کد خبر : 134927
تاریخ درج خبر : 1396/05/31
تغییر اندازه نوشته

رئیس سازمان بنیاد مستضعفان مطرح کرد:

دولت در عملیات احداث آزادراه تهران- شمال همکاری خوبی دارد/ حمایت بنیاد مستضعفان از گروه‌های جهادی دانشجویی

رئیس سازمان بنیاد مستضعفان تصریح کرد: در منطقه یک آزاد راه تهران- شمال هفت مناقصه برگزار شده که شرکت‌های پیمانکاری بنیاد تنها در یک مناقصه برنده شده و بقیه به بخش خصوصی واگذار شده‌اند.

به گزارش عطنا به نقل از خبرگزاری دانشجو، سعیدی‌کیا، رئیس سازمان بنیاد مستضعفان ۳۰ مردادماه در هجدهمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است ضمن پاسخ به سوالات دانشجویان این اتحادیه در خصوص اقدامات این بنیاد، گفت: آزادراه تهران – شمال از جمله پروژه هایی است که توسط بنیاد مستضعفان در حال ساخت است عملیات احداث این آزادراه از سال ۱۳۷۵ شروع، ولی تا سال ۹۳ پیشرفت خیلی کمی داشته است.

وی افزود: من در طول این سال‌ها در جریان روند ساخت این آزادراه بوده ام در واقع علت کندی عملیات احداث این آزادراه این بوده که اراده مشترکی بین دولت و بنیاد مستضعفان وجود نداشته است.

رئیس سازمان بنیاد مستضعفان گفت: زمانی که آخوندی وزیر راه و شهرسازی شد من در یک جلسه افطاری به او گفتم که آیا اراده اتمام آزاده تهران – شمال را دارد که او در پاسخ گفت: من این اراده را دارم و من گفتم که این اراده را دارم و به هم دست دادیم و کار به خوبی شکل گرفت و امروز و وزارت راه و شهرسازی به مانند یک تن واحد عمل می‌کنیم.

سعیدی کیا بیان کرد: آزادراه تهران شمال در چهار منطقه شامل تهران، شهرستانک تا تونل کندوان، تونل کندوان تا مرزن آباد و مرزن آباد تا چالوس احداث می‌شود در واقع وقتی که من به بنیاد مستضعفان آمدم قطعه چهار این آزادراه افتتاح شده بود، اما آن را تعطیل کرده بودند در هر حال هزینه زیادی برای ایمن سازی این قطعه صورت گرفت و از اوایل سال ۹۴ زیر عبور و مرور قرار گرفته است.

وی افزود: منطقه یک آزادراه تهران – شمال را به چینی‌ها واگذار شده بود که ۲۲۰ میلیون دلار فاینانس کرده بودند و پس از آن قرار بوده که ۲۰۰ میلیون دلار دیگر فاینانس کنند که این کار را انجام ندادند و پس از آن هم کار را تعطیل کردند. در هر حال قرار شده که از ۷۰ میلیون دلار باقیمانده از فاینانس چینی‌ها در همان منطقه یک کار کنند و بعد بروند.

رئیس سازمان بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه این بنیاد دارای پنج شرکت بزرگ پیمانکاری است، تصریح کرد: در منطقه یک آزاد راه تهران شمال هفت مناقصه برگزار شده که شرکت‌های پیمانکاری بنیاد تن‌ها در یک مناقصه برنده شده و بقیه به بخش خصوصی واگذار شده اند.

سعیدی کیا با بیان اینکه منطقه یک آزادراه تهران شمال تا پایان سال ۹۶ زیر عبور مرور قرار می‌گیرد، تصریح کرد: برای احداث تونل‌های منطقه یک آزادراه تهران شمال اقداماتی از قبیل: سقف کاذب و نصب تجهیزات مکش انجام شده که همین مسائل باعث به تاخیر افتادن بهره برداری از آن شده است.

سعیدی کیا در بخش دیگری از اظهارات خود به فعالیت هفت هزار گروه جهادی دانشجویی اشاره کرد و گفت: آئین نامه‌ای برای حمایت از گروه‌های جهادی که اردوهای خود را در منطقه قله گنج برگزار می‌کنند تهیه شده تا حمایت‌های بنیاد به صورت منظم انجام شود و امیدواریم که این آئین نامه را در سایر مناطقی که اردوهای جهادی انجام می‌شوند اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: ما در این فکر هستیم که ساماندهی اردوهای جهادی به گونه‌ای انجام شود که اردو‌ها خاص هر منطقه باشند تا بتوانیم استان‌ها را تحت پوشش قرار دهیم و در نهایت مشخص باشد که چه اقداماتی صورت گرفته است.

رئیس سازمان بنیاد مستضعفان گفت: می‌خواهیم عشق، ایمان و شوری را که برای محرومیت زدایی از طریق اردوهای جهادی وجود دارد ساماندهی کنیم.

سعیدی کیا با اشاره به اینکه در سال ۹۳، ۱۵ تا ۱۶ درصد از سود بنیاد مستضعفان برای محرومیت زدایی به بنیاد علوی تعلق می‌گرفته تصریح کرد: تمام کارهای محرومیت زدایی توسط بنیاد علوی انجام می‌شود با این وجود ما در بودجه امسال سهم بنیاد علوی را از سود بنیاد مستضعفان برای خدمت به محرومین به ۴۳ درصد افزایش دادیم.

وی با اشاره به ساماندهی هلدینگ وابسته به بنیاد مستضعفان گفت: پیش از این بنیاد دارای ۲۲ هلدینگ اقتصادی بوده که ظرف هفت تا هشت ماه تعداد آن‌ها را به ۱۱ هلدینگ کاهش دادیم و برای نظارت بر آن‌ها نیز به صورت ماهیانه عملکرد آن‌ها توسط معاونت‌های تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور ما این است که نظام ارزیابی در دولت‌ها وجود نداشته و الان نیز وجود ندارد، تصریح کرد: بنیاد مستضعفان از جمله مجموعه هایی است که مالیات خود و تمام شرکت‌های وابسته را به صورت سالیانه پرداخت می‌کند به گونه‌ای که ما طی ده سال گذشته ۴۰۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده ایم منتهی عده‌ای از اعم از نمایندگان و افراد سیاسی مدام انتقاد می‌کنند که چرا بنیاد مالیات نمی‌دهد و البته تقوی نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به صراحت اعلام کرده که بنیاد مستضعفان از خوش حساب‌ترین مجموعه هایی است که مالیات خود را به موقع پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه هلدینگ‌های اقتصادی بنیاد در حوزه‌های مختلفی همچون سیمان، فولاد، کاشی، لوله، لاستیک و صنایع غذایی فعالیت می‌کنند، افزود: بنیاد مستضعفان در بنادر اقدام به احداث کارخانه فولاد کرده و در واقع، چون تولید فولاد به آب نیاز دارد معتقدیم که کارخانه فولادهایی که در کشور هستند با مشکل شدید کم آبی مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه کارخانه نبرد فولاد اروند ظرف سه سال و چهار ماه و کارخانه آلومینیوم مسجد سلیمان ظرف دو سال و نه ماه توسط بنیاد مستضعفان ساخته شده اند، تصریح کرد: کارخانه نبرد فولاد اروند به زودی افتتاح می‌شود و نیروهای کارخانه آلومینیوم مسجد سلیمان نیز که همگی بومی منطقه هستند آموزش‌های لازم را دیده اند و آن‌ها نیز به زودی کار خود را آغاز خواهند کرد.

رئیس سازمان بنیاد مستضعفان به استراتژی‌های جدید این بنیاد اشاره کرد و گفت: بنیاد مستضعفان بزرگترین دامدار کشور محسوب میشود به گونه‌ای که این بنیاد دارای ۶۵ هزار گاو شیری است که ۳۵ هزار راس آن دوشیده می‌شوند که سرانه تولید شیر توسط هر راس گاو ۳۹ کیلوگرم در روز است. در هر حال سرانه مصرف شیر زمانی که من وزیر جهاد کشاورزی بودم در کشورمان ۸۰ کیلو بوده و الان نیز همین میزان است در حالی که سرانه متوسط دنیا ۲۰۰ کیلوست با این وجود یکی از استراتژی‌های بنیاد افزایش سرانه مصرف شیر در کشور است.

وی واگذاری صنایع غذایی، توسعه پرورش ماهی در قفس، کاهش مصرف سرانه آب در بخش کشاورزی و توسعه کشت گلخانه‌ای را از استراتژی‌های جدید سازمان بنیاد مستضعفان اعلام کرد و افزود: امروز تجهیزات مربوط به پرورش ماهی در قفس وارد کشور شدند که قرار است برای پرورش ماهی در قفس به بوشهر منتقل شوند. تاکنون پرورش ۲۰ هزار تن ماهی در قفس تثبیت شده و پیش بینی کردیم که آن را به ۱۰۰ هزار تن برسانیم.

وی به اقدامات این سازمان در منطقه محروم قلعه گنج استان کرمان اشاره کرد و افزود: تاکنون در یکصد روستا گروه‌های مردمی برای ایجاد صندوق‌های اشتغال زایی ایجاد شده و مردم با وجود اینکه در محرومیت زندگی می‌کنند دو میلیارد تومان از سرمایه خود را در این صندوق پس انداز کرده اند و بنیاد مستضعفان نیز یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات خود به این صندوق اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: منطقه قلعه گنج تا پیش از اقدامات محرومیت زدایی یکی از مناطق ناامن بود، اما امروز به گفته مسئولان حوزه امنیتی استان کرمان این منطقه به یکی از امن‌ترین مناطق استان تبدیل شده است.

سعیدی کیا اظهار کرد: همچنین در راستای کارآفرینی براساس تفاهم نامه‌ای که بین بنیاد علوی استانداران و بانک سینا منعقد شده مقرر شد که این بانک به صاحبان طرح‌های اشتغال زایی تسهیلات ۱۸ درصد به معنای واقعی پرداخت کند همچنین قرار شده که بنیاد علوی و استانداری‌ها نیز ۵ درصد یارانه اختصاص دهند البته قرار شده که ۵ درصد استانداری‌ها توسط معاونت محرومیت زدایی ریاست جمهوری پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرد: ۸۵۰ طرح اشتغال زایی تصویب شده است که تاکنون به صاحبان ۴۴۰ طرح که مصوب شده اند تسهیلات پرداخت شده و مابقی نیز منتظر تضمین‌ها هستند. در هر حال پیش بینی شده که سالانه به هر استان ۲۰ میلیارد تومان از این تسهیلات استفاده کند با این وجود در طول سال ۱۰۰ میلیارد تومان از این طریق وام پرداخت می‌کنیم.

وی بیان کرد: بنیاد مستضعفان در راستای پرداخت ۵ درصد یارانه سهم خود باید سالانه ۱۲۰ میلیارد تومان اختصاص دهد که ما این کار را با عشق و علاقه انجام خواهیم داد.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد