seminar afkhami lester (30)

حسینعلی افخمی از سمینار لستر می گوید؛

ما در مجامع علمی بسیار گوشه‌گیر هستیم

مدیرگروه رشته روابط عمومی دانشکده ارتباطات با ارائه گزارشی از کنفرانس (IAMCR) انجمن بین‌المللی تحقیق در ارتباطات و رسانه‌ها، گفت: «جایگاه ارتباطات در دانشگاه لستر هم‌اکنون کجاست و ما در کجا هستیم؟ انجمن بین المللی ارتباطات و رسانه ها در چه وضعیتی قرار دارد؟ در آینده چه برنامه‌هایی را دنبال می‌کند و آیا ما می‌توانیم از طریق حضوری فعال با این انجمن همکاری علمی بیشتری داشته باشیم؟» اینها برخی از پرسشهایی است که من در این سخنرانی به آنها پاسخ خواهم گفت.


bozorgdash-motamed-nezhad-ser1-forghani-14

محمد مهدی فرقانی:

جای تفکر انتقادی در نهادهای آموزشی‌مان خالی است

رسانه‌ها از مهم‌ترین ابزارهای اطلاع‌رسانی موجود در جوامع هستند. رسانه‌ها وظایفی دارند که باید به آن عمل کنند. آنها باید محلی برای اعتماد عمومی باشند و در کنار مطالب و اطلاعاتشان، به اهداف آموزشی خود در جامعه هم عمل کنند.


emam moosa sadr

یادآوری سخنان امام موسی صدر در مراسم ختم سردبیر روزنامه «الحیات»؛

آزادی‌ حقِ‌ روزنامه‌نگار است که‌ جامعه‌اش‌ باید به‌ او پیشکش‌ کند

محمدعلی مهتدی، روزنامه‌نگار با اشاره به تجربه‌های صدر در گفت‌و‌گو بین ادیان و مذاهب در لبنان، گفت: امام موسی صدر معتقد بود آزادی‌ خدمتی‌ است‌ به‌ روزنامه‌نگار تا کار خود را به‌ انجام‌ رساند، و خدمتی‌ است‌ به‌ جامعه‌ تا همه‌چیز را بداند. صیانت‌ از آزادی‌ ممکن‌ نیست‌ مگر با آزادی. آزادی، برخلاف‌ آنچه‌ می‌گویند، هرگز محدودشدنی‌ و پایان‌یافتنی‌ نیست.


resane goftogooy farhangi iran arab 2 (28)

کوثر البشروای در دانشگاه علامه:

فعالیت رسانه‌ای جهاد است/ مجبور شدم مصاحبه‌هایم با ایرانی‌ها را مخفی کنم

کارشناس رسانه و روزنامه‌نگار تونسی در نشستی در دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: در مصاحبه‌هایم با ایرانی ها به نقطه مشترکی برای نزدیکی ایران و جهان عرب نمی‌رسیدم. چون برخی ایرانی‌ها بر اساس ملی‌گرایی با من بحث می‌کردند و با بنده بر اساس تاریخی که گناهی در آن نداشتم، مشکل داشتند.


resane goftogooy farhangi iran arab 2 (10)

مدیر گروه ارتباطات دانشگاه تهران مطرح کرد؛

تضاد بین حقیقت و مصلحت مهمترین چالش جهان اسلام

مهدی منتظرقائم در نشست تخصصی «رسانه‌ها، چالش‌ها و مسائل جدید در گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب» اظهار کرد: تلاش برای پیدا کردن نقطه بهینه در بحث تضاد بین حقیقت و مصلحت یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که جهان اسلام با آن روبه‌رو است.


resane goftogooy farhangi iran arab 2 (16)

وزیر سابق اطلاع‌رسانی سوریه در دانشگاه علامه؛

مشکل خاورمیانه اعمال اراده دولت‌ها به‌جای جامعه مدنی است

مهدی دخل الله، وزیر سابق اطلاع‌رسانی سوریه در نشست تخصصی «رسانه‌ها، چالش‌ها و مسائل جدید در گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب» اظهار کرد: عامل مذهبی یک عامل مهم و تاثیرگذار در روابط ایران و عرب است که ما را به آستانه جنگ در منطقه برده است.


resane goftogooy farhangi iran arab 1 (55)

مدیرکل مرکز مطالعات استراتژیک بیروت:

شناخت اعراب از ایران غبارآلود است/ رسانه به تنهایی معجزه نمی‌کند

طلال عتریسی با بیان اینکه در حال حاضر رسانه‌های امروزی از دیگر موسسات و ساختارها پیشی گرفته‌اند، گفت: امروز نمی‌توانیم رسانه‌ها را شاخصی برای رشد ساختارهای یک کشور بدانیم و به همین دلیل در برخی از کشورهای عربی شاهد آن هستیم که با وجود داشتن رسانه‌هایی قدرتمند، موسسات دیگری که متوازن با قدرت رسانه‌ای آنها باشند، وجود ندارد.


resane goftogooy farhangi iran arab 2 (30)

مدیرگروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی:

«اسلام رسانه‌ای شده» عامل ویرانگر گفت‌وگو در جهان شبکه‌ای امروز/ باید مثل رهبر انقلاب عمل کرد

هادی خانیکی «اسلام رسانه‌ای شده» را عامل ویرانگر فرهنگ و اندیشه گفت‌وگو در جهان شبکه‌ای امروز دانست و بیان کرد: از جمله آثار سوء همین پدیده‌ای است که با برجسته‌سازی «خشونت و هویت»، می‌کوشد چهره رحمانی اسلام را به حاشیه براند.


altamimi ertebatat iran arab

رئیس دانشکده ارتباطات و اطلاع‌رسانی بغداد:

تفکر شطرنجی، مهم‌ترین مانع ارتباطات/ رسانه‌های خلیج نگران دست به مهره شدن ایران و ایران نگران آمریکا

هاشم حسن التمیمی، رئیس دانشکده ارتباطات و اطلاع‌رسانی بغداد در نشست تخصصی «رسانه‌ها، چالش‌ها و مسائل جدید در گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب» اظهار کرد: ایران و رسانه‌های ایرانی باید نگرانی‌های جهان عرب را کم کنند و راه حل سیاسی ایجاد کنند.


resane goftogooy farhangi iran arab 2 (5)

رئیس دانشکده علوم ارتباطات مطرح کرد:

بهار عربی، تحت تأثیر تحولات رسانه‌های جدید/ ما همواره تصویر ناقصی از هم دریافت می‌کنیم

محمدمهدی فرقانی در نشست تخصصی «رسانه‌ها، چالش‌ها و مسائل جدید در گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب» اظهار کرد: رسانه‌ها و تکنولوژی‌های جدید ارتباطی، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، شکل و ماهیت گفت‌وگوها، ارتباطات و روابط داخلی و بین‌المللی کشورها را تغییر داده است.


resane goftogooy farhangi iran arab 1 (23)

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی:

زمان مطالعه یکدیگر فرا رسیده است/ جایگاه والای فرهنگ نسبت به سیاست

حسین سلیمی در جمع اندیشمندان جهان عرب اظهار کرد: انقلاب ارتباطات و اطلاعات و نیز گسترش ارتباطات در عرصه جهانی این امکان را فراهم کرده است که فرهنگ‌ها در یک محیط سیال دائمی در حال سیلان باشند و به ارتباطات سازنده‌تر و بده بستان‌های فرهنگی در عرصه جهانی بپردازند.


resane goftogooy farhangi iran arab 1 (60)

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

رسانه‌های مقاومت سحر ساحران تکفیری را باطل کرده‌اند/ نیاز به اتاق فکر رسانه‌ای میان ایران و جهان عرب داریم

عباس خامه‌یار با بیان اینکه در میان این هجمه‌های رسانه‌ای که عقل‌ها و دل‌ها را در منطقه و جهان هدف قرار داده به رسانه‌های جریان مقاومت نیاز داریم، گفت: در این میان رسانه‌های حرفه‌ای جریان مقاومت با امکانات اندکی ولی نیروهای مخلصی که در اختیار دارند، توانسته‌اند سحر ساحران را باطل و مقابل آنها صف‌بندی کنند.


resane goftogooy farhangi iran arab 1 (26)

مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی مطرح کرد؛

گفت‌وگوی فرهنگی میان «جهان ایرانی» و «جهان عربی»، گفت‌وگویی به قدمت تاریخ

هادی خانیکی در نشست تخصصی «رسانه و نقش آن در گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب» اظهار کرد: گفت‌وگوی فرهنگی میان «جهان ایرانی» و «جهان عربی» گفت‌وگویی به قدمت تاریخ است.


یکی از عکاسان در حال پوشش تصویری حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو

حادثه پلاسکو از نگاهی دیگر؛

روایت عکاسان از حادثه ساختمان پلاسکو

تصویرهای کم و گاه بی‌عیب‌ و نقصی که گوشه‌ای از فاجعه آتش‌سوزی را بازنمایی می‌کند. این عکس‌ها نه به منظور خودنمایی بلکه از روی وظیفه گرفته می‌شود؛ وظیفه اطلاع‌رسانی. عکاسان خبری که آتش‌سوزی‌های زیادی را در طول زندگی کاری خود دیده‌اند، حال از پلاسکو می‌گویند.


pelasko (2)

یادداشت؛

حادثه پلاسکو و چند سوال ارتباطی

ساعتی قبل مجتمع تجاری پلاسکو به طور کامل در آتش سوخت و فرو ریخت و نه تنها از دست‌ نیروهای امدادی کاری ساخته نبود بلکه کنجکاوی‌ها و تجمع مردم دوربین به دست اتفاقاتی بدتر از جمله مصدوم شدن تعداد زیادی از حاضران را رقم زد


ertebatat-panel 2 (29)

حسینی پاکدهی:

شکاف دولت-ملت مهمترین مانع قانون دسترسی به اطلاعات است

عضو هیئت‌ علمی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی بی‌اعتمادی مردم را مهم‌ترین مانع در راه اجرایی شدن این قانون می‌داند و تأکید می‌کند: دولت‌ها می‌توانند با رفتار صادقانه و اجرای دقیق قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، بر این بی‌اعتمادی غلبه کنند.


khojaste

حسن خجسته:

سواد رسانه‌ای، مقوله‌ای ملی

سواد رسانه‌ای تنها مربوط به مباحث نظری رشته ارتباطات نیست، بلکه می‌تواند مفهومی‌کلی داشته باشد و در همه فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … نقش خود را ایفا کند. سواد رسانه‌ای امری ملی است؛ یعنی در مسئولیت حاکمیت است و اجرای حاکمیت هم به‌عهده دولت است.


Khaniki---Dolat-Mellat

هادی خانیکی:

زنان در شبکه های اجتماعی حضوری جدی دارند

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در نخستین جشنواره زن خانواده و رسانه گفت: زنان در شبکه های اجتماعی موبایلی اگرچه کمتر وارد حوزه های پرمناقشه ای همچون سیاست می شوند اما در عرصه های دیگر حضوری جدی دارند. برای نمونه، در حوزه علم و پزشکی، آنها توانسته اند کل دانش جدید پزشکی را به چالش کشیده و روایتی از پزشکی سنتی را احیا کنند تا جایی که امروز شاهد ظهور قارچ گونه عطاری ها در همه خیابان های شهرها هستیم.


esfanani

محمدعلی اسفنانی:

نیازی به مجوز‌دار کردن تلگرام نیست

این روزها فضای مجازی به حدی در زندگی افراد پر رنگ شده که آنها بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کنند. در این بین انتشار انواع و اقسام ویدئوها و تصاویر نامناسب، اخاذی، کلاهبرداری و… در شبکه‌ها و کانال‌های مجازی نیز اتفاق افتاده است، تا جایی که این مسائل سرآغاز ایجاد طرح مجوز دار کردن کانال‌های تلگرام با بیش از پنج هزار نفر عضو شد.


dabir shoraye ali fazaye majazi

دبیر شورای عالی فضای مجازی خبر داد:

شبه‌‌رسانه‌های ثبت‌نشده در ارشاد غیرقانونی تلقی می‌شوند/ ثبت ۷۰۰ شبه‌رسانه در ۲ روز نخست ساماندهی

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به لزوم شفاف‌سازی فعالیت‌های شبه‌رسانه‌ها در فضای مجازی در آستانه انتخابات گفت: در دو روز اول آغاز ساماندهی ۷۰۰ شبه‌رسانه اطلاعات خود را در ارشاد ثبت کرده‌اند و در صورت عدم ثبت اطلاعات، غیرقانونی تلقی می‌شوند.


forghani-azarbayjan-26

محمدمهدی فرقانی:

اهمیت آموزش سواد رسانه‌ای از کودکی

«سواد رسانه‌ای» از آن دست مفاهیمی است که امروزه نامش را در بحث‌های گوناگونی می‌شنویم و مدتی است که درباره‌اش بیشتر از قبل صحبت می‌شود البته از خود این مفهوم هم دیدگاه یکسانی در دست نیست و تعاریف و تفاسیر گوناگونی در بین استادان و کارشناسان ارتباطی وجود دارد؛ چرا که سواد رسانه‌ای مفهومی کم و بیش نوظهور است.


صفحه 1 از 812345...قبلی »