عباس اسدی:

نبود بازار کار برای فارغ‌التحصیلان روزنامه‌نگاری

هر سال تعداد زیادی از دانشجویان رشته روزنامه‌نگاری از دانشگاه‌های دولتی همچون دانشگاه تهران، علامه، دانشکده خبر و دانشگاه‌های آزاد فارغ التحصیل می‌شوند. آنها برای این‌که بتوانند از روش‌ها و تکنیک‌هایی که در طول سال و در دانشگاه یاد گرفته‌اند، استفاده کنند باید برای کار به مطبوعات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نوین مراجعه کنند، اما جذب روزنامه‌نگاران در مطبوعات، بیشتر رابطه‌ای است تا ضابطه‌ای!


مهدی پازوکی:

بایدها و نبایدهای کابینه‌ روحانی

کابینه دولت دوازدهم انتخاب شد و اکنون وقت عمل به وعده‌ها و پیگیری مطالباتی است که مردم و صاحب‌نظران از دولت داشتند. روحانی در وزارتخانه‌های مختلف وزیران خود را انتخاب کرده و با معرفی وزرای نیرو و علوم، همکاران اقتصادی او نیز تکمیل می‌شوند.


محمود فاضلی:

همه‌پرسی کاتالونیا؛ کسب استقلال یا ضربه به دموکراسی

حزب چپ جدایی‌طلب CUP ایالت کاتالونیا خواستار نافرمانی از «قوانین ناعادلانه» اسپانیا علیه همه‌پرسی استقلال‌طلبی این ایالت شده و اعلام داشته است در برگزاری همه‌پرسی اول اکتبر هیچ گونه مساله تحمیلی از سوی دولت مرکزی اسپانیا را نخواهد پذیرفت هر چند که دولت به همه ابزارهایش در این خصوص نیز متوسل شود.


حسین راغفر:

تغییر سیاست‌های اقتصادی شرط‌ لازم خروج از رکود

در اقتصادی که در آن نه تولید صنعتی، بلکه فعالیت‌های تجاری عمدتا راهنمای کسب درآمد برای بنگاه‌های مختلف باشد، اقتصاد منطق خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل این اقتصاد قادر به خلق شغل نخواهد بود.


عباس اسدی:

شمشیر دو لبه فضای مجازی

امروز رسانه‌های مجازی در ایران و دنیا بشدت در حال گسترش هستند و کنترل و نظارت بر این فضا خیلی […]


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

اهداف دیپلماسی نظامی ایران و ترکیه

مناسبات اخیر ایران و ترکیه نیز براساس همین نومنطقه‌گرایی است. زیرا دو کشور به این نتیجه رسیده‌اند که باید برخی مسائل نظامی و امنیتی خود را با رفع اختلاف، همکاری و بدون توجه به ملاحظات ناتو حل کنند. سفر اخیر سرلشکر باقری به آنکارا و دیدار او با مقامات سیاسی و نظامی ترکیه در همین قالب شکل گرفته است و برای تبیین چرایی آن باید به نکاتی اشاره کرد.


محمدحسین تیرآور:

«خود واقعیتان» را به اشتراک بگذارید

محمدحسین تیرآور، فارغ‌التحصیل کارشناسی رشته روزنامه‌نگاری در یادداشتی درباره معنا در شبکه‌های اجتماعی، می‌نویسد: انتقاد از اجتماعیمعنایی جدید نیست، شکایت از تولدی است که معنای قبل را در عین زنده بودن قایم نگه می‌دارد، صفتی نمرده است که صفتی دیگر جایش را بگیرد.


آرین افخمی:

هاشمی به جای هاشمی

سرانجام تکلیف اعضا و رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص شد و در پنج سال آینده این آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی است که بر مسندی که آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی ۲ الی ۷ سال بر آن تکیه زده بود، می‌نشیند.


«ایدن وایت»:

خطر برای روزنامه‌نگاری کل جهان عرب

«الجزیره» یک شبکه خبری قطری است که بیش از ٢٠ سال خار چشم حاکمان اقتدارگرا در جهان عرب بوده و اکنون با مطالبه‌ای بی‌سابقه برای بسته‌شدنش روبه‌رو شده است.


محمود سریع‌القلم:

تئاتر سیاست

محمود سریع‌القلم، استاد تمام گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است به درجه‌ای که مردم یک کشور از دولت‌شان امکانات بخواهند، سیاست آن کشور ناسالم‌تر و نمایش سیاسی در آن بیشتر می‌شود.


عباس اسدی:

«صداقت»‌هایی که دیگر کنارمان نیستند

«سیمین صداقت» یکی از گویندگان پیشکسوت رادیو، اواخر هفته گذشته در حالی مهمان فرشته مرگ شد که جامعه مطبوعاتی در حال برگزاری روز خبرنگار بود، اما خبر مرگ او همچون خبر مرگ ایران شاقول، دیگر گوینده سال‌های دور خیلی پرسروصدا نبود.


ستایش‌الزهرا ابراهیمی:

«من خبرنگار نیستم»

چهار سال پیش وقتی با رتبه‌ دو رقمی روزنامه‌نگاری قبول شدم فکر نمی‌کردم نزد درجه یک‌های عرصه‌ رسانه درس پس بدهم، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده‌ علوم ارتباطات اجتماعی، جایی که میراث ارزنده پدر ارتباطات ایران «دکتر معتمد نژاد» بود، ساختمانی قدیمی با اساتیدی روشن فکر و صاحب قلم.


محمدحسین شریف:

مقدمۀ واجب، واجب است

آیا مراسم تحلیف رئیس جمهور قانونی بود؟ طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی رئیس جمهور منتخب در مجلس شورای اسلامی در حلسه ای با حضور «رئیس قوه قضائیه» و «اعضای شورای‌نگهبان» تشکیل می شود باید سوگند یاد کند.


امیرحسین قضائی علمداری:

کابینه جدید

نکته مهم وجود وحدت و یکپارچگی بیشتر در کابینه دوازدهم است، این مطلب با نگاهی به پیشینه و سوابق وزرای جدید پیشنهادی به وضوح قابل درک است که این خود، موجب کارآمدی و توفیق هر چه بیشتر دولت جدید در چهار سال پیش رو خواهد بود.


احمد مسجد‌جامعی:

دموکراسی در شهرها

به گزارش عطنا، احمد مسجد جامعی عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و منتخب تهران برای شورای شهر پنجم؛ در سرمقاله ای به اهداف اصلاح طلبی برای مدیریت شهری اشاره کرد و به تبیین نسبت شوراها با مردمسالاری پرداخت که در به نقل از شرق می‌خوانیم؛


سارا رحیمی:

«ای بی‌خبر بکوش که صاحب خبر شوی»…

اما در کنار همه این مشکلات، آنچه که از خبرنگاران انتظار می‌رود، چیزی جزء تعهد، صداقت، بی‌طرفی، حق‌گویی و در نظر گرفتن منفعت عمومی نیست، آنها چشم و گوش مردم و پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند بنابراین باید به کشف حقیقت‌ها بپردازند.


رضا امیدی:

چرایی انحلال سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی: تصویب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در سال ۱۳۸۸ سازمانی تحت عنوان سازمان هدفمندی یارانه‌ها تاسیس شد. این سازمان ذیل وزارت اقتصاد و دارایی فعالیت خود را آغاز کرد و پس از مدتی به عنوان سازمانی وابسته به سازمان برنامه و بودجه کشور پیوست.


مهدی تقوی:

چهار سالی که گذشت و چهار سال آینده

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: در چهار سال گذشته وزرای قوی در بدنه اقتصادی داشتیم و امیدواریم روند کار در دولت دوازدهم به همین ترتیب ادامه پیدا کند.


محسن زارع بیدکی، کارشناس ارشد سیاست‌گذاری اجتماعی:

اصولگرایی از انسجام دهه ۷۰ تا انشعاب دهه ۹۰/ پاشنه آشیل نواصولگرایی کجاست؟

پس از شکست جریان اصولگرای پایداری در انتخابات ریاست جمهوری اخیر و پیروزی قاطع حسن روحانی زلزله‌هایی در جریان فکری و سیاسی این جریان شنیده می‌شود و مواضع شخصیت‌های فکری و سیاسی جریان “اصولگرای پایداری” در مورد نقد درون گفتمانی این جریان تاییدی بر این امر است.


حشمت‌الله فلاحت پیشه:

چرا کنگره آمریکا روسیه را تحریم کرد؟

استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: به این تحریم‌های جدید در آمریکا «مادر تحریم‌ها» گفته می‌شود چون تمام تحریم‌های قبلی علیه این کشورها را تجمیع کرده است. با تصویب این طرح در کنگره حتی آقای ترامپ اجازه بازی با تحریم‌های روسیه را هم نخواهد داشت و دیگر نمی‌تواند این تحریم‌ها را لغو کند.


علی حیدری:

نظام مردم سالاری رفاهی

در ادبیات سازمانی توسعه جمله معروفی هست که می‌گوید با «آدم‌‌های تحقیرشده نمی‌توان کار توسع‌های کرد» و به نظر می‌رسد در سطح جامعه نیز به قرینه بتوان گفت «با مردم تحقیرشده نمی‌توان به رشد، توسعه و پیشرفت دست یافت».


صفحه 1 از 1912345...10...قبلی »