کد خبر : 132992
تاریخ درج خبر : 1396/05/21
تغییر اندازه نوشته

موسسات بین‌المللی گزارش می‌دهند:

هندوستان، بازیگر اصلی عرصه تلفن هوشمند و اینترنت

به گفته محققان مؤسسه GSMA Intelligence، درحال حاضر در هندوستان شاهد ضریب نفوذ بالای تلفن همراه هستیم که این موضوع باعث شده است میزان ضریب نفوذ اینترنت جهان هم بالا برود. اما ضریب نفوذ بالای تلفن همراه چه مزایایی برای این کشور پهناور یا سایر نقاط جهان ایجاد خواهد کرد؟

به گزارش عطنا به نقل از ایران، انقلاب گوشی‌های هوشمند و تکنولوژی‌های وایرلس، جهان را تغییر داده است و حالا دیگر شاهد ظهور اینترنت اشیا و… در تمام جهان هستیم. این گوشی‌ها امروزه دیگر ساده‌ترین راه دسترسی به اینترنت محسوب می‌شوند و در بیشتر نقاط جهان، کاربران بخش اعظم ارتباطات خود را از قبیل مکالمه، اتصال به اینترنت، ارتباط گرفتن با دوستان و… از طریق شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها و… را به ‌وسیله همین گوشی‌ها انجام می‌دهند؛گوشی‌هایی که حالا دیگر تخمین زده شده است که تعداد کاربران آن در سراسر جهان تا سال ۲۰۲۰ به ۵.۷ میلیارد نفر برسد و این ظرفیت بسیار بزرگی محسوب می‌شود. اما با توجه به اینکه در برخی کشورها شاهد اشباع از نظر اتصال کاربران به اینترنت تلفن هوشمند هستیم، کدام کشورها در زمینه افزایش تعداد کاربران اینترنت در حال ایفای نقش مؤثرتری هستند و کدام یک می‌توانند برای آینده تلفن‌های هوشمند نقشی تعیین‌کننده داشته باشند؟

ارتش ۵.۷ میلیاردی کاربران تلفن هوشمند

در آخرین گزارش مؤسسه GSMA Intelligence که مدتی پیش منتشر شد، تخمین زده شده است که تعداد کاربران گوشی هوشمند در سراسر جهان تا سال ۲۰۲۰ به ۵.۷ میلیارد نفر خواهد رسید و به دلیل اینکه بیشتر کشورهای توسعه یافته اشباع شده‌اند، بخش اعظم این رشد در منطقه آسیا پسیفیک بویژه در هندوستان انجام خواهد گرفت. طبق این گزارش همچنین تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ حدود ۸۶۰میلیون کاربر جدید تلفن هوشمند داشته باشیم که ۴/۶۶درصد آن از آسیاپسیفیک خواهد بود و در این میان هندوستان با ۳۶درصد رشد تعداد کاربر یعنی ۳۱۰میلیون نفر، نقش اصلی را ایفا می‌کند. گفتنی است که هندوستان بتازگی به‌عنوان دومین بازار بزرگ تلفن هوشمند از امریکا پیشی گرفته است که بسیاری، دلیل آن را افزایش یافتن درآمد مردم این کشور و نیز عرضه گوشی‌های هوشمند با بهای پایین عنوان کرده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است که تلفن‌های هوشمند به میلیون‌ها نفر از مردم جهان کمک کرده‌اند تا دسترسی به اینترنت داشته باشند؛ فرصتی که شاید اگر توسط تلفن‌های هوشمند فراهم نشده بود هرگز این افراد آن را به دست نمی‌آوردند و شاید تعداد کاربران اینترنت در چنین مناطقی حتی به نصف تعداد کنونی هم نمی‌رسید چه برسد به اینکه در آینده بخواهند در زمینه افزایش تعداد کاربران اینترنت، نقش اساسی ایفا کنند و پیشرو باشند.
طبق مطالعات محققان مؤسسه GSMA Intelligence، درحال حاضر در هندوستان شاهد ضریب نفوذ بالای تلفن همراه هستیم که این موضوع باعث شده است میزان ضریب نفوذ اینترنت جهان هم بالا برود. اما ضریب نفوذ بالای تلفن همراه چه مزایایی برای این کشور پهناور یا سایر نقاط جهان ایجاد خواهد کرد؟ از نگاه این محققان یکی از مزایای اتصال بیشتر کاربران کشورها به اینترنت، بیشتر نقل و انتقالات مالی و به اصطلاح شکل گرفتن اقتصاد دیجیتال است که می‌تواند در وضعیت اقتصادی این کشورها و به‌طور کلی جهان، تأثیری بسیار جدی داشته باشد.

«کولمیت باوا» یکی از تحلیلگران این مؤسسه می‌گوید: مصرف‌کنندگان در کشورهای در حال توسعه در حال‌گذار و عبور از کامپیوترهای دسکتاپی و لپ تاپ‌ها هستند و از سوی دیگر به تلفن‌های هوشمند اقبال خوبی نشان داده‌اند تا بتوانند از این طریق به اینترنت متصل شوند طوری که رشد تلفن‌های هوشمند در این مناطق، ۳۴درصد بالاتر از سایر کشورهاست. همچنین در این گزارش آمده است: در هندوستان با اینکه هم‌اکنون ترافیک بالای اینترنت تلفن هوشمند در آن وجود دارد ولی باید بدانیم که هیچ نشانه‌ای از کندی رشد در آن دیده نمی‌شود و همچنان شیب رشد آن روند صعودی دارد. «کولمیت باوا» این تحلیلگر حوزه بازار و آی تی در مؤسسه GSMA Intelligence همچنین گفت: با پیش‌بینی سهم ۴۶درصدی از بازار جهانی تلفن هوشمند در این کشور تا سال ۲۰۱۸، رشد دیجیتال سریع هندوستان، فرصت‌های زیادی در اختیار بسیاری از کشورها قرار خواهد داد چرا که هندوستان از بسیاری جهات ازجمله اقتصادی، با کشورهای زیادی در ارتباط است. وی همچنین ادامه داد: به‌همین دلیل هم سازمان‌هایی که در کشورهای مختلف با افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه و گوشی‌های هوشمند به درآمدزایی بیشتری می‌رسند رقابت گسترده و تنگاتنگ تری با یکدیگر خواهند داشت.

آمریکا و اروپا عقب‌تر از هندوستان

در گزارش GSMA Intelligence نه تنها به تعداد کاربران کنونی توجه شده است بلکه به‌طور مشخص تحقیقی انجام گرفته که کدام کشورها می‌توانند در سال‌های آتی، بیشترین تعداد کاربر جدید تلفن هوشمند را داشته باشند. در همین راستا در گزارش این مؤسسه آمده است که تا سال ۲۰۲۰، هندوستان به تنهایی مسئول ۳۶درصد کاربران جدید تلفن هوشمند در سراسر جهان خواهد بود. همچنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است: این درحالی است که در دهه گذشته رشد کاربران تلفن همراه در بازارهایی همچون امریکا و اروپا بیشتر بوده که البته در حال حاضر، دیگر بازار کشورهای این حوزه، اشباع شده‌اند و نمی‌توان چندان به افزایش تعداد کاربران جدید تلفن هوشمند در آن دل خوش کرد. به‌عنوان مثال در حال حاضر ضریب نفوذ تلفن هوشمند در اروپا و امریکای شمالی بیش از ۸۰درصد است پس این کشورها جای زیادی برای رشد ندارد ولی در مقابل، امریکای لاتین و آسیا پسیفیک(آسیا- اقیانوسیه) به ترتیب ضریب نفوذ تلفن هوشمند ۷۰ و ۶۵درصدی دارند که البته انتظار می‌رود این ضریب نفوذ تا سال ۲۰۲۰ به ۷۸ و ۷۶درصد برسد. از آنجا که در آسیاپسیفیک تعداد زیادی کشور در حال توسعه دیده می‌شود و ازسوی دیگر این کشورها دارای جمعیت جوان بالایی هستند، بنابراین یک پتانسیل بالقوه بالا در زمینه‌ آی تی و حوزه تلفن‌های هوشمند محسوب می‌شوند. این هم یک دلیل دیگر که از نگاه محققان مؤسسه GSMA Intelligence، بیشتر رشد کاربران تلفن هوشمند از ناحیه منطقه آسیا اقیانوسیه و بازارهای در حال توسعه خواهد بود.

آینده روشن اینترنت نسل چهارم

در زمینه اینترنت نیز در این گزارش آمده است در حالی که هنوز هم بخش عمده‌ای از مردم جهان از اینترنت ۲G استفاده می‌کنند و در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۴۵ درصد رسید، مطالعات نشان می‌دهد که تعداد کاربران اینترنت نسل سوم(۳G) در این سال به ۳۲درصد و تعداد کاربران نسل چهارم اینترنت(۴G) هم به ۲۳درصد رسیده بود.

با اینکه این آمار و ارقام چندان بالا نیستند و به اعتقاد بسیاری، حتی دلگرم‌کننده نیز محسوب نمی‌شوند، اما آنالیز محققان مؤسسه GSMA Intelligence پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۲۰، بازیگر اصلی میدان اینترنت، فقط نسل چهارم شبکه تلفن همراه یعنی (۴G)خواهد بود و این رقم تا ۴۱درصد نیز خواهد رسید در حالی که طبق این پیش‌بینی، میزان کاربران نسل دوم اینترنت(۲G)به کمتر از ۳۰ درصد نزول خواهد کرد و در زمینه نسل سوم شبکه تلفن همراه (۳G) نیز رقم ۳۲درصد کاملاً راکد و یکنواخت باقی می‌ماند. از آنجا که تعداد کاربران اینترنت نسبت مستقیمی با رشد اینترنت‌هایی با سرعت بیشتر دارند، پس رشد در زمینه نسل چهارم شبکه تلفن همراه(۴G) نیز در آسیا اقیانوسیه و هندوستان دیده می‌شود و شاید بتوان این مناطق را بزرگترین دلیل برای افزایش ضریب نفوذ اینترنت نسل چهارم دانست و حتی محققان این مؤسسه، منطقه آسیاپسیفیک را بزرگ‌ترین فاکتور در رشد جهانی کاربران تلفن همراه و اینترنت نسل چهارم شبکه تلفن همراه تا سال ۲۰۲۰ می‌دانند. همچنین در این گزارش آمده است که برخی کشورها در آسیا پسیفیک نیز در این زمینه موفقیت بیشتری خواهند داشت که از آنها می‌توان به چین، هندوستان، مالزی و نیوزیلند اشاره کرد که پیشتازان جهان در رشد ضریب نفوذ تلفن هوشمند در منطقه آسیا پسیفیک هستند.
کمپانی Mobile Adobe Digital Insights (ADI) نیزچندی پیش گزارشی منتشر کرد و در آن عنوان شد که ترافیک تلفن هوشمند در هندوستان، از سال ۲۰۱۴ تاکنون حدود ۲۹۰ درصد افزایش یافته در حالی که ترافیک کامپیوترهای دسکتاپی با حدود ۶ درصد کاهش همراه بوده است و در زمینه تعداد کاربران تبلت نیز باید گفت ترافیک تبلت در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۴، رشد یکنواخت ۳درصدی داشته است به بیان دیگر با توجه به بازار و تعداد کاربر راکد تبلت و رایانه خانگی در بخش عمده‌ای از آسیا پسیفیک، می‌توان گفت تلفن‌های هوشمند نقش اصلی در توسعه تعداد کاربران اینترنت دارند.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد