پنجشنبه، 2 خرداد 1398 18:18:55
آخرین اخبار
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

تعلل در شرایط امروز جایز نیست

تعلل کردن برای تهیه و اجرای یک برنامه جامع در جهت مقابله با تحریم‌های آمریکا در شرایط امروز کشور جایز نیست. انتظار می‌رود  بدنه اجرایی کشور با تشکیل یک کارگروه مشترک هرچه سریع‌تر راهبردهای لازم را برای مقابله با تحریم‌ها جمع‌آوری و در جهت اجرایی کردن آن با کمک سایر قوا وارد عمل شوند.

به گزارش عطنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، استادیار علوم‌سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در یادداشتی در روزنامه آرمان به موضوع اعمال تحریم های جدید آمریکا و عکس العمل دولت و مجلس به این تحریم‌ها پرداخته است که در ادامه با هم می‌خوانیم:

کمتر از ۱۷ روز تا زمان اعلام تحریم‌های جدید آمریکا باقی‌مانده است اما هنوز رویکرد خاصی از سوی مجلس به‌عنوان بسته پیشنهادی در جهت مقابله با تحریم‌ها ارائه نشده است و فقط دولت در پیشنهادی ۱۲ بندی رویکردهایی را برای مقابله با تحریم‌ها مطرح کرده که هنوز از نحوه اجرای آن خبری منعکس نشده است.

تعلل کردن برای تهیه و اجرای یک برنامه جامع در جهت مقابله با تحریم‌های آمریکا در شرایط امروز کشور جایز نیست. انتظار می‌رود دوستان ما در بدنه اجرایی کشور با تشکیل یک کارگروه مشترک هرچه سریع‌تر راهبردهای لازم را برای مقابله با تحریم‌ها جمع‌آوری و در جهت اجرایی کردن آن با کمک سایر قوا وارد عمل شوند.

بدون شک نمایندگان مجلس نیز در راستای همراهی با دولت در جهت اجرای یک الگوی مشخص در راستای مقابله با تحریم‌ها اقدامات لازم را در قوه مقننه انجام خواهند داد تا بسترها و مشکلاتی که برای نهادهای اجرایی کشورمان وجود دارد حل شود.

مهم‌ترین رویکردی که در وضعیت امروز کشور باید از سوی برخی از نهادهای ما ازجمله وزارت خارجه صورت گیرد تبیین نحوه تعامل ما با کشورهای اروپایی و همسایگان است چراکه بدون شک تعامل دوسویه و مثبت ایران با کشورهای منطقه و جهان در پیشبرد بسیاری از اهداف ما در شرایط تحریم تأثیرگذار خواهد بود.

از دیگر رویکردهای مهمی که به‌طور حتم باید در این مدت‌زمانی باید به‌طورکلی در سیاست‌های اقتصادی کشور مدنظر قرار گیرد توجه به تولید و صنعت داخلی است چراکه ما اگر در این راستا بتوانیم به یک قدرت و توان خوب و قابل‌اعتماد دست پیدا کنیم بدون شک باوجود تحریم‌های آمریکا شرایط بسیار سختی را تحمل نخواهیم کرد.

بدون شک اعمال تحریم‌های جدید، کشور را در برخی از محورها دچار مشکلاتی خواهد کرد. برای اینکه بتوانیم در جهت مقابله با این مشکلات احتمالی وارد عمل شویم در درجه اول به وحدت و درجه دوم به یک راهکار عملی نیازمندیم که امیدواریم در آینده نزدیک شامل ارائه بسته پیشنهادی دولت در این راستا باشیم.

در شرایط امروز کشور تمامی دستگاه‌ها و نهادها و به‌خصوص قوای سه‌گانه باید با اتخاذ یک راهبرد مشترک در جهت حل مشکلات کشور وارد عمل شوند. فضای امروز کشور بدون شک برای اینکه شاهد تنش و اختلافات و جناح‌بندی‌های سیاسی باشد مناسب نیست ازاین‌رو بهتر است با تکیه‌بر رویکردهای مسالمت‌آمیز در جهت حل مشکلات کشور به بهترین شکل ممکن به‌خصوص در شرایط حساس امروز وارد عمل شویم.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *