علی خاکساری در گفت‌وگو با عطنا:

افرادی در شهرداری تهران به دنبال استمرار سیاست‌های گذشته بودند/ «سیستم‌های غلط حمل‌ونقلی» در حال نابود کردن شهر است/ آسمان تهران را ارزان فروخته‌اند

استاد برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه شهردار بعدی تهران به قدرت نیاز دارد، از موانع و مشکلات پایتخت در حوزه حمل‌ونقل و بافت شهری گفت و تصریح کرد «خصولتی بودن» و «عرضه محوری» دو آفت مهم مدیریت شهری در تهران بزرگ هستند.


مرتضی کتبی در نشست «نگاهی به نظریه پسا استعماری»: (3)

تمدن غرب مسیر امپراطوری‌ها را می‌رود/ کتاب‌هایی برای شناخت غرب

استاد دانشگاه تهران و مترجم کتاب «آخر زمان: پایان جهان غرب» با بیان اینکه غرب در حال فروپاشی است، گفت: عصر کنونی، دوره سقوط غرب است و امپراطوری غرب مثل تمام امپراطوری‌ها‌ی دیگر سقوط می‌کند.


محمدعلی مرادی در نشست «نگاهی به نظریه پسا استعماری»: (2)

«ایده پیشرفت» غربی‌ها منجر به تخریب محیط زیست شده است

محمدعلی مرادی، مدرس دانشگاه، با بیان اینکه بسط فلسفه در علوم انسانی کمرنگ است، درباره کتاب «آخر زمان: پایان جهان غرب» گفت: مسئله پسا استعماری مسئله جالبی است اما پرسش جدی این نیست و باید درباره «دیگری خِرد» فکر کرد و از دوگانه‌ها بیرون آمد؛ دوگانه حقیقت و ناحقیقت، زیبا و زشت، نیک و بد.


حسین میرزایی در نشست «نگاهی به نظریه پسا استعماری»: (1)

فلسفه غرب نتوانسته به غرب «آن‌گونه که هست» بیندیشد

استاد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه مشخصه فلسفه غرب این است که نتوانسته به غرب آن‌گونه که هست بیندیشد، گفت: غرب «شرقی» را تولید کرده که می‌خواسته است و رسانه‌ها کمک می‌کنند که فرآیند تولید و بازتولید شرق امتداد پیدا کند.


مهدی مهدوی‌زاهد:

هیس گفتن دردی را دوا نمی‌کند

مدرس مطالعات میان‌رشته‌ای دانشگاه علامه طباطبائی با تصریح اینکه در حادثه تعرض ناطم مدرسه به گروهی از دانش‌آموزان نوعی «عوام‌گرایی کیفری» روی داده است، می‌گوید: واقعه، به‌مراتب خفیف‌تر از تصور عمومی دراین‌باره است. چرا که به‌لحاظ آموزه‌های حقوق کیفری «ایجاد زمینۀ رابطۀ جنسی بین افراد» با «رابطۀ جنسی با افراد» دو امر متفاوت است، هرچند که هر دو رفتار احتمالیِ ارتکابی، ذیل عناوین مجرمانه‌ای، جرم‌انگاری شده است اما دو مقولۀ متفاوت با مجازات متفاوت است.


رابطه روانکاوی و تحلیل‌های کلان اجتماعی در گفتاری از حسین پاینده؛

«خودشیفتگی» بیماری اجتماعی زمانه ما است

استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی: چگونه می‌شود روانکاوی را به تحلیل‌های کلان اجتماعی پیوند داد؟ این پرسش اساسی‌ای است که من مطرح می‌کنم. استدلال من در پاسخ به این پرسش این خواهد بود که فروید در مرحله‌‌‌‌ای از اواخر تحقیقاتش، دامنه‌ی نگاهش به آسیب‌ها و اختلال‌های روانی را فراخ‌تر از گذشته کرد و به تعبیری می‌توان گفت نگرشی کلان در خصوص بیمارهای روانی پیدا کرد.


رضا امیدی:

جریان غیرمولد، اقتصاد ایران را به باد می‌دهد

به‌گفته رضا امیدی، به‌لحاظ تاریخی تا اواسط دهه ۱۳۷۰، حداقل دستمزد همواره بالاتر از خط فقر بوده‌، اما به‌تدریج نسبت معیشت و حداقل دستمزد از سوی دولت کنار گذاشته شده و نرخ تورم مبنای تصمیم‌گیری قرار گرفته است.


صادق پیوسته در نشست «سلبریتی‌گری؛ منطق دنیای امروز»: (3)

«سلبریتی» توده‌ای، همه‌فهم و گاهی فرقه‌ساز است

صادق پیوسته، دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی در مقاله‌ای به بررسی سلبریتی در دنیا امروز پرداخته است و بیان می‌کند: «سلبریتی‌ها همچون نوعی مخدر، گروه‌های مردم سست‌باور و ترس‌خورده را برای دقایقی هم که شده، وارد فضای وهم‌انگیز اعتماد می‌کنند و سرخوشی موقتی را پدید می‌آورند.»


رزگار محمدی:

باید ساحت «درونی» و «بیرونی» زمان را از هم مجزا دانست/ رد پای زمان در هنر

رزگار محمدی، مدرس مشاوره و روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی در نشست سه‌شنبه‌های مشاوره‌ای، با تاکید بر لزوم تفکیک زمان نزد انسان برای مشاوران و روان‌شناسان علم را در توصیف زمان ناتوان دانست و گفت: وقتی پای علم می‌لنگد، هنر و ادبیات برای نشان دادن مفاهیم زمان و مکان بهترین بستر هستند.


نعمت‌الله فاضلی:

فیلترینگ؛ تقابل دو گفتمان آزادی و انضباط

استاد انسان‌شناسی و فرهنگ: ارتباط در میان این دو گفتمان آزادی و انضباط، همواره مسئله جامعه ما در دوره معاصر بوده است. اما اکنون به‌نظر می‌رسد که لحظه سرنوشت‌سازی‌ در حال نزدیک‌شدن است. فیلتر کردن تلگرام، میدان این لحظه سرنوشت‌ساز است. تا این لحظه همچنان این رقابت در جریان است و باید منتظر ماند و دید کدامیک از این دو گفتمان پیروز میدان خواهند بود.


ناصر فکوهی:

فرهنگ ما می‌تواند «وجدان جمعی» به وجود آورد

در چنین شرایطی که نخبگان در روابط ملی‌‌گرایی لایه­‌ای برای پوشش و خدمت به بیگانگان و دشمنان بیرونی را می‌جویند، از مردم عادی چه انتظاری می‌توان داشت؟ سخن از میهن‌دوستی زیاد گفته می‌شود اما مردم با کمترین احساس خطری تمام دارایی خود را به ارزهای خارجی تبدیل می‌کنند یا ساعت‌ها در صف سفارتخانه‌‌های خارجی بدون کمترین اعتراضی می‌ایستند تا یک ویزا به آنها داده شود.


گزارش تصویری/

نخستین همایش «سیاست‌گذاری اجتماعی در جهان اسلام» در دانشگاه علامه (۲)

نخستین همایش «سیاست‌گذاری اجتماعی در جهان اسلام» با هدف بررسی مسائل سیاست اجتماعی در کشورهای اسلامی با رویکردی تطبیقی و میان‌رشته‌ای و با همکاری نهادهای علمی و پژوهشی داخلی و خارجی در آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی افتتاح شد.


گزارش تصویری/

نخستین همایش «سیاست‌گذاری اجتماعی در جهان اسلام» در دانشگاه علامه (۱)

نخستین همایش «سیاست‌گذاری اجتماعی در جهان اسلام» با هدف بررسی مسائل سیاست اجتماعی در کشورهای اسلامی با رویکردی تطبیقی و میان‌رشته‌ای و با همکاری نهادهای علمی و پژوهشی داخلی و خارجی در آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی افتتاح شد.


امیرحسین باقری در نشست «ذهن، اطلاعات، ارتباطات»: (4)

ارتباطات برای حفظ پیام به رشته‌‌ای مانند روان‌شناسی احتیاج دارد

دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی گفت: بر طبق گفته دکتر محسنیان‌راد در کتاب «ارتباط‌شناسی»، دریافت پیام فرستنده از جانب گیرنده مستلزم شباهت معنی موردنظر در ذهن فرستنده با معنی موردنظر در ذهن گیرنده است لذا ارتباطات نیاز به کمک رشته‌های متفاوتی چون روان‌شناسی، جامعه‌‎شناسی و مواردی از این قبیل دارد.


حسین اسکندری در نشست «ذهن، اطلاعات، ارتباطات»: (3)

«حافظه» همان مدل ذهنی در روان‌شناسی است/ «استعاره‌سازی» و «روایت‌سازی» دو کارکرد اساسی ذهن هستند

عضو هیئت علمی گروه روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه زبان یا ذهن که به زبانِ زبان سخن می‌گوید دو کارکرد اساسی «استعاره‌سازی» و «روایت‌سازی» دارد، گفت: استعاره به معنی ساخت مدل و بیان معنی از طریق آن مدل است، روان‌شناسی پر از استعاره است، استعاره‌سازی به نیمکره راست ما برمی‌گردد و کار آن ساختن ایماژ است لذا کل سوء تفاهم‌های موجود در روابط انسانی به همین امر بر می‌گردد اما «روایت‌سازی» به نیم کره چپ بر می‌گردد و روایت مرکز ثقل روانشناسی، نورولوژی و نظایر آن است.


عصمت مومنی در نشست «ذهن، اطلاعات، ارتباطات»: (2)

لازمه رسیدن به نوآوری‌های علمی جدید، ارتباط میان علم، دانش و اطلاعات است

عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: اگر بخواهیم برای پیام‌ها، گیرندگان و فرستندگانی متعدد داشته باشیم، شایسته است که پیام‌ها متشکل از نشانه، محتوا و نحوه ارائه با ماهیت تراکنشی ارتباط از طریق فرآیندهای شناختی و شناسایی باورهای ذهنی بین فرستنده و گیرنده پیام منطبق شود تا یک تحلیل گفتمان شکل گیرد که این خود یک نظام و سیستم اطلاعاتی را می‌سازد.


رضا رجبعلی بگلو در نشست «ذهن، اطلاعات، ارتباطات»: (1)

تدوین مدل‌های ذهنی یکپارچه از تمام نظام‌های اطلاعاتی ضرورت دارد

عضو هیئت علمی ‌پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با اشاره به اینکه استخراج مدل‌های ذهنی افراد می‌تواند در درک عمیق‌تر انگیزه‌ها، فرآیندهای فکری، چشم‌اندازهای احساسی و فلسفی نسبت به عملکرد نظام اطلاعاتی کمک‌کننده باشد، گفت: این شناخت می‌تواند مبنایی برای طراحی نظام‌های اطلاعاتی باشد و افراد (کاربران) با استفاده از این نظام با چگونگی کار با آن آشنا شده و تجربه‌ای برای آنها می‌شود.


گزارش تصویری/

نشست تخصصی میان‌رشته‌ای «ذهن، اطلاعات، ارتباطات»

نشست تخصصی میان‌رشته‌ای «ذهن، اطلاعات، ارتباطات» به همت گروه انجمن علمی- دانشجویی علم اطلاعات و دانش‌شناسی و هسته پژوهشی مطالعات بین رشته‌ای دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در سالن شورای دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


علی‌اکبر تاج‌مزینانی؛

دانشگاه علامه طباطبائی به دنبال شبکه‌سازی در حوزه سیاست‌گذاری‌ اجتماعی جهان اسلام است

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی از برگزاری «همایش سیاست‌گذاری اجتماعی در جهان اسلام» در روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت‌ماه امسال در دانشکده مدیریت و حسابداری این دانشگاه خبر داد و گفت: در این همایش از ۱۶۰ مقاله دریافت شده داخلی و خارجی، ۱۲۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته است که از این تعداد، ۵۰ مقاله طی دو روز ارائه می‌شود و هدف ما شبکه‌سازی در حوزه سیاست‌گذاری‌ اجتماعی در جهان اسلام است.


تاج‌‌مزینانی با اشاره به برگزاری «همایش سیاست‌گذاری اجتماعی در جهان اسلام»؛

برگزاری همایش‌های بین‌المللی گامی در جهت بین‌المللی‌سازی دانشگاه است/ حضور اندیشمندان جهان اسلام در دانشکده علوم اجتماعی

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی از برگزاری «همایش سیاست‌گذاری اجتماعی در جهان اسلام» طی روز‌های ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری در این دانشکده خبر داد و بیان کرد: یکی از اهداف وزارت علوم، بین‌المللی‌سازی آموزش‌ عالی است که برگزاری رویدادهای معتبر بین‌المللی از جمله راهکارهای تحقق آن است.


صفحه 1 از 3812345...102030...قبلی »