حسین دهشیار:

شنود به سبک آمریکایی/ خبرنگاران این همه اطلاعات را از کجا می‌آورند؟

در گستره سیاست، غایی‌ترین دغدغه برای بازیگران حاضر در صحنه قرار گرفتن در جایگاه تصمیم‌گیری است، زیرا این کوتاه‌ترین مسیر برای تحقق علل اولیه ورود به این قلمرو قلمداد می‌شود. تلاش بی‌وقفه برای قرار گرفتن در مقام تصمیم‌گیری به این دلیل است که قانوناً منابع و ابزار ضروری را برای پیاده‌سازی آرمان‌ها یا منافع در دسترس قرار می‌دهد که این برترین آرزوی هر بازیگری است.


محمدمهدی فرقانی:

نگاهی به مطبوعات ایران در سالی که گذشت

در بازبینی و مروری بر وضعیت مطبوعات ایران در سال ۹۵، چند نکته را از چند منظر می‌توان بررسی کرد. یادداشت دکتر مخدی فرقانی، رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در روزنامه جام جم در این زمینه را بخوانید؛


معاون اقتصادي وزير كار:

اقتصاد مقاومتی از فرمان تا اجرا

اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک رویکرد رهایی‌بخش و برخوردار از خردمندی و تدبیر آینده‌نگر از سال ٩٢ از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان یک گفتمان جدید در فضای سیاست‌گذاری اقتصادی و اجتماعی ایران مطرح شد و با پیگیری و تدبیر ایشان در سال ٩۵ به یک دستور کار اجرائی و برنامه عملیاتی برای دولت یازدهم تبدیل شد.


امیرمحمود حریرچی:

کاهش آمار تصادفات با فرهنگ‌سازی

تصادفات رانندگی، همه‌ساله، جان بسیاری از شهروندان کشور را می‌گیرد و با وجود کاهش ۱۰ هزار نفری مرگ و میر در تصادفات سال ۹۴ نسبت به سال ۸۴ (از ۲۷ هزار و ۷۷۵ نفر به ۱۶ هزار نفر)، باز هم تصادفات مرگبار در کشور ما بسیار فراتر از استاندارد و میانگین جهانی است. این مسئله از دیرباز گریبانگیر ما بوده است، ولی علی‌رغم آسیب‌شناسی‌های فراوان در این زمینه، اقدام درستی صورت نگرفته است.


حسین دهشیار:

الگوی آمریکایی در اقتدار چین/ اعتبار جهانی ریشه در رفاه و اقتدار داخلی دارد

تجارب تاریخی در عصر مدرن روابط بین‌الملل این واقعیت انکارناپذیر را به روشنی هرچه تمام‌تر جلوه‌گر می‌سازد که قرار گرفتن در جایگاه رهبری و پیشتازی جهانی تنها و تنها در صورتی امکان‌پذیر است که توسعه اقتصادی (تولیدی ـ اطلاعاتی) مبتنی بر انباشت سرمایه تحقق یافته باشد.


گفتاري از غلامرضاكاشي درباره هانا آرنت و انديشه او؛

قدرت یعنی حضور همگان/ دانایی ممکن است دارایی فردی باشد اما قدرت مایملک جمعی است

هانا آرنت یکی از مهمترین نظریه‌پردازانی است که در فلسفه‌سیاسی از جایگاه ارزنده ای است. او را به نام تئوریسین شوراها می‌شناسند که از مهمترین آثار او می‌توان به «عنصرها و خاستگاه‌های حاکمیت تام» ، «حقیقت و دروغ در سیاست»، «درباره انقلاب» و «قدرت و قهر» اشاره کرد.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

پرهیز از دوقطبی‌سازی در فصل انتخابات

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی: متاسفانه بخش عمده‌ای از انتخابات بویژه ریاست جمهوری متاثر از فضاهای هیجانی بوده و بلافاصله بعد از انتخابات مردم به یاد مشکلاتشان می‌افتند و می‌بینند که ممکن است انتخاب آنها گره‌ای از مشکلات کشور باز نکند.


سخنراني اباذري در انجمن جامعه‌شناسي؛

بحران پزشکی در ایران و نفس نولیبرال

نشست نقد اجتماعی «مرگ چهره‌ها و امر پزشکی» از سوی گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران، روز گذشته در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.


حسین دهشیار:

بحران سیاست خارجی آمریکا

استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: مجری یکی از برنامه‌های سیاسی در پربیننده‌ترین شبکه سیاسی غیرعمومی در مصاحبه با چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، ولادیمیر پوتین را «قاتل» معرفی می‌کند که در همین شرایط است که متن گفت‌وگوی تلفنی مایکل فلین مشاور امنیت ملی با سفیر روسیه در آمریکا به بیرون درز می‌کند.


جمشید پژویان:

جلوگیری از اتلاف منابع با تخصیص درست

نظام بانکی مسئول تخصیص منابع مالی در اقتصاد است. یکی از عدم کارایی‌های اقتصاد ما همین است که منابع مالی ما که باید صرف سرمایه‌گذاری شود، به موارد درست و مورد نیاز، تخصیص پیدا نمی‌کند.


مجيد رضاييان:

رفتاری که تغییر می‌کند

رسانه‌های امریکا بعد از جنگ جهانی دوم روال تازه‌ای از فعالیت را آغازکردند؛ روالی که آغازگر مسیر امروزی آنها بود و از حضور رسانه‌هایی قدرتمند در کشورهای توسعه‌یافته خبر می‌داد. رسانه‌هایی که مبنای اصلی آنها حرکت در چارچوب قانون و منافع ملی است و خط‌قرمزها هم سانسور، حذف و مخالفت با آزادی بیان.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

ارتقای مولفه‌های امنیت ملی

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: امروز در ایامی این راهپیمایی شکل گرفت که ترامپ چهره واقعی آمریکا را در قبال ایران نشان داد. تا به امروز آمریکا بدترین اقدامات را علیه ایران انجام داده بود، اما همه این اقدامات را زیر عناوین حقوق بشری یا امنیت‌سازی مطرح می‌کرد.


حسین دهشیار

آمریکا؛ دیگ مذاب یا ظرف سالاد؟

آمریکایی‌ها از همان آغاز شکل‌گیری این کشور، خود را «استثنایی» ترسیم ساختند و به همین دلیل، تفاوت بنیادین بین خود و سرزمین اجدادی، یعنی اروپا قائل بودند. اما با توجه به واقعیات حاکم، این باور بشدت تقویت شده که بعد از نیم قرن فرآیند اروپایی شدن آمریکا به پایان رسیده است.


حمید ضیایی پرور، کارشناس ارتباطات؛

پوشش خبری و مدیریت افکار عمومی حادثه پلاسکو

این گزارش به بررسی وضعیت پوشش خبری و مدیریت افکار عمومی توسط رسانه‌ها در جریان حادثه فروپاشی ساختمان پلاسکو تهران در ۳۰ دی ۱۳۹۵ می‌پردازد. هدف این گزارش ارائه تصویری دقیق و عینی از عملکرد رسانه‌های مختلف در این رویداد، عملکرد شخصیت‌ها و نهادها در حوزه اطلاع‌رسانی و مدیریت افکار عمومی و تحلیلSWOT (قوت‌ها، ضعف‌ها، تهدیدها و فرصت‌ها) است.


عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی:

مخارج سوداگران از جیب شهروندان

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: کلانشهرهای ایران به کالای تجاری تبدیل شده‌اند و هزینه تجارت با شهرها از جیب شهروندان پرداخت می‌شود. در اقتصاد سیاسی بحثی تحت عنوان برون‌ریز (externalities) وجود دارد. مفهوم برون‌ریز است که می‌گوید انسان‌ها علاقه‌مند هستند تا هزینه خود را بیرون بریزند و به دیگری تحمیل کنند.


یادداشتی بر معضل جدید این روزهای جامعه؛

عکس می‌‌گیرم، پس هستم!

یکی از پدیده‌های چند سال اخیر جامعه یا به عبارتی «معضلات اجتماعی» که با گسترش روزافزون شبکه‌های مجازی اتفاق افتاده، «پدیده سلفی» گرفتن است که بعضا به واقع، معضلاتی را نیز گریبانگیر جامعه کرده است.


علي اكبر قاضي‌زاده:

شفافیت را بازگردانیم

علی اکبر قاضی‌زاده گفت: وقتی اولین قانون مطبوعات ایران در مجلس شورای ملی تصویب شد، روزنامه‌های آن‌ دوران پرچم عزا برافراشتند و از تحدید شدن گفتند. حتی روزنامه «مساوات» به سردبیری محمد مساوات، یک ویژه‌نامه هشت صفحه‌ای برای این اتفاق منتشر کرد و در هشت صفحه سرتاسر دشنام و توهین را روانه مجلس و نمایندگان کرد.


محمدمهدی فرقانی:

شهروند-خبرنگاران؛ رقیبانی تازه برای رسانه‌ها

اهالی مجلس، دولتمردان و حکومت‌داران باید بدانند که با کنترل رسانه‌های رسمی برای رسیدن به توسعه با مشکلات اساسی روبه‌رو می‌شویم، هرچقدر که فضای جامعه شفاف‌تر، روشن‌تر و با اطلاعات تروتازه باشد، راه‌های جلوگیری از فساد، کجروی و سوءاستفاده بسته می شود.


وحید معتمدنژاد:

پدیده‌های اجتماعی و فضای مجازی

اینکه هر روز در بستر اجتماع شاهد نمایش پدیده های از قبیل کولبر و پلاسکو هستیم، حاصل ارتباط سریع و بدون مانعی است که در فضای مجازی به صدا درآمده و از این طریق هیچ راه گریزی از جانب سیاست‌ورزان و سیاست‌مداران نیست و ثمره آن همان حضور میلیونی افراد جامعه در استقبال از پیامدهای گوناگون آن است.


مهدی فتحی؛

مروری بر جوانب حقوقی حادثه پلاسکو

اقدام شهرداری در راستای تخریب ساختمان پلاسکو، مستلزم تعریف طرح‌های عمومی‌یا عمرانی وفق ماده یک لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی‌دولت و تامین بودجه و جری تشریفات قانونی است، که هیچ یک انجام نشده است و لذا شهرداری قادر به تخریب آن نبوده است.


محمد مهدی فرقانی مطرح کرد؛

پلاسکو و درس‌هایی برای روزنامه‌نگاران

در مواقع بحران، نوعی عطش خبری در جامعه ایجاد می‌شود که اگر رسانه‌های خبری غالب از طریق تغذیه مناسب به موقع و قانع‌کننده نتوانند در فرو نشاندن این عطش به مخاطب کمک کنند، فضا برای انتشار اخبار جعلی یا حداقل غیردقیق و غیرموثق فراهم می‌شود.


صفحه 1 از 1212345...10...قبلی »