کد خبر : 14080
تاریخ درج خبر : 1394/05/16
تغییر اندازه نوشته

روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه انرژى در کشور هدر می رود

معاون فرهنگى و اجتماعی دانشگاه صنعت شریف تهران گفت: متاسفانه روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه انرژى در کشور هدر مى رود.

به گزارش عطنا به نقل از مهر، عباس ملکى روز چهارشنبه در نهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور که در هتل جم مشهد برگزار شد با بیان اینکه روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه انرژى در کشور هدر مى رود، اظهار کرد: براى نمونه ایران نخستین کشور دارنده گاز دنیا است اما متاسفانه در این زمینه جزو واردکنندگان است.

وی افزود: دولت مى تواند براى ساماندهى اقتصاد کشور از ظرفیت تولید ایده آل در نفت و گاز، کاهش مصرف انرژی های تجدیدناپذیر و جذب سرمایه گذاری خارجی استفاده کند.

معاون فرهنگى دانشگاه شریف با بیان اینکه بانک توسعه آسیا بهترین مکان براى رسیدن به توسعه است، عنوان کرد: خوشبختانه ما در دنیا در منطقه اى قرار گرفته ایم که با  ۱۵ کشور همسایه هستیم که در هیچ کجای دنیا مانند آنها یافت نمی‌شود در نتیجه به دولت توصیه می‌کنیم از خاورمیانه بیرون آمده و منافع خود را در آسیا دنبال کند.

وی ابراز کرد: البته ناگفته نماند که بیشترین بى ثباتى نیز در همین منطقه از جهان اتفاق مى افتد اما بیشترین پول و منابع انسانی نیز در همین نقطه از منطقه وجود داشته و چنانچه بخواهد تمدن دیگری در دنیا به وجود بیاید در همین منطقه به وجود خواهد آمد.

ملکى اظهار کرد: پرسشى که در حال حاضر پیش روى ماست وضعیت اقتصادى کشور است که بسیاری در پاسخ می‌گویند اقتصاد ایران در بدترین وضعیت خود به سر می‌برد و بدتر از این نخواهد شد اما اینکه واقعا اقتصاد ایران تا این حد نابه سامان بوده و از زیرساخت‌های مناسبی برخوردار نیست، جاى تامل و بررسى بیشتر دارد.

وى با بیان اینکه براى مدیریت اقتصاد بعد از تحریم ها نیازمند سرمایه گذاری اولیه در بخش انرژى هستیم، افزود: تحقق این امر در هیچ کشورى با توجه به بالا بودن سرمایه گذاری اولیه راحت نخواهد بود بنابراین در صورت برداشته شدن تحریم ها کشور با مشکلاتی مواجه خواهد شد که در این راستا با همه چراغ سبزهایی که غرب نشان می دهد نباید از کشورهایی مانند چین، روسیه و هند که در سال های تحریم ایران را تنها نگذاشتند دست بکشیم.

معاون فرهنگی دانشگاه شریف تاکید کرد: در همین راستا بهترین بازار ایران در آسیاست نه اروپا لذا باید تمرکز اصلى خود را بر منطقه گرایی قرار دهیم و از آنجا که سیاست خارجی اروپا سازمان یافته است ما باید به دنبال کشورهایی باشیم که می ‌توانیم در سازمان یافتگی آنان در منطقه کمک کنیم.

وى با بیان اینکه دولت باید توجه خود را از خاورمیانه به سمت کشورهاى آسیایی جلب کند، اظهار داشت: در همین راستا توجه به امکانات دریای مازندران و صرف نظر کردن در میزان مصرف انرژی برای رسیدن به توسعه بسیار مهم و ضرورى است.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد