یکشنبه، 4 فروردین 1398 22:55:17

معاون فرهنگی قوه قضاییه: جامعه ما دچار ایدز حقوقی است

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین هادی صادقی با حضور در همایش ملی وضعیت حال و آینده حقوق ارتباطات و رسانه در ایران اظهار کرد: این‌گونه نیست که رسانه‌ها تنها روایتگر باشند بلکه رسانه‌ها به بیان‌هایی روایتگر،‌ هویت‌ساز و یا سازنده فضاهای متعددی هستند که مخاطبان را عضو خود می‌کنند. درواقع هر یک از این رسانه‌ها زیست جهانی را تشکیل می‌دهد و مخاطب خود را می‌سازند.

asadi (11)

او بیان کرد: رسانه‌ها تابع واقعیت نیستند. در فضای مجازی افراد عضو زیست جهان می‌شوند که رفتار و گفتارهایشان طبق آن فضا شکل می‌گیرد. رسانه‌ها با جنبه‌های اخلاقی سروکار دارند. در دنیای غرب آنچه بیش‌تر تبلیغ می‌شود عمدتاً نگرش سودگرایی و منفعت‌گرایی است. بدان معنی که آن کاری خوب است که بیش‌ترین سود را برای بیش‌ترین افراد را داشته باشد اما بسیار کم‌پیدا می‌شود که فردی عملش واقعاً سودگرایانه باشد چراکه افراد بیش‌تر به فکر منافع خودشان هستند.

وی بابیان این‌که در فضای رسانه‌ها به‌جایی رسیدیم که آشفتگی‌هایی وجود دارد گفت:‌ به دلیل سرعت پیشرفت و تغییرات در رسانه‌ها، کتاب‌های موجود در رابطه با مقوله رسانه به‌سرعت کهنه می‌شوند و سرعت آن‌چنان زیاد است که همه معادلات را به هم زده است؛ درواقع ما دچار فرا کثرت‌گرایی ارتباطی حقوق پریش هستیم. درواقع هر فردی می‌تواند در منزلش کانال‌های رسانه‌ای ایجاد کند و آن کانال را به‌سرعت تکثیر کند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: درواقع نظریه‌ای بهتر است که حق‌گرا باشد یعنی نظریه‌ای که هم عقلانی و هم دینی است.

او بیان کرد: در حال حاضر در اکثر تلفن‌های همراه تصاویر مجرمانه وجود دارد و افراد ناخواسته این تصاویر را ذخیره کردند بنابراین جا دارد که همه افراد به‌نوعی محاکمه شوند. لذا افراد ناخواسته مجرم هستند. حال کدام حقوقدان می‌تواند این موضوع را درمان کند؛ بنابراین من نام این موضوع را ایدز حقوقی می‌گذارم.

معاون فرهنگی قوه قضاییه بابیان این‌که جامعه ما در حال حاضر دچار ایدز حقوقی است گفت: حقوق یک سیستم امنیتی جامعه محسوب می‌شود زمانی که در فضای رسانه‌ها و در جامعه ارتباطی آسیبی وارد شود آیا سیستم امنیت حقوقی می‌تواند اقداماتی را انجام دهد؟

معاون فرهنگی دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: ما باید پادزهر این ایدز حقوقی را پیدا کنیم و مقابل این ویروس بایستیم.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *