کد خبر : 33200
تاریخ درج خبر : 1395/01/07
تغییر اندازه نوشته

درخشش تیم دانشگاه علامه در المپیاد جهانی داوری تجاری بین المللی

Sardar Allame - New 2

تیم دانشگاه علامه طباطبائی در المپیاد جهانی داوری تجاری بین المللی با عنوان «ویس موت» خوش درخشید.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، شویس موت یکی از دو المپیاد بسیار معتبر دنیاست که در موضوع داوری تجاری و کنوانسیون بیع بین المللی کالا برگزار می شود.

المپیاد دیگر «موت فیلیپ جساپ» است که در موضوع حقوق بین الملل عمومی در شهر واشنگتن برگزار می شود. هر سال حدود ۵٠٠ دانشگاه از سراسر جهان در ویس موت در دو شهر وین و هنگ کنگ شرکت می‌کنند.

امسال ٣١١ تیم در وین و ١٩٠ تیم در هنگ کنگ حضور داشتند. تمام دانشگاه‌های بزرگ جهان نظیر هاروارد، کمبریج و ییل در این المپیاد شرکت دارند.

ویس موت، فرصت بی نظری است تا شرکت کنندگان مهارت های اولیه وکالت در محیط بین المللی را به صورت عملی یاد بگیرند. از طرفی، موفقیت در ویس موت افتخار و اعتبار بسیاری به همراه دارد. به همین دلیل بسیاری از دانشگاه ها و موسسات، سرمایه گذاری هایی وسیع روی تیم های خود انجام می دهند.

تیم های شرکت کننده باید به عنوان وکلای طرفین در یک دعوای شبیه سازی شده بین المللی و در دو مرحله کتبی و شفاهی به دفاع از موکل خود بپردازند.

نحوه برگزاری دور شفاهی به این نحو است که تمام ٣١١ تیم شرکت کننده ۴ دور در مرحله مقدماتی در برابر هم دفاعیات و استدلالات خود را مطرح می کنند و داوران به تیم ها امتیاز می دهند. در پایان ۶۴ تیمی که بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند، به دور نهایی و حذفی راه پیدا می کنند.

امسال حدود ٣٢٠٠ شرکت کننده از ٧۶ کشور شامل وکلا، مربیان، سرپرستان و همراهان در مسابقات حضور داشتند.

تیم دانشگاه علامه طباطبائی همانند سال گذشته به عنوان تنها تیم ایرانی بود که با سرپرستی محمدرضا پاسبان در این رویداد بزرگ علمی- حقوقی شرکت داشت.

این تیم در دوّمین حضور خود در این المپیاد، موفق شد جزء ٣٢ تیم نخست باشد که به مرحله حذفی (Elimination Round ) راه یابد.

طبق اعلام برگزار کنندگان المپیاد، در طول تاریخ برگزاری این المپیاد طی ٢٣ سال گذشته، این نخستین بار بود که یک تیم از خاورمیانه و شمال آفریقا به این مرحله صعود کرده است. سال گذشته نیز تیم دانشگاه علامه طباطبائی برای نخستین بار در ویس موت شرکت و اگر چه به مرحله حذفی راه نیافت، ولی ستایش داوران را برانگیخت.

تیم دانشگاه علامه طباطبائی در مرحله مقدماتی، تیم های بزرگی را مغلوب کرد. ابتدا تیم دانشگاه لنکستر انگلستان، سپس در جلسه بعد در برابر دانشگاه اوکلند نیوزلند قرار گرفت که یکی از بهترین تیم های تاریخ ویس موت است. دانمارک جنوبی سومین تیم بود که از سطح بسیار بالایی برخوردار بود و مغلوب تیم ایران شد.

در نهایت دانشگاه علامه طباطبائی در برابر تیم کالج اقتصاد لندن که مطابق آخرین رده بندی، پنجمین دانشگاه برتر دنیا در رشته حقوق است، قرار گرفت. دیوان داوری پس از شور اعلام کرد تمام اعضای دیوان قویا اعتقاد دارند که تیم ایران بهتر از کالج اقتصاد لندن بوده است.

تیم ایران نهاتا در دور حذفی در برابر تیم دانشگاه جورجیای آمریکا قرار گرفت. دیوان داوری پس از شور اعلام کرد تصمیم درمورد اینکه کدام تیم عملکرد بهتری داشته بسیار دشوار بوده و نهایتا با ٢ رای از ٣ رای تیم دانشگاه جورجیا برنده اعلام شد.

در روز پایانی و در مراسم اعلام نتایج، تهمینه السادات مدنی از ایران به همراه ٢٠ تن دیگر از میان ١٢٠٠ وکیل مدافع شرکت کننده، برنده لوح افتخار بهترین وکیل که در نقش هر دو وکیل خواهان و خوانده به نحو عالی دفاع کرده است، شد.

خانم مدنی با ٢٣ سال سن چنان دفاع بی نقصی از هر دو طرف پرونده به عمل آورد که داوران به شدت تحت تاثیر دفاعیات ایشان قرار گرفته بودند.

اعضای تیم ایران عبارت بودند از: خانم ها: تهمینه السادات مدنی، فاطمه عباسی، بهناز انصافی آذر و آقایان: حسین تنهایی و حامد ضمامی

مربیان: آقایان علی ده دشتی و نیما نصرالهی شهری سرپرست تیم: دکتر محمد رضا پاسبان.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد