کد خبر : 126700
تاریخ درج خبر : 1396/04/20
تغییر اندازه نوشته

با ترجمه و تحقیق استاد دانشگاه علامه؛

کتاب حقوق و رسانه منتشر شد

کتاب حقوق و رسانه اثر مشترک سارا هادوین و دانکن بلوی با با برگردان هدی غفاری و فاطمه سرخیل از سوی انتشارات خرسندی منتشر شد.

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، کتاب «حقوق و رسانه»  نوشته سارا هادوین و دانکن بلوی با ترجمه و تحقیق «هدی غفاری»، عضو هیئت علمی گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی و «فاطمه سرخیل» دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق عمومی این دانشگاه منتشر شد.
«آزادی بیان»، «افترا»، «اهانت به دادگاه»، «حریم خصوصی و محرمانگی»، «مقررات‌گذاری» و «محدودیت‌های تهیه گزارش» عنوان فصل‌های این کتاب است.
در مقدمه کتاب می‌خوانیم: حقوق به عنوان مجموعه‌ای از ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها، حکایات ناگواری از علل نابودی روزنامه‌نگاران، تعداد بی‌پایان لوایح قانونی و هزینه‌های کمرشکن جبران خسارت مورد مطالعه قرار می‌گیرد. عبرت گرفتن از تجربیات مذکور بسیار خوب و البته حیاتی است. زنگ خطر برای خبرنگاران باید به صدا درآید اما آموختن حقوق نباید با تعدادی گزارش غیرقابل نقل  خاتمه یابد. خبرنگاران باید به آنچه در رابطه با شیوه دادرسی تفتیشی و نیز ارائه گزارش‌های خود لازم است، با تمسک به قوانین و تصمیمات قضایی غیررسمی پاسخ گویند تا بتوانند یک گزارش را به صورت مطمئن در دسترس عموم قرار دهند. حقوق رسانه همان چیزی است که خبرنگاران نمی‌توانند از آن روی گردانند با وجود این می‌توانند بیاموزند که چگونه در کنار آن به‌طور موثر انجام وظیفه کنند.
عدم توجه به قانون مطمئنا می‌تواند به قیمت خسارت، جبران آن و حتی زندان تمام شود اما قبول یک ایده آگاهانه در زمینه انجام وظیفه در چهارچوب قانون، از یک خبرنگار کنجکاو و مسئولیت‌پذیر و خادم منافع عمومی در هنگام بروز چالش‌های قانونی محافظت خواهد کرد. این کار باعث بالا بردن شانس آنها در بازگویی مسائلی که می‌باید بازگو شوند، شده و نیز اینکه بیشترین مسائل ممکن را در چهارچوب قانون در اختیار عموم جامعه قرار می‌دهد.
بسیاری از مسائل را می‌توان در یک چهارچوب مطمئن قانونی از طریق به‌کارگیری نبوغ حقوقی و روش‌های سخت و طاقت‌فرسای ژورنالیستی بیان کرد اما لازمه این کار عملکرد عادلانه است.

کتاب «حقوق و رسانه» در ۲۹۸ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۵هزار تومان در نشر خرسندی به چاپ رسیده شده است.

به اشتراک بگذارید
AtnaNews Telegram
اخبار مرتبط

برچسب ها
نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد