کد خبر : 141371
تاریخ درج خبر : 1396/07/03
تغییر اندازه نوشته

سرپرست وزارت علوم در نشست با تشکل های دانشجویی:

فضای دانشگاه ها نباید امنیتی شود/مشارکت دانشجویان در نقد عملکرد مسئولان ضروری است

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه فضای دانشگاه ها نباید امنیتی شود، گفت: مشارکت دانشجویان در نقد عملکرد مسئولان و همچنین ارائه راه حل های عملی در جهت رفع مشکلات کشور به خصوص حل آسیب های اجتماعی یک ضرورت است و بسیار منطقی به نظر می رسد.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، سیدضیاء هاشمی در نشستی با نمایندگان تشکل ها ودانشجویان فعال فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور که به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برگزار شد، بر ضرورت حفظ منزلت دانشجویان و دانشگاهیان تاکید کرد.
وی برخوردهای امنیتی و انضباطی با رویکرد سیاسی و اجتماعی با دانشجویان را امری نادرست توصیف و تصریح کرد: فضای دانشگاه ها نباید امنیتی شود. البته در همه جوامع، نهادهای نظارتی فعالیت می کنند ولی این نظارت ها باید عادلانه بوده و بر اساس سلیقه های سیاسی صورت نگیرد.
هاشمی با بیان اینکه شعار ما « آموزش کیفیت محور، پژوهش مسئله محور و دانشگاه گفتگو محور» است، گفت: دانشگاه، کانون تحول و پیشران توسعه و پیشرفت کشور است و اگر کم انگیزگی و افت فعالیت های علمی در میان دانشجویان و دانشگاهیان مشاهده شود، حتما باید چاره اندیشی کرد.
وی بر ضرورت حفظ کرامت و حقوق شهروندی دانشجویان تاکید کرد و گفت: در این خصوص منشوری تهیه و تنظیم شده که طبق مفاد این منشور دانشجویان می توانند از حقوق شهروندی خود آگاه شوند و این حقوق را مطالبه کنند.
هاشمی در خصوص همکاری با نهادهای قضایی و امنیتی گفت: ما نمی توانیم مسائل مان را به تنهایی حل کنیم بلکه با تعامل سازنده مشکلات حل می شودو بالاخره نهادهایی متولی نظم و امنیت درجامعه و کشور هستند و ما در حوزه قضایی و امنیتی باید با این نهادها در چارچوب قانون تعامل داشته باشیم.
سرپرست وزارت علوم همچنین در خصوص مسئله بورسیه ها گفت: برنامه مادر وزارت علوم، پیگیری مسئله بورسیه ها است و تلاش می کنیم تا حد امکان اگر حقی ضایع شده باشد ،آن را جبران کنیم. البته مبنای کار ما ضوابط و قوانین است و مقرر شده کمیته ای در این خصوص گزارش مبسوطی تهیه کند.
هاشمی با استقبال از برگزاری مستمر نشست با تشکل های دانشجویی گفت: این گفت وگوها و این پبشنهادها ، مشارکت فعالانه، خلاقانه و کارشناسانه شما دانشجویان عزیز به ما امیدواری می دهد و به نوعی نیاز و مطالبه ما نیز محسوب می شود.

 مسئولان «نگاهی یکسان» به تشکل‌های دانشجویی داشته باشند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور نیز در دیدار با دکتر هاشمی، به طرح دیدگاه ها و نظرات خود درباره فضای حاکم بر فعالیت های سیاسی، صنفی، فرهنگی، علمی و آموزشی دانشجویان در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پرداختند و «نیاز به سرمایه گذاری و حمایت بیشتر از انجمن‌های علمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها» را خواستار شدند.
‘ایجاد تعامل میان تشکل‌های دانشجویی و بنیاد ملی نخبگان’، ‘ساماندهی و حمایت بیشتر از نشریات دانشجویی’، ‘حمایت بیشتر شورای فرهنگی دانشگاه ها از کانون های فرهنگی’ و ‘ضرورت وجود فضای هم افزایی ، همدلی و تعامل میان کانون های فرهنگی’ از دیگر مطالبات نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور از سرپرست وزارت علوم بود.
نمایندگان تشکل‌های حاضر در نشست همچنین ‘قانون گریزی برخی از مسئولان و تصمیم گیران’، ‘عدم تخصیص بودجه مناسب و توزیع عادلانه آن درمیان تشکل‌ها’، ‘انتقاد از خصوصی سازی دانشگاه ها’، ‘عدم وجود سامانه‌ای برای ثبت اظهارنظرها و استفاده از دیدگاه های فعالان دانشجویی’ و ‘ضرورت تاسیس کانون های اجتماعی دانشجویی برای ارائه راه حل در حوزه آسیب های اجتماعی’ و ‘افزایش حق‌الزحمه کار دانشجویی’ از دیگر مطالبات مهم خود عنوان کردند.
نشست نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور با سرپرست وزارت علوم، با هدف طرح دیدگاه ها بیان مشکلات نیز و هم اندیشی درباره موضوعات و مسائل صنفی، دانشجویی، فرهنگی، علمی و آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برگزارشد.
در این نشست نمایندگانی از تشکل های دانشجویی سراسر کشور ، مسئول شوراهای صنفی دانشجویی دانشگاه خلیج فارس ، دبیر کانون های اجتماعی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، مسئولان نشریات دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه، انجمن اسلامی ترقی خواه دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی و کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه فردوسی مشهد، جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه شاهد، نماینده انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه شهرکرد ، نماینده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران و چند تن دیگر از نمایندگان تشکل های دانشجویی، دیدگاه های خود را در خصوص مهم ترین مسائل و چالش های حوزه فعالیت های علمی و دانشجویی در دانشگاه های کشور بیان کردند.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد