گزارش کامل کرسی ترویجی «فهم گروه‌بنیان سیاست ایالات متحده آمریکا»؛

نقش گروه‌ها در فهم سیاست ایالات متحده آمریکا

علیرضا کوهکن، استادیار روابط‌ بین‌الملل دانشگاه علامه‌طباطبائی در جایگاه ارائه‌دهنده بر فهم گروه‌بنیان سیاست امریکا تاکید کرد و محمد جمشیدی، استادیار مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران و اصغر کیوان‌حسینی، دانشیار روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی در جایگاه منتقد، عدم بررسی رابطه «گروه» با نخبه‌گرایی و نهادگرایی لیبرال، نادیده گرفتن نقش گروه‌های لابی و عوامل دیگر در اتخاذ سیاست امریکا را از ضعف‌های این پژوهش دانستند.


دستور قاطع رهبر انقلاب در مورد فعالیت‌های هسته‌ای؛

سازمان انرژی هسته‌ای از همین فردا برای ۱۹۰ هزار سو آماده شود

حضرت آیت الله خامنه ای مسئولان سازمان انرژی هسته‌ای را موظف کردند به سرعت آمادگی های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو در چارچوب برجام فراهم آورند و مقدمات اجرای مسائلی را که رئیس جمهور دستور داده اند از همین فردا آغاز شود.


توسط گروه علوم سیاسی برگزار شد؛

نخستین مدرسه علوم سیاسی در دانشگاه علامه طباطبائی + تصاویر

نخستین مدرسه علوم سیاسی با هدف پرورش و تربیت سیاست‌مداران آگاه به مسائل کاربردی سیاست از طریق کاربردی‌سازی و شبیه‌سازی برخی از حوزه‌های علم سیاست به مدت ۴ روز در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


محمدجواد غلامرضا‌کاشی:

افکار خطرناک سیاسی و روشنفکران غیر سیاسی

امروز تقریبا تمام جریان‌های سیاسی با اسم و شناسنامه ما، به نوعی فشل و زمین‌گیر شده‌اند و این اتفاقی است که در نتیجه روند سال‌های گذشته افتاده است. شاید در ابتدا به زعم صاحبان امر، این اتفاق خوبی بود و می‌گفتند چه بهتر که آن صداها خاموش شده‌اند، اصلاح‌طلبان و نهادهای مدنی کم‌جانند. اما یک مرتبه همان‌ صاحبان امر با یک عرصه عمومی مواجه شدند که الان نزدیک به هفت، هشت ماه است هر روز به یک مناسبتی در گوشه‌ای از کشور شاهد بحرانی تازه هستند.


مجتبی قاسمی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (3)

اقتصاد بازار، حقوق شهروندی را تأمین می‌کند/ دو سوم بودجه دولت بسیار غیرشفاف است

عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه مهم‌ترین جنبه حقوق مالکیت، حق انحصاری مبادله آزاد است، گفت: افراد باید بتوانند مایملک خود را به هر کسی و به هر قیمتی که می‌خواهند بفروشند و طرح‌هایی مثل طرح‌های کنترل قیمت‌ها در اقتصادهای دولتی، نقض حقوق مالکیت است به عبارتی قیمت حق مالکیت افراد است و دولت نمی‌تواند در این مورد دخالت کند.


محمد‌‌هادی میرشمسی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (2)

«فرهنگ‌سازی» و «ضمانت اجرایی مناسب» راهی برای حمایت از حقوق مالکیت فکری است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه حقوق مالکیت فکری مدنظر همه کشورها و همه اسناد درگیر و مرتبط با این حوزه است، گفت: وجود بایسته‌هایی چون «شناسایی حق» و «چگونگی حمایت از حق» برای داشتن قانونی مناسب در حوزه مالکیت فکری و برای اینکه همه افراد بتوانند صرف نظر از تمایزاتی که دارند به عنوان یک شهروند ایرانی محسوب شوند ضرورت دارد.


ایرج بابایی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (1)

شهروند باید بتواند حقوق خود را مطالبه کند/ «رانت» مانع دسترسی مساوی به فرصت‌های اقتصادی می‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه در کشور ما حقوق اساسی و حقوق شهروندی هنوز شکل حق نگرفته‌اند، گفت: تا زمانی که افراد نتوانند حق خود را در دادگاه مطالبه کنند آن حقوق بیشتر یک آرمان هستند به این معنا که حق به معنای حقوقی‌اش محسوب نمی‌شود.


مصطفی ترک‌همدانی در گفت‌و‌گوی اختصاصی با عطنا مطرح کرد:

پرونده سعید مرتضوی موردی استثنایی و نادر است/ وجود «رودربایستی» در دستگاه قضا

وکیل مدافع شاکیان پرونده سعید مرتضوی در بخش تامین اجتماعی با تشریح پرونده قاضی معروف، گفت: قوه قضائیه همواره نظارت کافی بر رفتار قضات دارد ولی پرونده سعید مرتضوی موردی استثنائی است و لازم است این قوه در عین جوان‌گرایی و توجه به علم و سواد، به تجربه و ریش‌سفیدی آنان نیز توجه بیشتری کند.


هیبت‌الله نژندی‌منش:

غفلت از توسعه اقتصادی در منشور حقوق شهروندی

منشور حقوق شهروندی مجموعه ای از حقوق پذیرفته شده برای شهروندان در قوانین مختلف موجود است؛ البته در برخی موارد حقوق جدیدی نیز اضافه شده است. در حال حاضر نیز یک سند الزام آور حقوقی نیست اما از حیث بیان حقوق موجود، ترویج و فرهنگ سازی سند مثبتی است.


پوریا عسکری:

نظم به‌هم ‌ریخته حقوق بین‌الملل با خروج از برجام

حراست از برجام حالا دیگر حراست از نظم حقوقی بین‌المللی است که با تهدید یکجانبه‌گرایی افراطی پوپولیستی مواجه شده است. نظم حقوقی بین‌المللی ابزارهای کافی برای مقابله با یکجانبه‌گرایی دولت‌ها را در اختیار دارد؛ و به‌طور خاص در مورد برجام و تحریم‌های ثانویه ایالات متحده، دست دولت‌های پنج‌گانه طرف ایران جهت دستیازی به مکانیسم‌های اقتصادی و حقوقیِ بین‌المللی بسته نیست. ولی باید دید تا کجا این عزم نزد دولت‌های طرف برجام وجود دارد که بخواهند در مقابل یاغی‌گری افسارگسیخته کاخ سفید مقاومت کنند.


ارزیابی یک حقوقدان از قانون مجازات و آیین دادرسی کیفری؛

شاملو احمدی: موضوع دسترسی به وکیل در پرونده‌های امنیتی از نقاط ضعف قانون سال ۹۲ است

زمان آن رسیده است تا نقاط ضعف و قوت آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی توسط حقوقدانان کارکشته و ذی‌اثر استخراج و قانون جامع، کامل و بی‌نقص به عنوان قانون دائمی نوشته شود.


موسوی‌نیا در نشست «خروج آمریکا از برجام و چشم اندازها»: (4)

آمریکا به دنبال مذاکره جدی با ایران است/ راهکارهای منطقی حفظ برجام توسط ۴+۱

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به تمایل اروپا برای حفظ برجام گفت: تاسیس بانک بازرگانی چندجانبه با محوریت یورو، انتقال ایران از فهرست بالقوه به فهرست کاملاٌ واجد شرایط برای گرفتن تسهیلات بانکی، تاسیس اتاق بازرگانی مشترک میان ایران و اروپا و همکاری ایران و اروپا در مسائل فنی و غیر نظامی از راهکار‌های میان‌مدت ما هستند.


کوهکن در نشست «خروج آمریکا از برجام و چشم اندازها»: (3)

وزارت خارجه ارتباطات منطقه‌ای را در اولویت قرار دهد

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی با یادآوری اینکه معمر قذافی، رهبر لیبی با توافق سرنوشت خود را رقم زد، گفت: بیشتر سفرهای آقای ظریف به شهرهای دور همچون نیویورک و لندن است در صورتی که ما باید نگاه خود را معطوف به همسایگان خود کنیم کشورهایی همچون افغانستان، عراق، پاکستان و…، در این صورت است که به اهداف خود می‌رسیم. نمونه این کار را کشور همسایه ما یعنی ترکیه انجام می‌دهد.


فلاحت‌پیشه در نشست «خروج آمریکا از برجام و چشم اندازها»: (2)

اگر در مجلس نهم بودم به برجام رای می‌دادم/ اروپا به دنبال بسته‌های تشویقی و حمایتی از ایران است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برجام ۹۱۲ مورد تحریم از ۱۲۴۸ مورد تحریم از موضوعات مختلف برداشته شده است، گفت: چین و روسیه بعد از برجام شرایط بهتری نسبت به قبل آن دارند و اروپا هم به دنبال طراحی یک بسته پیشنهادی تشویقی و حمایتی نسبت به ایران است.


آجیلی در نشست «خروج آمریکا از برجام و چشم اندازها»: (1)

اروپا وارد جنگ تجاری با آمریکا نمی‌شود

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی گفت: اروپا علاقه زیادی برای استقلال از آمریکا دارد اما توان این کار را ندارد. شرکت‌های اروپایی علاوه بر اینکه در آمریکا حساب دارند، منافع تجاری مشترکی هم دارند که در صورت تحریم آمریکا، آنها از چرخه دلار حذف خواهند شد.


با همکاری دانشجویان حقوق دانشگاه‌های علامه و شهیدبهشتی؛

کتاب «حقوق استارت‌آپ‌ها» منتشر شد

کتاب «حقوق استارت آپ ها» که نخستین کتاب در نوع خود است که به بررسی وضعیت حقوقی استارت‌ آپ‌ها می‌پردازد، با همکاری دانشجوی دکتری حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی منتشر شد.


هدی غفاری در نشست «شهروند اینترنتی و حقوق فرهنگی»: (3)

تضمین آزادی‌های مشروع هنرآفرینان فرهنگی امکان خلاقیت را فراهم می‌کند

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت و ارزیابی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی در خصوص تبیین جایگاه و نحوه دخالت دولت در عرصه تحقق حقوق فرهنگی برای جامعه گفت: دولت باید جنبه‌های نظارتی خود را افزایش و در عین حال تصدی‌گری خود در عرصه فرهنگ را کاهش دهد و در نهایت زمینه‌های مناسب برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در زندگی فرهنگی را فراهم کند.


عباس اسدی در نشست «شهروند اینترنتی و حقوق فرهنگی»: (2)

پذیرش حقوق فرهنگی مستلزم وجود دیدگاهی مثبت درباره آن است

استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه پذیرش هر نوآوری مستلزم طی کردن یک سری مراحل است، گفت: بین میزان پذیرش حقوق فرهنگی و ویژگی‌های مزیت نسبی، سادگی، سازگاری، آزمون‌پذیری و پذیرش آن رابطه وجود دارد.


رویا معتمدنژاد در نشست «شهروند اینترنتی و حقوق فرهنگی»: (1)

آموزش شهروند دیجیتال لازمه ارتقای حقوق بشر در این فضا است

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به لزوم آموزش شهروندی دموکراتیک در ایران، گفت: نقش استادان دانشگاه در پیش‌روی به سمت فرهنگ دموکراسی بسیار مهم است ضمن اینکه توانایی‌ها از جمله توانایی‌ انعطاف‌پذیری و داشتن گوش شنوا برای حل مسائل باید مورد توجه قرار گیرد.


گزارش تصویری/

نشست تخصصی «شهروند اینترنتی و حقوق فرهنگی» در دانشگاه علامه

نشست تخصصی «شهروند اینترنتی و حقوق فرهنگی» به مناسبت ۱۷ می، روز جهانی جامعه اطلاعاتی به همت انجمن علمی- دانشجویی حقوق ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.


صفحه 1 از 4512345...102030...قبلی »