گفت‌وگو با لیلی گلستان به بهانه ترجمه کتاب «نقاش‌ها همیشه پول دوست داشته‌اند»؛

مولف هم مثل من اهل شیطنت بود/ بالاخره باید یک جوری قدردانی شویم

لیلی گلستان خود را گالری‌داری می‌داند که «گاهی» ترجمه هم می‌کند اما این «گاهی» خیلی هم کمرنگ نیست چرا که او در کنار فعالیت‌هایش در زمینه تجسمی که اتفاقا از آن راه گذران زندگی می‌کند، آثار بسیار متنوعی را ترجمه کرده است و کتابخوانان حرفه‌ای آثاری همچون «میرا» نوشته کریستوفر فرانک، «زندگی در پیش رو» نوشته رومن گاری، «بیگانه» نوشته آلبر کامو، «گزارش یک مرگ» اثر گابریل گارسیا مارکز، «اگر شبی از شب‌های تهران مسافری» نوشته ایتالو کالوینو، «تیستوی سبز انگشتی» موریس دروئون، «نیچه» نوشته اشتفان تسوایک و… را با ترجمه او خوانده‌اند.


بهرام بيضايي، دکتراي افتخاري ادبياتش را در اسکاتلند گرفت؛

دکترا در غربت

وقتی از ایران خارج شد، شاید بیشترین ضرر را ماهایی دیدیم که از نمایش آثارش روی صحنه و پرده محروم شدیم و بیشترین نفعش نصیب خودش شد که به تدریس بی‌دغدغه‌اش پرداخت و از دریای دانشش، شاگردانی تربیت کرد که حالا می‌توانند افتخار کنند که پای درس استاد بهرام بیضایی نشسته‌اند.


استقبال مردم از انقلاب سينما؛

«روانی» به هالیوود شوک وارد کرد

آن هالیوود نفوذناپذیر که دهه‌ها پشت سنگرهایی محکم مخفی شده و از همه واقعیت‌هایی که می‌توانست ذهن تماشاگر را روشن کند فاصله گرفته بود، به ناگاه همه دروازه‌های خود را گشود و حتی آثار موزیکال هالیوود نیز ناگهان متحول شد و به واقعیات پرداخت.


انديشمنداني که فکر اروپا را تغيير دادند؛

پیشگامان جنبش دانشجویی

آدورنو در سال‌های نخست دهه ۱۹۵۰ بالاخره به فرانکفورت بازگشت و در کسوت یک منتقد چپ‌گرا «انستیتوی هنر» را بنیاد گذاشت و در همان دوران آثار نوشتاری وی به اوج شهرت خود رسید.


نگاهي دوباره به ماكياولي و آموزه‌هاي او ٤٩٠ سال بعد از مرگش؛

تئوری‌پرداز منافع ملک و ملت

اصلی‌ترین مسئله از نظر ماکیاولی این بود که چه دستورالعمل‌ها و قواعدی می‌توان در اختیار یک شهریار جدید گذاشت که اگر به آنها «با حزم و دوراندیشی عمل کند»، فرمانروایی کهن به نظر خواهد رسید. در واقع کتاب «شهریار» او عمدتا با پاسخ به این مسئله سر و کار دارد.


در پی مباحث مطرح شده از سوی منتقدان دولت؛

بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی پیرامون نقش آراء مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام

در پی مباحثی که به تازگی درباره‌ی دیدگاه رهبر معظّم انقلاب در موضوع نقش آراء مردم در مشروعیّت نظام سیاسی مطرح شده است، این نوشتار، بیانات و دیدگاههای معظّم‌له را پیرامون مسأله ولایت و حکومت اسلامی و نقش مردم در آن به طور خلاصه بررسی کرده است.


غلامرضا ذکیانی عنوان کرد:

جای خالی نگاه قرآنی امام موسی صدر در کشور

رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: امام موسی صدر با نگاهی که به معارف قرآنی داشتند و به لبنان رفتند، در این کشور تحولی ایجاد کردند، اما این نگاهی که ایشان ‌داشته‌اند و می‌توانست تأثرگذار باشد، چندان مورد توجه قرار نگرفته است.


صبح نو بررسی مجدد پرونده 15 ساله معدن مس دره زرشک

آب قنات‌های تاریخی یزد مسموم می‌شود

مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی اظهار کرد: وزارت نیرو ظرف دو ماه آینده بر اساس مطالعاتی که وزارت صنعت درباره اثر استخراج معدن بر منابع آب زیرزمینی انجام می‌دهد، نظر خود را به این سازمان اعلام کند. اگر آن گزارش کفایت نکرد، باید دنبال سوالات بعدی باشیم.


گفتاری از دکتر ابراهیم فیاض درباره مرحوم دکتر علی شریعتی؛

شریعتی، اخوان‌المسلمین ایرانی است

ادامه‌دهنده رهبانیت مسیحی که در غرب تبدیل به فلسفه جدید و عدالت‌گرایی چپ شد، در ایران و با چارچوب دینی جدید، مرحوم دکتر علی شریعتی است. خاستگاه دکتر شریعتی شهر مشهد است و مشهد یکی از شهرهای چپگرای ایران است.


امام خمینی (ره) و فساد حکومت پهلوی؛

پیوند نامیمون فساد فرهنگی، مالی و سیاسی

انقلاب اسلامی ایران رویدادی بود که بر پایه تخریب نظامی فرسوده، ناکارآمد و ناهمخوان با مولفه‌های فرهنگی مردم ایران شکل گرفت. این پدیده دوران‌ساز، سپس سامانه‌ای بدیع اما مبتنی بر خواسته اکثریت جامعه انقلابی را بنیان نهاد و جایگزین نظم پیشین کرد؛ سامانه‌ای که ماهیت خود را برافکندن طرحی نو در عرصه‌های گوناگون زیست ایرانیان قرار داده بود.


به مناسبت سالگرد صدور فرمان تشکیل نیروی هوایی ایران؛

تاریخچه ورود هواپیما به ایران

در تاریخ مضبوط است که نخستین پرواز موفق با هواپیمای موتوردار را برادران رایت در دسامبر سال ۱۹۰۳. م در ایالات متحده امریکا انجام دادند. حدود پنج سال پرواز‌های آزمایشی انجام می‌شد و از سال ۱۹۰۸ قراردادهایی برای ساخت و تولید هواپیما بسته شد. ورود نخستین هواپیما به ایران در عصر قاجار و به سال ۱۲۹۲ ه. ش صورت گرفت.


نگاهی به جلوه‌های فرهنگ عامه مردم تهران در موسم روزه‌داری؛

«ترنا بازی»، رسمی فراموش شده در شب‌های رمضان

فرصت سی روزه ماه مبارک رمضان در هرسال، بتدریج و درطول سده‌ها زمینه شکل‌گیری خرده فرهنگ‌های بسیاری را میان اقوام وملیت‌های گوناگون موجب شده که به صورت آداب وسنن متنوع اینجا و آنجا خودنمایی می‌کنند.هر قوم و ملتی بسته به ظرفیت روحی، علایق، توانایی‌ها، شرایط اقلیمی وگذشته تاریخی خود دست به ابداع وخلق گونه‌های فرهنگی یا هنری متنوعی زده که در چارچوب کلی «فرهنگ رمضان» قابل تعریف و دسته‌بندی است.


بررسي رابطه سه وجهي اقتصاد، علم و توسعه؛

بدون علوم پایه توسعه سیاسی ممکن نخواهد بود

آیا اقتصاد واقعا علم است؟ این پرسش هر چند شاید به شکلی مجزا در فضای عمومی گفتمان نخبگان ایران طرح نشده باشد اما احتمالا یکی از بنیادی‌ترین پرسش‌هایی است که جامعه ایران در مسیر توسعه باید به آن پاسخ دهد.


عباس سلیمی نمین:

تحریف کودتا

چگونه می‌توان متبحرانه و غیرمستقیم تجربیات تاریخی مهم و تعیین‌کننده را کمرنگ و حتی محو ساخت؟ این سؤالی بسیار حیاتی است.


چهل سال مراسم بزرگداشت دكتر علي شريعتي در گفت‌وگو با سوسن شريعتي؛

«متن» شریعتی گمشده ما است

۴٠ سال از مرگ دکتر می‌گذرد، علی شریعتی روشنفکری که بیش از ۴۴ سال زندگی نکرد، اما در طول حیات کوتاهش در زمان‌های سخت متلاطم، آن چنان ردی از خود بر تاریخ گذاشت که به دشواری بتوان دست کم در میان روشنفکران ایرانی چهره‌ای چون او را یافت که اینچنین به همه تحولات سیاسی و اجتماعی پس از خودش در ایران گره خورده باشد و کماکان پر ارجاع‌ترین و پر مخاطب‌ترین چهره در میان روشنفکران ایرانی محسوب شود.


رمز و راز استقبال از یک کتاب؛

چرا «بی‌شعوری» بازار خوبی دارد

کتاب «بی‌شعوری» چند سال است در بازار نشر کشور با استقبال روبرو شده و پس از ۳ سال به چاپ بیست و ششم رسیده است. این کتاب یک اثر روان‌شناسانه و اجتماعی برای همه مردم جهان است.


انقلاب سرخ کاسترو زنده است؟

ژوراسیک‌ پارک سوسیالیسم

هنگامی که نخستین بار با کوبا آشنا شدم، تقریبا ۱۲ ساله بودم. سال‌های دهه ۱۹۸۰ بود و در کلاس مدرسه‌ای در برلین شرقی نشسته و به نقشه سیاسی جهان که کنار تخته‌سیاه آویزان بود نگاه می‌کردم. جهان روی این نقشه به‌صورت کاملا حرفه‌ای و تمیزی به دو بخش سرخ و آبی قسمت شده بود.


پسر آیت‌الله کاشانی:

علیه مصدق در ۲۸مرداد هیچ کودتایی نشد

همزمان با انتشار اسناد تازه‌ای توسط وزارت امور خارجه آمریکا که به شرح جزییات بیشتری درباره کودتای نظامی علیه حکومت قانونی و منتخب دکتر محمد مصدق در بیست و هشتم مردادماه‌ سال ٣٢ می‌پردازد، گمانه‌زنی‌ها درباره نقش آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی در ماجراهای مربوط به‌ سال ٣٢ بیشتر شده است.


روز خلع يد از شركت نفت انگليس؛

گریختن «مستر دریک» به بصره!

۲۹ خرداد ۱۳۳۰ مصوبه خلع ید از شرکت نفت انگلیس به اجرا گذاشته شد. مجلس شورای ملی روز هفتم اردیبهشت ۱۳۳۰، طرح ۹ ماده ای ملی شدن صنعت نفت را به اتفاق آرا تصویب کرده و «فرانسیس شپرد»، سفیر وقت انگلیس در ایران، عصر همان روز در یک کنفرانس مطبوعاتی به این اقدام مجلس اعتراض کرد.


میزگرد با حضور دکتر هادی خانیکی و دکتر احسان شریعتی؛

«ارشاد»؛ کارگاه دانش رهایی‌بخش

چهلمین سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی بهانه‌ای شد تا کارآمدی گفتمان فکری او برای امروز ما را به چند و چون گذاریم. از این رو، برآن شدیم تا در میزگردی با حضور دکتر هادی خانیکی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی که در مورد شریعتی و افکار او دارای دیدگاه‌های قابل تأملی است و دکتر احسان شریعتی، فرزند ارشد دکتر شریعتی، دو پرسش محوری را به تأمل گذاریم


صفحه 1 از 1012345...10...قبلی »
رفتن به نوارابزار