فرشاد مومنی:

چرا توسعه نیافته‌ایم

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: در کتاب بسیار ارزشمند «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند» نوشته عجم‌اوقلو و جیمز رابینسون، یک نکته بسیار خارق‌العاده‌ای مطرح شده است. ادعا این است که بر حسب بررسی تجارب بسیار پر هزینه کشورهای مختلف در طول تاریخ به یک جمع‌بندی کلیدی دست پیدا کرده است. آن هم عبارت از این است که متغیر ابر تعیین‌کننده در مناسبات مربوط به سطح توسعه به الگوی رابطه دولت و مردم مربوط می‌شود.


محمدسعید ذکایی:

فوتبالیست‌هایی در قامت دیپلمات

مدیر گروه مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه در هیچ زمانی دیگر نتایج مسابقات حتی دوستانه فوتبال این درجه از حساسیت را در پی نداشته است، گفت: پیوند هویت ملی با نتایج فوتبال و عملکرد فوتبال به مثابه یک ایدئولوژی، موضوع برد و باخت را در آن حیاتی می‌کند.


ابوذر قاسمی:

کانال تراشی‌های افراطی در فضای مجازی/ در سودای مرجع علمی بودن

افرادی پرسه‌زن در حوزه‌های مختلف، بی‌مهابا و بدون استدلال قوی هر چیزی را زبان می‌آوردند و با ذهنیت‌های جزیره‌ای در نقش ضدساختارهای تکه‌پاره‌ای ظهور می‌کنند که هم نسبت به خود و هم افراد مخالف و در نهایت، نسبت به ساختار خودآفریننده متخاصم و مهاجم هستند.


هادی خانیکی:

«گفت‌وگو» باید شنیده شود

جامعه نیاز دارد «دیگری‌هایی»را که در ذهن‌های سیاست‌زده ساخته‌ایم به رسمیت بشناسیم و با همه آنان که در اندیشه ایرانند به گفت‌وگو بنشینیم. پس بهتر آنکه اصحاب سیاست و معرفت باب گفت‌وگو را در هر سطحی که می‌توانند باز کنند. گفت‌وگو میدانی وسیع است، نه خیابانی یک‌طرفه و همه آنانی که توانی دارند باید کاری کنند که همگان به این میدان بیایند.


محمود فاضلی:

موسیقی در خدمت سیاست

مواضع سیاسی میکیس تئودوراکیس، آهنگساز بین‌المللی یونان و یکی از مبارزین شناخته‌شده علیه حکومت دیکتاتوری سرهنگ‌ها در کشورش همچنان ادامه دارد.


آرش حیدری:

اساطیر اصلاح‌طلبانه

نظریه استبداد ایرانی بر علوم انسانی و به ویژه علوم اجتماعی ما سایه پررنگی انداخته است؛ به‌طوری که هرگونه تغییر و تحول اجتماعی و سیاسی را براساس منطق استبداد و تکرار مجدد آن تفسیر می‌کند، گویی هرگونه تغییر بیرون از منطق استبداد-شورش-استبداد قرار ندارد و از خاص بودگی و تمایز برخوردار نیست.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

پس لرزه های مشکلات زلزله زدگان در گذر فصل‌ها

از دولت انتظار داریم که با توجه به نوسات اقتصادی کمک‌های ضروری لازم را برای مردم مناطق زلزله‌زده در نظر بگیرد، چون مردم مناطق زلزله‌زده با مشکلات مالی جدی ناشی از گران شدن مواجه هستند.


محمدجواد غلامرضاکاشی:

شکوه شادی و غم در جدال فوتبال و سیاست

بازی‌های ایران در روسیه، مرزهای تعیین شده توسط سیاست گذاران و تبلیغاتچی‌های رسمی را درید. چپ و راست و طرفدار و مخالف جمهوری اسلامی و اقوام و صنوف مختلف را کنار هم نشاند. یک رویداد همه ما را از احساس وجود یک خویشتن جمعی سرشار احساس غنا و شکوه کرد.


امیرساعد وکیل:

“Cft” یک اشتباه دردسرساز یا یک انتخاب فرصت ساز!؟

بزرگترین مانع برای رسیدن به تعریفی متفق القول از تروریسم، اصرار تعداد معدودی از کشورها بر این امر است که اعمال خشونت باری که با هدف جنبش های آزادیبخش ملی صورت می پذیرند باید خارج از شمول مفهوم اعمال تروریستی قرار گیرند.


مهدی هداوند:

مطالبه‌گری در حقوق شهروندی

مهم‌ترین عامل در اجرای حقوق شهروندی اراده جدی دولت و شخص رئیس جمهوری و دستیار ایشان است. چرا که رئیس جمهوری به موجب قانون اساسی نه تنها بالاترین مقام اجرایی کشور است بلکه مجری قانون اساسی هم هست و این مسئولیت وی را دو چندان می‌کند.


هادی خانیکی:

«برای آن‌ که ایستاده مرد»

دکتر هادی خانیکی، مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در یادداشتی برای فوت ناگهانی دکتر قانعی‌راد می‌نویسد: مرگِ ناگهان و شتاب‌ناک دکتر محمدامین قانعی‌راد، هم مثل زندگی آرام و استوارش سرشار از نکته‌های نهفته است. مرگ قانعی‌راد، در ادامه‌ دو سال زندگی پررنج، اما پربار و تأثیرگذار او، یک «پایان» نشد، به‌واقع «آغازی» دیگر شده است برای تداوم راهی که خود در این روزها، ماه‌ها و سال‌های پشت سر ساخته و پرداخته است.


جمشید پژویان:

بهبود بازار مسکن و ارز خوش‌خیالی است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه قیمت گذاری مسکن از طریق پول های در اختیار مردم صورت می گیرد، افزود: اکنون وضعیت بازار مسکن آن‌قدر بد است که افرادی که اقدام به فروش مسکن خود می کنند دیگر قادر به خرید مسکن با همان پول نیستند، بنابراین خوش خیالی است که بخواهیم تصور کنیم وضعیت بازار مسکن و ارز بهبود پیدا می کند.


ابوالفضل دلاوري:

نقدی بر ذهنیت جنگ سردی/ پاسخ به اظهارات استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی به سخنان یک کارشناس در صداو سیما مبنی بر اینکه ما در مذاکرات هسته‌ای امنیت خود را فروختیم، واکنش نشان داد و از زوایه علمی پاسخی به این سخنان نوشت.


محمدمهدی فرقانی:

اطلاع‌رسانی منهای التهاب‌آفرینی

انتشار اخبار مربوط به آسیب‌های اجتماعی مانند کودک آزاری، اگرچه ممکن است در برخی مواقع و ناگزیر جریحه دار شدن افکار عمومی را در پی داشته باشد، اما در همین حال می‌تواند موجب افزایش هشیاری اجتماعی شود و آمادگی خانواده‌ها، والدین و کودکان در برابر حوادث مشابه در جامعه را تقویت کند. رسانه‌ها باید رویکردی را اتخاذ کنند که به تجهیز جامعه و خانواده مقابل اتفاقات و آسیب‌های اجتماعی کمک کند.


علی مندنی‌پور:

جلوسِ«استثناء»در جایگاهِ «قاعده»!

اگر وکیل دادگستری امین و مورد اعتماد نیست، چه کسی می تواند واجدِ این صفات باشد؟ اگر دیوار بی‌اعتمادی بین قضاوت و وکالت به‌قولِ آن بزرگواران «دوبال فرشته عدالت»!


حسین راغفر:

محرومیت‌زدایی با ایجاد بنگاه‌ها

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا: مسئله واقعی در اقتصاد ما این است که تعداد زیادی منابع اصلی کشور صرف گروه‌های رانتخواری می‌شود که دارای نفوذ هستند. همین الان می‌بینیم چه کسانی دارند از این موقعیت آشفته سوءاستفاده می‌کنند و متاسفانه دولت هم در خیلی از سیاست‌هایی که شاهد هستیم در کنار آنها قرار می‌گیرد.


مهدی مهدوی‌زاهد:

هیس گفتن دردی را دوا نمی‌کند

مدرس مطالعات میان‌رشته‌ای دانشگاه علامه طباطبائی با تصریح اینکه در حادثه تعرض ناطم مدرسه به گروهی از دانش‌آموزان نوعی «عوام‌گرایی کیفری» روی داده است، می‌گوید: واقعه، به‌مراتب خفیف‌تر از تصور عمومی دراین‌باره است. چرا که به‌لحاظ آموزه‌های حقوق کیفری «ایجاد زمینۀ رابطۀ جنسی بین افراد» با «رابطۀ جنسی با افراد» دو امر متفاوت است، هرچند که هر دو رفتار احتمالیِ ارتکابی، ذیل عناوین مجرمانه‌ای، جرم‌انگاری شده است اما دو مقولۀ متفاوت با مجازات متفاوت است.


پوریا عسکری:

نظم به‌هم ‌ریخته حقوق بین‌الملل با خروج از برجام

حراست از برجام حالا دیگر حراست از نظم حقوقی بین‌المللی است که با تهدید یکجانبه‌گرایی افراطی پوپولیستی مواجه شده است. نظم حقوقی بین‌المللی ابزارهای کافی برای مقابله با یکجانبه‌گرایی دولت‌ها را در اختیار دارد؛ و به‌طور خاص در مورد برجام و تحریم‌های ثانویه ایالات متحده، دست دولت‌های پنج‌گانه طرف ایران جهت دستیازی به مکانیسم‌های اقتصادی و حقوقیِ بین‌المللی بسته نیست. ولی باید دید تا کجا این عزم نزد دولت‌های طرف برجام وجود دارد که بخواهند در مقابل یاغی‌گری افسارگسیخته کاخ سفید مقاومت کنند.


محمدقلی یوسفی:

تورم دستمایه سیاست‌های دولتی

مشکل اصلی اما از آنجا نشات می‌گیرد که هنوز درک درستی از تورم نه‌تنها در جامعه مردمی‌ که حتی در جامعه دانشگاهی و دولتی هم وجود ندارد. به عبارتی آنچه در اعلام نرخ‌های تورم‌ اهمیت دارد، گزارش مربوط به تغییر در میانگین قیمت‌ها نیست‌ بلکه آنچه مهم است این است که قیمت‌های نسبی چه تغییری داشته و قیمت یک کالا نسبت به قیمت کالای دیگر چه میزان تغییر کرده است.


صفحه 1 از 2912345...1020...قبلی »