کد خبر : 136446
تاریخ درج خبر : 1396/06/06
تغییر اندازه نوشته

قائم‌مقام وزیرعلوم در امور بین‌الملل خبر داد:

انعقاد ۳۷۴ پروژه مشترک با دانشگاه‌های خارجی در دولت یازدهم

حسین سالارآملی، رئیس مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، از انعقاد ۳۷۴ پروژه مشترک تحقیقاتی میان دانشگاه‌های ایران و خارج از کشور در دوران فعالیت دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، حسین سالارآملی اظهار داشت: آمار پروژه های مشترک تحقیقاتی میان دانشگاه های ایران و دیگر کشورها در سالهای ۹۲ تا ۹۵ به ترتیب، ۱۷ ، ۲۷ ، ۹۵ و ۲۳۵ پروژه بوده است که عمدتا در قالب برنامه های جندی شاپور، ایکارد و ایرانیان مقیم خارج به اجرا درآمده است.
برنامه پژوهشی جندی‌شاپور که از سال ۱۳۸۳ آغاز شده است، توسط مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی و بخش همکاری و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه- SCAC (زیر پوشش سفارت فرانسه در ایران) با فراخوان سالانه اجرا می شود و هدف اصلی آن ارتقا و گسترش همکاری‌های پژوهشی علمی و فنی پیشرفته میان پژوهشگران دو کشور ایران و فرانسه است.
برنامه «همکاری‌های بین‌المللی برای توسعه پژوهش‌های کاربردی- ایکارد» (ICARD) نیز یکی از طرح های مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم است که در قالب حمایت مالی از همکاری‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاهها با محققان و متخصصان خارج از کشور اجرا می شود.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل به آمار ملاقات مسئولان وزارت علوم با وزیران علوم و فناوری کشورهای مختلف در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: تعداد ملاقات با وزیران علوم دیگر کشورها در سال ۹۲، سه مورد بود که این آمار به خاطر میزبانی تهران از اجلاس جنبش عدم تعهد (NAM ) در سال ۹۳ به ۳۱ وزیر افزایش یافت و در سالهای ۹۴ و ۹۵ نیز به ترتیب ملاقاتهایی با ۱۴ و ۱۶ وزیر علوم کشورهای خارجی صورت گرفت.
وی ادامه داد: همچنین در زمینه حضور رئیسان دانشگاه های معتبر خارجی در ایران برای توسعه همکاری ها نیز از سال ۹۲ تا ۹۵ به ترتیب ۹، ۱۸، ۹۳ و ۱۰۵ نفر به کشور آمده اند.
سالارآملی خاطرنشان کرد: تعداد کشورهایی که کرسی زبان فارسی در آن از سوی این وزارت دایر شده است نیز از سال ۹۲ تا ۹۶ به ترتیب ۲۶، ۲۷، ۲۹، ۳۱ و ۳۷ کشور بوده است.
وی درخصوص تعداد کرسی‌های زبان فارسی وزارت علوم در دانشگاه های مختلف دنیا نیز توضیح داد: تا سال ۹۲، تعداد ۴۴ کرسی زبان فارسی در دانشگاه های مختلف دنیا وجود داشت که اکنون این آمار به ۵۹ کرسی افزایش یافته است و آمار دانشجویان خارجی زبان فارسی در کرسی های خارج از کشور نیز در این مدت از دو هزار و ۸۰۰ نفر به چهار هزار و ۲۵۰ نفر رسیده است.
رئیس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم یادآور شد: در زمینه بهره‌گیری از توان ایرانیان نخبه خارج از کشور در سمینارها و دوره‌های آموزشی نیز از سال ۹۲ تا سال گذشته به ترتیب ۲۴۶، ۲۶۹، ۳۴۲ و ۵۲۷ عضو هیات علمی برای همکاری های آموزشی و پژوهشی به ایران آمدند.
وی ادامه داد: آمار شرکت اعضای هیات علمی برای ارائه مقاله در کنفرانس ‌ها نیز از سال ۹۲ تا ۹۶ به ترتیب ۱۱۷، ۴۴۰، ۴۹۸، ۵۴۱ و ۲۵۶ نفر بوده که مجموع آن یک هزار و ۸۵۲ نفر می شود و از ابتدای امسال تاکنون نیز ۲۵۶ روادید برای اعضای هیات علمی تقاضی حضور در کنفرانس های بین المللیی صادر شده است.
سالارآملی اظهار کرد: همچنین از سال ۹۲ تا ۹۵ به ترتیب ۷۶۰، یک هزار و ۳۴۷، یک هزار و ۴۸۴، دو هزار و ۵۶ استاد خارجی برای تدریس، تحقیق و شرکت در کارگاه های آموزشی و رویدادهای علمی به ایران سفر کردند و از ابتدای امسال تاکنون نیز دانشگاه های ایران، میزبان ۶۹۸ استاد خارجی بوده اند.
وی درخصوص استفاده اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز علمی از فرصت مطالعاتی خارج کشور نیز گفت: در سال ۹۴، تعداد ۲۳۵ عضو هیات علمی دانشگاه های ایران از فرصت مطالعاتی خارج کشور بهره مند شدند که این آمار در سال ۹۵ به ۳۳۹ نفر افزایش یافت و از ابتدای امسال تاکنون نیز ۴۹ عضو هیات علمی از این فرصت تحقیقاتی استفاده کرده اند.
سالارآملی آمار پذیرش دانشجویان غیرایرانی بورسیه در فاصله سالهای ۹۲ تا ۹۵ را به ترتیب، یک هزار و ۱۹۰، یک هزار و ۱۳۳، یک هزار و ۱۱۵ و یک هزار و ۶۱۴ نفر ذکر کرد و گفت: همچنین در این سالها به ترتیب، ۵۷۴، ۹۳۶، یک هزار و ۴۸۷ و یک هزار و ۵۸۸ نفر دانشجوی غیرایرانی غیربورسیه در دانشگاه های کشور پذیرش شده اند.
وی راه اندازی ۱۱ دوره مشترک میان دانشگاه های برتر کشور و دانشگاههای برتر دنیا همچون دلف هلند، ماستریخ هلند، کالسروهه آلمان، کایست کره جنوبی، پیکاردی فرانسه، لوند سوئد و جنوا ایتالیا را از جمله اقدامات علمی بین المللی صورت گرفته در دولت یازدهم عنوان کرد.
رئیس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم خاطرنشان کرد: ورود دانشگاه های کشور به ۶ پروژه بزرگ بالای یک میلیون یورو و اخذ اعتبار بین المللی ۷.۵ میلیون یورویی از اتحادیه اروپا برای سال ۲۰۱۷میلادی نیز از دیگر اقدامات دولت یازدهم در راستای گسترش همکاری های تحقیقاتی بین المللی است.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد