حائری‌شیرازی؛

باید ثابت کنیم علوم انسانی غرب غیرعلمی است/ آماده حضور در دانشگاه علامه برای سخنرانی و مناظره هستم

نماینده سابق مجلس خبرگان رهبری و استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه ما باید ثابت کنیم علوم انسانی غربی غیرعلمی است، اظهار کرد: آماده حضور در دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه علامه طباطبائی برای سخنرانی و مناظره درمورد علوم انسانی هستم.


قاسم پورحسن:

بیشتر تئوری‌ها درباره فلسفه تحول تاریخ غربی است

استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی کتاب «فلسفه تحول تاریخ در شرق و غرب تمدن اسلامی» را برای مطالعه ایام پایانی هفته پیشنهاد کرد و گفت: بیشتر تئوری‌ها درباره فلسفه تحول تاریخ غربی است.


همايش بزرگداشت شیخ اجل با تقدیر از دکتر سعید حمیدیان؛

سعدی در کشورهای عربی از شاعران عرب نیز معروف‌تر است/ +تصاویر همایش

همایش «بازخوانى اندیشه‌ها و جایگاه هنرى سعدى در ادبیات ایران و جهان»، به همت انجمن علمی‌-دانشجویی زبان و ادبیات فارسی در سالن شهید عضدى دانشکده ادبیات فارسى و زبان‌هاى خارجى دانشگاه علامه طباطبائى برگزار شد.


در برنامه ۱۸۰ درجه انجام شد؛

مناظره پورحسن و قائدی درباره «فلسفه برای کودکان»

قاسم پورحسن، عضو هیئت علمی‌ گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی و یحیی قائدی، عضو هیئت علمی‌ گروه فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه خوارز‌می‌ در برنامه « ۱۸۰ درجه» درباره فلسفه برای کودکان مناظره کردند.


بهروز بیرشک:

نداشتن مهارت کلامی ریشه در آموزش دارد

در بزرگسالی می‌توانیم یاد بگیریم که با کمک الگوها و انگیزه‌ها به مهارت کلامی دست یابیم، اما راهکارهای ایجاد مهارت کلامی بهتر است که به صورت پایه ای شکل بگیرد.


عضو کمیسیون آموزش مجلس:

در تولید علم خام‌فروشی می‌کنیم

رشد تولید علم در ایران موضوعی است که حتی نهادهای بین المللی نیز به آن اذعان دارند اما نکته مهم این است که این رشد تا کنون به صورت کمی بوده و هنوز تا کیفی سازی تولید علم در ایران فاصله داریم.


در مراسم اکران فیلم «ماحی» مطرح شد؛

سینمای انتقادی باید به سوی پیشگیری گام بردارد/ ما در ایران سینمای سیاسی نداریم

در نشست اکران و بررسی فیلم ماحی با حضور بازیگران اصلی آن در دانشگاه علامه، کارگردان فیلم تاکید کرد: من احساس کردم که این فیلم باید ساخته شود تا زن‌های جامعه ما فریب نخوردند و درگیر چنین ماجراهایی نشوند.


مروري بر مكاتب اخلاقي در گفتاري از مصطفي ملكيان

اخلاقی زیستن هزینه دارد/ کارکرد حقوق غیر از اخلاق است

بی‌تردید در بحث از مباحث فلسفی جدید به خصوص از منظر فلسفه تحلیلی راجع به اخلاق در ایران مهم‌ترین چهره مصطفی ملکیان است، اگرچه به خصوص در سال‌های اخیر بسیاری از پژوهشگران فلسفه به طور جدی به جدیدترین مباحث در این زمینه توجه کرده‌اند


حجت‌الاسلام پناهیان در جمع دانشجویان دانشگاه علامه:

یکی از حیله‌های نفاق دو قطبی‌سازی است

یک واعظ دینی در مراسم اعتکاف دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی در سخنانی قدرت و معنویت را لازمه تضمین یکدیگر دانست و گفت در شرایط امروز انقلاب اسلامی باید اهل سیاست از نفاق بپرهیزند.


حائری‌شیرازی در جمع معتکفین دانشگاه علامه بیان کرد؛

باید در اعتکاف انسان درون‌مان را زنده کنیم/ اعتکاف‌های ۲۱ روزه هم داریم

نماینده سابق مجلس خبرگان رهبری در جمع دانشجویان معتکف دانشگاه علامه طباطبائی، با اشاره به اینکه در اعتکاف باید انسان درون‌مان را زنده کنیم، گفت: در این مدت باید تمام توجه‌مان به خدا باشد تا دلمان زنده شود و دل‌مردگی از حب دنیا آغاز می‌شود و دنیا یعنی خودخواهی و خود‌پسندی که این امر آدم را خورد می‌کند.


قاسم پورحسن:

دغدغه خواجه نظام‌الملک، وحدت سرزمینی است

استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: دغدغه خواجه نظام وحدت سرزمینی است. به همین دلیل هر تحول، باور و هر فرقه‌ای که این وحدت سرزمین را به هم بریزد در دیدگاه او خروج حساب می‌شود.


اولویت وزارت علوم در سال جدید؛

پرداختن به پژوهش‌های مسئله‌مند در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، باید زیرساخت‌های لازم توسط موسسات و مراکز آموزش عالی و در رأس همه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ورود به عرصه پژوهش‌های مسئله‌مند و تقاضا‌محور به ویژه در حوزه علوم انسانی فراهم شود.


نشست تخصصی نقد کتاب «شناخت هگل‌گرایی» با حضور استاد دانشگاه علامه؛

جایگاه منحصر به فرد هگل در تاریخ فلسفه/ بازگشتی برای بازخوانی هگل

انتشار کتاب «شناخت هگل‌گرایی»، نوشته رابرت سینربرینک، توسط انتشارات لاهیتا بهانه ای شد که در میزگردی با حضور مهدی بهرامی (مترجم)، محمدمهدی اردبیلی (ویراستار) و مهدی پارسا خانقاه، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی به بررسی این کتاب و همچنین جایگاه هگل در تاریخ فلسفه پرداخته شود.


«فوايد ويتگنشتاين» در گفتاري از مرتضي مرديها؛

مرشد خطرناک پست‌مدرن‌ها/ از جذابیت ویتگنشتاین پرهیز کنید

گمان نمی‌کنم هیچ فیلسوفی از میان متاخران باشد که این اندازه از رشته‌های گوناگون به او ارجاع وجود داشته باشد، به خصوص که ویتگنشتاین تولیدات علمی زیادی ندارد: یک کتاب کوچک جزوه مانند که در زمان جوانی و در ایام جنگ جهانی اول نگاشته شد و دیگری کتاب مفصل تری که چند سال بعد از مرگش منتشر شد و هر دو نیز کتاب‌های معمولی نیستند، زیرا غیرقابل فهم هستند و شرح شارحان نیز یا خود غیرقابل فهم است یا در ستایش آن‌اند.


استاد علوم سیاسی

محمدجواد غلامرضا کاشی

چیزی هست که میان ما و نوروز فاصله انداخته است. امروز نوروز به یک تشریفات صرف دید و بازدید تبدیل شده است. لذت‌ و شادی‌هایی دارد اما کسالتی نیز در آن موج می‌زند. آنها که این جشن را بنیان نهادند در جهانی متفاوت با جهان ما زیست می‌کردند. ما در جهانی دیگر جشن نوروز می‌گیریم و این فاصله پرناشدنی است…


به قلم عبدالله نصری؛

صدر اندیشه تجدید چاپ شد

کتاب صدر اندیشه سیری در زندگی، آرا و اندیشه های شهید سید محمد باقر صدر تالیف عبداله نصری استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی تجدید چاپ شد.


هولوکاست طلایی؛

«جهل‌شناسی»، محبوبیت سیگار را چگونه تبیین می‌کند؟

شاخه‌ای به نام «جهل‌شناسی» Agnotology در فلسفه وجود دارد که به جای بررسی اینکه چه چیزی «دانش» محسوب می‌شود و معیار تمایز «دانش» از «باورهای غلط» چیست، به بررسی جهل، انواع آن و چگونگی گسترش آنها پرداخته می‌شود.


مروری بر کتاب‌های برگزیده سال 95؛

آثاری که محدودیت‌ها و مرزهای «دانایی» را به رخ می‌کشند/ آرزوها و نیازها

کتاب‌هایی که در ادامه معرفی مختصری از آنان خواهید خواند، از جمله مهم‌ترین کتاب‌هایی هستند که در سال ۱۳۹۵ چاپ شده‌اند؛ کتاب‌هایی که «مؤلفانی شاخص» دارند که برخی برش خاص از تاریخ ایران یا جهان را ارائه می‌کنند و برخی هم در دسته کتاب‌های کلاسیک قرار می‌گیرند؛ اما استقبال مخاطبان و رسانه‌ها از این آثار نشان‌دهنده جایگاه ویژه آنها در بازار کتاب ایران است.


گزارشی از شبکه‌های اجتماعی و خانواده در آغاز سال نو؛

وقتی اینترنت هفت‌سین را بلعید

ما در نوروز با یک بازتولید فرهنگی روبه‌رو شده‌ایم و گوشی‌های هوشمند نه تنها کاربرد سفره‌های اعیاد و جشن‌ها را کمرنگ کرده‌اند، بلکه به نوعی آنها را بلعیده‌ و عید نوروز در صفحات مجازی پر است از تصاویر سفره‌های هفت‌سین رنگارنگی که فقط زیبایی دارند و دیگر نمی‌توانند ما را دور هم جمع کنند.


صفحه 1 از 612345...قبلی »