کد خبر : 137619
تاریخ درج خبر : 1396/06/14
تغییر اندازه نوشته

سنگ بزرگ بارزانی علامت نزدن است؟

منابع کُرد: ایران پیشنهاد میانجی‌گری میان بغداد و اربیل را داده است

منابع کُردی مدعی شدند که یک هیئت ایرانی به ریاست «حسن دانایی‌فر» سفیر پیشین ایران در عراق اخیراً به اربیل کردستان سفر کرده و با مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق دیدار کرده و پیشنهاداتی ارائه داده تا اختلاف‌های مالی بغداد و اربیل حل و فصل شود که در نتیجه آن نیز برگزاری همه‌‌پرسی جدایی کردستان از عراق که قرار است ٢۵ سپتامبر (ماه جاری میلادی) برگزار شود، به تعویق بیفتد.

به گزارش عطنا به نقل از روزنامه اعتماد، ماه سپتامبر فرا رسیده و شمارش معکوس هم برای برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان آغاز شده است. با وجود مخالفت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با برگزاری همه‌پرسی کردستان، تاکیدهای چندباره مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان بر اینکه او از تصمیم برای برگزاری این همه‌‌پرسی عقب‌نشینی نخواهد کرد بدون شک جریان‌های منطقه‌ای را دست به کار خواهد کرد تا با موضع خود بارزانی را از این اقدام منصرف کنند.

شاید هدف نهایی رییس منطقه کردستان هم از تاکید بر برگزاری همه‌پرسی کردستان بیش از تحقق آنچه آرزوی ملت کُرد می‌نامد، دستیابی به خواسته‌های خود و امتیاز‌گیری بیشتر از دولت مرکزی بغداد باشد.

حالا منابع کُردی مدعی شدند که یک هیات ایرانی به ریاست «حسن دانایی‌فر» سفیر پیشین ایران در عراق اخیرا به اربیل کردستان سفر کرده و با مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان عراق دیدار کرده و پیشنهاداتی ارایه داده تا اختلاف‌های مالی بغداد و اربیل حل و فصل شود که در نتیجه آن نیز برگزاری همه‌‌پرسی جدایی کردستان از عراق که قرار است ٢۵ سپتامبر (ماه جاری میلادی) برگزار شود، به تعویق بیفتد.

با وجود اینکه اخیرا نیز موج مخالفت‌ها و اعتراض‌های بین‌المللی به تصمیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی افزایش پیدا کرده است، اما بارزانی سعی می‌کند خود را برای برگزاری چنین انتخاباتی که موافقان کم و مخالفان زیادی در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای دارد مصمم نشان دهد. روزنامه الحیات عربستان به نقل از منابع کُرد مدعی شده است که در طول یک ماه گذشته این دومین بار است که هیات ایرانی برای دیدار با مسوولان کردستان و ارایه پیشنهاد خود برای میانجیگری میان تهران و بغداد به اربیل سفر کرده و درباره اکثر موضوعات پر چالش میان کردستان و دولت مرکزی عراق مانند نفت و بودجه گفت‌وگو کرده‌‌ است.

 این منابع مدعی شده‌اند که هیات ایرانی ابتدا به سلیمانیه سفر کرده با شماری از رهبران حزب اتحاد میهنی کردستان دیدار کرده و بعد از آن برای دیدار با بارزانی به اربیل رفته است. به گفته این منابع هیات ایرانی به مسوولان کردستان پیشنهاد یک میانجیگری جامع در برابر تعویق برگزاری همه‌پرسی داده است.

 این منابع از دو سفر هیات ایرانی به اربیل سخن می‌گویند که یکی از این سفرها اخیرا به وسیله مسعود بارزانی در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط تایید شد. وی در مصاحبه اخیر خود با این روزنامه گفته بود که حسن دانایی فر در راس هیاتی به اربیل آمده و پیام همکاری و هماهنگی تهران با کردستان را به ما ابلاغ کرد. وی افزود که هیات ایرانی در این سفر ملاحظات خود را نسبت به برگزاری همه‌پرسی به ما ابلاغ کرد و گفت به اعتقاد تهران زمان برای برگزاری چنین همه پرسی مناسب نیست و بهتر است بغداد و اربیل مشکلات خود را از طریق رجوع به قانون اساسی عراق حل و فصل کنند و از تجارب و اشتباهات گذشته که از سوی هردو طرف صورت گرفته درس بگیرند.

رییس منطقه کردستان عراق می‌گوید که به سفیر پیشین ایران ابلاغ کرده که کردستان از این مرحله عبور کرده و افزود: دیدگاه خودمان را برای مسوولان ایرانی شرح دادیم. بارزانی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه الشرق الاوسط درباره اینکه آیا ایران به کردستان هشدار خاصی داده، گفت: ایران به ما هیچ هشداری نداده است و هیات ایرانی نیز لحن بسیار محترمانه و دوستانه‌ای با ما داشته است، گرچه برخی مسوولان در رسانه‌ها حرف‌هایی می‌زنند.

ایران در چند ماه گذشته و بعد از مطرح شدن مساله برگزاری همه پرسی جدایی کردستان از عراق تلاش کرده تا موضع ثابت و میانه‌ای داشته باشد و با دعوت از طرف‌های عراقی برای حل اختلافات‌شان بر لزوم حفظ وحدت اراضی عراق تاکید کرده است، اگر بنا بر ادعای منابع کُرد ایران پیشنهادی مبنی بر میانجیگری میان اربیل و بغداد هم مطرح کرده باشد اقدام مثبتی است که در راستای سیاست‌های حمایتی تهران از مردم عراق به شمار می‌رود و از خلق مشکلات بزرگ‌تر برای مردمی که تلاش می‌کنند از زخم‌های جنگ علیه تروریسم بهبود پیدا کنند، جلوگیری خواهد کرد.

شورای عالی همه پرسی کردستان در راه تهران

در همین راستا رسانه‌های کُردی اعلام کرده‌اند که شورای عالی همه پرسی کردستان عراق تصمیم دارد به زودی به تهران، آنکارا و چند کشور اروپایی سفر کند. رومیو هکاری، عضو شورای عالی همه پرسی کردستان روز شنبه گذشته اعلام کرد که این شورا بعد از پایان تعطیلات عید قربان نشستی برگزار خواهد کرد و در این نشست اعضای هیات‌هایی که قرار است به ایران، ترکیه و اروپا سفر کنند مشخص خواهد شد. به گفته او هدف از این سفرها نزدیک کردن دیدگاه‌ها در خصوص تصمیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی است و منطقه کردستان تلاش می‌کند با دعوت از ناظرانی از اتحادیه اروپا، حمایت کشورهای اروپایی از برگزاری همه‌پرسی را جلب کند. عمار حکیم رهبر حزب میهنی حکمت عراق هم در خطابه عید قربان خود تاکید کرد که آمادگی دارد میان بغداد و اربیل میانجیگری کند و گفت: هر کسی که فکر می‌کند جدایی کردستان از عراق به پایان مشکلات این منطقه منجر خواهد شد اشتباه کرده و در اوهام سیر می‌کند زیرا مشکلات سرنوشت و تقدیر کشورهاست چه کشورهای بزرگ و پهناور و چه کشورهای کوچک، اما سرنوشت رهبران بزرگ هم این است که مشکلات مردمان‌شان را حل کرده و به آنها صلح، امنیت و ثبات بدهند.

اما زلمای خلیل‌زاد، سفیر پیشین امریکا در عراق مساله شکل‌گیری یک توافق میان دولت مرکزی عراق و کردستان را بعید نمی‌داند و معتقد است که اگر توافقی میان بغداد و اربیل ایجاد نشود همه‌پرسی در ٢۵ سپتامبر جاری برگزار می‌شود با این حال این تاریخ را هم قطعی نمی‌داند و می‌گوید اگر بغداد و اربیل به توافق نرسند عقب‌نشینی از تصمیم برگزاری همه‌پرسی کردستان برای بارزانی بسیار دشوار خواهد بود؛ با این حال به نظر من بارزانی سیگنال‌هایی می‌دهد مبنی بر اینکه می‌تواند همه‌پرسی را به تعویق بیندازد، این هم از این نشأت گرفته که او قطعا فکری در سر دارد.

ترکیه لحن تندتری نسبت به ایران در خصوص مساله برگزاری همه‌پرسی کردستان داشته و بارها اعلام کرده که اجازه نخواهد داد در نزدیکی مرزهای کشورش دولتی کُرد تشکیل شود، اما خلیل‌زاد درباره اینکه آیا در صورت برگزاری همه‌پرسی و جدایی کردستان از عراق، ترکیه علیه دولت مورد نظر کُردها اقدام نظامی خواهد کرد یا خیر گفت که به نظر او هیچکس علیه کُردها از زور استفاده نخواهد کرد. وی در خصوص اینکه آیا کردستان می‌تواند به عنوان یک دولت در محیطی منطقه‌ای که همه با تشکیل و موجودیت آن مخالف هستند شکل بگیرد گفت که برای مسوولان کردستان مهم است که روابط خوبی با کشورهای منطقه از جمله ایران، ترکیه و حتی بغداد داشته باشد زیرا هرگونه توافقی با بغداد باعث می‌شود تا همه احساس امنیت کنند، حتی اگر همه پرسی هم برگزار شود اربیل باید بار دیگر با بغداد بر سر میز مذاکره بنشیند.

برگزاری همه‌پرسی و آری مورد نظر بارزانی که به وسیله آن هم می‌تواند محبوبیت از دست رفته‌اش را بازسازی کند و دولت مورد ادعای کردستان را بنا کند، آغاز مشکلات بزرگ‌تری برای او خواهد بود. قطعا در صورت جدایی کردستان از عراق، بغداد به راحتی دست روی دست نمی‌گذارد تا خاک این کشور چندپاره شود. بلکه گسل‌های سیاسی، اقتصادی و قومیتی متعددی وجود دارد که با برگزاری همه‌پرسی فعال خواهد شد و عراق و کردستان را در آستانه یک زلزله تاریخی دیگر قرار خواهد داد. کرکوک با تفاوت‌های قومیتی و اعتراضات گسترده‌ای که در آن برای برگزاری همه پرسی وجود دارد می‌تواند برای بارزانی به یک جهنم بزرگ تبدیل شود، اما رییس منطقه کردستان حاضر است برای غنایم این استان ثروتمند حتی آخرین نظامی کُرد را هم فدا کند.

گزارش از یسرا بخاخ

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد