کد خبر : 69869
تاریخ درج خبر : 1395/11/26
تغییر اندازه نوشته

زاهدی‌اصل مطرح کرد:

استقلال دانشگاه مهترین رکن رسیدن به افق ۱۴۰۴

محمد زاهدی‌اصل، مدیرگروه مددکاری دانشگاه علامه طباطبائی در افتتاحیه نخستین همایش ملی «استقلال دانشگاه‌ها» استقلال مالی، آزاد‌اندیشی و نقادی را لازمه سلامتی و تأثیرگذاری این نهاد بر جامعه دانست و دانشگاه را مهمترین رکن رسیدن به افق ۱۴۰۴ عنوان کرد.

به گزارش عطنا، محمد زاهدی ‌اصل، دبیر نخستین همایش ملی «استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها» سه‌شنبه، ۲۶ بهمن‌ماه در افتتاحیه این همایش در سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری، در سخنانی گفت: دانشگاه تخصصی علوم انسانی کشور برای نخستین بار حرکتی را برای تحول جدی در دانشگاه‌های کشور آغاز کرده است.

زاهدی اصل‌ در ادامه به ارائه گزارشی از محورهای کلی این همایش پرداخت و افزود: وقتی شما سند چشم‌انداز ایران را بررسی می‌کنید، می‌بینید که ایران ۱۴۰۴ باید ایرانی باشد که حداقل در حوزه علم و فن‌آوری در منطقه اول باشد.

مدیرگروه مددکاری دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه اکنون در آستانه چهلمین روز درگذشت آیت الله‌هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هستیم، بیان کرد: یاد و خاطره وی را گرامی می‌داریم که این سند با هوشمندی آقای هاشمی‌رفسنجانی در سال ۱۳۸۲ تدوین و تصویب شد و به تایید مقام معظم رهبری رسید.

وی ادامه داد: وقتی به عنوان سند چشم‌انداز برای بیست سال آینده به آن مراجعه کنید، می‌بینید که برای رسیدن به چنین نقطه‌ای دانشگاه‌ها حرف اول را می‌زنند و رسیدن به این نقطه واقعا مسئولیت سنگینی است به همین دلیل دانشگاه باید استقلال لازم را داشته باشد تا بتواند خود را به این نقطه مطلوب برساند.

زاهدی‌اصل اظهار کرد: هدف اصلی ما از این حرکت علمی نیز همین است که برای اولین‌بار در کشور این اتفاق بیفتد که استادان صاحب‌نام و صاحب‌نظر دور هم نشسته و با چاره‌اندیشی، نظرات راهگشایی ارائه دهند تا در نهایت، دانشگاه‌هایی کارآمد و سرآمد داشته باشیم.

وی با اشاره به صحبت‌های امام خمینی (ره) درمورد دانشگاه‌ها هم گفت: دانشگاه کارآمد می‌تواند مملکت را نجات داده و راهگشا برای کل نظام باشد و بر همین اساس ما امروز با این سوال مواجه هستیم که دانشگاهی که استقلال علمی داشته باشد چه دانشگاهی است؟

دبیر نخستین همایش ملی «استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها» در همین رابطه خاطرنشان کرد: دانشگاهی که در آن استقلال مالی، آزاد‌اندیشی و نقادی نباشد طبیعتاً چگونه می‌تواند ادعا سلامتی و تأثیرگذاری داشته باشد؟

وی با اشاره به اینکه در مناسبت‌های مختلف رابطه صنعت و دانشگاه را مطرح کرده‌ایم، یادآور شد: منظور ما از صنعت لزوماً صنعت به معنای خاص نیست، بلکه ارتباط جامعه با دانشگاه است.

زاهدی‌اصل افزود: همه بزرگواران این نقل قول را که دانشگاهیان حرف خودشان را بیان می‌کنند و مدیران اجرایی هم کار خودشان را انجام می‌دهند، شنیده‌ایم، حرفی که قطعاً به ضرر کشور است چون حاصل و نتیجه دانشگاه باید در جامعه به کار گرفته شود.

Esteghlal Daneshgah ha (31)

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه راهبرد‌هایی که ما در این همایش مطرح می‌کنیم، نگاه انتقادی به همین وضع است، اظهار کرد: می‌خواهیم ببینیم که در این راستا چه محدودیت‌ها و چه چالش‌هایی داریم که بتوانیم با دست‌آوردی که از نشست امروز می‌گیریم، گره‌ای را از گره‌های جامعه باز کنیم.

وی تصریح کرد: ما دانشگاهیان در زمینه برخی از اتفاق‌های جامعه دل‌نگرانیم که این مورد نیز از قضا به حوزه تخصصی دانشگاه برمی‌گردد.

دبیر این همایش ملی با اشاره به اینکه بخشی از مسئولیت دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان دانشگاه تخصصی علوم انسانی، بررسی آسیب‌های اجتماعی است، افزود: ما نمی‌توانیم آسیب‌های اجتماعی و گستره آن را کتمان کنیم و باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم، چون این اتفاق‌ها برازنده جامعه ما نیست.

مدیرگروه مددکاری دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه اظهار کرد: استادان دانشگاه با همکاری دست‌اندرکاران و مسئولان اجرایی باید در زمینه آسیب‌های اجتماعی جامعه چاره‌اندیشی کنند و امیدوارم به نقطه‌ای افتخارآمیز در این زمینه رسیده و الگویی برای کشورهای منطقه و جهان اسلام باشیم.

وی به حضور علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در این همایش نیز اشاره کرد و گفت: امیدوارم با همکاری ایشان زمینه برای فعالیت بیشتر و بهتر میان دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی فراهم شود.

زاهدی‌اصل به عدم حضور محمدحسین پناهی، استاد تمام و رئیس سابق دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی به دلیل وضعیت موجود در کشور آمریکا، بعد از روی کار آمدن ترامپ اشاره کرد و خاطرنشان کرد: ترامپ، این دیوانه‌ای که می‌خواهد آبروی بزرگ بودن آمریکا را زیر سوال ببرد، زمینه‌ای را فراهم کرد که آقای پناهی که در فرصت مطالعاتی در کشور آمریکا به سر می برند، نتوانند در این همایش حضور پیدا کنند ولی قول داده‌اند که مقاله را ارسال کرده تا از آن در مجموعه مقالات همایش ملی «استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها» استفاده بکنیم.

 

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد