در پیش اجلاسیه طرح «از مادی‌گرایی به معناگرایی در فهم روابط بین‌الملل» مطرح شد؛

شکل‌گیری مفهوم «قدرت نرم» نشانه تغییر از مادی‌گرایی به معناگرایی است/ محوریت گفتمان ایرانی- اسلامی در بحث‌های روابط بین‌الملل

حسین سلیمی در کرسی نظریه‌پردازی خود گفت: ایده اصلی من این است که گرایش‌های مختلف نظری و روابط بین‌الملل برای فهم جهان و روابط جهانی از ماتریالیسم عبور کرده و به یک فضای عمومی معناگرایی وارد شده است.


هادی آجیلی:

تحولات پیونگ‌یانگ-واشنگتن پروژه‌ای رسانه‌ای برای فشار بر ایران است

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه تحولات پیونگ یانگ و واشنگتن مانند حمله آمریکا و انگلستان یک «شو» است، گفت: این یک بازی کاملاً رسانه‌ای و روانی است! از آنجایی که ایران در صورت نقض برجام باز به سمت فعالیت‌های هسته‌ای می‌رود بنابراین می‌کوشند ایران را تنها کشور به زعم خودشان هسته‌ای و دردسرساز معرفی کنند.


گزارش تصویری/

نشست آینده برجام و چشم‌انداز مناسبات روابط ایران و ایالات متحده؛ «صلح‌آمیز یا تنش‌مند»

نشست آینده برجام و چشم‌انداز مناسبات روابط ایران و ایالات متحده؛ «صلح‌آمیز یا تنش‌مند» با حضور داوود هرمیداس‌باوند و الهه کولایی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.


محمود فاضلی:

مناسبات لژ بیداری ایران و کانون‌های قدرت در عصر مشروطیت

«مناسبات لژ بیداری ایران و کانون های قدرت در عصر مشروطیت» عنوان کتابی است که به تازگی منتشر شده است و به داستان انجمن زیرزمینی در ایران اشاره می‌کند که طی آن لژ شرق اعظم گرانداوریان فرانسه که نسبت به دیگر سازمان های ماسونی جهانی، نوگراتر بود و با فضای درونی ایران عصر مشروطه نیز همسویی داشت، پیشگام شد و نخستین لژ رسمی فراماسونری را د تهران به راه انداخت.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه بیان کرد:

سیاست سنتیِ دادن امتیاز اقتصادی برای اخذ امتیاز سیاسی شکست خورده است/ اتحادیه اروپا باز هم ایران را تحریم می‌کند

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، یادآور شد: موافقت برخی از کشورهای اروپایی با تحریم جدید برای ایران نشان از شکست سیاست سنتیِ دادن امتیاز اقتصادی برای اخذ امتیاز سیاسی است.


هیبت‌الله نژندی‌منش در نشست «حمایت از امنیت ملی در رسیدگی‌های بین‌المللی کیفری»: (2)

تحولات بشردوستانه مدیون «دادگاه‌ بین‌المللی کیفری» است/ ‌‌یوگوسلاوی مرکز سنت‌شکنی‌‌‌های حقوقی

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه توسعه حقوق بین‌المللی زمینه را برای پذیرش اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری فراهم می‌کند، گفت: تحولاتی که در عرصه بین‌المللی صورت گرفته مدیون دادگاه‌ بین‌المللی کیفری(ICC) است.


عباس کوچ‌نژاد در نشست «حمایت از امنیت ملی در رسیدگی‌های بین‌المللی کیفری»: (1)

«امنیت ملی» ارجح بر ارائه اطلاعات به دادگاه‌های بین‌المللی کیفری است

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور در جمع پژوهشگران دانشکده حقوق و علوم سیاسی به تشریح ماده ۷۲ اساس‌نامه دیوان بین‌المللی کیفری پرداخت و گفت: این ماده به دولت‌ها این اجازه را می‌دهد که اگر احساس کردند افشای اطلاعات و اسناد به دیوان ممکن است به امنیت ملی آن‌ها خدشه وارد کند، از ارائه اطلاعات به دیوان خودداری کنند.


در نشست علمی هیئت لهستانی با استادان دانشگاه علامه مطرح شد؛

لزوم درک شفاف رسانه‌ها و مردم ایران و لهستان از هم+ تصاویر نشست

استادان دانشگاه کراکوف‌ لهستان در نشستی تخصصی به میزبانی دانشکده حقوق و علوم سیاسی به بررسی مواضع اتخاذی لهستان در موضوعات برجام‌ و سوریه پرداختند و ابراز کردند که روابط میان ایران و لهستان با توجه به ارتباطات تاریخی بسیار می‌تواند چشم‌انداز مناسبی داشته باشد.


در پی حمله هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه؛

رهبر معظم انقلاب: حمله‌ به سوریه یک جنایت است/ آمریکا: حملات محدود بود و پایان یافت

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم، حمله سحرگاه امروز آمریکا و دو کشور غربی به سوریه را جنایت دانستند و با دروغ خواندن ادعای آنها مبنی بر مخالفت با استفاده از سلاح شیمیایی، تأکید کردند: جمهوری اسلامی همچون گذشته در کنار گروه‌های مقاومت حاضر خواهد بود و آمریکا نیز قطعاً در اهداف خود در منطقه، شکست خواهد خورد.


محمود فاضلی:

بحران در مبادله نظامیان ترکیه و یونان

مبادله نظامیان میان یونان و ترکیه تنش‌های تازه‌ای آفریده است و پناهنده شدن ۸ نظامی ترکیه به یونان پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ و مخالفت قوه قضاییه این کشور با استرداد آنها و ورود دو سرباز یونانی به خاک ترکیه بهانه‌ای شده برای تشدید اختلافات این دو کشور.


نوام چامسکی:

اروپا مایل به تنها ماندن ایران در مقابل آمریکا نیست/ شک دارم ایران پیشنهاد‌های جدید اعلام شده توسط دولت ترامپ را بپذیرد

نوام چامسکی، زبان‌شناس و منتقد آمریکایی معتقد است، سران اروپایی سعی می‌کنند دست کم بخشی از برجام را نجات دهند. من به‌شدت شک دارم ایران پیشنهاد‌های جدید اعلام شده توسط دولت ترامپ را بپذیرد و بسیار بعید به نظر می‌آید. به این ترتیب اگر امریکا همچنان از قبول شرایط موجود امتناع کند، که بسیار امکانپذیر است، یک نتیجه پیش رو این خواهد بود که آمریکا از قرارداد خارج شود و باقی مانده گروه ۱+۵ رابطه‌ای را با ایران حفظ کنند.


رنج‌نامه 100 تن از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی به رئیس‌جمهور سابق؛

آقای احمدی‌نژاد! چرا مردم باید تاوان رفیق‌بازی‌های شما را بدهند؟

پس از اقدامات اخیر محمود احمدی‌نژاد در پی بازداشت اخیر حمید بقایی، جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور سابق نوشتند که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید.


نجفقلی حبیبی:

آنها که می‌گویند ما نمی‌توانیم جلوی قاچاق کالا را بگیریم شوخی می‌کنند

رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبائی معتقد است: مشکلات دولت در حوزه اقتصادی شامل گرانی ارز، بیکاری، رکود، قاچاق و افزایش تولید داخلی است که رئیس‌جمهور باید برای حل آن از همه کارشناسان زبده یاری بطلبد و از همه مهم‌تر باید جلوی ورود کالای قاچاق به کشورگرفته شود. برخی می‌گویند ما نمی‌توانیم جلوی ورود قاچاق کالا به کشور را بگیریم که این شوخی‌ای بیش نیست. زیرا این امر نیاز به عزم و اراده جدی همه مسئولان نظام دارد.


احسان قاضی‌زاده:

تجربه انحصار پیکان و پراید در انتظار پیام رسان‌ها

عضو اصولگرای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره سیاست‌های فیلترینگ، گفت: رشد برخی از نمونه‌های داخلی شبکه‌های مجازی با «دوپینگ» انجام می‌شود و چنین رشدی در نهایت سرنوشتی بهتر از سرنوشت تولید پیکان و پراید در کشور را نخواهد داشت.


رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مسئولان و مدیران نظام:

تعرض به امنیت و حریم مردم در پیام‌رسان‌های داخلی «حرام شرعی» است

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از مسئولان و مدیران نظام با ابراز خرسندی از تبدیل شدن مطالبه ایجاد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی به مطالبه‌ای عمومی، گفتند: مسئولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و کشور را حفظ کنند. تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم «حرام شرعی» است و نباید انجام شود.


بررسی حقوقی جبران خسارت مسافران در پروازها از سوی شرکت‌های هواپیمایی؛

جبران خسارت‌های هوایی

طبق عرف بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، تاخیر پروازی تا نیم‌ساعت ایرادی ندارد، اما در صورت تاخیر بیش از نیم‌ساعت، ایرلاین‌ مربوطه باید جوابگوی مسافران باشد و براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی باید به مسافران خسارت بپردازد و رضایت آنان را جلب کند.


واردات آب از ترکیه؛

غیراقتصادی‌ترین و گرانقیمت‌ترین راهکار برای احیای دریاچه ارومیه کلید خورد

در حالی مسئولان وزارت نیرو چندان امیدی به اثربخشی طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه ندارند که برخی رسانه‌های خبری از انتخاب مشاور خارجی برای انجام مطالعات آغاز واردات آب می‌دهند. آنگونه که در رسانه‌ها آمده است در صورت مثبت‌بودن نتایج مطالعات و تصویب آن در کارگروه احیا، شاهد آغاز واردات آب به کشور خواهیم بود.


ادامه مناقشه بر سر عضو زرتشتی شورای شهر یزد؛

کار «سپنتا» به مجمع تشخیص مصلحت کشید

با توجه به اینکه مدت قانونی عدم حضور یک عضو در جلسات شورا ۶ماه است و مدت قانونی عدم حضور سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد در جلسات شورا در تاریخ ١۶ فروردین به پایان می‌رسد، تا زمان تصمیم‌گیری نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره وضع ایشان، شورای شهر یزد وضع فعلی را تمدید می‌کند تا مشکلی در عضویت ایشان پیش نیاید.


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

۱۰‌میلیارد دلار ایرانی‌ها در جیب هتلداران ترک

معصومه آقاپورعلیشاهی با بیان اینکه طی یک سال ۱۰‌میلیارد دلار ارز به مقصد هتل‌های ترکیه از کشور خارج شده است، گفت: متاسفانه مبنای معاملات ایران و ترکیه هنوز لیر نیست و باید به سمت پیمان‌های دو‌جانبه پولی حرکت کنیم.


آسیب‌شناسی روشنفکری ایرانی در گفت‌وگو با محمدرضا تاجیک؛

حکایت طردشدگان

استاد علوم و اندیشه سیاسی دانشگاه شهید بهشتی که بر محور پست‌مدرنیسم به کلیت جریان روشنفکری می‌اندیشد، معتقد است روشنفکر باید پوپولیست باشد؛ نه آنکه صفت پوپولیست را برای او منفی بداند، بلکه معتقد است با حذف آن، چیزی از روشنفکر باقی نمی‌ماند.


صفحه 1 از 4312345...102030...قبلی »