کد خبر : 72673
تاریخ درج خبر : 1395/12/11
تغییر اندازه نوشته

عضو تشخیص مصلحت نظام:

تکلیف خود را روشن نکنیم، بومی‌سازی علوم انسانی رخ نمی‌دهد

محمود محمدی‌عراقی در حاشیه برگزاری همایش معرفت و قرآن‌شناسی در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه در گفت‌وگو با عطنا گفت: ریشه و اصل در تمام چالش‌های بنیادی در علوم به «معرفت‌شناسی» بازمی‌گردد.

به گزارش عطنا، عضو تشخیص مصلحت نظام گفت: از آنجا که انقلاب اسلامی دینی و مبتنی بر جهان‌بینی و انسان‌شناسی اسلامی است، لذا طبیعتاً چالش اصلی آن با مبانی تفکر مادی غرب در علوم اسلامی آشکار می‌شود و در جامعه‌شناسی، اقتصاد و علوم سیاسی به خصوص در بحث نظرها و مکاتب علوم انسانی مطرح می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اهمیت بومی‌سازی علوم انسانی در کشور خاطرنشان کرد: در موضوع بومی‌سازی علوم انسانی یا نظریه‌پردازی در علوم انسانی اسلامی، مباحث مبنایی معرفت‌شناسی و انسان‌شناسی نقش اساسی دارد.

محمدی‌عراقی اظهار کرد: ما تا زمانی که تکلیف خود را در مباحث بنیادی معرفت‌شناسی و انسان‌شناسی روشن نکنیم، نمی‌توانیم پیشرفت چشم‌گیر و شایسته‌ای به بومی‌سازی علوم انسانی داشته باشیم.

وی افزود: اگر فضای آزاداندیشی و کرسی‌های نظریه‌پردازی آن چنان که باید در دانشگاه‌ها و حوزه ها اجرا شود، می‌توان به آینده امیدوار بود و عقب‌افتادگی ها را جبران کرد.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد