کد خبر : 136863
تاریخ درج خبر : 1396/06/07
تغییر اندازه نوشته

كاربران ايرانی، صدای دانش‌آموزان افغان شدند؛

#از_مهر_جا_نمانند/ مدرسه ملیت نمی‌شناسد

ماجرای حق تحصیل کودکان افغان فارغ از داشتن کارت اقامت یا نداشتن آن از دو سال پیش مورد توجه ویژه قرار گرفت، زمانی که رهبر انقلاب دستور واضحی صادر کرد: «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایران ثبت‌نام شوند.» از شهریور همان سال روند ثبت‌نام کودکان افغان حتی بدون داشتن مجوز اقامت والدین، در مدارس عادی آغاز شد.

به گزارش عطنا به نقل از اعتماد، در شبکه‌ اجتماعی توییتر یکی از راه‌های جلب توجه کردن مردم، مسوولان و گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی، به راه‌انداختن توفان است؛ توفانی از توییت‌ها که با یک هشتگ مشترک نوشته می‌شود.

یکشنبه شب، پنجم شهریورماه این توفان بر سر موضوع حمایت از تحصیل کودکان افغان در ایران برپا شد. کاربران بسیاری با هشتگ #ازمهر جا نمانند نوشتند. موجی که به راه افتاد تا آنجا پیش رفت که وزیر آموزش و پرورش هم با آن همراه شد. محمد بطحایی در توییتر خود نوشت: «تحصیل علم و دانش در هر شرایطی حق تمام افراد است، تلاش می‌کنم تا دانش‌آموزان هیچ ملیتی از مهر جا نمانند.»

ماجرای حق تحصیل کودکان افغان فارغ از داشتن کارت اقامت یا نداشتن آن از دو سال پیش مورد توجه ویژه قرار گرفت، زمانی که رهبر انقلاب دستور واضحی صادر کرد: «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایران ثبت‌نام شوند.» از شهریور همان سال روند ثبت‌نام کودکان افغان حتی بدون داشتن مجوز اقامت والدین، در مدارس عادی آغاز شد. با این وجود در طول دو سال گذشته مشکلاتی در راه بخشی از متقاضیان ثبت‌نام در مدارس به وجود آمد. مشکل اطلاع‌رسانی در خصوص به وجود آمدن این امکان برای تحصیل کودکان افغان، مشکلات مربوط به دریافت شهریه و البته برخی موانع دیگر مانند مساله کبر سن و از سوی دیگر برخی برخوردهای سلیقه‌ای در ثبت‌نام این دانش‌آموزان در مدارس عادی از جمله مشکلاتی بود که سال گذشته پیش‌روی آنها قرار داشت.

قربانعلی پدر دانش‌آموز افغان یکی از کسانی است که در سال‌های گذشته مدام به دنبال ثبت‌نام بچه‌هایش در مدرسه و پیگیری امکان ادامه تحصیل آنها بوده است. او و خانواده‌اش سال‌ها ساکن بندرعباس بوده‌اند و بعد با مهاجرت به تهران مشکلات‌شان آغاز شد: «وقتی آمدیم تهران کارت مجوز اقامت‌مان تمدید نشد و بعد هم به همین دلیل بچه‌ها را در مدرسه ثبت‌نام نمی‌کردند و هر کدام از دو پسرم دو سال از تحصیل بازماندند.» تا پیش از صدور دستور ثبت‌نام کودکان افغان، فرزندانش در مدارس مخصوص افغانستانی‌ها تحصیل می‌کردند و سال گذشته توانستند در مدارس عادی و همراه با دانش‌آموزان ایرانی ثبت‌نام شوند. حالا پسر ١٢ ساله‌اش برای درس خواندن مشکلی ندارد اما پسر بزرگش که سال گذشته وارد کلاس نهم شد حالا به سن ١٩ سال رسیده است: ‌«امسال برای ثبت‌نام به دفتر کفالت رفتیم اما گفتند که سن پسر بزرگم بالاتر از سن قانونی تحصیل در این مقطع است و نمی‌توانند مجوز بدهند. گفتم خب دو سال نگذاشتید درس بخواند اما مجوز ندادند. حالا باید ببینیم تا اول مهر چه می‌شود کرد.» او البته معتقد است که امسال وضعیت ثبت‌نام در مدارس ساده‌تر از سال‌های قبل شده است: «پسر کوچکم بدون مشکل دارد درس می‌خواند و برخوردها با او هم خوب است، دست‌شان درد نکند.»


فعالیت‌های مدنی به ثمر نشسته است


«هرکجا که به دنیا آمده باشند حق تحصیل دارند، ایران و افغانستان ندارد.» یکشنبه شب کاربران توییتر روی حق تحصیل کودکان فارغ از ملیت و وضعیت اقامتی‌شان تاکید کردند. هشتگ «از مهر نمانند» که کاربران برای رساندن صدای خود از آن استفاده کرده بودند، تیتر مطلبی بود که روزنامه وقایع اتفاقیه در آن به بررسی مشکلات حق تحصیل کودکان افغان پرداخته بود. یکی از کاربران برای دعوت از دیگران برای حمایت از حق تحصیل کودکان افغان شعری از نجیب بارور، شاعر افغانستانی را نوشت: ‌«هر کجا مرز کشیدند شما پل بزنید.»

برخی چهره‌های سرشناس هم با این موج همراه شدند، مهناز افشار، بازیگر در توییتر خود نوشت: «کودکان همسایه به ما پناه آورده‎اند، حداقل بهشون فرصت آموختن و خواندن بدهیم تا بتوانند تاریخ سرزمین‌شان را بخوانند.» این موج توییتری نظر برخی از کاربران افغان را هم به خود جلب کرد. برخی‌های‌شان از خاطره تبعیض تحصیلی در ایران نوشتند و برخی ابراز خوشحالی کردند که جامعه مدنی از حق تحصیل کودکان هم‌وطن‌شان حمایت می‌کند: ‌«از فعالان ایرانی که برای حق تحصیل کودکان پناهجوی افغانستان کمپین می‌کنند سپاسگزاریم! هیچ کودکی نباید از حق آموزش محروم شود. »
موجی که در توییتر به پا شد نمونه‌ای بود از فعالیت‌های مدنی، یکی از دلایلی که به قول رییس هیات‌مدیره انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده (حامی) سبب شده تا امسال وضعیت ثبت‌نام کودکان افغان در مدارس ایرانی به‌شدت نسبت به سال‌های گذشته بهتر شود. فاطمه اشرفی به «اعتماد» می‌گوید: «سال گذشته با وجود همه آماده‌سازی‌ها و رفع مشکلات قانونی و آیین‌نامه‌ای، فقط ١٠ درصد از جمعیت هدف ما توانستند از این امکان قانونی برای تحصیل استفاده کنند. یکی از دلایل مساله اطلاع‌رسانی بود که به صورت گسترده‌ای انجام نشد و یکی از مشکلات جدی دیگر موانع انسانی بود.

مدیران برخی مدارس و برخی مسوولان استانی و محلی بعضا به اجرای این ماجرا عقیده‌ای نداشتند و این باعث شد که ما شکایت‌های بسیاری از سوی خانواده‌های افغان دریافت کنیم که در برابر ثبت‌نام بچه‌های آنها مقاومت شده است و اعمال سلیقه‌های شخصی باعث شد برخی از بچه‌ها ثبت‌نام نشوند.

خوشبختانه امسال در نتیجه حساسیت‌سازی‌های اجتماعی و حضور گسترده نهادهای مدنی در تعامل با اداره اتباع و وزارت کشور و سطوح مختلف آموزش و پرورش این موانع به‌شدت کم شده است. » اشرفی می‌گوید که هنوز تا رسیدن به حالت ایده‌آل و برابر شدن حق دسترسی کودکان افغان و ایرانی به تحصیل راه درازی مانده است اما دستاوردهای امسال نشان می‌دهد که می‌توان به آینده امیدوار بود: ‌«تا همین الان ۶٠ هزار کارت حمایتی جدید توسط اداره اتباع صادر شده است. یعنی ۶٠ هزار مورد جدید جدای از کسانی که سال گذشته این کارت را دریافت کرده بودند. اینکه چه تعداد از دریافت‌کنندگان این کارت در نهایت در مدارس ثبت‌نام شوند را البته باید با رسیدن مهر و پایان یافتن ثبت‌نام‌ها بررسی کرد. موضوع مهم این است که موانع انسانی برای ثبت‌نام این کودکان و رفتار تبعیض‌آمیز بسیار کاهش داشته است.»

رییس هیات‌مدیره انجمن حامی می‌گوید که در حال حاضر مشکل عمده در تحصیل کودکان افغان، مشکلات سخت‌افزاری مانند سکونت در حاشیه شهرها و سختی دسترسی به مدارس و موسسات آموزشی است. مساله‌ای که گریبان کودکان حاشیه‌نشین، چه افغان و چه ایرانی را گرفته است. اشرفی به مساله کبر سن هم به عنوان یکی از مشکلات اشاره دارد: ‌«برخی دانش‌آموزان خارج از سن قانونی مربوط به یک مقطع تحصیلی یا همان کبر سن نمی‌توانند وارد نظام آموزشی شوند.

این یکی از مشکلات بزرگ در سر راه تحصیل کودکان افغان بود که مثلا از ١٠ سالگی تازه می‌خواستند مدرسه را شروع کنند و از آنجایی که خیلی به ندرت پیش می‌آید آموزش و پرورش ما با چنین مشکلات جمعی گسترده‌ای روبه‌رو شود، در چنین مواردی طول می‌کشد تا راه‌حلی برای آن داشته باشد. حالا ما مذاکراتی با نهضت سوادآموزی داشته‌ایم و این مرکز در حال آماده‌سازی خود برای جذب این دسته از دانش‌آموزان است تا بتوانند به تحصیل بپردازند.»

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد