dr-motamed-nejad

یادداشتی به بهانه درگذشت استاد معتمدنژاد؛

سه سال از یتیم شدن خانواده ارتباطات گذشت

متاسفم که جمله‌ام را با فعل منفی آغاز می‌کنم اما صرف مشهور بودن به معنای بزرگ بودن نیست. تاریخی که آموزش و پرورش رسمی به ما داده، پر است از مردان مشهور، اسم‌هایی که درباره شهرت‌ آن‌ها اتفاق نظر وجود دارد اما تردید اصلی بر سر بزرگ بودن یا نبودن‌شان هنوز باقی است.
ارغوان!
شاخه ی هم خون جدا مانده ی من
آسمان تو چه رنگ ست امروز ؟


bozorgdash-motamed-nezhad-ser1-forghani-14

محمد مهدی فرقانی:

جای تفکر انتقادی در نهادهای آموزشی‌مان خالی است

رسانه‌ها از مهم‌ترین ابزارهای اطلاع‌رسانی موجود در جوامع هستند. رسانه‌ها وظایفی دارند که باید به آن عمل کنند. آنها باید محلی برای اعتماد عمومی باشند و در کنار مطالب و اطلاعاتشان، به اهداف آموزشی خود در جامعه هم عمل کنند.


Plasco

بهمن کشاورز- حقوق‌دان؛

مستأجران پلاسکو بخوانند

در این ماجرا گفته شده گویا مقامات شهرداری یا آتش‌نشانی حدود ٣٠ بار بیمه‌نبودن ساختمان را به موجر و مالک تذکر داده بودند. توجه داشته باشیم هر مستأجر صرفا مالک منافع محدوده دکانی است که آن را اجاره کرده؛ بنابراین سطح راهروها، کریدور و به‌طورکلی مشاعات ملک، مربوط به موجر است و مستأجر حتی در موقع انجام تعمیرات اساسی حق ندارد نسبت به این قسمت‌ها دخل و تصرفی داشته باشد.


hakimipoor

ابوالقاسم حکیمی‌پور:

در نظام بانکی باید روح تازه دمیده شود

سیستم بانکی به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصادی در تمام کشورهاست که در قالب یک جریان هدفمند و با نظارت بانک مرکزی آن کشور به نوعی در خدمت تولید و ایجاد اشتغال آن منطقه خواهد بود.


khojaste

حسن خجسته:

سواد رسانه‌ای، مقوله‌ای ملی

سواد رسانه‌ای تنها مربوط به مباحث نظری رشته ارتباطات نیست، بلکه می‌تواند مفهومی‌کلی داشته باشد و در همه فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … نقش خود را ایفا کند. سواد رسانه‌ای امری ملی است؛ یعنی در مسئولیت حاکمیت است و اجرای حاکمیت هم به‌عهده دولت است.


mahmood sariolghalam

محمود سریع القلم:

علت صلح و آرامش در کشورهای شرق آسیا چیست؟

تا به‌حال فرصت کرده‌اید فکر کنید چرا کشورهای شرق آسیا در آرامش، کار و زندگی می‌کنند؟ هم در داخل به تفاهم رسیده‌اند و هم با محیط خارجی. آنها کدام راه را انتخاب کرده‌اند؟


ali asghar saidi

علی اصغر سعیدی:

موج کارتن‌خوابی در راه است

اصلی‌ترین دلیل کارتن‌خوابی در کشورهای توسعه یافته بیکاری افرادی است که پس از تحصیلات و جدایی از خانواده، شغلی برای تامین هزینه‌های زندگی خود ندارند. در این کشورها هرگز یک خانواده کارتن‌خواب نمی‌شود، چرا که نظام جامع رفاهی در این کشور‌ها همواره خانواده‌ها را در اولویت قرار می‌دهد و افراد و به‌ویژه جوانان هستند که به کارتن‌خوابی روی می‌آورند.


majmae-anjoman-motaleat-ertebati-khaniki-2

هادي خانيكي:

سه تصویر از آیت‌الله هاشمی

در بعد اول ایشان عالم سیاستمداری است که سخت امیدوار است. عمر طولانی در عرصه‌های مختلف سیاست‌ورزی معمولا سیاستمداران را نگران و ناامید می‌کند و از متن به حاشیه می‌برد اما اغراق نیست که بگوییم آقای هاشمی ۵٠ سال در متن بوده است و کنش معطوف به امید هم داشته است.


mashayekhi

علینقی مشایخی:

بررسی پیشرفت علم و فناوری در کشور و ضرورت اصلاح نقشه جامع علمی کشور

شاخص‌های علم و فناوری کشور نشان می‌دهد علم و فناوری مطابق هدف‌ها و انتظاراتی که در نقشه جامع علمی تعیین شده پیشرفت نکرده است. یکی از دلایل عدم تحقق هدف‌ها نارسایی نقشه جامع به‌عنوان یک سند راهبردی است.


forghani-azarbayjan-26

محمدمهدی فرقانی:

اهمیت آموزش سواد رسانه‌ای از کودکی

«سواد رسانه‌ای» از آن دست مفاهیمی است که امروزه نامش را در بحث‌های گوناگونی می‌شنویم و مدتی است که درباره‌اش بیشتر از قبل صحبت می‌شود البته از خود این مفهوم هم دیدگاه یکسانی در دست نیست و تعاریف و تفاسیر گوناگونی در بین استادان و کارشناسان ارتباطی وجود دارد؛ چرا که سواد رسانه‌ای مفهومی کم و بیش نوظهور است.


takadi-gari

عباس محمدی اصل:

آیا کمک به گدا کمک به همنوع است؟

تکدی‌گری و گدایی را می‌توان «درخواست برخورداری و طلب دسترنج دیگران» تعریف کرد. افرادی که حرفه و تخصص مشخصی ندارند و خود را از مسؤلیت‌های اجتماعی معاف می‌بینند، اما درخواست برخورداری از دسترنج دیگران را با روحیه‌ای طلبکارانه دارند به عنوان متکدی معرفی و شناسایی می‌شوند.


Momeni

فرشاد مومنی:

لایحه برنامه ششم توسعه

استاد اقتصاد دانشگاه علامه گفت: انتظار می‌رفت مسئله برنامه‌ریزی توسعه به اعتبار شرایط پیچیده کشور و بحران‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم بسیار جدی گرفته شود و متناسب با حساسیت‌ها و اقتضائات آن شرایط، تدابیر و تمهیدات راه‌گشایی در دستور کار قرار بگیرد.


khatayi

محمود ختایی:

مباشر، ارباب و کسر بودجه ٩۶

کوچک‌کردن سهم دولت در اقتصاد ایران، گرچه دشواری‌های زیادی دارد، ولی یک ضرورت برای رونق فعالیت‌هاست. به‌علاوه فراموش نشود در چنین فضایی، در طول زمان مباشر، ارباب می‌شود و ارباب در جایگاه رعیت قرار می‌گیرد که مکافات بزرگی برای مردم و اقتصاد است.


ali-kasaee-pur

علی کسایی پور:

بررسی حقوقی تنبیه بدنی دانش آموزان

دانش آموخته حقوق دانشگاه علامه طباطبائی با بررسی حقوقی تنبیه بدنی دانش آموزان از والدین خواست در هنگام بروز چنین مشکلی، قبل از تصمیم گیری جهت پیگرد قضایی موضوع به شدت و انگیزه تنبیه دقت کنند.


AFKHAMI5

حسینعلی افخمی:

لزوم پیگیری گزارش‌ها از سوی روزنامه‌ها

در مورد تاثیرگذاری روزنامه‌ها در دنیای امروز باید گفت روزنامه‌ها هم تأثیر دارند و هم ندارند. درخصوص بخش تاثیرگذار روزنامه‌ها با تهیه گزارش از این معضل و انتشار آن تأثیر خود را نشان داده‌اند اما در بخش سلبی گزاره باید گفت روزنامه‌ها به این اتفاق‌ها نباید به شکل یک رویداد نگاه کنند.


mohamad-lahuti-lahooti

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران:

ارز سه نرخی می‌شود

دیروز معاون اول رئیس‌جمهور دستورالعمل ساماندهی بازار ارز را ابلاغ کرد. آن‌طور که در این ابلاغیه آمده است صادرکنندگان محصولات و فرآورده‌های پتروشیمی، فولاد، مس، آلومینیوم، سنگ‌آهن و کنسانتره آهن، گاز مایع تولیدی پتروشیمی مکلف شده‌اند ارز حاصل از صادرات را به شبکه بانکی بفروشند.


abbas-argoon

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران:

رکود اقتصادی بیشتر از رشد احساس می‌شود

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات دیروز با کاهش ۵۹۰ واحدی همراه بود و روی رقم ۷۸ هزار و ۸۹۶ واحد ایستاد. دیروز عرضه سهام بر تقاضای آن پیشی گرفت اما این افت واحد در شاخص کل قیمت چه دلیلی داشت؟


katoozian-2

محسن آزموده:

کاتوزیان در بوته نقد

محمدعلی همایون کاتوزیان در عرصه پژوهش‌ها درباره تاریخ و سیاست ایران را نمی‌توان نادیده گرفت، دهه‌هاست که طیف وسیع آثار او در ابعادی گسترده و وسیع از سوی همه علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ و جامعه و سیاست ایران مورد توجه قرار گرفته است.


alireza-farzin

علیرضا فرزین:

چرخه معیوب فیلتر – هجرت

«از ۱۵۲ پیام‌رسان در دنیا، ۵۲ پیام‌رسان در کشور فعال است که بر اساس آخرین مصوبه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، باید ۳۰ مورد از این پیام‌رسان‌ها مسدود شوند.» در حالی که مسدودسازی و برخورد با آنها همواره سلیقه‌ای و تابعی از سیاست‌ها و خط‌مشی‌های دولت وقت بوده است.


dr-forghani-1

محمدمهدی فرقانی:

بقای رسانه‌های سنتی در سایه فضای مجازی

همواره لازم نیست رسانه‌های رسمی‌مان نسبت به تمام اخبار منتشر شده در فضاهای مجازی واکنش نشان بدهند؛ اما در زمینه موضوعاتی که انتشارشان افکار عمومی را درگیر و حساس می‌کنند بالاخره لازم است که اقدامی صورت بگیرد و با چنین حرکاتی ادامه حیات و راه مطبوعات سنتی در قاموس فرهنگ جوامع حفظ شود.


mehdi-taghavi

مهدی تقوی:

بی اعتمادی با افزایش چک‌های برگشتی

با توجه به کاهش دو درصدی تعداد چک‌های برگشتی در مهر سال جاری نسبت به فروردین امسال، اما همچنان تعداد چک‌هایی که برگشت می‌خورند در کشور زیاد است. چک مهم ترین ابزار مبادلات تجاری محسوب می شود که استفاده غلط از آن افزایش تعداد چک های بلا محل را به دنبال دارد.


صفحه 1 از 1112345...10...قبلی »