فرشاد مؤمنی، اقتصاددان در نشست بررسی ارزش دلار مطرح کرد:

نرخ دلار باید نصف قیمت فعلی باشد/ ایرانی‌ها از فروش منابع‌شان پول در می‌آورند نه از خلاقیت، کار و تولیدشان

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه در اقتصاد ایران دولت تأمین‌کننده و عرضه‌کننده اصلی ارز است و بیش از ۹۰ درصد درآمد ارزی از محل فروش ثروت و منابع و مواد خام و اولیه حاصل می‌شود، گفت: در واقع درآمد ارزی کشور بیشتر حاصل تزریق رانت منابع است و نه در نتیجه کار و تلاش و نوآوری مردم.


محمد قاسمی در نشست بررسی «وضعیت اقتصادی کشور»:

کشور دچار بحران ارزی شده است

استادیار برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه افزایش ۳۰ درصدی نرخ ارز به معنای ایجاد بحران ارزی در کشور است، گفت: علامت‌دهی مکرر حلقه‌های نزدیک به تیم اقتصادی دولت در خصوص لزوم افزایش نرخ ارز با هدف رقابت پذیری کوتاه مدت کالای ایرانی به معنای تقویت صادرات غیر نفتی و محدودیت واردات است.


عضو هیئت علمی گروه مدیریت دولتی دانشگاه علامه طباطبائی:

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند خلاقیت جامعه بشری را فعال کنند

سعید زرندی، عضو هیئت علمی گروه مدیریت دولتی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه شبکه‌های اجتماعی می‌توانند خلاقیت جامعه بشری را فعال کنند، بیان کرد: می‌توان معضلات و آسیب‌های اجتماعی را با استفاده از پتانسیل استارت آپ‌ها تحت عنوان نوآوری اجتماعی قرار می‌گیرند، حل و فصل کرد.


در نشست «اقتصاد سیاسی بهار عربی، پویایی‌ها و چالش‌ها» مطرح شد؛

مومنی: دولت در محاصره گروه‌های رانتی و رباخوار است/ وحیدمنش: در برخی موارد رشد اقتصادی به کاهش خوشبختی می‌انجامد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: جای تعجب دارد که چرا دولت به گزارش های انتشار یافته از طرف خودشان توجه نمی کنند، مسئله اساسی این است که ما اگر بخواهیم به مردم، دولت و حکومت کمک کنیم، شاید هیچ عنصری به اندازه ارتقاء بنیه فکری دولت ( حکومت) در این زمینه موثر نیست.


حجت‌الله عبدالملکی بیان کرد:

نباید اقتصاد کشور را به یک ارز وابسته کنیم/ جایگزینی یورو به جای دلار به نفع ماست

عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: جایگزینی یورو به جای دلار به نفع ماست، کشور ما همین الان هم مبادلات دلاری را با هزینه بالا انجام می‌دهد چون تحریم‌های دلار از بین نرفته و از مبادی رسمی نمی‌توان حتی یک دلار جابه‌جا کرد.


حسین راغفر:

از «عدالت اجتماعی» تا «سرمایه‌داری رفاقتی»/ اعتمادِ از دست رفته

دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه الزهرا ریشه‌ مشکلات اقتصادی ایران را واکاوی کرد و گفت: مشکل از زمانی شروع شد که گفتمان «عدالت اجتماعی» را به سرمایه‌داری تغییر دادند و سپس آن را به «سرمایه‌داری رفاقتی» تبدیل کردند. اعتماد عمومی از بین رفته، در پی این موضوع فرهنگ آسیب دیده و منفعت شخصی جای منفعت ملی را گرفته است.


محسن رنانی پيش‌‌بينی کرد:

شکل‌گیری قدرت در نهادهای مدنی مجازی/ پول نفت، بلوغ نهادهای مدنی را به تأخیر انداخت

محسن رنانی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان که به گفته خود یک دهه قبل، پیش‌بینی کرده بود پول کاغذی تا ٢٠ سال آینده از اقتصاد جهان حذف می‌شود، با توسعه فضای مجازی و ایجاد نهادهای مجازی، این پیشگویی خود را تغییر داده و امروز معتقد است که کاغذ فقط تا چند سال آینده در مبادلات تجاری در قالب پول ردوبدل خواهد شد.


رئیس سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی:

منتظر نرخ ١٠‌هزار تومانی دلار باشیم/ مدیران هیچ هزینه‌ای برای تصمیم‌هایشان نمی‌دهند

عباس شاکری با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی در کشور ما این است که مدیران و مشاوران آنها هیچ هزینه‌ای برای تصمیم‌های توهم‌آمیز خود پرداخت نمی‌کنند، گفت: با آزادگذاشتن دست سوداگران ارز که از پشتوانه یک میلیارد و ۲۰۰ هزار تومانی سپرده‌ها برخوردارند، با شرایطی که فرار سرمایه از کشور شتاب گرفته و با توجه به وابستگی خودساخته اقتصاد ارز ما به امارات، اربیل، افغانستان و آنکارا اگر دست سوداگران را آزاد بگذارند، نرخ ارز به ١٠‌ هزار تومان هم می‌رسد و در واقع اقتصاد را نابود می‌کند.


فرشاد مومنی در واکنش به افزایش ناگهانی نرخ ارز:

برخوردهای بدون برنامه هزینه‌های سنگینی به‌دنبال دارد/ شنوایی نسبی نظام قدمی روبه‌جلو است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه در ساختار قدرت ایران این توهم همچنان وجود دارد که می‌توان بدون یک برنامه باکیفیت و بدون جلب مشارکت افراد صاحب صلاحیت، گره‌ای از کار اقتصاد باز کرد، اما نظام تصمیم‌گیری را «نسبتا شنوا» دانست و تاکید کرد: راهکار حل مشکلات کشور تکیه بر علم‌محوری، جلب مشارکت نخبگان و برخورد برنامه‌ریزی شده با مسائل است.


محمدقلی یوسفی:

تصمیمات دولت برای خروج از بحران ارزی درست بوده است

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، اذعان کرد: متاسفانه در چند مدت اخیر به دلایل مختلف شاهد التهاب در بازار بودیم و این مسئله باعث شد تا سیاست‌گذاری‌های جدیدی در بازار ارز اتخاذ شود و هرچند که به صورت کلی عرضه و تقاضا باید به بازار سپرده شود اما این تصمیمات با توجه به شرایط ویژه بازار ارز که شاهد کانال‌شکنی دلار بودیم و برای خروج از بحران ارزی تصمیم درستی بوده است و البته این تصمیم باید به خوبی اجرایی و ارز مورد نیاز تامین شود.


محمد خوش‌چهره:

«برخی‌ها» بازی‌ خطرناک با نرخ ارز کردند/ ناامیدی اقتصادی مردم به ناامیدی اجتماعی و سیاسی منجر می‌شود

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کاهش ارزش پول ملی در کشورهای مختلف جهان تجربه خوبی پیش روی ما قرار داده و نمونه بارز این کشورها ونزوئلا است، بیان کرد: متاسفانه استارت این رویداد در ایران نیز خورده است و اگر دولت و فراتر از آن نظام سیاسی و شورای عالی امنیت به درستی و به‌صورت علمی و دقیق به این مسئله ورود نکنند و راه‌حل عالمانه و حکیمانه برای این اتفاق پیدا نشود همه ما در معرض آسیب قرار خواهیم گرفت.


عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا:

مافیا؛ بازیگر اصلی بازار ارز/ افزایش قیمت‌ها باعث تشدید التهابات سیاسی می‌شود

حسین راغفر گفت: بخش‌های مختلفی خارج ازنهاد دولت، منابع بزرگ ریالی خود را وارد بازار ارز می‌کنند تا از طریق افزایش قیمت و ایجاد التهاب به اهداف اقتصادی و حتی تضعیف موقعیت دولت دست یابند، از همین روی نباید تمامی مشکلات را به پای دولت نوشت.


سیدمحمد مهدی غمامی:

مسئولیت قانونی کاهش پرشتاب ارزش پول ملی

استادیار دانشگاه امام صادق (ع) بیان کرد:  آنچه بدیهی است عدم التزام بانک مرکزی به تعهدات قانونی خود در قبال نظام پولی – بانکی کشور است که نه در دولت فعلی که در دولت‌های گذشته هم، چنین رویه‌ای را به‌وجود آورده و ماحصل آن تکرار حوادثی همانند مال‌باختن ناشی از مؤسسات مالی غیرمجاز یا مجاز غیرمنتظم، ورود بسیاری از شرکت‌های دولتی به عرصه سفته‌بازی و بازار پول، واسطه‌گری رانت‌آمیز برخی صرافی‌ها برای بانک مرکزی جهت فروش ارز در بازار، فروش بیت کوین در صرافی‌ها را رقم زده است.


استاد علوم اقتصادی دانشگاه شهید بهشتی:

نسبت‌ دولت با«کالای ایرانی» چیست؟

حسین صمصامی با بیان اینکه برای حمایت از تولید داخل نیاز به قانون جدید نداریم بلکه ضعف در بخش اجراست که باید مرتفع شود، گفت: دولت باید اهداف و برنامه‌های خود را در قالب یک بسته ارائه و عملیاتی کند.


ثبت رکوردهای قیمتی جدید در بازار ارز و طلا؛

حباب بازار ارز بزرگ‌تر شد

بازار ارز روز گذشته نوسانات زیادی را پشت سر گذاشت و با ۵۰۰ تومان افزایش به ۵۷۰۰ تومان رسید. نرخ دلار دولتی نیز با ۵۲ تومان رشد به ۴۹۵۰ تومان افزایش یافت.


گزارش میدانی روزنامه‌های «اعتماد» و «صبح‌نو» از وضعیت بازار ارز؛

«به وقت دلار!»/ «قیمت دلار؟ الان یا الان»

دو روزنامه سراسر «اعتماد» و «صبح نو» تیتر یک امروز خود را به افزایش نرخ ارز به‌خصوص‌ دلار، اختصاص دادند و هر یک در گزارش‌های میدانی جداگانه‌ای به این موضوع پرداخته‌اند.


محمدرضا مهدیاراسماعیلی:

«بهینه‌سازی چرخه صنایع داخلی» مهم‌ترین گام‌ برای حمایت از کالای ایرانی

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه امام حسین(ع) بهینه‌سازی چرخه صنایع داخلی را مهم‌ترین گام‌ برای حمایت از کالای ایرانی عنوان کرد و گفت: با توجه به کارنامه پنج سال اخیر دولت در حوزه اقتصادی، تحقق بهینه‌سازی چرخه صنایع داخلی بسیار مشکل است.


محمد خوش‌چهره با اشاره به سال «حمایت از کالای ایرانی»؛

افزایش لجام گسیخته ارز ضد شعار سال است/ شغل با پند، نصیحت، شعار و سخنرانی ایجاد نمی‌شود

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه افزایش کنونی نرخ ارز هشداری برای مخدوش شدن شعار سال و ضربه سنگین به تولید ملی است، خاطرنشان کرد: بی‌تدبیری در مدیریت ارزی دامن زدن به حوزه ضدتولید ملی یعنی سوداگری، دلالی، افزایش قاچاق و تمایل به واردات را به همراه دارد.


فرشاد مؤمنی، اقتصاددان در نشست بررسی ارزش دلار مطرح کرد:

نرخ دلار باید نصف قیمت فعلی باشد/ ایرانی‌ها از فروش منابع‌شان پول در می‌آورند نه از خلاقیت، کار و تولیدشان

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه در اقتصاد ایران دولت تأمین‌کننده و عرضه‌کننده اصلی ارز است و بیش از ۹۰ درصد درآمد ارزی از محل فروش ثروت و منابع و مواد خام و اولیه حاصل می‌شود، گفت: در واقع درآمد ارزی کشور بیشتر حاصل تزریق رانت منابع است و نه در نتیجه کار و تلاش و نوآوری مردم.


در راستای نهادینه کردن استفاده از محصولات داخلی صورت می‌گیرد:

آغاز اقدامات عملی پویش «حمایت از کالای ایرانی»/ بررسی مشکلات تولیدات داخلی با حضور اساتید دانشگاه

پویش «حمایت از کالای ایرانی» که با مشارکت جمعی از دانشگاهیان و فعالان رسانه‌ای راه‌اندازی شده در نظر دارد برای نهادینه کردن فرهنگ استفاده از تولید داخلی و محصولات ایرانی اقدامات عملی خود را آغاز کند.


صفحه 1 از 2712345...1020...قبلی »