کد خبر : 134265
تاریخ درج خبر : 1396/05/29
تغییر اندازه نوشته

محمود فاضلی:

همه‌پرسی کاتالونیا؛ کسب استقلال یا ضربه به دموکراسی

حزب چپ جدایی‌طلب CUP ایالت کاتالونیا خواستار نافرمانی از «قوانین ناعادلانه» اسپانیا علیه همه‌پرسی استقلال‌طلبی این ایالت شده و اعلام داشته است در برگزاری همه‌پرسی اول اکتبر هیچ گونه مساله تحمیلی از سوی دولت مرکزی اسپانیا را نخواهد پذیرفت هر چند که دولت به همه ابزارهایش در این خصوص نیز متوسل شود.

به گزارش عطنا، محمود فاضلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در یادداشتی در روزنامه اعتماد به چالش اسپانیا با ملت کاتالونیا پرداخته است و از پیامدهای جدایی یک ملت نوشته است که در ادامه می‌خوانیم؛

همه‌پرسی ایالت کاتالونیا برای جدایی از اسپانیا که طبق اعلام قبلی مسوولان محلی این ایالت قرار است اول اکتبر ٢٠١٧ (٩ ماه مهر) سال جاری برگزار شود همچنان یکی از دغدغه‌های دولت مرکزی اسپانیا است. ماریانو راخوی، نخست‌وزیر که بارها این همه‌پرسی را غیرقانونی دانسته و بر مقابله با آن تاکید دارد، معتقد است قانون و دموکراسی باید در کنار هم محترم شمرده شوند، نمی‌توان با ادعای دموکراسی قانون را زیر پا گذاشت. او برای چندمین بار مدعی شد همه‌پرسی غیرقانونی استقلال‌طلبی ایالت کاتالونیا با وجود تبلیغات جدایی‌طلبان مبنی بر برگزاری آن در زمان اعلام شده، تحت هیچ شرایطی برگزار نخواهد شد و اگر جدایی‌طلبان اقدام به دستور کار قراردادن طرح همه‌پرسی در پارلمان کاتالونیا کنند، آمادگی دارد یک نشست فوق‌العاده هیات دولت را تشکیل دهد تا با این موضوع برخورد کند. به گفته او اگر چنین شود هیات دولت نیز برای مقابله با آن به صورت فوق‌العاده تشکیل جلسه خواهد داد.
استقلال‌طلبان ایالت کاتالونیا و در راس آنها دولت محلی این ایالت در ماه‌ها و هفته‌های اخیر با هیچ تحول مثبتی روبه‌رو نشده و تحولات منفی هم یکی پس از دیگری برای‌شان محقق می‌شوند. از این جمله تحولات منفی می‌توان به بحران در دولت محلی و عزل ۴ عضو دولت، استعفای مقامات رده دوم دولت محلی، لغو ردیف‌های بودجه‌ای مربوط به همه‌پرسی استفلال‌طلبی، تعلیق اصلاح آیین‌نامه داخلی پارلمان محلی این ایالت از سوی دادگاه قانون اساسی اسپانیا یا حتی کاهش محبوبیت گزینه استقلال کاتالونیا در برخی نظرسنجی‌ها اشاره کرد.
جدایی‌طلبی کاتالونیا در بعد اقتصادی هم با مشکلاتی روبه‌رو هستند. مجمع کارفرمایان این ایالت اخیرا در مخالفت با همه‌پرسی استقلال‌طلبی موضع‌گیری کرده است. برنامه این ایالت برای مدیریت مالیات شرکت‌های عمومی هم نتیجه مطلوب نداده است. دولت محلی کاتالونیا تلاش کرده بود ١۵٠ شرکت دولتی مستقر در این ایالت را متقاعد به ثبت‌نام در یک سامانه واحد کند تا اخذ مالیات‌های مختلف آنها که ارزش مجموع آن بر اساس آمار سال ٢٠١۵ میلادی ۴ میلیارد و ۵٠٠ میلیون یورو تخمین زده می‌شود را به صورت واحد مدیریت کند. اما مهلت ثبت‌نام در سامانه مذکور در حالی در تاریخ ١۵ جولای سال جاری به پایان رسید که فقط یک سوم شرکت‌های دولتی مستقر در این ایالت به ابتکار پیوستند.
در این میان رییس ایالت کاتالونیا در راستای یک اقدام تبلیغاتی در نظر دارد در تاریخ ٣٠ و ٣١ آگوست سال جاری عازم دانمارک شود تا به ترویج و تبلیغ روند استقلال‌طلبی و همه‌پرسی مورخ اول اکتبر٢٠١٧ این ایالت بپردازد. در نامه‌ای که ایالت کاتالونیا در خصوص این سفر به وزارت امور خارجه اسپانیا ارسال کرده صرفا اطلاعات کلی سفر با هدف اتخاذ تمهیدات حفاظتی در هماهنگی با سفارت اسپانیا در کپنهاگ ذکر شده است به شکلی که دستگاه دیپلماسی اسپانیا رسما هیچ اطلاعی از جزییات سفر رییس ایالت کاتالونیا به دانمارک ندارد.
دولت محلی ایالت کاتالونیا بر این باور است چنانچه دادگاه قانون اساسی اسپانیا اقدام به تعلیق قانون همه‌پرسی که قرار است پس از تصویب در پارلمان محلی این ایالت تبدیل به پایه حقوقی همه‌پرسی اول اکتبر شود، کند، این ایالت این تعلیق را نخواهد پذیرفت و بر مبنای حقوق بین‌الملل، پروسه خود را ادامه خواهد داد. این موضع که از سوی مسوول امور سرزمینی این ایالت مطرح شده پیش از این هم مورد تاکید شخص رییس ایالت قرار گرفته است. طرح همه‌پرسی که تحویل پارلمان محلی کاتالونیا شده احتمالا با پایان یافتن تعطیلات تابستانی برای بررسی و تصویب در دستور کار این پارلمان قرار خواهد گرفت و دولت مرکزی اسپانیا نیز اعلام کرده است به محض در دستور کار قرار گرفتن آن، خواستار تعلیق بررسی این طرح در پارلمان کاتالونیا خواهد شد.
نخست‌وزیر اسپانیا در واکنش به این موضوع تاکید کرد به محض اینکه هیات رییسه پارلمان محلی کاتالونیا طرح مذکور را جهت بررسی و تصویب در دستور کار قرار دهد، دولت مرکزی فورا معترض به این امر خواهد شد تا آن را تعلیق کند. به اعتقاد او بررسی چنین طرحی ضربه‌ای دیگر از سوی جدایی‌طلبان کاتالونیا به دموکراسی خواهد بود. راخوی نیز در همین راستا خواستار اجماع احزاب اصلی اسپانیا برای واکنش هماهنگ به چالش جدایی‌طلبی ایالت کاتالونیا شده است.
تلاش جدایی‌طلبان کاتالونیا با حمایت استقلال‌طلبان ایالت باسک و بازوی سیاسی سازمان تروریستی ایالت باسک (اتا) قرار گرفته است. جدایی‌طلبان باسک به خوبی می‌دانند که فرآیند آغاز شده از سوی کاتالان‌ها می‌تواند انعکاسی در ایالت باسک داشته باشد و به همین دلیل تصمیم گرفته‌ا‌ند که در ماه‌های آینده همه تلاش خود را بر روی حمایت از فرآیند برگزاری همه‌پرسی‌ برای جدایی‌طلبی کاتالونیا متمرکز کنند. این تصمیم باسکی‌ها تصادفی‌ نیست، آنها معتقدند که این امر می‌تواند به آرمان‌های آنها در جدایی از اسپانیا کمک کند. رهبر جدایی‌طلبان باسک بر این باور است: «آینده دو ایالت باسک و کاتالونیا به هم پیوسته است و با نزدیک‌تر شدن جمهوری کاتالان به استقلال، جمهوری باسک نیز به این موضوع نزدیک‌تر می‌شود. اما اگر جمهوری کاتالان از استقلال دور شود، آزادی ما نیز دور خواهد شد.»
حزب چپ جدایی‌طلب CUP ایالت کاتالونیا خواستار نافرمانی از «قوانین ناعادلانه» اسپانیا علیه همه‌پرسی استقلال‌طلبی این ایالت شده و اعلام داشته است در برگزاری همه‌پرسی اول اکتبر هیچ گونه مساله تحمیلی از سوی دولت مرکزی اسپانیا را نخواهد پذیرفت هر چند که دولت به همه ابزارهایش در این خصوص نیز متوسل شود. این حزب در تبلیغات خود برای برگزاری همه‌پرسی دربار، پادشاه، شخص نخست‌وزیر و خوزه ماریا آسنار را به عنوان نمادهای اسپانیا مورد حملات تند و گزنده خود قرار می‌دهد.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد