کد خبر : 138637
تاریخ درج خبر : 1396/06/19
تغییر اندازه نوشته

معاون امور ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

۵۰درصد دختران در استان‌های مرزی از تحصیل باز می‌مانند

معاون امور ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان مقطع متوسطه در استان‌های مرزی به دلایل مختلف ترک تحصیل می‌کنند که یکی از این دلایل ازدواج زودهنگام است.

به گزارش عطنا، رضوان حکیم‌زاده، معاون امور ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با ایلنا درباره عوامل بازماندن کودکان از تحصیل در مناطق کم برخوردار کشور گفت: در برخی خانواده‌ها بخصوص در شهرهای کوچک کودکان بازوی کار خانواده محسوب می‌شوند، به‌طور مثال در فصل برداشت محصول این کودکان باید در کنار خانواده‌ها باشند که شاید انعطاف‌پذیری در زمان و مکان آموزش بتواند این مسأله را حل کند یا در برخی استان‌ها به دلیل تعصباتی که وجود دارد، ممکن است دختران‌شان را به مدارس مختلط یا جایی که معلم زن ندارد، نفرستند.
معاون وزیرآموزش و پرورش با تأکید بر اینکه دلایل فرهنگی نیز در بازماندن کودکان از تحصیل مؤثر است، گفت: در برخی از روستاها به دلیل دور بودن مدرسه، فرزندان‌شان را با وجود وسیله حمل و نقل به مدرسه نمی‌فرستند. ما در بازدید‌هایی که از مناطق مختلف کشور داشتیم به دلایل متعددی برای بازماندن کودکان از تحصیل رسیدیم.
او با تأکید بر اینکه دبیرخانه مناطق محروم در چهار استان کشور به صورت نقطه به نقطه دلایل بازماندن کودکان از تحصیل را شناسایی و بررسی می‌کند، افزود: در برخی از بخش‌های استان‌های محروم نیز شرایط تحصیل مهیاست و میانگین‌ها به ما کمک نمی‌کند؛ بنابراین این موضوع به شکل نقطه‌ای با محورهای مختلفی از جمله نبود یا کمبود امکانات تحصیلی، دلایل فرهنگی و تعصبی یا ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان دختر بررسی شد.
حکیم‌زاده با اشاره به ازدواج زودهنگام کودکان و بازماندن آنها از تحصیل گفت: با تصویب قوانین لازم، آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی خانواده‌ها، این امکان وجود خواهد داشت که ما بتوانیم تغییر نگرش و رفتار ایجاد کنیم و این فرصت به دختران داده شود که در مدرسه حضور داشته باشند.

در برخی از روستاها به دلیل دور بودن مدرسه، فرزندان‌شان را با وجود وسیله حمل و نقل به مدرسه نمی‌فرستند.

معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش با تأکید بر نقش رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی در خصوص ازدواج زودهنگام کودکان گفت: قطعاً تلویزیون به‌عنوان رسانه ملی باید به جای برنامه‌هایی مانند تبلیغ برای کلاس‌های کنکور و تست‌زنی، قسمتی از برنامه‌هایش را به فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم بخصوص برای مناطق محروم اختصاص دهد و برای توانمندی دختران و زنان و نقش آنان در تربیت نسل آینده، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.
او با اشاره به سرشماری‌های انجام شده و جمعیت واجب‌التعلیم‌ها گفت: با توجه به آمار افراد واجب‌التعلیم و تعداد دانش‌آموزانی که در مدارس ثبت‌نام می‌کنند و مقایسه‌ای که بین این دو موضوع وجود دارد، کودکان کار دو دسته هستند؛ در بسیاری از مناطق کودکان کمک‌ کار خانواده‌ها محسوب می‌شوند، اما در مواردی کودکان به خاطر کار کردن و کمک به معاش خانواده فرصت حضور در مدرسه را از دست می‌دهند که این موضوع مسأله‌ساز است وگرنه در بسیاری از خانواده‌های روستایی کودکان در کار به خانواده‌ها کمک می‌کنند، اما اینکه فرصت‌های تحصیل از کودکان گرفته شود، ناپسند است.
معاون وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه منعی برای حضور دانش‌آموزان در مدرسه وجود ندارد، افزود: بیشتر دانش‌آموزانی که ازدواج می‌کنند بیشتر در دوره متوسطه هستند و ما در مناطق محروم پوشش ابتدایی بسیار بهتری نسبت به پوشش متوسطه داریم.
حکیم‌زاده تأکید کرد: در بسیاری از استان‌های مرزی، نرخ پوشش دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه حدود ۵۰ درصد است یعنی ۴۰ تا۵۰ درصد دانش‌آموزان این مقطع در مدرسه حضور ندارند و این آمار، تکان‌دهنده است و ممکن است برخی از آنها به دلیل ازدواج زودهنگام مدرسه را ترک کنند.
او گفت: یکی از بزرگترین مشکلات امروز این است که بیشتر خانواده‌ها سعی کردند دانش‌آموزان را به سمت درس خواندن برای کنکور و کلاس‌های تست و این قبیل فعالیت‌ها آماده کنند که بالطبع کار فرهنگی با این مسأله کاهش پیدا می‌کند.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد