چهارشنبه، 29 خرداد 1398 08:33:32
آخرین اخبار
پیشنهاد دهنده نام دانشگاه علامه طباطبائی از دنیا رفت؛

درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی، رئیس سازمان «سمت»+ تصاویر

حجت‌الاسلام احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها «سمت» که به پیشنهاد او نام علامه طباطبائی بر بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور گذاشته شده بود، شب گذشته(جمعه ۱۸ خرداد ماه) در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش عطنا، حجت‌الاسلام دکتر احمد احمدی، استاد پایه ۳۳ و از شاگردان مرحوم علامه طباطبائی بود که در تیرماه سال گذشته طی نشستی با دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و برخی از مسئولان این دانشگاه تفاهم نامه همکاری را امضاء کرد.

حجت‌الاسلام احمدی در سال ۱۳۱۲ در روستای کهکدان ملایر به دنیا آمد. وی پس از فراگرفتن دروس مقدماتی به حوزه علمیه بروجرد رفت و به مدت ۵ سال دروس دینی را تا اواخر سطح ۲ فراگرفت. سپس به حوزه علمیه قم رفت و دروس تفسیر و فلسفه اسلامی را در سطوح عالی  نزد علامه طباطبائی، درس فقه و اصول را نزد اساتیدی نظیر امام خمینی(ره)، سیدحسین طباطبایی بروجردی، آیات عظام سلطانی، مشکینی، محقق داماد و نجفی مرعشی تلمذ کرد.

حجت‌الاسلام احمدی همزمان دکترای فلسفه غرب را از دانشگاه تهران اخذ کرد. وی از سال ۱۳۵۲ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بود و فلسفه اسلامی و فلسفه غرب و فلسفه تطبیقی را در مقطع دکتری تدریس کرده‌ است.

همچنین ایشان که از سال ۱۳۶۰ به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت داشت، در کارنامه خود بنیان‌گذار سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) را دارد و حدود ۳۳ سال مدیریت این سازمان را بر عهده داشت.

دکتر احمدی یکی از معدود چهره‌های فرهیخته حوزه و دانشگاه است که در هر دو نهاد علمی فرهنگی، هم درس خوانده و هم درس داده است. در کنار تربیت شمار فراوانی طلبه فاضل و دانشجو و دانش‌پژوه، آثار ارزشمندی در قالب تألیف و ترجمه و حدود ۷٠ مقاله منتشر کرده است.

حجت‌الاسلام احمدی همچنین از مؤسسان دانشگاه تربیت مدرس و در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم تهران بود. از جمله آثار او، می‌توان به کتاب‌های «بن‌لایه‌های شناخت»، «مختارات من نصوص الفلسفه الاسلامیه»، «نقد تفکر فلسفی غرب»، «تأملات در فلسفه اولی» و «تأسیس مابعدالطبیعه اخلاق» اشاره کرد.

در سال ۱۳۹۴ در ششمین مراسم اهدای جایزه علمی دکتر علی محمد کاردان از مقام علمی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد برجسته فلسفه در فرهنگسرای ارسباران تجلیل شد.

در تصاویر زیر امضاء تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها «سمت» و دانشگاه علامه طباطبائی که با امضاء مرحوم حجت‌الاسلام احمد احمدی و دکتر حسین سلیمی در تیرماه سال گذشته رسیده بود را با هم می‌بینیم.

عکاس: سامان خدایاری- عطنا

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *