کد خبر : 134607
تاریخ درج خبر : 1396/05/30
تغییر اندازه نوشته

نظر رئيس‌جمهوری درباره کابينه دوازدهم:

فرا اصول‌گرایی، فرااصلاح‌طلبی و فرااعتدال‌گرایی

دکتر حسن روحانی، رئیس دولت دوم تدبیر و امید در اولین اظهار نظر بعد از آغاز به کار دولت دوازدهم درباره کابینه‌ای که توانست رای اعتماد بالایی از مجلس بگیرد توضیحاتی ارائه و درباره هر وزارت‌خانه نکاتی را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش عطنا به نقل از شرق از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی روز گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه «مجلس شورای اسلامی پیوسته اصول قانونی و اخلاقی را مراعات کرده و در این دوره بیشتر»، افزود: همه نمایندگان محترمی که به عنوان موافق یا مخالف صحبت کردند، کاری کارشناسانه کرده و طبق اعتقاد، عقیده، مستندات و اطلاعاتی که داشتند، صحبت کردند و جز این از مجلس شورای اسلامی توقع دیگری نیست.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه کل بودجه دولت حدود ٣٠٠ هزار میلیارد تومان است و بر مبنای محاسبات اخیر سازمان برنامه و بودجه باید شرایط جدید را به همه وزرا ابلاغ کند، گفت: سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی پرداخت شده و این در حالی است که این صندوق‌ها مربوط به دولت و بودجه نیست و خود صندوق باید متکفل باشد. زمانی که می‌گفتیم خزانه خالی را تحویل گرفتیم، در حقیقت صندوق‌های ما هم علاوه بر خزانه خالی بود؛ به‌گونه‌ای‌که هیچ صندوقی امروز قادر نیست به تعهدات خودش عمل کند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: وقتی دولت ناچار است در بودجه ۳۰۰ هزارمیلیاردتومانی، ۴۰ هزار میلیارد تومان به صندوق‌ها پرداخت کند، بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی بدهد و تقریبا بر اساس مصوبه مجلس، ۶۰ هزار میلیارد تومان هم به صندوق توسعه واریز کند، در حقیقت نیمی از بودجه دولت را این‌گونه مصرف کرده است و اگر بخواهیم بدهکاری دولت به بخش خصوصی، پیمانکاران، بانک‌ها و بانک مرکزی را هم حساب کنیم، دیگر هیچ چیزی باقی نمی‌ماند؛ پس ما شرایط آسانی پیش‌رو نداریم.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: نمی‌خواهم بگویم وزیری که معرفی شده، بی‌نقص است. هیچ‌کدام از ما بی‌نقص نیستیم. همه ما بشریم و نقاط قوت و ضعف داریم؛ اما همه تلاشم را به کار گرفتم و با همه آنهایی که لازم می‌دیدم، مشورت کردم، حرف بسیاری را به جان خریدم و گوش کردم و با فراکسیون‌های سه‌گانه مجلس نشستیم و نکات مهمی که آنها داشتند، برای من ارزشمند بود. همه را در کنار هم قرار دادیم. بهترین‌هایی که توانستیم انتخاب کنیم، همین‌هایی است که به مجلس عرضه کردیم. خدا را گواه می‌گیرم که اگر برای هر وزارتخانه‌ای فردی قوی‌تر، صالح‌تر، توانمندتر و کارآمدتر پیدا می‌کردم، تردید به خودم راه نمی‌دادم. خدا گواه است در محضر شهدای مجلس که عکس‌هایشان را زیارت می‌کنیم و روحشان حاضر است، هیچ‌گاه بر مبنایی که این فرد با من رفاقت قدیمی داشته یا حتی در چهار سال دولت چگونه با هم رفتار کردیم یا اینکه از چه جناح و حزبی است، هیچ‌یک از اینها برای من مطرح نبوده است.

دکتر روحانی تصریح کرد: دولت دوازدهم فرااصولگرایی، فرااصلاح‌طلبی و فرااعتدال‌گرایی است؛ اما به اصول، اصلاح و اعتدال اهمیت خواهد داد و دولتی است که با همه توان خودش مراقبت خواهد کرد که آن اصول و آن اصلاحات لازم و آن میانه‌روی که مورد انتظار است، به کار بگیرد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: خدا رحمت کند یکی از شهدای بزرگ ما را؛ در مجلس اول، راجع به اعتبارنامه‌اش بحث بود که اسم نمی‌برم. آمد پشت تریبون، گفت به این رأی ندهیم، استدلال چندانی هم نداشت. می‌گفت رأی ندهیم تا رقیبش که بعدا در انتخابات میان‌دوره‌ای خواهد آمد، او رأی بیاورد و او بهتر از این است. این‌طور که نمی‌شود درباره وزرا تصمیم گرفته شود. اگر یک وزیری شروع به کار نکند، ناچار رئیس‌جمهور باید یک سرپرست بگذارد و دو، سه ماه آن وزارتخانه با سرپرست اداره شود تا دوباره فرد جدیدی به مجلس معرفی شود. با این کار خودبه‌خود سه تا پنج ماه کار به تأخیر می‌افتد. لذا باید مجموعه مصالح را کنار هم بچینیم و در نظر بگیریم. در دولت‌های قبلی یادم نمی‌آید، برای اولین بار بود که مقام معظم رهبری، در سخنرانی‌ و خطبه‌های نماز عید فطر امسال، تأکید کردند که هرچه سریع‌تر دولت تشکیل شود و قبل از شروع نماز، خدمت آقا بودیم و ایشان گفتند شما دولت را کی معرفی می‌کنید؟ تأکید آقا در خطبه‌شان برای اینکه دولت زودتر معرفی شود، برای این بود که ما وظایف بسیار سنگینی پیش‌رو داریم و کشور را باید متحول کنیم.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع اشتغال، گفت: برای ایجاد اشتغال، راهی جز امنیت، آزادی و آرامش نیست. برنامه دولت دوازدهم هم امنیت، آزادی، آرامش و پشت‌ سر آن، ایجاد پیشرفت است. بر اساس چشم‌انداز، باید در ۱۴۰۴ کشوری پیشرفته باشیم و بیش از نیمی از زمان چشم‌انداز از دست رفته است. تقریبا ۱۲ سال آن گذشته و هشت سال بیشتر باقی نمانده است. لذا باید گام‌های بلندتری برداریم.

رئیس‌جمهور با اشاره به برطرف‌شدن مشکل تحریم‌ها، اظهار کرد: یک وقتی بود که می‌خواستیم بدویم، روبه‌روی ما درِ قفل‌شده‌ای به نام تحریم وجود داشت و امروز این در باز شده و این قفل شکسته شده است. بعضی‌ها می‌خواهند همان جای اول بایستند و بگویند ما که به نتیجه‌ای نرسیدیم. برای دستیابی به اهداف و نتیجه، لازم است از جایی که محترمانه ایستادی، حرکت و تلاشی انجام شود. امروز راه باز است و همه ما باید به صحنه آمده و تلاش کنیم. اینجا دیگر مخالف و این جناح و آن جناح و ۲۰ میلیون و ۱۶ میلیون نداریم؛ همه باید به صحنه بیایند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در فضای مجازی نیازمند فناوری هستیم، اظهار کرد: چرا وقتی کاربران شبکه اجتماعی ایرانی، به یک میلیون نفر می‌رسد، آن شبکه هنگ می‌کند و نمی‌تواند آن را اداره کند و یک شبکه اجتماعی خارجی ۴۰ تا صد میلیون کاربر را تحمل می‌کند؟ این به خاطر تکنولوژی است.

وظایف ظریف در دولت دوازدهم

دکتر روحانی افزود: اشتغال به فناوری و سرمایه چه داخلی و چه خارجی نیاز دارد؛ هیچ کشوری با انزوا پیشرفت نکرده؛ بنابراین یکی از بزرگ‌ترین وظایف وزارت خارجه ما در این دوره فعالیت اقتصادی است. بزرگ‌ترین وظیفه وزیر خارجه در این دوره، اولا این است که کنار برجام بایستد و نگذارد آمریکا و دشمنان ایران موفق شوند. آن کسی که برای برجام سینه سپر می‌کند؛ یعنی در برابر دشمنان ایران و در برابر آمریکا و اسرائیل و برخی از کشورهای کوچک منطقه که اخلال می‌کنند، می‌ایستد و ما این افراد را قهرمان میدان مبارزه در برابر استکبار می‌دانیم.

وزیری که اسمش برند باشد

دکتر روحانی با اشاره به اصرار برای تصدی وزارت نفت از سوی مهندس زنگنه خاطرنشان کرد: البته در ابتدا مهندس زنگنه پیشنهاد دیگری به من داشت، جوانی را به من معرفی کرده بود تا به‌عنوان وزیر نفت انتخاب کنم. همان‌جا به ایشان گفتم که من صد میلیارد دلار سرمایه خارجی می‌خواهم، این جوان می‌تواند بیاورد؟ به تردید افتاد. من یک وزیری می‌خواهم که اسمش برند باشد. برای جذب سرمایه و من این را تعارف و شوخی نمی‌کنم. اسامی‌ برخی از وزرای ما در دنیا برند جذاب است. امروز دکتر ظریف در دنیای سیاست یک چهره جذاب است. همه افتخار می‌کنند با آقای ظریف صحبت کنند و این برای حیثیت و کشورمان مهم است. برای من مهم است که وزیر نفت من کسی باشد که بتواند سرمایه خارجی را بیاورد و وزیر راه من کسی باشد که بتواند ۱۸ میلیارد دلار سرمایه خارجی را به کشور بیاورد؛ بدون اینکه از دولت گارانتی بخواهد. وزیری می‌خواهم که با شهامت بگوید که هواپیما می‌خرم پول و بودجه کشور را نیاز ندارم.

تغییر در مدیریت شستا

دکتر روحانی افزود: آقای شریعتمداری کسی است که تجربه داشته و در دولت یازدهم به همه استان‌ها سفر کرده و همه استان‌ها را خوب شناخته و همه پروژه‌ها را بررسی کرده و همه کشور را خوب می‌شناسد؛ اما به‌هرحال وزارت صنعت، معدن، تجارت وزارتخانه بزرگی است و تجربه معدن و صنعت می‌خواهد که به ایشان از اول گفتم که این باید با انتصاب معاونان قوی جبران شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: با آقای ربیعی صحبت کردیم که یکی از چهره‌های مشهور صنعتی مدیریت شستا را به عهده بگیرد و ایشان نیز با برخی افراد مذاکره کرده که این بار تقریبا کمی بار این مسئولیت از دوش ایشان برداشته شود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه توسعه اشتغال در کشور به تحول در وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش‌وپرورش نیاز دارد، تصریح کرد: اولین صحبتم با آقای بطحایی این بود که باید کاری کنید تا مهارت دانش‌آموز را بالا ببریم و باید دانش‌آموزی تربیت کنیم که بنگاه‌های اقتصادی در کلاس ۱۱ و ۱۲ برای به‌کارگیری آنان پیش‌قدم باشند.

آزادی و امنیت در کنار هم

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه معرفی یک جوان برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اولین تجربه در این زمینه است، افزود: علت اینکه گفتم آقای جهرمی بیاید و این مسئولیت را بپذیرد، این است که امروز از ارتباطات مهم‌تر در عمل فناوری اطلاعات و فضای مجازی و فضای سایبری است. بعضی‌ها می‌گویند که اگر امنیت می‌خواهیم، باید آزادی را برایش قربانی کنیم. اینکه تا این قربانی نشود، دعای ما مستجاب نمی‌شود و امنیت به‌ وجود نمی‌آید، ما قبول نداریم که آزادی به خاطر امنیت یا امنیت، به ‌خاطر آزادی ذبح شود، این دو باید در کنار هم قرار بگیرند. آقای جهرمی در جلسات شورای‌عالی فضای مجازی مدتی از طرف آقای علوی می‌آمد، آن وقتی که در وزارت اطلاعات بود و مدتی هم از طرف آقای واعظی می‌آمد. در هر دو بخش شاهد بودم که همیشه در مسئله امنیت و آزادی این دو را با هم در نظر می‌گرفت. این حرف نسبت به ایشان ناحق است، اگر کسی فکر کند ایشان آزادی را به مذبح می‌برد، این‌طور نیست، علت اینکه اصرار کردم ایشان بیاید، به‌ خاطر این است که مسائل پیچیده فراوانی در این بخش داریم. علت اینکه باید مسائل امنیتی را بلد باشد، این است که اگر بلد نباشد، همان روز اول گیرش می‌اندازند و چون مخالف‌اند، استدلال امنیتی می‌کنند. البته اگر خودم حضور داشته باشم، من هم به اندازه آنها مسائل امنیتی را بلدم و جواب می‌دهم؛ ولی اگر در جلسه حضور نداشته باشم، باید یک کسی باشد که مسائل امنیتی را هم بلد باشد تا بتواند از آزادی مردم، از شبکه‌های اجتماعی و از اشتغال مردم در فضای مجازی حراست کند.
…ما باید همه ابعاد مسئله را در نظر بگیریم.

منتقد نباید از وزیر اطلاعات بترسد

رئیس‌جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی اطلاعات اظهار کرد: علت اینکه اصرار کردم آقای علوی در وزارت اطلاعات راهشان را ادامه دهند، به خاطر این است که آقای علوی جزء آنهایی است که آزادی را نمی‌برد پای درخت امنیت هر روز قربانی کند و این مسئله برایم مهم است. وزیر اطلاعاتی می‌خواهم که مردم از اسم وزیر اطلاعات و مأمور اطلاعاتی نترسند، فقط باید خائنان و آدم‌هایی که ضد منافع ملی هستند، بترسند. البته وزیر اطلاعات در این چهار سال کاری به کسی نداشت و دیگران به او کار داشتند.
منتقد نباید از وزیر اطلاعات بترسد؛ ولی کسی که ضد این نظام است، البته باید از وزیر اطلاعات بترسد. وزارت اطلاعات در بعضی از بخش‌هایش خیلی موفق بود، در بعضی از بخش‌هایش هم نیمه‌موفق بود که شرط ما با آقای علوی این بوده که آن نیمه‌ها این ‌بار تکمیل شود. در بحث امنیت و مبارزه با گروهک‌های تروریستی، انصافا وزارت اطلاعات موفق بود، خیلی از جاهای دیگر هم وزارت اطلاعات خوب کار کرد. در جاسوسی خوب کار کرد؛ چون بعضی‌ها اگر کسی با خارجی‌ها صحبت کند، می‌گویند این جاسوس است. می‌گوییم چرا جاسوس است؟ می‌گویند با یک خارجی حرف زده است. وزارت اطلاعات در این زمینه تخصص دارد و چون پرونده‌های ضد جاسوسی را معمولا می‌خواهم و اطلاعات می‌گیرم، بسیار خوب و دقیق و حساب‌شده عمل کرده و جایی هم که دیگران غیرفنی و غیرحرفه‌ای انجام دادند، همین معاونت با شجاعت ایستاده و گفتند که این کار، کار نادرست و ناصحیحی است.

حجتی نگذاشت رشد منفی شود

دکتر روحانی در ادامه در دفاع از وزیر پیشنهادی برای وزارت جهاد کشاورزی گفت:  واقعا آقای حجتی، کار بزرگی در کشاورزی انجام داد، براساس آمار و ارقام، اگر وزارت کشاورزی نبود، در سال ۹۴ ممکن بود رشد ما منفی شود. آن بخشی که رشد ما را در سال ۹۴ نجات داد که وضعمان خیلی سخت بود، کشاورزی بود که بالای پنج درصد رشد داشت و در آن شرایط جلو آمد و نگذاشت رشد ما منفی شود.

رئیس‌جمهور، دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی را جزء وزرایی دانست که همگان خدمات او را به‌خوبی شناخته و می‌دانند کار بسیار بزرگی را در اجرای طرح تحول سلامت به انجام رسانده است و خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ وضع اقتصادی ما مثل سال ۹۳ نبود و همه دستگاه‌های ما در فشار قرار گرفتند و نمی‌خواهم بگویم که طرح تحول ما نیاز به اصلاح ندارد که دارد. همه وزرا موظفند خدمات و کیفیت خدمات را ارتقا دهند… .

از آقای آوایی انتظار زیادی نداریم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آقای آوایی، وزیر پیشنهادی دادگستری، فردی صادق و باتجربه است که در این کار مراحل مختلف قضائی را طی کرده، افزود: ما خیلی از ایشان انتظار زیادی نداریم و می‌خواهیم مسائل مربوط به حقوق بشر، حقوق شهروندی و مسائل مربوط به تعزیرات را مقداری سامان دهد و روابط سه قوه را هم صمیمی‌تر کند.

تقویت وحدت سپاه و ارتش

دکتر روحانی با اشاره به اینکه آقای حاتمی، شخصیتی هستند که در نیروهای مسلح و در ارتش جمهوری اسلامی ایران و وزارت دفاع خدمات فراوانی انجام دادند، گفت: از امیر حاتمی چیزی که می‌خواهم این است که اولا وحدت سپاه و ارتش باید تقویت شود و با حضور شما در وزارت دفاع باید همه سپاهیانمان خیال راحت داشته باشند و این تجربه شما در وزارت دفاع بسیار مهم است.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنرانی خود به دفاع از رحمانی‌فضلی برای وزارت کشور پرداخت و اظهار کرد: ایشان جزء وزرای بسیار خوب ما بودند. کار وزارت کشور کار سنگینی است. آنچه که از آقای رحمانی‌فضلی خواسته بودم این بود که شایسته‌سالاری جای جناح بنشیند. شرط ما اعتدال است؛ از هر جناحی می‌خواهد استفاده شود. اگر افراط باشد ما با آن کاری نداریم. وزیر کشور رئیس شورای امنیت کشور است. رئیس شورای امنیت باید با دادگستری، قوه قضائیه، ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، اقوام، اقلیت‌ها و طوایف کار کند، این کار پیچیدگی دارد و آسان نیست. آقای رحمانی‌فضلی در این زمینه تجربه خوبی دارند.

مدام در را قفل می‌کنند

رئیس‌جمهور همچنین در دفاع از وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: توقع ما از ایشان این است که هم خواست رهبری و هم خواست مردم اجرائی شود و این شدنی است. مردم ما گله دارند، شما نمایندگان اگر کارهایی برعهده وزیر ارشاد است لطفا بگویید دیگران دخالت نکنند، اگر بناست دیگران مداخله کنند به ما بگویید وظیفه ما نیست و دولت کنار برود و آنها هر کاری می‌خواهند بکنند. از ۱۰ جا مجوز صادر می‌شود بعد یک نفر می‌گوید آقای فلانی شکایت کرد، بعد در آن را قفل می‌کنند، قفل‌کردن آسان است، کلید پیدا کنید و قفل را باز کنید. مدام در را قفل می‌کنند.

دکتر روحانی در دفاع از آقای کرباسیان برای وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: مسئولیت بخش‌های مختلف این وزارتخانه بسیار مهم؛ از سرمایه‌گذاری خارجی، مالیات، خصوصی‌سازی و سهام عدالت برعهده ایشان است و توانمندی این کار را دارد.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد