کد خبر : 127715
تاریخ درج خبر : 1396/04/25
تغییر اندازه نوشته

سیدجلال ملکی:

بحران آسانسورها در کمین تهران

یکی از حوادثی که به کرات در تهران اتفاق می‌افتد و مأموریت‌های سازمان آتش‌نشانی شهر تهران را به خود اختصاص می‌دهد،‌ حوادث مربوط به آسانسورها و بالابرهاست. درواقع آسانسورهای ناایمن موضوعی است که اگر به آن توجه نشود و به فکر ایمن‌سازی آنها نباشیم، ظرفیت تبدیل شدن به یک بحران را در شهر تهران دارند.

به گزارش عطنا، سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در یادداشتی در روزنامه جام جم به یکی دیگر از ابعاد این شهر خاموش اشاره کرده است که در  ادامه می آید؛

استفاده بی‌رویه از آسانسورها در ساختمان‌های تهران به صورتی که برخی ساختمان‌های دو طبقه نیز مبادرت به احداث آسانسور می‌کنند، سبب افزایش تعداد این حوادث می‌شود، هرچند به دلیل این‌که بیشتر حوادث مربوط به آسانسور گزارش داده نمی‌شود، آمار دقیقی از این اتفاقات وجود ندارد. در بهترین حالت شاید نیمی از حوادث را مطلع می‌شویم. متأسفانه شرکت‌های نصب و راه‌اندازی آسانسور، کلید آسانسور را به مدیر ساختمان یا سرایدار می‌دهند و از آنها می‌خواهند در مواقعی که آسانسور گیر می‌کند، در آن را باز و سرنشینان را از کابین خارج کنند. درحالی که این اشخاص هیچ تخصصی در این زمینه ندارند و تا این اندازه که نمی‌دانند باید برق آسانسور را برای پرهیز از هرگونه حادثه بعدی قطع کرد.

ما بارها شاهد حوادثی بودیم که آسانسور در حین خارج شدن افراد از کابین به کار افتاده و سبب وقایع ناگواری شده است.

به هر ترتیب، اگر از ایمنی آسانسورها اطمینان حاصل شود، نباید نگران وقایع ناگوار بود، ولی متأسفانه به دلیل استفاده از اجناس و قطعات بی‌کیفیت یا کم‌کیفیت برای ارزان تمام شدن هزینه نهایی و کسب سود بیشتر، شاهدیم آسانسورها حتی در همان سال نخست مشکلات عدیده‌ای برای ساکنان ساختمان به‌وجود می‌آورند. از سوی دیگر، بی‌توجهی به بازرسی‌های ادواری برای اطمینان از ایمنی آسانسور سبب افزایش حوادث می‌شود. حتی بارها دیده شده در مواردی که آسانسور ازکارافتاده و نیاز به تعمیر دارد، به افراد غیرمتخصص که به صورت تجربی در این زمینه کار می‌کنند، رجوع شده که این امر احتمال حوادث را افزایش می‌دهد.

به نظر می‌رسد شرکت‌هایی که در این حوزه فعالند، برای بازدید‌ها و بازرسی‌های ادواری از افراد متخصص که دوره‌های حرفه‌ای را در این زمینه گذرانده‌اند،‌ بهره نمی‌برند. اگر نظارت‌های بیشتری از سوی اتحادیه‌ها در این زمینه صورت گیرد تا شرکت‌ها با استخدام متخصصان دوره‌دیده اجازه کار داشته باشند، می‌توان انتظار کاهش حوادث مربوط به آسانسور را داشت.

در پایان از همه شهروندان بویژه مدیران ساختمان‌ها و افرادی که به نحوی در مدیریت ساختمان‌ها دخیلند، درخواست می‌کنم بازرسی‌های ادواری توسط متخصصان را جدی بگیرند تا از هرگونه حادثه احتمالی جلوگیری شود و جان مردم به خطر نیفتد.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد