کد خبر : 138642
تاریخ درج خبر : 1396/06/19
تغییر اندازه نوشته

عباس اسدی:

ایران نباید به اروپا دل ببندد/ اتحاد ایران و روسیه در برجام، راهبردی است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی: استراتژی اروپا و آمریکا یکسان است اما تاکتیک ها تغییر می کند.

به گزارش عطنا، دکتر عباس اسدی، استاد روزنامه‌نگاری در گفت‌وگو با  آریا در خصوص گزارش جدید آژانس در تایید پایبندی ایران به تعهدات برجام و احتمال تغییر موضع دولت آمریکا درباره توافق هسته ای ایران، گفت: گزارش آژانس در ارتباط با پایبندی ایران به تعهدات برجام دو پهلو بود و به نوعی تایید اظهارات نیکی هیلی است که اظهار داشت آژانس باید از سایت های نظامی ایران بازدید کند. اگر چه در گزارش آژانس اعلام شد که ایران تخطی نکرده اما آمانو تلویحا صحبت های دولت آمریکا را مطرح کرد و گفت در صورت لزوم از سایت های نظامی ایران باید بازدید کرد.

رئیس جمهور فرانسه نیز اعلام کرده است در سال ۲۰۲۵ شرایطی ایجاد کنیم که موضوع بازدید از سایت های نظامی ایران را در متن برجام بگنجانیم؛ بنابراین نباید تصور کنیم گزارش آژانس مثبت بوده است.

این کارشناس روابط بین الملل در ادامه افزود: ترامپ به دنبال تحریک ایران است تا واکنش ایران موجب نقض برجام شود و دست آمریکا را برای بازگرداندن تحریمها باز کند البته ایران هم محتاطانه رفتار می کند تا بهانه ای دست آمریکا ندهد. آمریکایی ها اعلام کرده اند هر اقدامی لازم است، انجام می دهند تا ایران را ناقض برجام نشان دهند. ترامپ موضع قابل اتکایی ندارد و ضد و نقیض صحبت می کند و یک فرد غیر قابل پیش بینی است و دارای ثبات نیست که بتوان به آن اعتماد کرد. دولت آمریکا به دنبال آن است که در گزارش خود به کنگره در ۱۵ اکتبر نظر منفی علیه ایران جمع کند تا اعلام نماید که ایران تخطی کرده و حاضر نیست برجام را عملیاتی کند. آمریکا با فشارهای رسانه ای بر ایران راهبرد خود را پیش می برد؛ این در حالی است که آمریکا بسیاری از تعهدات برجام را نقض کرده و گام های منفی علیه ایران برداشته است و در واقع با اقدامات خود روح و متن برجام از بین رفته، اما ایران تلاش می کند بهانه دست آمریکا ندهد.

وی در ارتباط با مواضع اروپایی ها در خصوص برجام گفت: اروپایی ها از اظهارات ترامپ نگران هستند و به این نتیجه رسیده اند که رئیس جمهور امریکا فرد معقولی نیست و نمی توان به وی اعتماد کرد. اروپایی ها حداقل در ظاهر تلاش می کنند استقلال خود را نشان دهند اما نباید فراموش کنیم منافع اروپا و آمریکا به یکدیگر گره خورده است. اتحادیه اروپا و آمریکا دارای نقاط مشترک هستند و از حکومت ایران ناراضی و هر بار موضوعات غیر برجامی مانند نقض حقوق بشر و بحث موشکی را مطرح می کنند لذا نباید به اروپا دل بست که به نفع ایران کار می کند. اگر در حمایت از ایران مواضعی اتخاذ می کنند به دلیل آن است که دروازه ایران بر روی شرکت های اروپایی باز شده و در بازار ایران منافعی دارند؛ لذا به خاطر این منافع موضعی اتخاذ می کنند که با موضع آمریکا متناقض است. البته این مواضع به این معنا نیست که اروپا منافع ایران را تامین می کند دیدیم که انگلیس و فرانسه در سازمان ملل علیه ایران موضع گرفتند و در بحران روسیه نیز مواضع ضد ایرانی دارند. استراتژی اروپا و آمریکا یکسان است اما تاکتیک ها تغییر می کند.

دکتر اسدی در خصوص امکان رایزنی پوتین با دولت ترامپ در ارتباط با موضوع برجام گفت:آمریکا، روسیه را متهم به دخالت در انتخابات خود کرده است و روسیه و چین در قبال بحران کره شمالی نسبت به مواضع ترامپ اختلاف نظر دارند. آمریکا، کره شمالی را تهدید به حمله کرده در حالی که روسیه از کره شمالی دفاع می کند و معتقد است بحران شبه جزیره کره باید به صورت دیپلماتیک حل شود. داعش نیز در حال شکست است و احتمال دارد داعش از سوریه و عراق به طرف قفقاز برود که خطری برای روسیه است. لذا در رایزنی پوتین با ترامپ در خصوص برجام، روسیه منافع خود را تامین می کند؛ جاهایی مذاکره می کنند و درمواردی هم اختلاف پیدا می کنند اما درنهایت سیاست های راهبردی ایران و روسیه محکم تر از آن است که ترامپ، پوتین را در مقابل ایران قرار دهد و در برخی موارد ممکن است تاکتیک ها را تغییر دهند.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد