کد خبر : 135089
تاریخ درج خبر : 1396/05/31
تغییر اندازه نوشته

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد در مشهد مقدس:

دانشگاه آزاد خصوصی نیست و متعلق به همه است/ انتقاد شدید از وضعیت فعلی دانشگاه‌های علمی – کاربردی و پیام‌نور

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد خصوصی نیست و نظام در آن سرمایه‌گذاری کرده و این دانشگاه متعلق به همه مردم است.

به گزارش عطنا به نقل از تسنیم از مشهدمقدس، علی‌اکبر ولایتی ظهر امروز در نخستین نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی در پیشبرد چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴، با بیان اینکه عده‌ای با تاسیس مدارس خصوصی در اوایل انقلاب مخالف بودند، اظهار داشت: برخی‌ مخالف ورود سرمایه‌گذاران به این بخش مهم بودند و از همان ابتدا عنوان نچسبی برای آن در نظر گرفتند؛ نام غیرانتفاعی باید تغییر کند و تنها غیردولتی عنوان مناسبی برای آن‌هاست و باید تلاش شود اسمی شایسته جایگزین «غیرانتفاعی» شود و به نوعی شرح وظایف این موسسات در عنوان‌شان مشخص باشد.

رئیس هیئت امناء دانشگاه آزاد تاکید کرد: دانشگاه آزاد خصوصی نیست و نظام در آن سرمایه‌گذاری کرده و این دانشگاه متعلق به همه مردم است و مردم همه شهرها در ساخت این دانشگاه کمک کرده‌اند و دولت هم حمایت‌هایی در این راه داشته است.

ولایتی در زمینه تاسیس واحدهای جدید دانشگاهی افزود: در کنکور سراسری سال جاری شاهد بودیم از مجموع ۹۰۰ هزار داوطلب، ۷۰۰ هزار نفر خواهان شرکت در رشته تجربی هستند و این نیاز سبب می‌شود تا به فکر ایجاد دانشکده پزشکی در موسسات آموزش عالی باشید و تاسیس چنین واحدهایی می تواند نجات دهنده وضع موجود باشد.

وی با اشاره پتانسیل دانشگاه رضوی گفت: بدون شک دانشگاه آزاد در خدمت دانشگاه رضوی خواهد بود و در صورتی که طرح خوبی داشته باشند ما هم می‌توانیم بعد از بررسی دقیق‌تر کمک‌هایی داشته باشیم. استان خراسان باید به عنوان پایلوت علوم پزشکی کشور شناخته شود و مهندسی و مدیریت خوبی در این شاخه داشته باشد.

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه جذب دانشجویان خارجی عنوان کرد: به‌نظرم اگر امکانات فراهم کنیم داوطلبان داخلی بیشتر جذب دانشگاه‌های غیردولتی خواهند شد و به‌نوعی راحت‌تر از جذب داوطلبان خارجی است. بهتر است جامعه‌المصطفی را الگوی خود قرار دهیم؛ چراکه در جذب دانشجویان خارجی از دانشگاه‌های دولتی نیز موفق‌تر بوده و پس از جذب دانشجویان خارجی در دو ترم زبان فارسی را به آن‌ها آموزش می‌دهند تا مشکلی برای تحصیل در ایران نداشته باشند و موسسات غیردولتی هم باید راهکارهای موفقیت‌آمیز آن‌ها را فرا بگیرند و در جذب خارجی‌ها موفق عمل کنند.

وی اظهار داشت: در اوایل دهه ۶۰ دانشگاهی در قزوین  برای جذب دانشجویان خارجی تاسیس کردیم اما در نهایت موفق نبود و باید به فکر باشیم تا دوباره به چنین مشکلاتی دچار نشویم. باید قراردادی بین دو دولت یا موسسات معتبر کشورهای ایران و همسایه‌ها بسته شود مدارک دانشگاه‌های ما نیز در آن کشور معتبر شناخته شود نه اینکه منتظر باشیم تا از آن سرِ دنیا بیایند در دانشگاه‌های ایران ثبت‌نام کنند و قطعا این موضوع راه به جایی نخواهد برد.

ولایتی در پاسخ به سئوالی مبنی بر ایجاد معاونت دانشگاه‌های غیردولتی در وزارت علوم تاکید کرد: بهتر است کارها درست انجام شود و مهم نیست تحت چه معاونت و یا عنوانی باشد. ما نمی‌توانیم به وزیر علوم بگوییم معاونت جدیدی را ایجاد کنید و فقط مهم این است قانون به درستی انجام شود.

وی با انتقاد از وضعیت کنونی دانشگاه‌های علمی کاربردی و پیام‌نور گفت: زمانی که دانشگاه پیام‌نور ایجاد شد قرار بود به صورت غیرحضوری جلو برود و هر فضای کوچکی را به دانشگاه تبدیل کردند و امروز می‌بینیم در عمل با آنچه که قرار بود اتفاق بیافتد تضاد دارد. همچنین دانشگاه‌های علمی کاربردی که برای شاغلان ایجاد شد، اکنون سایر دانشجویان را جذب می‌کند.

رئیس هیئت امناء دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: باید به این مسائل رسیدگی شود و این دانشگاه‌ها در حوزه خودشان فعالیت کنند و نباید بیشتر از این مدعی باشند. جایی که شرایط تربیت کارشناس را ندارد، اعلام می‌کند PHD می‌خواهیم که این به ضرر خود ماست و ارزش مدارک را پایین می‌آورد. زمانی معماری حرف اول را در ایران می‌زد و بناهایی مانند میدان نصف جهان، ارگ بم و خیلی‌های دیگر جزو شاهکارهای معماری کشور هستند که متاسفانه امروزه می‌بینیم در دانشگاهی که تخصصش این حوزه نیست، اقدام به پذیرش دانشجویان معماری می‌کنند که این موضوعات باید اصلاح شوند.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد