کد خبر : 139887
تاریخ درج خبر : 1396/06/27
تغییر اندازه نوشته

انتشار نتيجه نهايی كنكور سراسری دردسرساز شد؛

اعتراض به سنجش

پس از انتشار نتایج کنکور سراسری و مشخص شدن نتایج نهایی انتخاب رشته داوطلبان، نرم‌نرمک موجی از اعتراض خودش را نشان داد. اول سر و کله اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی پیدا شد و پس از اینکه خبر رسید عده‌ای از داوطلبان، مقابل سازمان سنجش دست به تجمع زده‌اند، اعتراضات در فضای مجازی هم هدفدارتر و با هشتگ «اعتراض کنکور» ادامه پیدا کرد.

به گزارش عطنا به نقل از اعتماد، رئیس سازمان سنجش معتقد است که اعتراض‌ها چندان دامنه‌دار نبوده و در فضای مجازی بزرگ‌نمایی می‌شود. عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است که اعتراض داوطلبان کنکور امسال در روز شنبه نسبت به نتایج اعلام شده علاوه بر حواشی نامطلوب آن، نوع برخورد عوامل و مسوولان سازمان سنجش با داوطلبان معترض را در معرض قضاوت افکار عمومی قرار داده است.

«روز شنبه ٢٠، ٣٠ نفر آمدند و اعتراض کردند و پاسخ‌شان را گرفتند و رفتند. در فضای مجازی دروغ‌پردازی هم می‌شود اما این‌طوری که من امروز در سنجش دیدم دیگر اعتراض خاصی نیست.» ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش اعتراض‌های صورت گرفته را چندان ریشه‌ای نمی‌داند و به «اعتماد» می‌گوید که اغلب موارد اعتراضی همان مواردی است که هر سال در زمان کنکور تکرار می‌شوند و اینکه داوطلبان رتبه و رشته خود را با سال‌های گذشته قیاس کنند درست نیست: «نمرات هر سال فرق می‌کند، مسابقه است و نمی‌شود گفت نمره امسال و پارسال با هم یکی هستند. دیدیم که دانشگاه آزاد هم امسال اصلاحیه داد. ٩۵ درصد اعتراضات امسال با سال‌های گذشته مشترک است. به غیر از یک تعداد اندکی که در گروه علوم تجربی بودند و آن هم در موردش توضیح داده شد. وقتی که سه‌شنبه کارنامه‌ها منتشر شود، به نظرم جریان شفاف‌تر هم می‌شود.»

خدایی می‌گوید که سیاست اصلی سازمان سنجش مساعدت به داوطلبان است و بنابراین هر سال پس از رسیدن اعتراضات، به آنها رسیدگی می‌کند و در هر موردی که از سازمان ساخته باشد به داوطلبان کمک می‌شود: «معمولا اعتراضات مربوط به چند اشتباه رایج است، مثلا انتخابش را در یک شهر می‌کند و یک انتخابش می‌افتد در یک شهر دیگر و کد را اشتباه وارد می‌کند، یا وسط طیفی از رشته مثلا انواع مهندسی یک رشته علوم پایه می‌زند.

یا سوابق تحصیلی از آموزش و پرورش نرسیده و وقتی که دانش‌آموز آن را می‌آورد، اعمال می‌کنیم و از آنجایی که سوابق تحصیلی در رتبه تاثیر دارد، رتبه‌اش تغییر می‌کند. یا سهمیه خاصی داشته و در زمان مقرر نیاورده و اگر عذرش موجه باشد سازمان در موردش تصمیم می‌گیرد.

حتی مواردی بوده که فرد رتبه بسیار خوبی داشته و در انتخاب رشته اشتباه کرده و ما در این موارد هم کمک کرده‌ایم. در این موردها ما الزام قانونی نداریم چون برای هر یک از این موارد روش و مهلت قانونی وجود داشته اما چون سیاست ما مساعدت به داوطلبان است این اصل را رعایت می‌کنیم و در این موارد به داوطلبان کمک می‌کنیم.» خدایی گفت که در این دو روز ٩۵ درصد مراجعات حضوری و اینترنتی که دیده است، همان موارد مشابه است: «البته اصل زمان اعتراضات پس از انتشار کارنامه‌ها در روز سه‌شنبه است و پس از آن تا ٢٠ مهر می‌توانند هر نکته‌ای دارند را ارسال کنند و ما هم به محض وصول شروع می‌کنیم به پردازش و پاسخگویی و اگر جایی امکان باشد مساعدت می‌کنیم.»

در ذیل هشتگ اعتراض کنکور، یکی از مواردی که به‌صورت پررنگ مطرح شده است بحث افزایش ۵درصدی سهمیه ایثارگران و جانبازان است. دی ماه سال گذشته بود که نمایندگان مجلس با افزایش سهمیه ورود ایثارگران به ۳۰ درصد با شرط اختصاص ۵درصد سهمیه به همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه موافقت کردند، قانونی که امسال به مرحله اجرایی رسید و بخشی از اعتراضات را متوجه خود کرد.

رییس سازمان سنجش می‌گوید که این سازمان نمی‌تواند در این خصوص کمکی کند چرا که این قانون به سازمان ابلاغ شده و تنها مسوولیت اجرایی آن بر عهده آنهاست: «افزایش سهمیه ایثارگران قانون برنامه ششم توسعه است، این قانون است. سازمان سنجش یک سازمان اجرایی است، سیاستگذار که نیست که در مورد اعتراضات به این موضوع پاسخگو باشد. سازمان بر اساس ضوابط عمل می‌کند و غیر از آنچه مربوط به خود امتحان است در سایر امور تنها نقش اجرایی دارد. » خدایی می‌گوید که هنوز در مورد اینکه چند نفر امسال با این سهمیه وارد دانشگاه شده‌اند، آماری ندارد و باید در گزارش‌های تکمیلی و پس از استخراج اطلاعات داوطلبان به آن پرداخته شود.

#اعتراض
یکی از داوطلبانی که از نتایج کنکور راضی نیست در توییتر سراغ خبرنگاران می‌رود و دانه دانه آنها را دعوت می‌کند تا صدای معترضان باشند. چند کاربر دیگر با همین موضوع در مورد برخورد با معترضانی نوشتند که در برابر سازمان سنجش تجمع کردند. برخی از کاربران هم دست به دامان نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شدند تا صدای آنها را بشنود. مثل محمدرضا که خطاب به محمود صادقی نوشت: «آقای صادقی حق مظلوم، خوردن نداره من بچه یه معلم ساده‌ام با رتبه ۱۱۰۰ داروسازی رشت قبول نشدم ولی دوستم با رتبه ١۶٠٠قبول شده.» و علی نوشت: «نتایج آنقدر عجیب و غریب شده که حتما باید براى مردم توضیح داده بشه. کاش نمایندگان مجلس پیگیرى کنند.»

تا اینجا نخستین واکنش از سوی خانه‌ملت را عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نشان داد. علیرضا رحیمی در کانال تلگرامی خود نوشت: «اعتراض داوطلبان کنکور امسال در روز گذشته نسبت به نتایج اعلام شده علاوه بر حواشی نامطلوب آن، نوع برخورد عوامل و مسوولان سازمان سنجش با داوطلبان معترض را در معرض قضاوت افکار عمومی قرار داد. در حالی مشاور سازمان سنجش اعلام کرده از نتایج اطمینان کامل داریم و هر داوطلب معترضی می‌تواند اعتراضش را در سیستم ثبت کند که ظاهرا فراموش شده اعتراضات و شکایات داوطلبین به همین سیستمی است که سازمان از آن اظهار اطمینان می‌کند و باز برای رسیدگی به همین سیستم حواله می‌دهند.

در شرایطی که اعتراض‌ها همچنان باقیست باید به جای تبعیت و تسلیم محض سیستم و ماشین، روش دومی را برای قانع کردن و اطمینان‌بخشی معترضین انتخاب کنید که آن روش، بررسی و ارزیابی موردی نسبت به شکایت‌هاست.» نماینده فراکسیون امید به برخورد با معترضان اشاره کرد و گفت: ‌« برخورد نیروی انتظامی با معترضین فراتر از مراقبت و کنترل عادی به هیچ‌وجه قابل قبول نیست و لازم است در موارد مشابه نیروهای ناجا صبوری و حوصله بیشتری داشته باشند چون داوطلبان معترض و خانواده‌های آنها، همین مردمی هستند که در ۲۹ اردیبهشت حماسه انتخابات را رقم زدند و افتخار آفریدند.»

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد