حبیب مروّت در مراسم رونمایی، نقد و بررسی کتاب «تلنگر»: (3)

باید به دنبال راه‌حل‌های غیرقیمتی باشیم/ تلنگری به پیش‌فرض‌ها

استادیار اقتصاد بازرگانی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه کتاب ثیلر تلنگری به پیش‌فرض‌ها است، گفت: افزایش قیمت بنزین، برق و خودرو راه‌حل مناسبی برای کاهش آلودگی محیط‌زیست نیست چون عواقب بدی در جامعه دارد بنابراین باید به دنبال راه‌حل‌های غیرقیمتی باشیم؛ اقتصاد رفتاری به درست تصمیم گرفتن کمک می‌کند.


مهدی تقوی:

پایان عصر طلای سیاه/ گزینه‌های سه‌گانه ایران پس از نفت

مهدی تقوی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی می‌گوید عصر نفت تا یک دهه دیگر به سر می‌رسد و جدا از آسیب‌های زیست محیطی که از آلودگی نفت به بار می‌آید لازم است که برای جایگزین کردن انرژی‌های دیگر برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری‌های لازم هرچه زودتر آغاز شود.


حسین راغفر:

محرومیت‌زدایی با ایجاد بنگاه‌ها

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا: مسئله واقعی در اقتصاد ما این است که تعداد زیادی منابع اصلی کشور صرف گروه‌های رانتخواری می‌شود که دارای نفوذ هستند. همین الان می‌بینیم چه کسانی دارند از این موقعیت آشفته سوءاستفاده می‌کنند و متاسفانه دولت هم در خیلی از سیاست‌هایی که شاهد هستیم در کنار آنها قرار می‌گیرد.


خاستگاه نوآوری‌های اجتماعی کجاست؟

از تأسیس مجموعه پارک و کتابخانه در «تلنگ» بلوچستان تا «طلوع بی‌نشان‌ها»

در نشستی با حضور افراد کارآفرین از مبانی و خاستگاه نوآوری اجتماعی و تجربیات سخن گفته شد به این معنا که ایجاد فرهنگ کارآفرینی و نوآوری اجتماعی در کشور و تقویت گرایش‌های مثبت عمومی به سمت آن، این فعالیت‌ها را افزایش می‌دهد که در نهایت می‌تواند به حل بخشی از مسائل کشور کمک کند.


محمدقلی یوسفی:

تورم دستمایه سیاست‌های دولتی

مشکل اصلی اما از آنجا نشات می‌گیرد که هنوز درک درستی از تورم نه‌تنها در جامعه مردمی‌ که حتی در جامعه دانشگاهی و دولتی هم وجود ندارد. به عبارتی آنچه در اعلام نرخ‌های تورم‌ اهمیت دارد، گزارش مربوط به تغییر در میانگین قیمت‌ها نیست‌ بلکه آنچه مهم است این است که قیمت‌های نسبی چه تغییری داشته و قیمت یک کالا نسبت به قیمت کالای دیگر چه میزان تغییر کرده است.


گزارش تصویری/

نشست «نوآوری اجتماعی و خاستگاه آن» در دانشگاه علامه

نشست تخصصی «نوآوری اجتماعی و خاستگاه آن» به همت مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری انجمن علمی کارآفرینی در سالن کنفرانس دانشکده مدیریت و حسابداری برگزار شد.


در مراسم «تجلیل از مقام استاد و رونمایی از سه کتاب حوزه گردشگری» مطرح شد؛

جایگاه ویژه دانشگاه علامه طباطبائی در زمینه گردشگری/ بقای کسب‌و‌کار گردشگری مستلزم نوآوری و کارآفرینی است

گردشگری در ایران دانشی نوین است و به همین دلیل تدوین یک فرهنگ جامع برای یکسان‌سازی مفاهیم و اصطلاحات معمول در مفاهیم گردشگری و هتل‌داری ضرورت دارد.


با حضور استادان گروه مدیریت جهانگردی و هتل‌داری برگزار شد؛

تجلیل از مقام استاد و رونمایی از سه کتاب‌+ تصاویر

مراسم «تجلیل از مقام استاد؛ استادان گروه مدیریت جهانگردی و هتل‌داری» به همراه رونمایی از سه کتاب «جغرافیای گردشگری» اثر دکتر محمود ضیائی، «برنامه‌ریزی توسعه جهانگردی» اثر دکتر حمید ضرغام بروجنی و «فرهنگ جامع کاربردی و توصیفی صنعت گردشگری و مهمان‌داری» اثر دکتر جلال نصیریان در سالن همایش‌های دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه برگزار شد.


چشم انداز اقتصاد ایران پس از خروج آمریکا از برجام؛

فرشاد مومنی: برجام یک خدمت بزرگ ملی بود/ ضرورت اصلاح خطاهای استراتژیک در اقتصاد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه پاشنه آشیل اقتصاد ایران بنیه تولید ملی است، گفت: برجام فقط یک تهدید را برداشت و همین یک خدمت بزرگ ملی بود. چراکه پاشنه آشیل اقتصاد ایران تولید ملی بود و تحریم‌کنندگان نیز این را می‌دانستند، و الا در این سال‌ها هرگز کالاهای لوکس با تحریم روبه‌رو نبوده است.


حسن طائی در نشست «مرزهای دانش اقتصاد توسعه»؛ (2)

«کارآفرینی هیبریدی یا دورگه» راهی برای خلق ثروت کم‌خطر/ باید الگو‌های آموزش و پرورش کنونی تغییر کند

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه کسب و کارهای خرد نقش مهمی را در توسعه منابع انسانی و یادگیری اجتماعی و اقتصادی ایفا کرده است، گفت: کارآفرینی هیبریدی (دو‌ رگه) یعنی اینکه افرادی در عین داشتن یک شغل تمام‌وقت، کسب و کاری را برای خود و دیگران شروع می‌کنند که در آن خلق ثروت کم‌خطرتر و قابل‌تحمل‌تر می‌شود.


فرشاد مؤمنی در نشست «مرزهای دانش اقتصاد توسعه»؛ (1)

«بازارگرایی مبتذل» در بازار توسعه نیافته رانتی/ بزرگترین نوامیس بازارگرایی شامل امنیت، حقوق مالکیت و شفافیت نادیده گرفته می‌شود

استاد تمام گروه آموزشی برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی دانشگاه علامه طباطبائی اصطلاح «بازارگرایی مبتذل» را درمورد شرایط رانتی حاکم بر اقتصاد کشور به کار برد و تصریح کرد: بازارگرایی که در بازار توسعه نیافته رانتی ترویج شد، مبتذل است؛ زیرا دعوت‌کنندگان و مروجان این برنامه و اجراکنندگان آن خود به اصول و مبانی این اندیشه هرگز وفادار نبوده‌اند.


در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد؛

ششمین همایش سالانه «مرزهای دانش اقتصاد توسعه» و بزرگداشت دکتر حسین عظیمی+ تصاویر (۲)

بزرگداشت پانزدهمین سالگرد درگذشت دکتر حسین عظیمی‌آرانی، پدر علم اقتصاد توسعه ایران با حضور استادان و اقتصاد‌دانان در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد؛

ششمین همایش سالانه «مرزهای دانش اقتصاد توسعه» و بزرگداشت دکتر حسین عظیمی+ تصاویر (۱)

ششمین همایش سالانه «مرزهای دانش اقتصاد توسعه»، همراه با بزرگداشت پانزدهمین سالگرد درگذشت دکتر حسین عظیمی‌آرانی، پدر علم اقتصاد توسعه ایران با عنوان «فقر نابرابری و توسعه ملی» درسالن اجتماعات دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


در دومین سمینار تخصصی آمار ناپارامتری و کاربردهای آن مطرح شد:

اسکندری: حمایت‌های مادی و معنوی دانشگاه علامه طباطبائی از این همایش/ نعمت‌الهی: در آستانه ۲۰ سالگی تأسیس گروه آمار دانشگاه علامه طباطبائی هستیم

دومین سمینار تخصصی آمار ناپارامتری و کاربردهای آن به مدت ۲ روز در دانشکده علوم ریاضی و رایانه واقع در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با حضور استادان و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار شد.


در دانشکده علوم ریاضی و رایانه برگزار شد؛

دومین سمینار تخصصی آمار ناپارامتری و کاربردهای آن/ برگزاری کارگاه بررسی داده­­‌های هوشمند با تدریس «پروفسور احسان» از مالزی

دومین سمینار تخصصی آمار ناپارامتری و کاربردهای آن به مدت ۲ روز در دانشکده علوم ریاضی و رایانه واقع در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


غلامرضا ذکیانی:

از دولت فربه به سوی دولت کارآمد

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی این دانشگاه اظهار کرد: برای چابک‌سازی دولت لازم نیست ابتدا به سراغ تعدیل نیرو و حذف برخی کارکنان برویم بلکه شاید نخستین کار و بلکه مهمترین کار این است که دولت را کارآمدتر کنیم.


نرگس درویش در مراسم رونمایی، نقد و بررسی کتاب «تلنگر»: (2)

تمام تلاش کتاب «تلنگر» برهم زدن پیش‌فرض‌های ماست

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا یکی از علت‌هایی که تیلر جایزه نوبل را برد این بود همه فهم بودن تحقیقاتش عنوان کرد و گفت: اقتصاد رفتاری در پی یافتن مدلی برای معماری انتخاب است، اینکه در موقعیت‌های مناسب تلنگر بزند و پیش‌فرض‌های نادرست را اصلاح کند.


عضو هیئت‎‏ علمی دانشگاه علامه طباطبائی مطرح کرد:

حمایت از کالای ایرانی در گرو تحقق بانکداری اسلامی/ ماجرای «جارو برقی انگلیسی»

سیدمحمد جایی باغسیایی با اشاره به ارتباط مستقیم حمایت از کالای ایرانی با تحقق بانکداری اسلامی گفت: یکی از مزایای بانکداری اسلامی، این است که در زمان تورم، سود به طور طبیعی افزایش پیدا کرده و در زمان رکود کاهش پیدا می‎کند. اگر اقتصادی دارای سود نیست یا سود آن پائین است، بانک‎ها نباید بیشتر از سود واقعی از تولیدکنندگان دریافت کنند؛ چراکه این اقدام موجب ورشکستگی واحدهای تولیدی می‎شود.


در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد:

رونمایی از کتاب «تلنگر» اثر ریچارد تیلر، برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۷ + تصاویر

نشست رونمایی، نقد و بررسی کتاب «تلنگر» اثر ریچارد تیلر، برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۷ با حضور مترجم کتاب و استادان دانشگاه در سالن شهید ارشاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


صفحه 1 از 2812345...1020...قبلی »