فرشاد مومنی:

چرا توسعه نیافته‌ایم

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: در کتاب بسیار ارزشمند «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند» نوشته عجم‌اوقلو و جیمز رابینسون، یک نکته بسیار خارق‌العاده‌ای مطرح شده است. ادعا این است که بر حسب بررسی تجارب بسیار پر هزینه کشورهای مختلف در طول تاریخ به یک جمع‌بندی کلیدی دست پیدا کرده است. آن هم عبارت از این است که متغیر ابر تعیین‌کننده در مناسبات مربوط به سطح توسعه به الگوی رابطه دولت و مردم مربوط می‌شود.


غلامرضا ذکیانی:

از دولت فربه به سوی دولت کارآمد

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی این دانشگاه اظهار کرد: برای چابک‌سازی دولت لازم نیست ابتدا به سراغ تعدیل نیرو و حذف برخی کارکنان برویم بلکه شاید نخستین کار و بلکه مهمترین کار این است که دولت را کارآمدتر کنیم.


مهدی فضائلی:

گفت وگوی بین‌جناحی چگونه باورپذیر می‌شود

مدیرعامل سابق انتشارات سروش و خبرگزاری فارس اظهار کرد: گفت‌وگو و مذاکره خصوصاً بین نیروهای فعال و تأثیرگذار داخل کشور اقدامی مستحسن است که نتیجه‌بخش بودنش ولو به‌طور نسبی هم می‌تواند رغبت‌برانگیز باشد.


استاد علم ژنتیک ایران و جهان:

ژن بخشندگی، گمشده جامعه ما

پروفسور داریوش فرهود در مراسمی که برای بزرگداشت وی تدارک دیده شده بود با اشاره به اینکه امروزه ژن بخشندگی و مهربانی در جامعه ما به سمت کمیابی می‌‌‌رود، گفت: بخشندگی و مهربانی به قدری مهم است که در قرآن کریم، آغازکننده همه سوره‌‌ها است ضمن اینکه خدمت‌‌گزاری به مردم (که باید همراه با دانش باشد) به عنوان اولین اصل در جامعه و اخلاق نیز از جمله مسائل بسیار مهم دیگر هستند.


دکتر سیدمحمدمهدی غمامی:

لزوم اعمال فیلترینگ تلگرام با رعایت تشریفات قانونی

دکتر سیدمحمدمهدی غمامی، استادیار دانشگاه امام صادق (ع) اظهار کرد: باید به‌نحو قانونی و بدون کلی‌گویی‌های غیر حقوقی، اثبات شود که تلگرام اقدام به نقض عمدی و گسترده قوانین جمهوری اسلامی ایران کرده و نه اینکه برداشت برخی مقامات سیاست‌ورز به تشخیص مصلحت مردم در این برهه زمانی و نه مثلاً در ایام انتخابات انجامیده است.


عباس اسدی:

فصل رونق پیام‌رسان‌‌های داخلی

خروج کانال برخی مسئولان ارشد، مدیران و رسانه‌ها‌ از پیام‌رسان‌های خارجی امری قابل پیش بینی است،چراکه با توجه قوانین و مقرراتی که اخیرا برای حمایت از پیام‌ رسان‌ های داخلی وضع شده، بهتر است‌ مدیران برای عمل به این قوانین و تلاش برای تحقق شعار سال، این کار را انجام دهند.


عباس اسدی:

جنایت آفلاین

استاد روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبائی: لایک‌ها و کامنت‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی خرج محتوای بی‌ارزش و بزرگ شدن صاحبان آن محتوا نکنیم.


یادداشتی از قاسم پورحسن:

دو قرن سکوت و خدمات متقابل

قاسم پورحسن، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی نوشت: دوره‌ای که مطهری دست به ۹سخنرانی در فاصله سه ماه در سال ۱۳۴۷ شمسی در باره نسبت ایران و اسلام می‌زند ، دوره پراهمیتی است. هفده سال قبل مرحوم زرین کوب کتاب دو قرن سکوت را نوشته بود . احمد کسروی حدود چهل سال قبل در این باره هم کتاب نوشت و هم در مجله پیمان و پرچم مطالبی نوشته بود که هر دو را متذکر خواهم شد. اعراب در جنگ شش روزه ۱۹۶۷ از اسرائیل شکست خورد و بلافاصله تحلیل شکست عربی گری و پان عربیسم شکل گرفت. تا پیش از آن جریان های ملی گرایی در ایران و ترکیه و کشورهای اسلامی بعنوان جریانی موثر و نجات دهنده تلقی می شد.


محمود فاضلی:

بحران در مبادله نظامیان ترکیه و یونان

مبادله نظامیان میان یونان و ترکیه تنش‌های تازه‌ای آفریده است و پناهنده شدن ۸ نظامی ترکیه به یونان پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ و مخالفت قوه قضاییه این کشور با استرداد آنها و ورود دو سرباز یونانی به خاک ترکیه بهانه‌ای شده برای تشدید اختلافات این دو کشور.


سیدمحمد مهدی غمامی:

مسئولیت قانونی کاهش پرشتاب ارزش پول ملی

استادیار دانشگاه امام صادق (ع) بیان کرد:  آنچه بدیهی است عدم التزام بانک مرکزی به تعهدات قانونی خود در قبال نظام پولی – بانکی کشور است که نه در دولت فعلی که در دولت‌های گذشته هم، چنین رویه‌ای را به‌وجود آورده و ماحصل آن تکرار حوادثی همانند مال‌باختن ناشی از مؤسسات مالی غیرمجاز یا مجاز غیرمنتظم، ورود بسیاری از شرکت‌های دولتی به عرصه سفته‌بازی و بازار پول، واسطه‌گری رانت‌آمیز برخی صرافی‌ها برای بانک مرکزی جهت فروش ارز در بازار، فروش بیت کوین در صرافی‌ها را رقم زده است.


قادر باستانی:

رسانه‌ها، فجایع ‏ملی مرهم یا نیشتر

مدرس علوم ارتباطات اجتماعی به ضرورت وجود «انجمن اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران» تاکید کرد و گفت: ما برای گذار از شرایط نابسامان فعلی و رسیدن به تعادل در اتمسفر خبری جامعه، نیاز به مراکز مدنی متشکل از روزنامه‌نگاران خوش‌نام مستقل و حرفه‌ای، استادان روزنامه‌نگاری، حقوق‌دانان و روشنفکران داریم.


صادق پیوسته:

که گیرد دست دوست؟

دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی می‌گوید: در رسانه‌های دوسویه امروزی، باید هواداران یا دنبال‌کننده‌ها را از دوستان جدا کرد. هواداران، مریدان، فدایی‌ها و خودباختگانی از این دست، همواره بوده‌اند و امروز به کمک این فضاها می‌توانند بیشتر و بیشتر هم باشند. اینها همان مشتریان بازار مد و تیپ‌های روز هستند.


نعمت الله فاضلی:

رویکرد ایرانی‌ها از تلگراف تا تلگرام

دانشیار پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌ فرهنگی در یادداشتی بیان کرد: مواجهه‌های ما برای کنترل فناوری‌های ارتباطی، اگرچه در لحظه‌های تاریخی خاصی خشونت بار نیز بوده است، اما در نهایت هیچ‌کدام به سرانجامی نرسید. از تلگراف تا تلگرام ما مسیر پرشتابی را برای ارتباطی شدن جامعه ایرانی طی کردیم.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه

معادله بازیگران در سوریه

استاد علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سه کشور ایران، روسیه و ترکیه که بعد از موفقیت‌های میدانی در ایجاد ثبات در سوریه، گفت‌وگوها پیرامون حل سیاسی بحران سوریه را ادامه می‌دهند با مطالبه کشورهایی روبه‌رو هستند که می‌خواهند در روند دیپلماتیک حل بحران سوریه صاحب نقش باشند که این نقش حتماً منفی خواهد بود.


محمود ختائی

دلار پرهیاهو، بورس حاشیه‌نشین

محمود ختائی، دانشیار بازنشسته دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: با فرض گردش آزاد اطلاعات میان دست‌اندرکاران بورس و تخصص شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بورس می‌تواند با تأمین منابع مالی برای سرمایه‌گذاری‌های برتر موجب افزایش نرخ رشد اقتصادی شود. از آن جایی که در ایران انتخاب سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر از سوی دولت یا نظام بانکی است، این توانمندی بورس برای سرمایه‌گذاری‌های برتر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.


محمدرضا جلائی‌پور:

برای بسط خیر همگانی چاره‌ای جز تقویت نهادهای سیاسی نداریم

برای بسط خیر همگانی چاره‌ای جز تقویت نهادهای سیاسی و مشارکت و مداخله‌ تعداد بیشتری از شهروندانِ سیاست‌اندیش نیست. به تعبیر کلودهانری سن‌سیمون «عصر طلایی پشت سر ما نیست، روبروی ماست»، اما این آینده‌ مطلوب‌تر دست‌یافتنی نیست مگر با تخیل جمعی، نهادهای سیاسی کارآمدتر در دولت و جامعه‌ی مدنی، مشارکت و مداخله‌ سیاسی شهروندان پرشمارتر و روزنه‌گشایی‌های خلاقانه و ماهرانه‌تر سیاست‌ورزانِ عدالت‌جو.


هادی خانیکی

امید اجتماعی به مثابه افق‌ نو

استاد ارتباطات توسعه دانشگاه علامه طباطبائی: جامعه در بسیاری از مواقع می‌تواند با نوآوری‌ها، عبور از محدودیت‌های بوروکراسی و خلق فرصت‌های امیدوارانه راه خود را برای گشایش و آفرینش باز کند. امید اجتماعی به مثابه یک افق‌نو می‌تواند بر ناامیدی اجتماعی به مثابه یک راه‌حل غلبه کند و ذیل خود به ارزیابی و حتی نقد وضع موجود بپردازد. مهم‌ترین ثمره امید اجتماعی دستیابی به افقی برای یافتن مناسب‌ترین راه‌حل‌ها در‌گذار از تنگناها و بحران‌هاست.


علی جلالی دیزجی؛

نوروز جشنی که از نو باید شناخت

خیام معتقد است که جمشید به مناسبت باز آمدن خورشید به برج حَمَل، نوروز را جشن گرفت و علت نامگذاری نوروز را به نجوم مربوط کرده و می‌نویسد که «… سبب نهادن نوروز آن بوده است که آفتاب را دو دور بود، یکی آنکه هر سیصد و شصت و پنج شبان روز به اول دقیقه حَمَل باز آمد و به همان روز که رفته بود بدین دقیقه نتواند از آمدن، چه هر سال از مدت همی کم شود؛ و چون جمشید، آن روز دریافت [آن را] نوروز نام نهاد و جشن و آیین آورد و پس از آن پادشاهان و دیگر مردمان بدو اقتدا کردند».


وحید آگاه

طرح دعوی حقوقی برای گرفتن عیدی!

به « عیدی»، حساس باشید یا خیر؛۹۷ می‌تواند تجسم رویاها و آرزوهاتان باشد. فقط یک توصیه. همه را یکجا نخواهید، چون اگر گرفت و همه برآورده شد، ۹۸ را چه می‌کنید؟ بی رویا زندگی سخت است و همه را در تحویل سال ۹۷ خرج نکنید.


حسین عبداللهی

سال نو، انسان نو

بگذار شکوفه‌های ذهن و دلت به گل‌های زیبا و خوشبویی تبدیل شوند که پیام آور صلح، صفا، توسعه، نوعدوستی، عدالت و همزیستی باشد. بگذارید شکفتن غنچه ها، جهان انسانی را همچون جهان طبیعت به گلستانی تبدیل سازد که شایسته فطرت پاک انسانی باشد.


محمدجواد غلامرضاکاشی

طبیعت و سیاست

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: طبیعت و سیاست نمودار دو ساحت دوری و خطی حیات انسانی‌اند و هر یک آبستن حقیقتی. یکی با آزادی کامل روح نسبت دارد و دیگری با تعهد و قید. ما فراخوان شده‌ایم که در آستان هر دو حقیقت حاضر شویم. اگر چه هریک ساز و نوایی متعارض با دیگری دارد.


صفحه 1 از 2712345...1020...قبلی »