گزارش تصویری/

گردهمایی چهارصدمین سال روابط ایران و اسپانیا با حضور استادان خارجی در دانشکده ادبیات

سلسله نشست‌های علمی با مشارکت دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه آتونوما به مناسبت چهارصدمین سال روابط ایران و اسپانیا در دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی برگزار شد. این نشست‌ها با نمایشگاه آثار هنری همراه بود و طی آن میزگردی با حضور سفرای کشورهای نیکاراگوئه، ونزوئلا، اکوادور، مکزیک و اروگوئه و مدیریت نجمه شبیری، مدیرگروه مترجمی زبان اسپانیایی برپا شد.


سارا شریعتی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (15)

سیاست و دین جزء لاینفک زیست ما است/ روشنفکران به بطن جامعه بیایند

استادیار جامعه‌شناسی دانشگاه تهران به ضرورت بازگشت بر الگوی شریعتی تأکید کرد و گفت: روش شریعتی آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی است، شریعتی تلاش می‌کرد بین مردم عامی و تفکر روشنفکران رابطه برقرار کند.


هادی خانیکی در نشست «تهران در بستر مطبوعات»:

یاد معتمدنژاد روشنَم می‌دارد

مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در نشست «تهران در بستر مطبوعات» توجه به مطبوعات محلی و شهرستان را ناکافی دانست و افزود: برای رسیدن به توسعه مطبوعات ایران که یکی از دغدغه‌های استاد معتمدنژاد بود باید نگاهمان به رویدادها را تغییر دهیم و در مطبوعات فضای زندگی را ترسیم کنیم.


ناصر مهدوی:

اراده ساختن زندگی را از دست ندهیم/ ایمان را با عقل خراب نمی‌توان فهمید

استاد دانشگاه و جامعه‌شناس دین در جمع دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی گفت: انسان‌ها باید در زندگی عقلانی عمل کنند و نگذارند احساسات بر آن‌ها غلبه کند، معیار عقل گفت‌و‌گوی جمعی است و هر چه سخن اخلاقی و انسانی‌تر باشد عقلانی‌تر نیز است.


با حضور رئیس دانشکده ادبیات برگزار شد؛

هم‌اندیشی صمیمانه استادان زبان و ادبیات فارسی با دانشجویان+تصاویر و فایل صوتی

نشست صمیمانه هم‌اندیشی استادان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی با محوریت «بررسی شیوه‌ها و کارکردهای آموزشی گروه» در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


جشن ولادت پیامبر (ص) و امام جعفر صادق (ع) در دانشکده ادبیات برگزار شد؛

بی‌آزار تهرانی: اگر کنار خودت خدا را نبینی انحطاط به نفس است

جشن ولادت پیامبر (ص) و امام جعفر صادق (ع) با سخنرانی حجت الاسلام احسان بی آزار تهرانی و مداحی مجید طاهری در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


با حضور استادان دانشگاه علامه برگزار شد؛

همایش روز جهانی فلسفه و بزرگداشت علامه طباطبائی(ره) در دانشگاه اصفهان+ تصاویر و فایل‌ صوتی

همایش بزرگ روز جهانی فلسفه و بزرگداشت علامه طباطبائی با حضور علی اصغر مصلح و حسین کلباسی اشتری از دانشگاه علامه طباطبائی از سوی خانه حکمت و با همکاری دانشگاه اصفهان برگزار شد.


دومین نشست نقد و بررسی کتاب تعبیر متن برگزار شد؛

کوروش صفوی: درک تعبیر متن ما را در درک تفاوت‌های دیگران کمک می‌کند+فایل صوتی و تصاویر

یکی از استادان ادبیات در نشست نقد و بررسی «تعبیر متن» تالیف کوروش صفوی، گفت: مظلومیت صفوی این است که در ایران است. اگر صفوی الان در هاروارد یا کمبریج بود نظریاتش را می‌خواندیم و تمجید می‌کردیم و می‌گفتیم ببینید چه پدیده‌ جدیدی آمده است.


حسین کلباسی‌اشتری در مراسم بزرگداشت علامه طباطبائی:

علامه طباطبائی عالم بزرگی بود که عمامه کوچکی داشت

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در مراسم بزرگداشت علامه طباطبائی گفت: نامتناهی بالفعل معدوم و ناممکن است، چرا که آنچه موجود است و فعلیت دارد، مقید به زمان، مکان و حدود است اما خداوند مقرر کرده در همین حدود زمانی و مکانی انسان‌هایی ظهور کنند که در مرز نامتناهی هستند، علامه طباطبائی در عداد یکی از این انسان‌ها است.


گزارش کامل مراسم بزرگداشت علامه طباطبائی(ره)؛

علامه طباطبائی برگزیده خداوند

آیت‌الله جوادی‌آملی، شاگرد علامه طباطبائی با پیامی تصویری از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان در این مراسم تشکر کرد و گفت: استاد سید محمدحسین طباطبائی با تلفیق عقل تجربی و عقل تجریدی که به آن رسیده بود توانست هم حکمت متعالیه و هم اصول فلسفه را که دیگران به آن دسترسی نداشتند و غریب بود و منبعی بسیار غنی و قوی برای دانشجویان فلسفه و رشد و شکوفایی این رشته در دانشگاه است، شکوفا و احیا کند.


نشست بررسی «شعر مرگ ناصری» از احمد شاملو؛

حمیدیان: استفاده شاملو از مفهوم مسیح، اجتماعی-سیاسی است +فایل صوتی و تصاویر

اولین نشست از سلسله نشست‌های شعر معاصر با حضور سعید حمیدیان و با بررسی شعری از احمد شاملو در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


حجت‌الاسلام احمد احمدی در مراسم بزرگداشت علامه طباطبائی:

اندیشه علامه طباطبائی حیات‌بخش است/ سه مکتب اخلاقی از منظر فیلسوف عارف

شاگرد مرحوم علامه طباطبائی(ره) در مراسم بزرگداشت این عالم ربانی گفت: مهمترین مسئله در دین اخلاق است و مرحوم علامه طباطبائی بالاترین سطح اخلاقی که اخلاق توحیدی است رعایت می‌کرد.


حسین سلیمی در مراسم بزرگداشت علامه طباطبائی:

اندیشه علامه طباطبائی خلل علوم انسانی مدرن را حل می‌کند/ فضای مدرن علوم انسانی را دریابیم

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در مراسم بزرگداشت علامه طباطبائی گفت: تضاد ناگزیری که بر انسان در دنیای مدرن چیره شده با تمسک بر اندیشه علامه طباطبائی مرتفع می‌شود؛ اندیشمندان اروپایی در مجامع بین‌المللی پس از شنیدن مبانی فکری غنی علامه طباطبائی متحیر می‌شوند.


یوسف اباذری در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (13)

جنگ شیعه و سنی خواست شریعتی نبود/ سوریه نیازمند نگاه شریعتی‌وار است/ بعد از انقلاب گفتمان کربن ادامه پیدا کرد نه گفتمان شریعتی

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه ما باید در جهت عدالت و آزادی همه محرومان منطقه عمل کنیم، خاطرنشان کرد: این راه حب شریعتی بوده و در این صورت شیعه برنده است، اینکه شیعه و سنی باید با هم بجنگند خواست شریعتی نیست، این چیزی است که عربستان، اسرئیل و آمریکا به دنبال آن است که باید از آن اجتناب کرد.


رئیس دانشگاه الزهرا:

حجاب در اسلام به معنی پرده‌نشینی نیست/ سهم مردان در ایجاد جامعه‌ سالم

مهناز ملانظری در همایش دو روزه عفاف و‌حجاب، گفت: هدف ما در این همایش صرفا پرداختن به بحث پوشش زنان نیست، وجه تمایز این همایش با همایش‌های گذشته این است که بتوانیم در یک کلی‌نگری سهم زنان و مردان را از ایجاد جامعه سالم و ایجاد فضای روانی سلامت تحت عنوان عفاف و حجاب مشخص کنیم.


در سوگ درگذشت دهقان فداکار؛

و این چنین است که «ریزعلی» می‌میرد

صدای سوت قطار بلندتر شده است. مسافران بی‌خبر از سرنوشت محتومشان لبخند می‌زنند. راننده چای داغش را هورت می‌کشد. تو سراسیمه شده‌ای. به راستی چه باید کرد. فریاد بزنی؟ دست‌هایت را تکان بدهی؟ یا اصلا تو را چه به این دردسرها…


حسن محدثی در همایش «اکنون، ما و شریعتی»: (12)

شریعتی هیچ‌گاه به حذف سیاسی یا فیزیکی روحانیت توصیه نکرده است/ منظور شریعتی از اسلام منهای روحانیت به معنای حذف آنان نیست

مدیرگروه جامعه‌شناسی دین انجمن جامعه‌شناسی ایران با بیان اینکه شریعتی هیچ‌گاه به حذف سیاسی یا فیزیکی روحانیت توصیه نکرده است، اظهار کرد: در مجموع ۲۷ سند وجود دارد که نشانگر آن است منظور شریعتی از اسلام منهای روحانیت اصلاً به معنای حذف صنف روحانیت نیست بلکه تعبیری اشتباه از سخنان او است که باید اصلاح شود.


علیرضا صادقی:

استفاده از کلمه «اقلیت» اشتباه است/ «فرصت چندفرهنگی» و تحقق حقوق شهروندی

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در نشست «تبیین الگوی مفهومی چندفرهنگی، عدالت اجتماعی و صلح در ایران» گفت: تا زمانی که مفهوم چندفرهنگی در ایران جا نیفتد و فکر مثبت، احترام، شوق یادگیری و افتخار به فرهنگ‌های متعدد به وجود نیاید، نمی‌توان از شهروندی و توسعه سخن گفت. فرهنگ و ارزش چندفرهنگی به این معنا است که همه قابل احترام هستند و کاری به دین، قومیت و زبان آنها نداشته باشیم. 


صفحه 1 از 2212345...1020...قبلی »