عباس اسدی:

نبود بازار کار برای فارغ‌التحصیلان روزنامه‌نگاری

هر سال تعداد زیادی از دانشجویان رشته روزنامه‌نگاری از دانشگاه‌های دولتی همچون دانشگاه تهران، علامه، دانشکده خبر و دانشگاه‌های آزاد فارغ التحصیل می‌شوند. آنها برای این‌که بتوانند از روش‌ها و تکنیک‌هایی که در طول سال و در دانشگاه یاد گرفته‌اند، استفاده کنند باید برای کار به مطبوعات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نوین مراجعه کنند، اما جذب روزنامه‌نگاران در مطبوعات، بیشتر رابطه‌ای است تا ضابطه‌ای!


عباس عبدی؛

اثرات سیاسی توهین‌های روز جمعه

اتفاقی که در روز جمعه رخ داد را چگونه می‌توان تحلیل و ارزیابی کرد؟ آنان که مرتکب این اقدام شدند، چه کسانی هستند؟ آیا این اقدام برنامه‌ریزی شده بود؟ چنین اقدامی چه عوارضی دارد؟ چگونه می‌توان مانع از بروز این رفتارها شد؟


احمد شیرزاد:

اقتصاد، علمی بدون رودربایستی

اقتصاد در جرگه بی‌رودربایستی‌ترین بخش‌هایی است که تابع هیچ‌ مرام و مسلکی نیست. اقتصاد تنها پول و سود را می‌شناسد، البته این مسئله بدین مفهوم نیست که گرایش‌های اجتماعی و دیدگاه‌های فردی در اقتصاد تاثیرگذار نباشد، اما در مجموع معیار اصلی در اقتصاد سود و پول‌زایی است.


مجید سلیمانی ساسانی:

داعش؛ در رؤیای رابرتسون و هانتینگتون

رول‌اند رابرتسون، نظریه‌پرداز جهانی‌شدن، ذیل نظریه «جهان-محلی شدن» از عام شدن فرهنگ‌ها، تاریخ و هویت‌های محلی و ملی از طریق رسانه‌های کثرت‌گرا در عصر جهانی‌شدن سخن می‌گوید.


امان‌الله قرائی‌مقدم:

جامعه پیشگیرانه و عدالت برای همه

قاضیانی که در کنار آشنایی به مسائل حقوقی، در زمینه جرم‌شناسی و جامعه‌شناسی جرم آگاهی‌های لازم را دارند، به‌درستی می‌دانند که هدف از دادرسی گرفتن انتقام نیست؛ بلکه رعایت عدالت است.


محسن افراش:

مدیریت بحران

در دنیای پیرامون ما حوادثی رخ می‌دهد که به دلیل مشخص نبودن زمان و مکان آنها، به حوادث غیرمترقبه معروف است. زلزله، سیل و طوفان ازجمله حوادثی هستند که در بسیاری از مواقع می‌توانند ویرانگر باشند.


منصوره اتحادیه:

تجارت تاریخیِ نیک‌اندیشی

مسئولیت اجتماعی، چهار بخش اقتصادی، توانمندی، اصول اخلاقی و کار داوطلبانه و خیریه را دربرمی‌گیرد. پیشینه مسئولیت اجتماعی در ایران به سنت وقف می‌رسد که جزو میراث فرهنگی به شمار می‌آید و بازرگانان تجار در این راستا بسیار فعال بوده‌اند.


حسین راغفر:

بلایای فرار مالیاتی

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: بخشی از مشکلاتی که امروزه در کشور با آن روبه‌رو هستیم به کارکردهای نظام مالیاتی مربوط می‌شود. یکی از ویژگی‌های این نظام توجه به عدالت است. افراد بر اساس توانایی خود در تأمین هزینه‌های عمومی جامعه سهیم هستند و کسانی که دراین امر سهیم نیستند جرم بسیار بزرگی را مرتکب می‌شوند.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

اقدام موشکی ایران و سه هدف راهبردی

مردم ایران حق دارند به موشک‌هایشان افتخار کنند. اکنون این موشک‌ها جزئی از عرق ملی ایرانیان محسوب می‌شود. ترامپ و کنگره آمریکا باید بدانند که برای همیشه باید رویای توقف برنامه موشکی ایران را از دستور کار خود خارج کنند.


فرشاد مومنی:

راهکار گذر از هجمه مخالفان روحانی

نداشتن تصویر روشن و واقع‌نما از اقتصاد ایران، و عدم شفافیت‌ها و فقدان وفاق جمعی درباره صورت مسائلی که کشور با آن روبه‌روست، یکی از بسترهای مهم آشفته‌کننده فضای قاعده‌گذاری کشور به حساب می‌آید.


اسلاوی ژیژک؛

راز پیروزی چپ بر پوپولیسم راست‌گرا

موفقیت نامنتظره حزب کارگر در انتخابات پارلمانی بریتانیا درواقع باعث شرمندگی خیل عظیمی از کارشناسان و خبرگان سیاسی بدبین شده است؛ حتی آن دسته‌ای که تظاهر به همدردی با کوربین می‌کردند اما ترجیح می‌دادند با این بهانه به او رأی ندهند: «بله، دلم می‌خواست به او رأی بدهم ولی او انتخاب نمی‌شود.»


باقر ساروخانی مطرح کرد؛

«اعتماد اجتماعی» بزرگ‌ترین سرمایه رسانه ملی

رادیو و تلویزیون در ارتقا و عمومیت سطح «سواد رسانه‌ای» جامعه بسیار موفق تر از بقیه رسانه ها عمل می‌کند، چرا که هم دیداری و هم شنیداری هستند و به واسطه این عمومیت می توانند اطلاعات را به اعماق جامعه هدایت کنند.


دانشگاه و رسالت آن در جهان جديد در گفتاري از رضا داوري اردكاني؛

دانشگاه فقط حیثیت نیست/ علم را نه بازاری کنیم، نه از زندگی جدا

دانشگاه چیست؟ ظاهرا طرح این پرسش چندان وجهی نداشته باشد زیرا بیشتر مردم می‌دانند که دانشگاه چیست و شاید خود در دانشگاه درس خوانده باشند یا فرزندان و نزدیکان‌شان در آنجا درس بخوانند. پرسش‌هایی از این قبیل هم که چرا دانشگاه به وجود آمده و تاکنون منشا چه آثاری بوده و اگر نبود چه نقصان و خسرانی پدید می‌آمد و… زاید و بیهوده است.


مسعود کوثری عنوان کرد؛

فرهنگ‌سازی از پایین

منظور از «فرهنگ از پایین» فرهنگی است که بر ظرفیت‌های فرهنگی افراد تأکید می‌کند بدون آنکه کسی از آنها خواسته باشد در راستای یک برنامه فرهنگی مشخص و برای دستگاه فرهنگی یا غیرفرهنگی مشخصی تولید بکند.


صادق زیباکلام:

بایدها و نبایدهای کابینه دوازدهم

ورود زنان و همچنین افرادی از اهل سنت را به کابینه پیشنهاد می‌کنم. آقای روحانی باید با سعه‌صدر و سنجش تمامی جوانب، وزرای خود را انتخاب کند. آنچه مسلم است این است که انتظار زیادی از او وجود دارد که تغییراتی در دولت دوم به وجود آورد.


عباس اسدی:

فواید و معایب شبکه‌های اجتماعی در فصل امتحانات

خرداد و تیرماه، فصل امتحانات در ایران است و هر سال تعداد زیادی از دانشجویان و دانش‌آموزان در این ماه‌ها خودشان را آماده می‌کنند تا آموخته‌هایشان را محک بزنند که چقدر یاد گرفته‌اند.


حجت‌الاسلام صادق اکبری‌اقدم:

«آتش به اختیار» یک رفتار عقلانی همراه با اقتضائات

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی طی یادداشتی به چند نکته مهم در رابطه با «آتش به اختیار بودن» که توسط مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با دانشجویان مطرح شده بود، پرداخته است


تأملی بر دو واقعه تروریستی اخیر در تهران؛

از تئوری توطئه تا سوء‌استفاده سیاسی

آنچه روز ۱۷ خرداد در حملات تروریستی به مرقد امام‌خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی روی داد را می‌توان به‌صورت‌های مختلف تحلیل کرد و نتایجی گرفت که برای آینده همه ما اهمیت دارد. کم بها دادن به این موضوع یا تفسیرهای نادرست و کژاندیشانه از آن می‌تواند در نهایت به جریان‌هایی دامن زند که خطر آنها کمتر از تروریسمی که این بار تهران را هدف گرفت، نیست.


غلامحسین دوانی:

تریلیونرهای خیّر!

طبق ارزیابی‌های مجمع اقتصادی جهانی (World (Economic Froum، نابرابری اقتصادی با به‌خطرانداختن ثبات و امنیت اجتماعی یک خطر بزرگ برای امنیت جهانی و موجب تشدید نابرابری است که امتیاز و قدرت تصمیم‌گیری به شکل انحصاری در دست یک اقلیت کوچک باقی مانده و سایر مردم ناچارند بر سر امکانات محدودی که در جامعه وجود دارد با یکدیگر بجنگند.


علیرضا صدقی:

نسبت توسعه و تروریسم

خاورمیانه تنها و رازآلود، مدت‌هاست که از پدیده نامیمون و شوم تروریسم سازمان‌یافته رنج می‌برد. پیکر خسته و کم‌توان این منطقه دیگر تاب تحمل این سطح از ددمنشی را نداشته و مردمانش خسته‌تر از همیشه تنها نظاره‌گر عملیات‌هایی هستند که یکی بعد از دیگری زخمی بر زخم‌های کهنه‌شان می‌افزاید.


حمیدرضا برادران‌شرکا:

آیا ریشه حوادث تروریستی در فقر و حاشیه‌نشینی است؟

حمیدرضا برادران‌شرکا استاد سابق دانشگاه علامه طباطبائی معتقد است، گروهی می‌گویند اگرچه فقر دلیل اصلی شکل‌گیری داعش نبوده، اما سهمِ فقر در انگیزه افرادی که به سوی رفتارهای خشونت‌بارِ داعش رفته‌اند، سهم بالایی است. وقتی که فقر و بی‌کاری در جامعه‌ای نهادینه شود، آن جامعه خود را برای هر نوع مشکل و بزهی آماده می‌کند و تحت پیامدهای آشوب‌های مختلف قرار می‌گیرد.


صفحه 1 از 1512345...10...قبلی »
رفتن به نوارابزار