پنجشنبه، 2 خرداد 1398 18:23:04
آخرین اخبار
محمود فاضلي:

انتقال جسد دیکتاتور

ژنرال فرانسیسکو فرانکو سیاست‌مدار و نظامی اهل اسپانیا و دیکتاتور این کشور بود. او پس از جنگ داخلی اسپانیا، از سال ۱۹۳۹، تا هنگام مرگش در سال ۱۹۷۵ بر اسپانیا حکومت می‌کرد. رژیم فرانکو در طول حکومتش با اهداف سیاسی مرتکب مجموعه‌ای از نقض حقوق بشر علیه ملت اسپانیا شد که از آن با نام «وحشت سفید» یاد می‌شود.

به گزارش عطنا محمود فاضلی، کارشناس مسائل بین‌الملل، طی یادداشتی که در روزنامه اعتماد نگاشته است به موضوع تغییر محل دفن این سیاست‌مدار اسپانیایی پرداخته است که در ادامه با هم می‌خوانیم:

همه‌چیز برای انتقال جسد ژنرال «فرانسیسکو فرانکو» دیکتاتور سابق اسپانیا از محل دفن فعلی در «دره شهدا» در ۵٠ کیلومتری شمال مادرید که بعضی‌ها آن را (دره سقوط – Valle de Los Caídos) می‌خوانند، آماده شده است. این دره یک بنای یادبود و جاذبه توریستی است که یاد تمام قربانیان دو طرف جنگ داخلی در سال‌های ١٩٣۶ و ١٩٣٩ را گرامی‌ می‌دارد.

ژنرال فرانکو، دیکتاتوری بود که بعد از پایان جنگ‌های داخلی اسپانیا در این کشور در سال ١٩٣٩ به قدرت رسید و تا زمان مرگش در سال ١٩٧۵ بر اسپانیا حکومت کرد.

پارلمان اسپانیا در سال گذشته طرح انتقال جنازه او و ده‌ها هزار فرد دیگر دفن شده در مقبره دره سقوط را تصویب کرد. این اقدام حتی از سوی «پدرو سانچز» نخست‌وزیر جدید اسپانیا نیز مورد تأکید قرار گرفت. به گفته او وقت انتقال جسد فرانکو از «دره شهدا» که محل دفن بسیاری از قربانیان دیکتاتوری خود فرانکو است فرا رسیده و این مهم با هماهنگی کنگره نمایندگان اسپانیا انجام خواهد شد.

حزب سوسیالیست می‌خواهد پیش‌نویس قانون موسوم به «حافظه تاریخی» را اصلاح کند تا بتواند قربانیان هر دو طرف جنگ داخلی اسپانیا را به رسمیت بشناسد، بقایای جسد فرانکو را برای جلوگیری از تبدیل دره سقوط به مکان مقدسی برای فاشیست‌ها، ازآنجا انتقال دهد و نهادها و انجمن‌های برگزار‌کننده برنامه‌های یادبود وی را نیز منحل کند.

دولت اسپانیا در حال برنامه‌ریزی برای تبدیل مقبره مذکور است که دیکتاتور پیشین این کشور، آن را در سال ١٩۵٩ افتتاح کرد تا به «مکانی برای اذعان و یادآوری همه اسپانیایی‌ها» تبدیل کند. حزب محافظه‌کار اسپانیا در دوران زمامداری خود با انتقال جنازه ژنرال فرانکو مخالفت کرده و مدعی شد که این اقدام پس از گذشت بیش از چهار دهه از مرگ او می‌تواند خاطرات دردناکی را یادآوری کند.

کابینه جدید دولت اسپانیا از حزب سوسیالیست انتظار دارد پارلمان این کشور برای این امر، دولت را یاری دهد. این حزب تلاش دارد پیش‌نویس قانونی که به نام حافظه تاریخی شناخته می‌شود را اصلاح کند تا بتواند قربانیان هر دو طرف جنگ داخلی اسپانیا را به رسمیت بشناسد.

قانون تغییر نام خیابان‌ها و اماکن عمومی مرتبط با دوره فرانکو در سال ٢٠١۵ به تصویب رسید اما در پی مخالفت «بنیاد فرانکو» که خواستار زنده نگه‌داشتن میراث این دیکتاتور بود، قضیه به دادگاه عالی مادرید ارجاع داده شد و این دادگاه نیز با رد تقاضای تجدیدنظر این بنیاد، رأی به تغییر نام خیابان‌ها و اماکن عمومی داد.

بر اساس آمارهای غیررسمی، هزاران نظامی و غیرنظامی در جنگ داخلی اسپانیا از هر دو جبهه ملی‌گرایان و جمهوری‌خواهان کشته شدند و پس‌ازآن نیز ده‌ها هزار نفر از مخالفان حکومت فرانکو در راستای یک پروژه پاک‌سازی سیاسی، کشته یا زندانی شدند.

رژیم فرانکو مرتکب مجموعه‌ای از نقض حقوق بشر علیه ملت اسپانیا شد که از آن بانام «وحشت سفید» یاد می‌کنند. پس از چهار دهه خفقان و سرکوب، اسپانیا وارد مرحله گذار به دموکراسی شد. سه سال پس از مرگ فرانکو، قانون اساسی‌ جدیدی به همه‌پرسی‌ گذاشته شد که با رأی تقریباً ٩٢ درصدی نظام حکومتی اسپانیا به مشروطه سلطنتی تغییر کرد.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *