جمعه، 3 اسفند 1397 14:56:14
آخرین اخبار
محمود فاضلی:

موسیقی در خدمت سیاست

مواضع سیاسی میکیس تئودوراکیس، آهنگساز بین‌المللی یونان و یکی از مبارزین شناخته‌شده علیه حکومت دیکتاتوری سرهنگ‌ها در کشورش همچنان ادامه دارد.

به گزارش عطنا، محمود فاضلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در یادداشتی در روزنامه اعتماد به جایگاه میکیس تئودوراکیس، آهنگساز بین‌المللی یونان در مبارزارت علیه دیکتاتوری اشاره کرده است و نوشته است:

مواضع سیاسی میکیس تئودوراکیس، آهنگساز بین‌المللی یونان و یکی از مبارزین شناخته‌شده علیه حکومت دیکتاتوری سرهنگ‌ها در کشورش همچنان ادامه دارد.

او که در شرایط جسمانی خوبی قرار ندارد این‌بار در زمینه توافق جدید دولت یونان با کشور مقدونیه بر سر نام این جمهوری سخن به گلایه گشود و با به‌کارگیری کلمات تند و گزنده‌ای مقامات دولت این کشور را به انتقاد گرفت و توافق اخیر را نوعی «معامله» خواند.

موسیقیدان یونانی که در سه دهه اخیر بارها عملکرد دولت‌های چپ، راست و سوسیالیست‌ کشورش را به انتقاد گرفته است توافق دو کشور در زمینه نام مقدونیه و تغییر آن به «جمهوری مقدونیه شمالی» که منجر به ٢۵ سال تنش سیاسی و فرهنگی میان طرفین شده است را یک «شکست تاریخی» و «ناکامی ملی» دانست.

به گفته او «این تصمیم برخلاف اراده اکثریت قاطع مردم یونان گرفته شده است و این اقدام شرم‌آور پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی برای یونان خواهد داشت و ما را همیشه انگشت‌نما خواهد کرد.»

او که از مبارزین چپ‌گرای کشورش شناخته می‌شود این‌بار «چپ جدید» کشورش را مورد انتقاد قرار داده و معتقد است برخی از افرادی که می‌خواهند به عنوان چپ‌گرایان نامگذاری شوند، از منافع خود عقب‌نشینی کرده و به این ترتیب یونان و مردم آن در این سقوط شرکت می‌کنند.

تئودوراکیس حتی در نامه دوم خود به نخست وزیر، ضمن سرودن شعری کوتاه، بار دیگر از مواضع خود دفاع کرد. تئودوراکیس که فشارهای اقتصادی علیه کشورش از سوی تروییکا (صندوق بین‌المللی پول، بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپا) را «توطئه علیه مردم یونان» می‌داند در سال‌های اخیر از منتقدین جدی سیاست‌های ریاضتی اقتصادی دولت این کشور بوده است.

به اعتقاد او، سیاست‌های نظارتی و سختگیرانه تروییکا منجر به فقیرتر شدن جامعه یونان و نفوذ قدرت‌های خارجی در این کشور شده است. موسیقیدان یونانی تاسف خود را از «خطای تاریخی» دولت چپ‌گرای یونان در تعامل با نمایندگان گروه یورو مورد تاکید قرار داده است.

موسیقیدان سرشناس یونانی که از شخصیت‌های محبوب و تاثیرگذار داخلی این کشور است از مخالفین جنگ در خاورمیانه است. او به عنوان مخالف جنگ علیه سوریه معتقد است «تاجران مرگ سیاه برای بهبود سطح زندگی شهروندان خود دست به قتل عام دیگر ملت‌ها می‌زنند تا صنعت تولید سلاح آنان رونق بیشتری داشته باشد و از این راه درآمد بیشتری کسب کنند. در چند دهه اخیر نویسندگان سناریوهای جنگی امریکا سازمان‌های اطلاعاتی این کشور و همپیمانانش بوده و این سناریوها از سوی امریکا، اسراییل، فرانسه، انگلیس و آلمان اجرا می‌شود که این قضیه در ارتباط با سوریه نیز مستثنی نیست.»

تئودوراکیس ٩٣ ساله از هنرمندانی است که از دوران جوانی، به دنبال مبارزات سیاسی خود با رژیم استبدادی یونان دستگیر و به زندان افتاد و سپس به خارج از یونان تبعید شد. آثار وی همواره دارای فلسفه سیاسی بوده است. او را صدای مردم یونان می‌خوانند. آهنگ‌های ساخته شده وی اغلب طنینی حزن‌انگیز دارد و قلب یونانیان را تسخیر می‌کند. وی در میان افکار عمومی کشورش دارای احترام بسیاری است.

تئودوراکیس در سال‌های اخیر تندترین موضع‌گیری‌ها را نسبت به سیاست مداخله‌جویانه امریکا و کشورهای غربی و اسراییل در خاورمیانه داشته است. وی حتی چندی پیش اعتراض خود را به برگزاری کنگره جهانی یهودیان در یونان صریحا اعلام داشته بود.

از دیدگاه او «رژیم اسراییل در این اواخر به جنایات بی‌سابقه‌ای علیه ملت لبنان و فلسطین دست زده و بیش از هر زمانی نزد افکار عمومی جهان بی‌اعتبار شده است. اسراییل با محاصره غزه ثابت کرد که لکه ننگینی در تاریخ است و لذا نیازی به توسعه روابط با چنین رژیمی وجود ندارد. دولت‌های یونان در گذشته همراه و هم عقیده با ملت یونان همیشه روابط خوب و دوستانه‌ای با جهان عرب و اسلامی داشته‌اند و همواره مردم ما خواستار حل عادلانه مساله فلسطین بوده‌اند.»

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *