر کاهش تورم نیز در نهایت به نفع سه دهک پایین جامعه خواهد بود که در آینده اثر آن را خواهیم دید.

وی سه دهک پایین درآمدی جامعه را شامل حقوق‌بگیران، اقشار تهی‌دست و خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی برشمرد و گفت: از آنجا که میزان فرار مالیاتی در ایران بالاست، ابتدا باید روزنه‌های فرار مالیاتی را بست و با اخذ مالیات از اقشاری که درآمدهای بالا دارند و با کمک سیستم اجتماعی کارآمد، آن را به سمت اقشار نیازمند هدایت کرد.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی تصریح کرد: همین که رشد اقتصادی کشور مثبت شده، به نفع جامعه و بخصوص اقشار ضعیف است.

وی به برنامه دولت در حمایت بیشتر از نیازمندان تحت پوشش نهادهای حمایتی، آن را کافی ندانست و ابراز امیدواری کرد که با کسب درآمدهای مالیاتی بیشتر بتوان مستمری بیشتری به این اقشار پرداخت کرد.

پازوکی با بیان اینکه باید کمک کنیم عقلانیت بر نظام اقتصادی کشور حاکم شود، گفت: باید طبقات دارای درآمدهای بالا را به سمت سرمایه‌گذاری و تولید هدایت کرد تا از این طریق بتوان مالیات بیشتری به دست آورد تا همه اقشار جامعه از مزایای آن بهره مند شوند.

 دولت دنبال گداپروری نیست

این استاد دانشگاه علامه با یادآوری اینکه عملکرد دولت یازدهم نشان داده که دنبال گداپروری نیست، گفت: در سال‌های قبل تفکری بر جامعه حاکم بود که بی‌انضباطی اقتصادی را تشدید می‌کرد.

وی افزود: اگر از دستاوردهای بشری استفاده کنیم و انضباط اقتصادی را به اقتصاد ایران برگردانده و مالیات را به اصلی ترین منبع درآمد دولت تبدیل کنیم به شکلی که با طراحی سیستم کارا بتوان درآمد آن را در جامعه بازتوزیع کرد، بهترین کمک به آینده کشور خواهد بود.

این اقتصاددان با بیان اینکه «پوپولیست»‌ها حتی نظام تامین اجتماعی ایران را نیز در سال‌های گذشته دچار مشکل کردند، گفت: در دولت قبل نوعی بی‌انضباطی بر جامعه حاکم شده بود که انتظار می‌رود دولت بتواند با برخورد کارشناسی و علمی‌ این وضعیت را اصلاح کند.

پازوکی در ادامه به موضوع ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و افزود: این صندوق‌ها به دلیل اجرای سیاست‌های نابخردانه دولت قبل، به ورشکستگی رسیده‌اند به شکلی که از محل درآمدهای دولت اداره می‌شوند.

 پوپولیست‌ها به دنبال مدیریت سنتی بر جهان صنعتی هستند

پازوکی در ادامه گفت: پوپولیست‌ها به دنبال اعمال مدیریت سنتی در جهان صنعتی هستند که ممکن نیست زیرا جهان مدرن را نه ابزارهای مدرن بلکه اندیشه‌های مدرن اداره می‌کند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اگر بتوانیم جلوی عوام‌زدگی را در اقتصاد بگیریم و از دستاوردهای بشری در چهارچوب نظام اسلامی‌خود استفاده کنیم، می‌توانیم به آینده کشور امیدوار باشیم و به یکی از قدرت‌های برتر تبدیل شویم.

 

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد