کد خبر : 132818
تاریخ درج خبر : 1396/05/21
تغییر اندازه نوشته

ایرنا ۸۳ ساله شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) که در زمان تاسیس در ۲۰ مرداد ۱۳۱۳ «آژانس پارس» نام داشت با هدف تولید و بازتاب اخبار و رویدادهای مهم ایران، منطقه و جهان شکل گرفت و در ۸۳ سال فعالیت حرفه ای به عنوان رسانه مادر در کشور، برپایه ی سه اصل سرعت، دقت و صحت اطلاع رسانی کرد.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، آژانس پارس به عنوان یک بنگاه خبری در چارچوب سازمانی وزارت خارجه و با هدف گردآوری، ترجمه و انتشار اخبار ایران و جهان به وجود آمد.

آژانس پارس سه دهه پس از آغاز فعالیتش، در سال ۱۳۴۲به «خبرگزاری پارس» با نام اختصاری «پانا» (PANA) تغییر نام داد.

پایه گذاری وزارتخانه تازه «اطلاعات و جهانگردی» در سال ۱۳۵۳ سبب شد تا خبرگزاری پارس نیز از نظر تشکیلاتی دگرگونی هایی را تجربه کند.

در این دگرگونی ها، خبرگزاری پارس از اداره کل خبرگزاری به سازمان خبرگزاری تبدیل و به عنوان یک شرکت سهامی دولتی شناسایی شد. اساسنامه آن نیز با ۲۳ ماده و هفت تبصره به تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی رسید.

سه سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی (دی ماه ۱۳۶۰) با تصمیم نمایندگان مجلس، خبرگزاری پارس به خبرگزاری جمهوری اسلامی با نام اختصاری «ایرنا» (IRNA) تغییر نام داد و فصل تازه ای در فعالیت های این رسانه گشوده شد.

اخبار ایرنا اکنون به غیر از فارسی به هفت زبان ترجمه می شود. ایرنا دارای ۳۳ مرکز خبری در داخل کشور و ۲۰ دفتر خبری در خارج از کشور است و اخبار را از گوشه و کنارجهان دریافت می کند.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد