neshast

گزارش تحلیلی عطنا از «نشست‌های کمک به حل مشکلات کشور»؛

مسئله یابی، ایجاد راه‌حل و «توصیه سیاستی» هدف پژوهشی دانشگاه علامه است

«نشست‌های کمک به حل مشکلات کشور»، طرح‌هایی است که در دانشگاه علامه طباطبائی براساس نیاز جامعه شکل گرفته و با همکاری نهادهای کشوری، ارائه راه‌حل همراه با تشکیل گروه برای حل مشکلات اجرا می‌شود، نتیجه این نوع نشست‌ها می‌تواند در قالب «توصیه‌های سیاستی» ارائه شده و بستر مناسب را جهت بحث و بررسی و طرح مسائل کلان و پاسخگویی به آن‌ها فراهم کند.


Falahat Pishe

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

ارتقای مولفه‌های امنیت ملی

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: امروز در ایامی این راهپیمایی شکل گرفت که ترامپ چهره واقعی آمریکا را در قبال ایران نشان داد. تا به امروز آمریکا بدترین اقدامات را علیه ایران انجام داده بود، اما همه این اقدامات را زیر عناوین حقوق بشری یا امنیت‌سازی مطرح می‌کرد.


hosein deheshyar

حسین دهشیار

آمریکا؛ دیگ مذاب یا ظرف سالاد؟

آمریکایی‌ها از همان آغاز شکل‌گیری این کشور، خود را «استثنایی» ترسیم ساختند و به همین دلیل، تفاوت بنیادین بین خود و سرزمین اجدادی، یعنی اروپا قائل بودند. اما با توجه به واقعیات حاکم، این باور بشدت تقویت شده که بعد از نیم قرن فرآیند اروپایی شدن آمریکا به پایان رسیده است.


HamidZiaeeParvar

حمید ضیایی پرور، کارشناس ارتباطات؛

پوشش خبری و مدیریت افکار عمومی حادثه پلاسکو

این گزارش به بررسی وضعیت پوشش خبری و مدیریت افکار عمومی توسط رسانه‌ها در جریان حادثه فروپاشی ساختمان پلاسکو تهران در ۳۰ دی ۱۳۹۵ می‌پردازد. هدف این گزارش ارائه تصویری دقیق و عینی از عملکرد رسانه‌های مختلف در این رویداد، عملکرد شخصیت‌ها و نهادها در حوزه اطلاع‌رسانی و مدیریت افکار عمومی و تحلیلSWOT (قوت‌ها، ضعف‌ها، تهدیدها و فرصت‌ها) است.


abbas akhundi

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی:

مخارج سوداگران از جیب شهروندان

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: کلانشهرهای ایران به کالای تجاری تبدیل شده‌اند و هزینه تجارت با شهرها از جیب شهروندان پرداخت می‌شود. در اقتصاد سیاسی بحثی تحت عنوان برون‌ریز (externalities) وجود دارد. مفهوم برون‌ریز است که می‌گوید انسان‌ها علاقه‌مند هستند تا هزینه خود را بیرون بریزند و به دیگری تحمیل کنند.


fajr enghlab95 (21)

یادداشتی بر معضل جدید این روزهای جامعه؛

عکس می‌‌گیرم، پس هستم!

یکی از پدیده‌های چند سال اخیر جامعه یا به عبارتی «معضلات اجتماعی» که با گسترش روزافزون شبکه‌های مجازی اتفاق افتاده، «پدیده سلفی» گرفتن است که بعضا به واقع، معضلاتی را نیز گریبانگیر جامعه کرده است.


vahid-motamednezhad

وحید معتمدنژاد:

پدیده‌های اجتماعی و فضای مجازی

اینکه هر روز در بستر اجتماع شاهد نمایش پدیده های از قبیل کولبر و پلاسکو هستیم، حاصل ارتباط سریع و بدون مانعی است که در فضای مجازی به صدا درآمده و از این طریق هیچ راه گریزی از جانب سیاست‌ورزان و سیاست‌مداران نیست و ثمره آن همان حضور میلیونی افراد جامعه در استقبال از پیامدهای گوناگون آن است.


dr-forghani-2

محمدمهدی فرقانی:

شهروند-خبرنگاران؛ رقیبانی تازه برای رسانه‌ها

اهالی مجلس، دولتمردان و حکومت‌داران باید بدانند که با کنترل رسانه‌های رسمی برای رسیدن به توسعه با مشکلات اساسی روبه‌رو می‌شویم، هرچقدر که فضای جامعه شفاف‌تر، روشن‌تر و با اطلاعات تروتازه باشد، راه‌های جلوگیری از فساد، کجروی و سوءاستفاده بسته می شود.


ali-akbar-ghazi-zade

علي اكبر قاضي‌زاده:

شفافیت را بازگردانیم

علی اکبر قاضی‌زاده گفت: وقتی اولین قانون مطبوعات ایران در مجلس شورای ملی تصویب شد، روزنامه‌های آن‌ دوران پرچم عزا برافراشتند و از تحدید شدن گفتند. حتی روزنامه «مساوات» به سردبیری محمد مساوات، یک ویژه‌نامه هشت صفحه‌ای برای این اتفاق منتشر کرد و در هشت صفحه سرتاسر دشنام و توهین را روانه مجلس و نمایندگان کرد.


Plasco

مهدی فتحی؛

مروری بر جوانب حقوقی حادثه پلاسکو

اقدام شهرداری در راستای تخریب ساختمان پلاسکو، مستلزم تعریف طرح‌های عمومی‌یا عمرانی وفق ماده یک لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی‌دولت و تامین بودجه و جری تشریفات قانونی است، که هیچ یک انجام نشده است و لذا شهرداری قادر به تخریب آن نبوده است.


forghani-azarbayjan-26

محمد مهدی فرقانی مطرح کرد؛

پلاسکو و درس‌هایی برای روزنامه‌نگاران

در مواقع بحران، نوعی عطش خبری در جامعه ایجاد می‌شود که اگر رسانه‌های خبری غالب از طریق تغذیه مناسب به موقع و قانع‌کننده نتوانند در فرو نشاندن این عطش به مخاطب کمک کنند، فضا برای انتشار اخبار جعلی یا حداقل غیردقیق و غیرموثق فراهم می‌شود.


harirchi

امیرمحمود حریرچی مطرح کرد؛

هراس از دومینوی استعفا

بیش از ۱۰روز از وقوع فاجعه پلاسکو می‌گذرد. در این روزها انتشار اخبار متعددی از حادثه ‌دیدگان و بروز خسارت‌های متعدد ناشی از آن، افکار عمومی را غمناک کرده است. این در حالی است که هنوز افکار عمومی حادثه قطار سمنان – مشهد را از یاد نبرده است.


bakhshi

لطفعلی بخشی مطرح کرد؛

مخاطرات بازنشستگی زودهنگام زنان

یکی از ویژگی‌های حکومت‌ها و دولت‌های موفق در سراسر جهان، هماهنگی در بین اجزای حکومت‌ها و دولت‌هاست. طراز هماهنگی در بین اجزای حکومت و دولت، بیانگر اقتدار آنها و عکس آن به شدت مشکل‌ساز بوده و اداره و پیشبرد امور کشورها را با دشواری مواجه خواهد ساخت.


forghani2

مهلت ثبت كانال‌هاي تلگرامي تمديد شد؛

راه‌حل موقتی کارگشا نیست

محمد مهدی فرقانی گفت: ثبت کانال‌های تلگرامی شاید برای یک دوره‌گذار فکری خوب باشد تا مردم به تدریج در شبکه‌های اجتماعی پلیس خود شوند، اما این کار راه‌حل نهایی نیست.


donald-john-trump

احسان موحدیان:

ترامپ و تهدید نظم موجود

احسان موحدیان، دکتری روابط بین‌الملل، دانشگاه علامه طباطبائی گفت: گروه‌های کم درآمد و طبقات پایین جامعه آمریکا تاثیر چندانی بر سیاست گذاری‌ها در این کشور ندارند و تقریبا هیچ نماینده موثری در نظام سیاسی این کشور ندارند.


hooshmandyar

نادر هوشمنديار:

شاهد لحظه فاجعه بار توسعه اقتصاد در تاریخ هستیم

شرایطی که امروز توسعه در ایران با آن مواجه است می‌تواند به نوبه خود روندی متفاوت را در تاریخ اقتصادی کشور نشان دهد یا به بیان دیگر یک پدیده خاص را در دوره زمانی ما به عنون تجربه‌ای ناخوشایند برای نسل‌های آینده بر جای بگذارد.


bozorgdash-motamed-nezhad-ser1-forghani-14

محمد مهدی فرقانی:

جای تفکر انتقادی در نهادهای آموزشی‌مان خالی است

رسانه‌ها از مهم‌ترین ابزارهای اطلاع‌رسانی موجود در جوامع هستند. رسانه‌ها وظایفی دارند که باید به آن عمل کنند. آنها باید محلی برای اعتماد عمومی باشند و در کنار مطالب و اطلاعاتشان، به اهداف آموزشی خود در جامعه هم عمل کنند.


Plasco

بهمن کشاورز- حقوق‌دان؛

مستأجران پلاسکو بخوانند

در این ماجرا گفته شده گویا مقامات شهرداری یا آتش‌نشانی حدود ٣٠ بار بیمه‌نبودن ساختمان را به موجر و مالک تذکر داده بودند. توجه داشته باشیم هر مستأجر صرفا مالک منافع محدوده دکانی است که آن را اجاره کرده؛ بنابراین سطح راهروها، کریدور و به‌طورکلی مشاعات ملک، مربوط به موجر است و مستأجر حتی در موقع انجام تعمیرات اساسی حق ندارد نسبت به این قسمت‌ها دخل و تصرفی داشته باشد.


hakimipoor

ابوالقاسم حکیمی‌پور:

در نظام بانکی باید روح تازه دمیده شود

سیستم بانکی به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصادی در تمام کشورهاست که در قالب یک جریان هدفمند و با نظارت بانک مرکزی آن کشور به نوعی در خدمت تولید و ایجاد اشتغال آن منطقه خواهد بود.


khojaste

حسن خجسته:

سواد رسانه‌ای، مقوله‌ای ملی

سواد رسانه‌ای تنها مربوط به مباحث نظری رشته ارتباطات نیست، بلکه می‌تواند مفهومی‌کلی داشته باشد و در همه فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … نقش خود را ایفا کند. سواد رسانه‌ای امری ملی است؛ یعنی در مسئولیت حاکمیت است و اجرای حاکمیت هم به‌عهده دولت است.


mahmood sariolghalam

محمود سریع القلم:

علت صلح و آرامش در کشورهای شرق آسیا چیست؟

تا به‌حال فرصت کرده‌اید فکر کنید چرا کشورهای شرق آسیا در آرامش، کار و زندگی می‌کنند؟ هم در داخل به تفاهم رسیده‌اند و هم با محیط خارجی. آنها کدام راه را انتخاب کرده‌اند؟


صفحه 1 از 1212345...10...قبلی »