کد خبر : 127628
تاریخ درج خبر : 1396/04/25
تغییر اندازه نوشته

عبدالصمد خرمشاهی:

تشکیل پرونده شخصیت در مورد مجرمان، جدی گرفته شود

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل دادگستری و حقوقدان، در واکنش به حادثه قتل آتنا اصلانی، مظلبی در روزنامه شهروند نوشته است که در ادامه خواهید خواند.

به گزارش عطنا به نقل از شهروند، جنایتی که طی روزهای گذشته در مورد دختری به نام آتنا در شهرستان پارس آباد اردبیل اتفاق افتاد، به شدت افکار عمومی را تحت تاثیر قرارداد و باید گفت آتنای کوچک قربانی نادیده گرفتن قوانین است، زیرا شنیدها حکایت از آن دارد که مجرم، دارای سوابق کیفری متعدد بوده‌است و طبق قانون باید در مورد این مجرم با توجه به سابقه کیفری، اقدامات تامینی وتربیتی صورت می‌گرفته تا از تکرار جرم توسط وی جلوگیری شود.

باید گفت که اقدامات تامینی پیشگیرانه و ثبت وضعیت مجرمان خطرناک، از قرن ۱۹ میلادی وارد حقوق جنایی شد که هدف این گونه اقدامات، حفظ اجتماع دربرابر تجاوز و تکرار احتمالی جرم از سوی مجرمان حرفه‌ای یا به عبارت بهتر، اصلاح و آماده ساختن مجرمان برای زندگی مجدد در جامعه است. در این ارتباط نیز برای اولین بار قانون اقدامات تامینی در سال ۱۳۳۹به تصویب رسید و به تدریج این بحث در موارد مختلف، درقانون مجازات و آیین دادرسی کیفری مدنظر قانونگذار قرار گرفت و بدین ترتیب در ماده ۲۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری بحث تشکیل پرونده شخصیت برای مجرمان سابقه‌دار پیش‌بینی شد. دراین ماده تاکید شده‌است: «درجرایمی که مجازات قانونی آن‌ها سلب حیات، قطع عضو، حبس ابد و یا تعزیر درجه چهار و بالاتر است و همچنین در جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی که میزان دیه آن‌ها ،ثلث دیه کامل مجنیٌ علیه یا بیش از آن است، بازپرس مکلف است در حین انجام تحقیقات، دستور تشکیل پرونده شخصیت متهم را به واحد مددکاری اجتماعی صادر نماید.

این پرونده که به صورت مجزا از پرونده عمل مجرمانه تشکیل می‌گردد، حاوی مطالب زیر است: الف- گزارش مددکار اجتماعی در خصوص وضع مادی، خانوادگی و اجتماعی متهم . ب- گزارش پزشکی و روان پزشکی».پس در همین راستا باید گفت یکی از وظایف قوه قضاییه در کنار مجازات مجرمان، اجرای عدالت و کشف جرم و تعقیب مجرمان، اقدامات تامینی و پیشگیرانه است که به نظر می‌رسد این بحث، بسیار مهم‌تر از اعمال مجازت در مورد مجرمان است زیرا اصولا مجازات، سزای جرمی است که شخص در گذشته مرتکب شده و بحث اقدامات تامینی مربوط به آِینده این مجرم است. مجرمی که حال دارای سابقه کیفری است و بیم ارتکاب مجدد وی به اعمال مجرمانه نیز وجود دارد. اما با بررسی مختصر در پرونده‌های جنایی که در سال‌های گذشته مطرح بوده به نظر می‌رسد قوه قضاییه آنچنان که باید در زمینه اقدامات تامینی و پیشگیرانه عملکرد مثبتی نداشته و دلیل این ادعا نیز پرونده‌های قضایی یا جنایاتی است که اتفاق می‌افتد و جالب اینجاست که با وجود وضع ماده ۲۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری و تاکید قانونگذار بر تشکیل پرونده شخصیت برای محکومان این موضوع جدی گرفته نمی‌شود. بنده با پروندهای متعددی برخورد داشته‌ام که برای مجرمانی که به سلب حیات، قطع عضو یا حبس ابد محکوم ‌شدند پرونده شخصیت تشکیل نشده و به همین دلیل در این سال‌ها با وجود اعمال انواع مجازات‌ها در مورد مجرمان، متاسفانه آمار ارتکاب به جرایم همچنان روبه رشد است و باید گفت مجازات‌ها نه تنها تاثیری در کاهش جرایم نداشته بلکه خود به نوعی مزید بر علت شده‌اند.

پس در این راستا لازم است مسئولان، عزم خود را جزم کنند تا اولا بستر جرایم را از بین ببرند و با علل و عواملی که در تشدید و تحقق انواع جرایم و جنایت‌ها نقش دارند مبارزه شود و دوم آنکه برای افرادی که سابقه کیفری متعدد دارند، پرونده شخصیت تشکیل شود و در این زمینه مراقبت‌های لازم از این‌گونه مجرمان به عمل آید تا دوباره مرتکب جرم نشوند و در غیر این‌صورت، نمی‌توان انتظار داشت جنایتی که در مورد اتنای کوچک اتفاق افتاده مجددا تکرار نشود.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد