کد خبر : 139744
تاریخ درج خبر : 1396/06/27
تغییر اندازه نوشته

محمود فاضلی:

تحریم‌های امریکا علیه ونزوئلا

در شرایطی که معاون وقت وزیر امور خارجه امریکا مدعی شده است ونزوئلایی‌ها قادر به کنترل صنعت نفت خود نیستند و به زودی چاه‌های نفتی این کشور از فوران می‌افتد! اما وزارت نفت امریکا اعلام کرد؛ شرکت نفت ونزوئلا روزانه ۶۳۸ هزار بشکه نفت در ماه جولای به این کشور صادر کرد که این رقم بیانگر افزایش ۳۰ درصدی نسبت به ماه ژوئن است. این رقم نسبت به ماه جولای سال ۲۰۱۵ بیانگر کاهش ۲۲ درصدی است.

به گزارش عطنا، محمود فاضلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:

در فرمان اجرایی ترامپ در ماه گذشته، امریکایی‌ها از خرید و فروش اوراق قرضه بدهی جدید صادر شده توسط دولت مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا با شرکت پترولئوس ونزوئلا منع شدند. این دستور هرگونه تلاش برای تامین مالی بدهی را برای ونزوئلا پیچیده‌تر خواهد کرد. معاون رییس‌جمهور امریکا نیز در جدیدترین موضع‌گیری خود تاکید کرده است ما همه توان خود را برای جلوگیری از دستیابی دولت مادورو در سیاست‌های خودکامه و دیکتاتوری‌اش به کار خواهیم گرفت و به فشارهای خود با کمک متحدان منطقه‌ای ادامه خواهیم داد.
به دنبال این تصمیم امریکا که با مخالفت روسیه و چین رو به رو شد، رییس‌جمهور ونزوئلا در واکنش به تحریم‌های مالی امریکا، دارندگان اوراق قرضه بدهی ونزوئلا را به مذاکره برسر بدهی خارجی این کشور که در روزهای آتی برگزار می‌شود، دعوت کرد. به گفته او تمام دارندگان اوراق قرضه بدهی دعوت می‌شوند تا در چند مرحله در مذاکره طی چند هفته آینده شرکت کنند. او قصد دارد با دارندگان اوراق قرضه‌ای که تحت تاثیر تحریم‌هایی که توسط رییس‌جمهور امریکا آسیب دیده‌اند، مذاکراتی داشته باشد و به دنبال این است که خود را از قید دلار آزاد کند و از سیستم پرداخت بین‌المللی جدیدی با استفاده از پول‌هایی نظیر یوان، ین، روپیه، یورو و روبل استفاده کند.
مادورو همچنان امریکا را به حمایت از مخالفان خشونت‌طلب و طراحی برای براندازی دولت مشروع این کشور متهم می‌کند. وی این اقدام را غیرقانونی ارزیابی کرده و بر این باور است که تحریم‌های امریکا با هدف ورشکسته کردن اقتصاد ونزوئلا است. وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز پس از ملاقات با دبیر کل سازمان ملل متحد، ضمن توصیف دونالد ترامپ به عنوان یک تهدید علیه ونزوئلا، اعلام داشت که دولت امریکا، ونزوئلای صلح طلب را با نیروی نظامی تهدید می‌کند و درصدد ایجاد بحران و گرسنه نگه داشتن مردم ونزوئلا است. اعمال تحریم‌ها، بزرگ‌ترین تعرض به ونزوئلا در ۲۰۰ سال اخیر تلقی شده و مردم به‌طور متحد در مقابل آن ایستادگی خواهند کرد. دولت با استفاده از تمامی امکانات موجود از مردم و دموکراسی حمایت خواهد کرد.
مجلس موسسان ونزوئلا نیز موافقت کرد تا دستگاه قضایی این کشور حامیان تحریم‌های جدید امریکا علیه کاراکاس را تحت تعقیب قرار دهد. به گفته رییس مجلس موسسان، این قانون از دادستان کل و دادگاه عالی ونزوئلا می‌خواهد تا تحقیقات درباره کسانی را که از تحریم‌های امریکا حمایت می‌کنند، آغاز کند. هزاران نفر از حامیان دولت نیکولاس مادورو در اعتراض به اعمال تحریم‌های یک جانبه دولت امریکا علیه ونزوئلا راهپیمایی کرده و ضمن محکوم کردن تحریم‌های غیرقانونی دولت امریکا علیه کشورشان، خواستار مجازات کسانی شدند که به دیگر کشورها سفر می‌کنند و از دولت‌های آنها می‌خواهند ونزوئلا را تحریم یا در آن مداخله نظامی کند. حامیان دولت فهرستی از رهبران مخالف دولت که از سازمان کشورهای امریکایی، جامعه جهانی، امریکا و دیگر کشورها خواسته‌اند علیه ونزوئلا اقدام کنند را به دادستانی کل کشور ارایه کردند.
به اعتقاد معاون رییس مجلس موسسان ونزوئلا تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ونزوئلا مانع از انتقال ۱۸ میلیون جعبه حاوی موادغذایی به این کشور شده است. وی که تحریم‌های امریکا علیه کشورش را بخشی از یک «جنگ نامتقارن» می‌داند، مدعی است این تحریم‌ها بیشتر بر مردم عادی به‌ویژه بر آسیب پذیرترین اقشار جامعه تاثیر می‌گذارد و دور جدید تحریم‌های اقتصادی امریکا در روند پرداخت برای دریافت این جعبه‌های حاوی موادغذایی مانع ایجاد کرده است.
درحالی که ونزوئلا در رکود بی‌سابقه‌ای به سر می‌برد و ذخایر پولی این کشور در پایین‌ترین سطح در دو دهه اخیر قرار دارد، دولت مادورو و شرکت نفت دولتی این کشور، پترولئوس دی ونزوئلا، باید در ادامه سال ۲۰۱۷ حدود ۴ میلیارد دلار بدهی و بهره آن را پرداخت کنند. بر اساس گزارش سازمان اوپک، سقف تولید نفت خام ونزوئلا در ماه آگوست روزانه به‌طور متوسط ۱۷ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد و سقف تولید نفت خام ونزوئلا از ۲ میلیون و ۱۱۷ هزار بشکه در روز به دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
در شرایطی که معاون وقت وزیر امور خارجه امریکا مدعی شده است ونزوئلایی‌ها قادر به کنترل صنعت نفت خود نیستند و به زودی چاه‌های نفتی این کشور از فوران می‌افتد! اما وزارت نفت امریکا اعلام کرد؛ شرکت نفت ونزوئلا روزانه ۶۳۸ هزار بشکه نفت در ماه جولای به این کشور صادر کرد که این رقم بیانگر افزایش ۳۰ درصدی نسبت به ماه ژوئن است. این رقم نسبت به ماه جولای سال ۲۰۱۵ بیانگر کاهش ۲۲ درصدی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد که تحریم‌های واشنگتن علیه کاراکاس نمی‌تواند تاثیری بر آمادگی روسیه برای توسعه و تقویت همکاری‌های خود با کشور ونزوئلا داشته باشد. همزمان وزرای نفت ونزوئلا و روسیه درباره بازار نفت و قیمت‌های جهانی و همچنین دستاوردهای توافق کاهش سقف تولید که به امضای کشورهای اوپک و غیراوپک رسیده رایزنی کردند. «گازپروم بانک» سومین بانک سرمایه‌گذاری در روسیه یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در ونزوئلا برای توسعه پروژه‌های امور انرژی است. طی دو سال گذشته، این بانک بیش از یک میلیارد دلار در پروژه‌های اجرا شده توسط شرکت «پتروزامورا» در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرده است.
وزیر نفت ونزوئلا نیز در این مدت با وزرای نفت عربستان، امارات و قزاقستان درباره تمدید توافق کاهش سقف تولید نفت خام از سوی کشورهای اوپک و غیراوپک بحث و تبادل نظر داشته است، چین نیز تمایل خود را برای مشارکت در فعال‌سازی مجدد ۸۰۰ چاه نفت در کمربند نفتی در منطقه «آنزواتگی» با هدف افزایش تولید ۴۲ هزار بشکه‌ نفت در روز نشان داده است.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد