کد خبر : 140296
تاریخ درج خبر : 1396/06/29
تغییر اندازه نوشته

محمدمهدی بهکیش:

بنگاه‌داران رانت را از سیستم خود خارج کنند

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: مثلث نجات اقتصاد ایران را کاهش فساد و قاچاق، حل مشکلات بانک‌ها و رقابتی کردن اقتصاد عنوان کرد.

به گزارش عطنا به نقل از برنا، محمدمهدی بهکیش در نشست مشترک فعالان بخش خصوصی و نمایندگان موسسه پرایس پاترهاوس کوپرز با اشاره به اینکه مثلث نجات ایران شامل رقابتی کردن اقتصاد با هدف گسترش صادرات، مبارزه با قاچاق و فساد و ساماندهی بانکها و موسسات اعتباری در داخل و خارج کشور است، گفت: در مورد قاچاق با کمک یکی از دانشگاهها و اتاق بازرگانی تهران، پروژه ای شروع شده است که یک سال دیگر نتایج آن حاصل می شود که می تواند بنگاه ها را رتبه بندی کرده و وضعیت فساد آنها را مشخص کند.

وی اظهار کرد: مدل این طرح با محوریت با اتاق بازرگانی تهران، در حال تهیه است. به این معنا که تمام چربی هایی که در سیستم تعبیه شده، باید خارج شود تا اقتصاد رقابتی شود، در این صورت می‌توان کالاهای صادراتی تولید کرد و در سطح بین المللی، وارد رقابت شد.

بهکیش با بیان اینکه رشد در نتیجه افزایش صادرات، افزایش فروش کالا و افزایش خریدهای دولتی حاصل می‌شود، گفت: اکنون مصرف ما به سال ۸۱ بازگشته و بسیار کم شده است؛ این در حالی است که خریدهای دولتی نیز به سال ۸۶ برگشته و ضمن اینکه سرمایه گذاری و صادرات نیز به شدت کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه برای حرکت به جلو نباید منتظر باشیم که دولت تنها وارد عمل شود، گفت: باید تک تک افراد وارد عمل شده و بنگاهداران چربی‌های رانت را از سیستم خود خارج نمایند در این حالت اقتصاد رقابتی می‌شود. ضمن اینکه قیمت گذاری باید برداشته شود تا هزینه ها کاهش یابد البته مقرراتی هم دست و پای فعالان اقتصادی را بسته است که باید اصلاح شود اما اتاق های بازرگانی نیز باید کمک کنند.

بهکیش در پایان افزود: متاسفانه در شرایطی که وزیر صنعت جدید صنعت تازه شروع به کار کرده است، لابی های قدرتمندی دور او را گرفته اند که اولین مصوبه و حرفش این بوده که تعرفه ها را برای ۴ سال ثابت نگاه دارد، در حالی که برخی از تعرفه ها اکنون ۱۰۰ درصد است و این تعرفه یعنی اینکه ما نمی خواهیم با دنیا تجارت کنیم، پس باید پیگیری کرد که چه لابی های قدرتمندی دور او را گرفته اند.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد