پنجشنبه، 27 دی 1397 17:50:10
امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علامه طباطبائی با دانشگاه صوفیه؛

آوازۀ شاهنامه فردوسی به بلغارستان رسید

تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه صوفیه بلغارستان به امضا رسید.

به گزارش عطنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبائی، این نشست با حضور حمیدرضا علومی‌یزدی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی، نعمت‌الله ایرانزاده، معاون فرهنگی و اجتماعی و همچنین مسئولانی از دانشگاه صوفیه بلغارستان برگزار شد.

حمیدرضا علومی‌یزدی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی ضمن خوشامدگویی به هیئت بلغارستانی اظهار کرد: دانشگاه علامه طباطبائی آمادۀ هرنوع همکاری علمی و فرهنگی با دانشگاه صوفیه است.

وی زمینه این همکاری‌ها را تبادل استاد و دانشجو، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی مشترک و انجام امور پژوهشی مشترک دانست و گفت: یکی از مهمترین اقدام‌هایی که رئیس دانشگاه همواره بر آن تاکید دارند، این است که تفاهم‌نامه‌ها فقط بر روی کاغذ باقی نمانند و حتماً به عرصۀ عمل برسند چنانچه در این دانشگاه بسیاری از توافقات صورت گرفته، عملی شده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبائی با دارا بودن واحدی به عنوان آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، می‌تواند پذیرای دانشجویان بلغارستانی باشد، گفت: امیدواریم با این امکان، روابط دانشگاهی و علمی ما بیشتر شود و بتوانیم میزبان دانشجویانی که مایل به آموختن زبان و فرهنگ و ادب فارسی هستند باشیم.

معاون پژوهشی دانشگاه با اشاره به اینکه کتاب «شاهنامۀ فردوسی» توسط یکی از استادان این دانشگاه به زبان بلغاری، ترجمه شده است، گفت: این کتاب وزین برای ایرانیان دارای جایگاه ویژه‌ای است، تاکنون به ۲۸ زبان مختلف دنیا نیز ترجمه شده است و بسیار خوشحالم که این کتاب به زبان بلغاری نیز ترجمه شده است.

در ادامه این نشست هیئت بلغاری از دانشگاه علامه طباطبائی دعوت کرد تا در «همایش ایران‌شناسی» که قرار است در آینده در کشور بلغارستان برگزار شود، حضور پیدا کند.

عکس: سامان خدایاری-عطنا

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *