نشست «پالایش نثر معیار فارسی در صدا و سیما، رسانه‌ها و فضای مجازی»؛

«وفائی بنویسیم یا وفایی؟!»/ مردم تمایل دارند مرزهای زبان محاوره و مکتوب را بشکنند

استاد زبان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به تاثیر فضای مجازی بر زبان گفت: مردم تمایل زیادی دارند که زبان مکتوب را به زبان گفتار نزدیک کنند و مرزهای این دو را به نفع راحتی خود از بین ببرند که در زبان پیامکی به اوج خود می‌رسد.


حسین عبداللهی

سال نو، انسان نو

بگذار شکوفه‌های ذهن و دلت به گل‌های زیبا و خوشبویی تبدیل شوند که پیام آور صلح، صفا، توسعه، نوعدوستی، عدالت و همزیستی باشد. بگذارید شکفتن غنچه ها، جهان انسانی را همچون جهان طبیعت به گلستانی تبدیل سازد که شایسته فطرت پاک انسانی باشد.


«ارتعاش‌های عجیبی مرا تسخیر کرده بود»؛

خاطره داریوش شایگان از علامه طباطبائی

استاد نه تنها به سؤالم پاسخ گفته بود، بلکه نفس تجربه را در من دمیده بود. این تجربه را دیگر برایم تکرار نکرد امّا یقین دارم که اهل باطن و کرامات بود، ولی دربرابر مخاطبان ناآشنا دم فرو می‌بست. باآنکه در محافل رسمی روحانیت فیلسوف طراز اوّلی بود که لقب علّامه داشت، ولی به روحانیان متحجّر بی‌اعتماد بود.»


معاونت پژوهشی دانشکده ادبیات دانشگاه علامه برگزار کرد؛

«نشست پالایش نثر معیار فارسی در صداوسیما، رسانه‌ها و فضای مجازی»+تصاویر

نشست «پالایش نثر معیار فارسی در صدا و سیما، رسانه‌‌ها و فضای مجازی» به همت معاونت پژوهشی دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی در سالن شهید مطهری این دانشکده برگزار شد.


با حضور استادان رشته‌های مختلف برگزار شد؛

نشست دوم «آسیب‌شناسی تدریس زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی»+تصاویر

نشست دوم «آسیب‌شناسی تدریس زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی» چهارشنبه، ۱۶ اسفندماه با حضور استادان رشته‌های مختلف در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


در نشست تخصصی تحلیل فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» مطرح شد؛

پاینده: اهمیت فیلم در سفر به گذشته و ژرف‌ترین لایه‌های ضمیر ناخودآگاه است/ مجتهدی: شاکله فیلم «رویا» است

این فیلم از یک ساختار خطی در زمان اجتناب می‌کند یعنی داستان از یک مقطعی در زمان شروع می‌شود. تداعی‌های شخصیت‌ها دائما ما را به گذشته برمی‌گرداند و شاید هیچ مفهومی به اندازه مفهوم گذشته در روان‌کاوی مهم نباشد. فرهاد یک بازتاب اسطوره‌ای است به نوعی که در یک مثلث عشقی قرار می‌گیرد که رقیبش خسرو است.


در مراسم رونمایی از دو کتاب جدید در حوزه زبان‌شناسی مطرح شد؛

کتاب‌های حجیم دیگر مناسب چاپ نیستند/ ماهیت زبان‌شناسی پیکره‌ای بین‌رشته‌ای است

دو کتاب جدید انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی از مجموعه ۱۰ جلدی «تک نگاشته‌های زبان‌شناسی‌‎» و با عناوین «‌آشنایی با زبان‌شناسی پیکره‌ای‌» و «راهنمای آواشناسی و واج شناسی در زبان فارسی‌» با حضور دکتر کوروش صفوی و نویسندگان کتاب‌ها رونمایی شدند.


اسماعیل قادری در نشست «آشنایی با تنوع هویت ایرانی»:

ایران، بیست و چهارمین کشور دنیا از نظر تنوع قومیتی

رئیس مرکز مطالعات گردشگری دانشگاه علامه‌طباطبائی ضمن بررسی تنوع قومی در ایران و عوامل شکل گیری این تنوع، به علل و میزان پراکندگی این اقوام در نقاط مختلف کشور پرداخت و گفت: تنوع قومی یکی از عوامل شکل‌گیری تنوع فرهنگی است.


حسین پاینده در همایش«امید اجتماعی در ایران»: (10)

وفور تولیدات هنری و ادبی حاکی از نگرش ناامیدانه در جامعه است/ امید یکی از بنیادی‌ترین عناصر ساختار انسان

استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه امید یکی از بنیادی‌ترین عناصر ساختاری انسان است، گفت: از میان همه سبک‌های هنری و ادبی، قطعاً ناتورالیسم ناامیدانه‌ترین و تیره و تارترین چشم‌اندازها را از زندگی به مخاطب می‌دهد و مشکلات حل‌نشدنی صحبت می‌کند که تلاش شخصیت‌های مستاصل فیلم ابد و یک روز نشان‌دهنده همین استیصال و ناامیدی از رستگاری است.


گفت‌وگوی مفصل رئیس دانشکده ادبیات در واکنش به نامه رضا داوری‌اردکانی؛

امکان یا امتناع علم دینی؛ مسئله این نیست/ اولویت ما اصلاح نسبت دانشگاه و جامعه است

رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به انگیزه‌های سیاسی طرح علم دینی اظهار می‌کند که قرآن منشأ و غایت علم را تعیین نمی‌کند و اولویت ما نه اسلامی‌سازی علوم بلکه اصلاح نسبت دانشگاه و جامعه در توجه مشکلات اجتماعی است.


حجت‌الاسلام حمیدرضا بصیری خبر داد:

سال آینده همایش بین‌المللی «علوم انسانی قرآن‌بنیان» برگزار می‌شود

عضو هیئت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه علامه‌طباطبائی از برگزاری دومین همایش «علوم انسانی قرآن‌بنیان» درسال آینده و به صورت بین‌المللی در این دانشگاه خبر داد.


با حضور مدیران گروه‌‌های زبان روسی دانشگاه‌های تهران برگزار شد؛

کارگاه پژوهشی «شیوه‌های آموزش زبان روسی به دانشجویان فارسی‌زبان»+تصاویر

گروه زبان روسی دانشگاه علامه طباطبائی در روزهای یکشنبه و دوشنبه، ۶ و ۷ اسفندماه با برگزاری کارگاه پژوهشی «شیوه‌های آموزش زبان روسی به دانشجویان فارسی‌زبان»، میزبان استادان، دانشجویان و علاقه‌مندان به زبان روسی از دانشگاه‌های مختلف تهران بود.


وحید معتمدنژاد

باز هم غافلگیر شدیم !

هنرمند، فعال فرهنگی و فرزند استاد معتمدنژاد: تا کی خود را در چنبره کمبود‌های حاصل از بی‌‌‌تدبیری گرفتار سازیم و به استاندارد‌های جهانی نیندیشیم که مبادا متهم به استفاده از خیل واژه‌های غیرمتعارف شویم؟ تا کی به بهانه‌های گوناگون، خود را از مسیر توسعه همه‌جانبه جهانی محروم سازیم؟ تا کی بر قانون، چتر توصیه و ارتباطات فردی بگسترانیم تا بی‌‌‌عدالتی و ناهنجاری‌ها در تمام ارکان اداری حاکم شده و از درون آن فساد به هر شکلی دامن جامعه را آلوده سازد؟


راضیه امانی‌همدانی در نشست «تروریسم و رسانه»:

تبدیل ضدارزش به ارزش توسط رسانه‌ها/ حمله امریکا به عراق را رسانه‌ها زمینه‌چینی کردند

این استاد زبان ایتالیایی و فعال رسانه‌ای با بیان اینکه آمریکایی‌ها دروغ بزرگ «صدام بمب شیمیایی دارد» را با کمک رسانه‌ها باورپذیر کردند گفت: در چند سال اخیر یک خط در تمامی رسانه‌های اصلی غربی دنبال شده و آن انسانی و عقلانی جلوه دادن «همجنس‌گرایی» است، چنین نگاه ضدارزشی هویت جنسی به عنوان یکی از مهمترین منابع هویتی انسان را هدف گرفته و در راستای پازل بزرگتر پارادایم جهانی‌شدن صورت می‌گیرد.


پروفسور کارلو کربوچی در نشست «تروریسم و رسانه»:

تروریسم بهانه‌ای برای اشغال کشورها/ مسلمانان اروپا را قصاص قبل از جنایت کردند

نویسنده کتاب «تروریسم اسلامی» با بیان اینکه هر نوع شیوع ترس و وحشت در بین عموم مردم ترور محسوب می‌شود گفت: نمونه‌های بارز جنگ و اشغال نظامی در افغانستان که به بهانه مبارزه با ترورریسم و از طرف قدرت‌های بزرگ صورت گرفت، نشان می‌دهد که با مسائل بغرنجی مواجه هستیم. اینکه در برج‌های دوقلوی آمریکا انفجاری رخ می‌دهد و یا در متروی لندن انفجار صورت می‌گیرد، بهانه‌ای خود ساخته برای قدرت‌های بزرگ پدید می‌آورد تا حضور خود را در نقاط مختلف جهان که هیچ ربطی به این ماجراها ندارند، به بهانه مبارزه با تروریسم توجیه کنند.


گزارش کامل نشست «آسیب‌شناسی تدریس زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی»؛

یادگیری زبان دوم، زبان اول را تقویت می‌کند/ عمر دانش‌آموزان را تلف می‌کنیم

نشست «آسیب‌شناسی تدریس زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی» چهارشنبه، ۱۸ بهمن‌ماه با حضور استادان رشته‌های روان‌شناسی، زبان انگلیسی، ادبیات و برنامه‌ریزی آموزشی در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


دبیر کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران در نشست «تروریسم و رسانه»:

ملی‌گرایی اروپایی با ملی‌گرایی ایرانی تفاوت ماهوی دارد

سپهر ضیائی با بیان اینکه حکومت‌ها آمدند و رفتند ولی «ایران» همچنان باقی است گفت: در سال‌های اخیر روی معرفی تاریخ و میراث گرانبهای کشورمان به نسل جدید کم کار کرده‌ایم و رسانه‌ها به خصوص «صدا و سیما» در این زمین کوتاهی کرده‌اند.


صفحه 1 از 2612345...1020...قبلی »