کد خبر : 133329
تاریخ درج خبر : 1396/05/23
تغییر اندازه نوشته

همايش نكوداشت مولانا 30 شهريور برگزار می‌شود:

گردهمایی مولوی‌پژوهان

در آخرین روز شهریور ماه همایشی بین‌المللی برای مولانا برگزار می‌شود تا شاعر شوریده حال، پایان بخش تابستان اهل ادب باشد.

یه گزارش عطنا به نقل از روزنامه اعتماد، صبح دیروز دبیرخانه دایمی نکوداشت مولانا با انتشار فراخوان پنجمین همایش بین‌المللی این شاعر، اهل ادب را دعوت کرد تا در این رویداد فرهنگی حضور داشته باشند. امسال همایش بین‌المللی نکوداشت مولانا با شعار « از نوای نی تا نینوا »  برپا خواهد شد و اهل ادب و پژوهشگران علاقه‌مند به این شاعر تا روز ۱۰ شهریورماه فرصت دارند آثار خود را به این همایش بفرستند. از آنجاکه همایش به فاصله ۲۰ روز بعد برگزار می‌شود، دبیرخانه این همایش تاکید دارد که مهلت ارسال آثار تمدید نمی‌شود. هرچند در سال‌های گذشته گهگاه هیچ برنامه مشخصی برای بزرگداشت روز مولانا نداشته‌ایم و گاهی بزرگداشت شاعر پارسی‌زبان در کشورهای دیگر مانند ترکیه با شور و حال بیشتری برپا شده است و تصاویری از مراسم‌ها به ویژه سماع که در قونیه برگزار شده تا مدت‌ها در فضای مجازی دست به دست شده است با این حال در داخل کشور نیز تلاش‌هایی در حال انجام است و دبیرخانه دایمی نکوداشت مولانا تاکنون  ۴ همایش را برای توجه هر چه بیشتر به این شاعر برگزار کرده است. همچنان که مجله «بخارا» نیز شبی از شب‌های خود را به «رومی» اختصاص داده است.
این دبیرخانه اعلام کرده که فراخوان پنجمین نکوداشت را با توجه به بعد فرهنگی، ادبی، تاریخی، فلسفی و عرفانی شخصیت مولانا و با همکاری موسسه فرهنگی هنری مکتب فرش رسام عرب‌زاده برگزار می‌کند.
همایشی که شعار آن «از نوای نی تا نینوا » است و هدف از برپایی آن «شناسایی و حمایت از فعالیت افراد مشتاق و علاقه‌مند به مکتب مولانا»، «امکان حضور و استفاده‌ بهتر از تجربه و دانش کارشناسان، اشخاص و فرهیختگان فعال در این زمینه» و …اعلام شده است. قرار است در این همایش، مولوی‌شناسان شناخته‌شده‌ای سخنرانی کنند و خواننده موسیقی سنتی علیرضا قربانی که پیش از این هم در برنامه‌های بزرگداشت مولانا، اجرای موسیقی داشته است، در وصف « عارف شوریده حال» اجرای زنده خواهد داشت.
شعرخوانی و اعطای تندیس و لوح یاد ویژه نکوداشت بین‌المللی از دیگر بخش‌های این همایش است که با حضور بزرگان نام‌آشنا و هنرمندان ایران‌زمین برپا خواهد شد. بر اساس آنچه در فراخوان این همایش اعلام شده، تاریخ برگزاری برنامه روز ۳۰ شهریور امسال است و این رویداد فرهنگی در مرکز همایش‌های بین‌المللی ابوریحان بیرونی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
دبیرخانه نکوداشت از عموم مولوی‌شناسان، مولوی‌پژوهان، ادیبان و شاعران این عرصه، هنرمندان آوایی، ناشران، هنرمندان تجسمی، انجمن‌داران و رسانه‌های فعال، هنرمندان آثار نمایشی و سینمایی، سایر اشخاص و گروه‌های فعال در زمینه مولانا دعوت کرده تا با ارایه پژوهش، شعر، متن، موسیقی و… در این نکوداشت شرکت کنند.  پژوهش‌های ادبی درباره آثار منظوم و منثور مولانا، تاثیرپذیری مولانا از شاعران و عارفان متقدم و معاصر خود، بررسی سنت عرفانی و ادبی مولانا، بررسی آثار مولانا از منظر نقد ادبی و سبک‌شناسی، اندیشه‌های دینی، کلامی و عرفانی، بررسی آثار مولانا از منظر مطالعات دستوری و زبانی و بهره‌گیری از آثار مولانا در حوزه ادبیات کودک و نوجوان،  از جمله این محورهاست. به کسانی که در این مراسم شرکت می‌کنند از طرف دبیرخانه نکوداشت مولانا گواهینامه حضور داده می‌شود.
در ضمن دبیرخانه دایمی نکوداشت مولانا به نشانی اینترنتی www.navaeney.com و با شماره‌های ۰۲۱۲۲۸۷۳۰۸۸-۰۲۱۲۲۸۷۹۴۹۸ پاسخگوی علاقه‌مندان خواهد بود. پنجمین نکوداشت مولانا پنجشنبه ۳۰ شهریورماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در مرکز همایش‌های بین‌المللی ابوریحان بیرونی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد