فرشاد مومنی:

چرا توسعه نیافته‌ایم

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: در کتاب بسیار ارزشمند «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند» نوشته عجم‌اوقلو و جیمز رابینسون، یک نکته بسیار خارق‌العاده‌ای مطرح شده است. ادعا این است که بر حسب بررسی تجارب بسیار پر هزینه کشورهای مختلف در طول تاریخ به یک جمع‌بندی کلیدی دست پیدا کرده است. آن هم عبارت از این است که متغیر ابر تعیین‌کننده در مناسبات مربوط به سطح توسعه به الگوی رابطه دولت و مردم مربوط می‌شود.


حسین عبداللهی

سال نو، انسان نو

بگذار شکوفه‌های ذهن و دلت به گل‌های زیبا و خوشبویی تبدیل شوند که پیام آور صلح، صفا، توسعه، نوعدوستی، عدالت و همزیستی باشد. بگذارید شکفتن غنچه ها، جهان انسانی را همچون جهان طبیعت به گلستانی تبدیل سازد که شایسته فطرت پاک انسانی باشد.


محمدجواد غلامرضاکاشی

طبیعت و سیاست

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: طبیعت و سیاست نمودار دو ساحت دوری و خطی حیات انسانی‌اند و هر یک آبستن حقیقتی. یکی با آزادی کامل روح نسبت دارد و دیگری با تعهد و قید. ما فراخوان شده‌ایم که در آستان هر دو حقیقت حاضر شویم. اگر چه هریک ساز و نوایی متعارض با دیگری دارد.


محمدهاشم بت‌شکن

کارنامه تامین مالی مسکن مهر

استاد حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی: دولت یازدهم با ارثیه‌ای به نام مسکن مهر- به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه ساخت‌وساز دولتی – با بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مخاطب مردمی مواجه بود. فارغ از مشکلات فنی و مهندسی مترتب بر آن که در تخصص نگارنده نیست، این پروژه عظیم فاقد یک پیوست تامین مالی سالم و پایدار بود. به‌طوری‌که سهل‌الوصول‌ترین سازوکار تامین مالی و در عین حال مخرب‌ترین روش یعنی اضافه برداشت از حساب بانک مرکزی به‌عنوان راهکار اصلی تامین مالی انتخاب شد.


محمدباقر خرمشاد

علوم سیاسی، علم بدون فایده

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: به نظر بنده، مفید و سودمندنبودن و انضمامی‌نبودن ابهام، در به چه کار آمدن علوم سیاسی، مهم‌ترین مسئله و مهم‌ترین آسیب علوم سیاسی در کشور است؛ زیرا معلوم نیست که چه مشکلی از مشکلات را حل می‌کند؟ همچنین سودمند و مفید نیست به دلیل این‌که: ۱.حقوق‌زده است. ۲. تاریخ زده است. ۳. اندیشه‌زده است. با تمام احترام به رشته‌های حقوق، تاریخ، و اندیشه، بدون آن‌که بخواهم آن را نفی کنم.


محمدجواد غلامرضاکاشی

گشودن راه برای ناممکن‌هاموقتی است

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی:‌ نسبت‌به دیگر رشته‌های علوم اجتماعی، علوم سیاسی همچنان یک رشته نوپاست. صد و اندی عمر دارد، اما هنوز در دپارتمان‌های علوم سیاسی دنیا بر سر این بحث وجود دارد که آیا علم سیاست آن‌چنان که ساخته شده، قادر است امر سیاسی را به چنگ آورد؟ قادر است به‌درستی درباره آن حرف بزند، آن را درک و پیش‌بینی کند؟ حقیقتا در این حوزه ناکام است


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه

داستان همیشگی ما و اروپا

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: بعد از برجام به جای این‌که بر اروپا فشار وارد کنیم تا آمریکا را برای اجرای تعهداتش مطابق برجام تحت‌فشار قرار دهد، شاهدیم که اروپاییان هم از منافع اقتصادی‌شان در ایران بهره برده‌اند و هم تلاش می‌کنند رفتار آمریکا را در قبال برجام به سود خود تمام کنند.


وحید معتمدنژاد

باز هم غافلگیر شدیم !

هنرمند، فعال فرهنگی و فرزند استاد معتمدنژاد: تا کی خود را در چنبره کمبود‌های حاصل از بی‌‌‌تدبیری گرفتار سازیم و به استاندارد‌های جهانی نیندیشیم که مبادا متهم به استفاده از خیل واژه‌های غیرمتعارف شویم؟ تا کی به بهانه‌های گوناگون، خود را از مسیر توسعه همه‌جانبه جهانی محروم سازیم؟ تا کی بر قانون، چتر توصیه و ارتباطات فردی بگسترانیم تا بی‌‌‌عدالتی و ناهنجاری‌ها در تمام ارکان اداری حاکم شده و از درون آن فساد به هر شکلی دامن جامعه را آلوده سازد؟


هادی خانیکی

گفت‌وگوی انسان با طبیعت

مدیر گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی: سوال اینجاست که گفت‌وگوی انسان با طبیعت با چه الزاماتی که امروز با آن روبه‌رو هستیم سازگاری دارد؟ دیوید بوهم در نقل قولی، طبیعت پیرامون خودش را همسان با خویشتن توسعه یافته انسان می‌گیرد. به عبارتی طبیعت را طرف گفت‌وگو برای انسان می‌گیرد که در آن ظرفیت‌هایی وجود دارد.


حسین سلیمی

اعتراض، خشونت، قضاوت

استاد روابط بین‌الملل: دنیا با پدیده‌ای مواجه شده که نمی‌توان ریشه مشخصی به‌ آن داد. این پدیده‌، خشونت‌ اجتماعی است و بیاناتی که فورا در قالب احساسات اجتماعی به صورت گسترده‌ای شکل بیرونی به خود می‌گیرد. این فوران احساسات ناگهانی گاهی از جانب هیچ گروه یا جریان اجتماعی و سیاسی خاصی رهبری نمی‌شود و شاید صرفا در شبکه‌های اجتماعی، گروه‌هایی با نقطه ‌نظرهای کاملا متفاوت، با یکدیگر بنابر جو حاکم هم‌پیمان می‌شوند و به صورت حقیقی اعتراض می‌کنند.


محمد زاهدی‌اصل

ضرورت حمایت وزارت علوم از دانشجویان

مدیر گروه مددکاری دانشگاه علامه طباطبائی: وزارت علوم قانونا نمی‌تواند به مسائل حقوقی و قضائی بیرون از دانشگاه ورود کند، به عبارت دیگر این حرکت محمل قانونی ندارد، اما دانشگاه یا وزارتخانه مربوط می‌تواند در حمایت از اعضای خود ورود کرد و در جهت جلب رضایت شکاک خصوصی و عمومی تلاش کند.


وحید آگاه

رؤیای رهایی وکالت از اسارت اقتصاد

هنگامی که لشکری با داشتن مدرک کارشناسی حقوق که دیگر نه کیفیت گذشته را دارد و نه جایگاه قبلی و حسابی از سکه افتاده، یکی دوبار در آزمون موفق نمی‌شوند، به فکر تغییر قاعده بازی شده و نتیجه، فراخوان حذف آزمون است و خدا عاقبتمان را به خیر کند. وضعیت نامطلوب فعلی اما، فقط به‌دلیل وضعیت غمناک آموزش و راه‌های متعدد ورود به این حرفه نیست. داخل هم که آمدی، برای حوزه‌های اصلی عدالت، باید بسیار هزینه داد و از خیر یک زندگی نرمال گذشت.


امیرحسین قضائی علمداری:

سلسله بحران

دانشجوی حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی:‌ مذاکره و رفع تحریم ها دقیقا برای جلوگیری از چنین فجایعی بود و اگر توافق برجام حاصل نگشته بود با توجه به وضعیت ناوگان هوایی و مسیری که کشور در آن حرکت می کرد باید بیش از این منتظر چنین وقایعی می بودیم.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه

آژانس، برجام پیام خوشایند

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: آژانس به عنوان داور فنی رژیم بین‌المللی توافق هسته‌ای اعلام کرد که ایران به تعهدات خود عمل کرده است. اما پرسش اینجاست که تایید پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس چه تاثیری در مواضع آتی اعضای توافق هسته‌ای به‌ویژه آمریکا نسبت به برنامه جامع اقدام مشترک خواهد گذاشت‌؟


مهدی پازوکی:

شفافیت از نان شب برای اقتصاد واجب‌تر است

مدرس اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی در همایش استقلال و ارزش‌های جهانی در دانشگاه علامه طباطبائی گفت: امروز جای آزمون و خطا نیست، یکی از دلایلی که نمی‌توانیم تولید ملی را افزایش دهیم، نبود شفافیت در فضای اقتصادی حاکم است.


محمود فاضلی

رومانی؛ اعتراض به فساد و بی‌عدالتی

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۶، طی گزارشی رومانی و بلغارستان را به عنوان فاسدترین کشورهای این اتحادیه از نظر فساد اداری معرفی کرده است. تحولات رومانی همچنین در رسانه‌های خارجی انعکاس وسیعی داشت. گاردین مدعی شد «این مصوبه با وجود مخالفت رییس‌جمهوری رومانی، اتحادیه اروپا و امریکا از حمایت دولت چپ گرای رومانی برخوردار است». به گفته معترضان، قانون جدید می‌تواند به دزدی‌های هنگفت و وحشتناکی از روی مقام‌های رده بالا منجر شود. این قانون به معنای آن است که دیگر نمی‌توان از پیام‌های صوتی و تصویری به عنوان مدرک در پیگرد قضایی استفاده کرد.


هادی خانیکی

فضای مجازی؛ پنجره‌ای به سوی دانستن یا پرده‌ای بر روی حقیقت

دنیای قطبی شده رسانه‌‌ای، بازار حرف‌های نسنجیده را گرم می‌کند و می‌کوشد کنشگری را از میدان‌های آزادی و دموکراسی به پس‌کوچه‌های خشونت و نفرت بکشاند. هوشیار باشیم که فضای نقاد شبکه‌ها به تسخیر آفرینندگان و فروشندگان سخنان بی‌پایه درنیاید.


محمدصادق جنان‌صفت

محمود، مسعود، مقصود، محسن و ما خبرنگاران!

آیا خبرنگاران به زعم شما آرامش متخصصان توسعه را برهم می‌زنند و فضای غیرعلمی درست می‌کنند؟ به نظر می‌رسد این یک ادعای عجیب از سوی فردی است که حرف‌ها و نوشته‌هایش از سوی همین خبرنگاران تهیه و به اطلاع افکار عمومی رسیده است. این نوشته و داوری غم‌انگیز آقای رنانی مرا یاد وزیران، معاونان وزیران و روسای سازمان‌های بزرگ می‌اندازد که می‌گویند ضبط را خاموش کن تا حرف‌هایم را بزنم. جناب آقای رنانی آیا شما نیز در کسوت اقتصاددان به این گروه نپیوسته‌اید؟ حرف زدن با خبرنگاران است که جوهر و حقیقت صحبت‌ها و ادعاها را اثبات می‌کند.


حسين راغفر

ضرورت بازنگری در آمارهای اقتصادی

لازم است تا سیاستگذاران اقتصادی در روش‌های آمارگیری خود تجدیدنظر کرده و با بازتعریف این روش‌ها و تطبیق آن با شرایط اقتصاد ایران، تحلیل‌هایی را ارایه دهند که سیاستگذاران اقتصادی را گمراه نکرده و نقشه راه مناسبی پیش روی آنان قرار دهند تا بتوانند در سیاستگذاری‌های خود تمام صحنه اقتصاد ایران را در نظر گرفته و از اعمال سیاست‌های کوتاه‌مدت و مخرب پرهیز کنند.


فریدون صدیقی

رسانه خودش می‌گوید صدایم را بشنو یا نشنو!

یکی از رسالت‌های رسانه در هرکجای دنیا، دانش‌افزایی است که متاسفانه ما کاملا فراموشش کرده‌ایم و به جایش اطلاعات واهی و من‌درآوردی گذاشته‌ایم که هیچ نتیجه‌ای به جز فرار هرچه بیشتر مخاطب از این حوزه ندارد. رسانه با نوع تولیداتی که دارد به مخاطب می‌گوید که صدای مرا بشنو یا صدایم را نشنو! و ما در کمال تاسف شاهد گزینه دوم هستیم. تصور من است که متولیان امر، حوزه رسانه را به عنوان «واهمه‌های بی‌نام و نشان» ارزیابی می‌کنند.


حسين احمدی‌نياز

«عفرین» کوبانی‌ای دیگر

عملیات ترکیه علیه عفرین هیچ توجیه قانونی در عالم حقوق و روابط بین‌الملل ندارد و بیشتر کاربرد زور به شکل غیرقانونی تلقی می‌شود. شوربختانه جامعه جهانی به‌ویژه شورای امنیت سازمان ملل که مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است یا اتحادیه اروپا و سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب هیچ واکنشی علیه این اقدام خلاف قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل ترکیه انجام ندادند، با سکوت معنی‌دار خود جنایات دولت ترکیه در کشتار زنان و کودکان عفرین را توجیه کرده و این امر خود بیشترین ضربه به اعتبار قواعد حقوق بین‌الملل وارد می‌کند.


صفحه 1 از 2712345...1020...قبلی »