کد خبر : 137211
تاریخ درج خبر : 1396/06/11
تغییر اندازه نوشته

در دهمين سالگرد درگذشت شاعر؛

جایزه قیصر امین‌پور احیا می‌شود

جایزه قیصر امین‌پور که در چند سال گذشته به دلیل مشکلاتی از جمله تنگناهای مالی متوقف شده بود، بار دیگر از سر گرفته می‌شود.

به گزارش عطنا به نقل از اعتماد، این جایزه با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای جوان راه‌اندازی شده و متولی آن دفتر شعر جوان است اما در چند سال گذشته به دلیل مشکلات ساختاری و کمبود منابع مالی، برگزاری آن متوقف شد تا اینکه دیروز فاطمه سالاروند، قائم‌مقام دفتر شعر جوان از احیای دوباره این جایزه خبر داد.

او جزییاتی را درباره برگزاری این جایزه اعلام کرد و خبر داد که برگزیدگان آن، آبان ماه همزمان با سالروز درگذشت قیصر امین‌پور معرفی می‌شوند. فاطمه سالاروند، قائم‌مقام دفتر شعر جوان در گفت‌وگو با مهر، تعطیلی این جایزه را در چند سال گذشته، مایه افسوس خواند: « تعطیلی چند ساله این جایزه که به طور عمده به دلیل نبود منابع مالی و مشکلات ساختاری دفتر برای برگزاری آن بود، همواره در این‌ سال‌ها مایه افسوس ما بود اما خوشحالیم که در دور تازه فعالیت دفتر، این جایزه نیز بار دیگر اهدا خواهد شد.»

به گفته او دفتر شعر جوان پس از تعطیلی چندساله خود و آغاز فعالیت‌ها در دوره جدید، تصمیم گرفت تا برنامه‌های گذشته خود را بار دیگر به اجرا در بیاورد و طبق همین تصمیم‌گیری، کتاب سال شعر جوان در دوره پیش رو کار خود را به روال پیشین ادامه خواهد داد.

سالاروند پیشینه برگزاری این جایزه و هدف از برگزاری آن را نیز یادآوری کرد: « باید توجه شود که از ابتدای شکل‌گیری این جایزه تاکنون هدف دفتر شعر جوان از اهدای آن، تشویق شاعران برای استعدادیابی و رشد و حمایت از جریان شعر سالم از نظر مضمون و ساختار بوده است.»

او در ادامه به یکی از آسیب‌های رشد فضای مجازی نیز اشاره کرد؛ آسیبی که به سبب گسترش فضای مجازی گربیانگیر شعر ما نیز شده و امروزه مدام شاهد انتشار شعرهای کم‌کیفیت در این فضا هستیم.

سالاروند از پیامدهای این وضعیت نیز سخن گفت: « نکته مهم اما این است که با توجه به گسترش فضاهای مجازی که منجر به خلق بستر و فضایی برای بیشتر دیده شدن تولیدات شاعران شده است، شاهدیم که افرادی ظهور کرده‌اند که در این فضا حضور و هیاهوی زیادی دارند بدون اینکه کارشان از سطح مقبولی از توجه برخوردار باشد و در مقابل جریان‌های مستعد نیز به خاطر این دست هیاهوها به طور عمده قابل رویت شدن نیستند. امیدواریم این جایزه بتواند به معرفی جریان‌های شعری سالم حال حاضر کشور و دیده شدن کتاب‌های منتشر شده در این زمینه کمک کند. با وجود اتفاقات مختلف جاری در فضای مجازی پیرامون موضوع شعر، امیدوارم با راهنمایی و حمایت از این جریان سالم، پتانسیل بالای آن را تقویت و برای معرفی شدن در جامعه احیا کنیم.»

ناشران و شاعران جوانی که تمایل دارند در این جایزه شرکت کنند تا پایان شهریور ماه فرصت دارند پنج نسخه از کتاب خود را به نشانی دفتر شعر جوان ارایه کنند چراکه به گفته سالاروند، برگزارکنندگان جایزه، همان سبک و سیاق پیشین را ادامه می‌دهند و همچون دوره‌های گذشته خود کتاب‌ها را خریداری نمی‌کنند و شاعران و ناشران باید آثار خود را ارسال کنند.

بر همین اساس، تنها آثاری مورد داوری قرار می‌گیرند که به دفتر شعر جوان فرستاده شده باشند. ان گونه که سالاروند توضیح داده است اعضای دفتر شعر جوان در تلاش هستند داورانی با نگاه‌های متفاوت و از طیف‌های مختلف برای قضاوت آثار انتخاب شوند.

زنده‌یاد قیصر امین‌پور از بنیانگذاران دفتر شعر جوان بود که با همراهی چهره‌هایی همچون محمدرضا عبدالملکیان، فاطمه راکعی، ساعد باقری و زنده‌یاد سیدحسن حسینی، این دفتر را بنیان نهادند و هیات‌مدیره آن را تشکیل دادند. این دفتر از سال ۶٨ فعالیت خود را آغاز کرد.

 

طرح: مجله نیشخط
به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد