---

موسسه گالوپ ادعا کرد؛

ایرانیان عصبانی‌ترین مردم دنیا

هر چند گزارش‌های سازمان پزشکی قانونی حکایت از این دارد که میزان آمار مراجعان نزاع به این سازمان کاهش داشته است، اما موسسه گالوپ به ترتیب ایران، عراق و سودان جنوبی را عصبانی‌ترین کشورهای دنیا معرفی کرده است.


احمد شیرزاد:

اقتصاد، علمی بدون رودربایستی

اقتصاد در جرگه بی‌رودربایستی‌ترین بخش‌هایی است که تابع هیچ‌ مرام و مسلکی نیست. اقتصاد تنها پول و سود را می‌شناسد، البته این مسئله بدین مفهوم نیست که گرایش‌های اجتماعی و دیدگاه‌های فردی در اقتصاد تاثیرگذار نباشد، اما در مجموع معیار اصلی در اقتصاد سود و پول‌زایی است.


تحليل كارشناسان از طرح تعالي خانواده؛

طرح تعالی خانواده چالشی برای اشتغال زنان

٢٢ خرداد ماه کلیات طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در مجلس تصویب شد. طرحی که ۵ سال از ارائه آن توسط اعضای کمیسیون فرهنگی و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با هدف اصلاح سیاست‌های جمعیتی کشور و جلوگیری از پیری جمعیت می‌گذرد. طرحی که پس از بحث و بررسی‌های مکرر و اصلاحات چند باره، توانست تایید کمیسیون اجتماعی مجلس را بگیرد


گزارشی از وضعیت زمین‌خواری در مناطق جنگلی؛

جنگل‌ها در آتش زمین‌خواری می‌سوزند

انگیزه‌های شوم زمین‌خواری باشد یا بی‌مبالاتی مسافران، چیزی که در این میان از بین می‌رود جنگل‌ها و مراتع ایران است، کشوری که در کمربند خشکی قرار گرفته است و به همین دلیل قوانین محکم‌تری برای برخورد با این درصد عامل انسانی آتش‌سوزی‌ها می‌طلبد. همین است که مسئولان را دست به کار کرده تا شاید بشود از راه قانون وارد شد، هر چند فاصله میان راه طولانی قانونی شدن این ممنوعیت، میانبری به نام آموزش است.


گفت‌وگو با لیلی گلستان به بهانه ترجمه کتاب «نقاش‌ها همیشه پول دوست داشته‌اند»؛

مولف هم مثل من اهل شیطنت بود/ بالاخره باید یک جوری قدردانی شویم

لیلی گلستان خود را گالری‌داری می‌داند که «گاهی» ترجمه هم می‌کند اما این «گاهی» خیلی هم کمرنگ نیست چرا که او در کنار فعالیت‌هایش در زمینه تجسمی که اتفاقا از آن راه گذران زندگی می‌کند، آثار بسیار متنوعی را ترجمه کرده است و کتابخوانان حرفه‌ای آثاری همچون «میرا» نوشته کریستوفر فرانک، «زندگی در پیش رو» نوشته رومن گاری، «بیگانه» نوشته آلبر کامو، «گزارش یک مرگ» اثر گابریل گارسیا مارکز، «اگر شبی از شب‌های تهران مسافری» نوشته ایتالو کالوینو، «تیستوی سبز انگشتی» موریس دروئون، «نیچه» نوشته اشتفان تسوایک و… را با ترجمه او خوانده‌اند.


گزارشی از از پنج پاتک شهرهای بزرگ جهان به «مزاحم حرکت»؛

جایگزین بزرگراه‌ در ابرشهرها

تا اوایل قرن بیست و یکم، تصور می‌شد ساخت بزرگراه‌های درون شهری، جابه‌جایی در شهرها را تسهیل می‌کند و هزینه‌های نجومی این قبیل پروژه‌های عمرانی، به نفع شهر و شهروندان تمام می‌شود اما قفل ترافیکی در بزرگراه‌ها و سرایت آن به سایر شریان‌های حرکت خودرو در شهر، در نهایت، این معابر را به مزاحمان قطعی حرکت شهروندان تبدیل کرد.


در نشست تخصصی مشاوره مطرح شد؛

مراجعه مردم به رمال‌ها و انرژی درمان‌ها تهدیدی برای امنیت ملی/ نقش مشاوره در نهادهای اجتماعی

نشست تخصصی انجمن مشاور ایران باعنوان «بررسی مسائل پیش روی مشاوره وروانشناسی» با حضور رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مسئولان این حوزه برگزار شد.


کدام مقاصد صادراتی و مبادی وارداتی برای ایران مناسب‌تر است؟

سه فیلتر انتخاب شریک تجاری

یکی از اساسی‌ترین معیارهایی که در انتخاب کشورها لازم است مدنظر قرار گیرد، توجه به پایداری روابط تجاری طرفین است. بنابراین در تحقیق منتشرشده از سوی معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد تلاش شده است تا با بررسی روش‌های مختلف علمی، کشورهای مناسب با رویکرد مذکور را شناسایی کرده و برای توسعه روابط تجاری پایدار با هدف توسعه صادرات غیرنفتی در راستای مفاهیم برون‌گرایی اقتصاد ایران پیشنهاد کند.


موانع مختلف چالش‌های طرح تحول سلامت؛

خطر شکست «خط قرمز» وزارت بهداشت

پیش از این گرانی خدمات سلامت، عدم بازنگری کتاب تعرفه‌گذاری کالیفرنیا طی ۲۰ سال و به دنبال آن پرداخت‌ و دریافت وجوه غیرقانونی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، کشمکش همیشگی میان بیمارستان‌ها و بیمه‌ها بر سر دریافت به‌موقع مطالباتشان، نبود دارو و گرانی آن و… همه و همه چالش‌هایی بودند که هر روز «سلامت» را به لبه پرتگاه نزدیک‌تر و رنج بیماران را بیشتر می‌کردند.


معرفی راه‌های دارویی ترک سیگار؛

ویتامین‌ها‌یی که نیکوتین را از بدن خارج می‌کنند

نیکوتین بدن شما را از مواد مغذی تهی می‌کند که شما باید در هنگامی که سیگار می‌کشید یا سیگار را ترک می‌کنید (و نیکوتین از بدنتان خارج می‌شود) آنها را جایگزین کنید.به گفته انجمن سرطان آمریکا، حتی زمانی که شما سیگار را ترک می‌کنید، نیکوتین برای ۳ تا ۴ روز در بدن تان باقی می‌ماند.


فرزاد ویسانلو، استاد دانشگاه، دلیل آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس را محرومیت می‌داند؛

جنگل‌های بی‌شخصیت

«بخش قابل‌توجهی از محدود‌ه‌های جنگلی زاگرس دیگر هویت و شخصیت جنگلی ندارند.» این جمله‌ای است که فرزاد ویسانلو، استاد دانشگاه و دکتری تخصصی مهندسی منابع طبیعی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بروجرد به آن اشاره و تأکید می‌کند؛ اتفاقی که مهم‌ترین ضربه را بر پیکره جنگل‌های زاگرس نشان می‌دهد. کنار این نکته، به این جمله هم توجه کنید: «آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس، بیشتر از جنگل‌های هیرکانی است.»


حقوقدانان به بررسی عملکرد قوه‌قضائیه در‌ سال اخیر پرداختند؛

سالی که در قوه قضائیه گذشت

در سال‌های اخیر قوه‌قضائیه اقداماتی را در مبارزه با مفاسد اقتصادی انجام داده، اما سوال مهمی که در رابطه با دستگاه قضائی کشور به ذهن می‌رسد این است که تا چه میزان توانسته نسبت به این پرونده‌ها اقدامات موفقیت‌آمیز انجام دهد؟


گزارشی از بازگشت بازنشستگان به بازار کار

کار تا دَم مرگ

طی ٣٠ سال گذشته، جمعیت بالای ۶۵ سال افزایش پیدا کرده و در سال ٩۵ به ١/۶ درصد رسیده است در بیشتر نقاط دنیا میانگین سن بازنشستگی ۶۵- ۶٠ سال است در حالیکه این میانگین در ایران ۵٠ سال است.


گزارشی از از روز جهانی زنان بیوه و ضرورت نگاه بدون تبعیض به آنان؛

زنان پنهان، زخم‌های پنهان

بسیاری از بیوه‌ها در جوامع سنتی، تحت قانون عرفی و مذهبی، حقوق کم یا حقوق بسیار محدودی برای ارث یا مالکیت زمین دارند.


احسان سلطانی:

توزیع قدرت در دولت‌های ایران

خدای سبحان برخی از حق‌های خود را برای بعض مردمان واجب داشت و بزرگ‌ترین حق‌ها که خدایش واجب کرده است، حقّ والی بر رعیت است و حق رعیت بر والی که خدای سبحان آن را واجب کرد و حقِ هریک را بر عهده دیگری واگذار فرمود و آن را موجب برقراری پیوند آنان کرد و ارجمندی دین ایشان.


بهرام بيضايي، دکتراي افتخاري ادبياتش را در اسکاتلند گرفت؛

دکترا در غربت

وقتی از ایران خارج شد، شاید بیشترین ضرر را ماهایی دیدیم که از نمایش آثارش روی صحنه و پرده محروم شدیم و بیشترین نفعش نصیب خودش شد که به تدریس بی‌دغدغه‌اش پرداخت و از دریای دانشش، شاگردانی تربیت کرد که حالا می‌توانند افتخار کنند که پای درس استاد بهرام بیضایی نشسته‌اند.


مجید سلیمانی ساسانی:

داعش؛ در رؤیای رابرتسون و هانتینگتون

رول‌اند رابرتسون، نظریه‌پرداز جهانی‌شدن، ذیل نظریه «جهان-محلی شدن» از عام شدن فرهنگ‌ها، تاریخ و هویت‌های محلی و ملی از طریق رسانه‌های کثرت‌گرا در عصر جهانی‌شدن سخن می‌گوید.


نظربلند «به زمامداري» يا «دولت به‌علاوه» را تشريح كرد؛

روحانی مانع «هزار فامیلی» شود

در ایران همیشه از تقابل چینش یک کابینه کارآمد با ساختار قدرت سخن به میان می‌آید؛ آیا کابینه دوازدهم هم با این مشکل روبه‌روست؟ غلامرضا نظربلند، اقتصاددان و سیاست‌مدار نام‌آشنای کشور دراین‌باره می‌گوید: «در کشورمان طوری است که در مواردی دست رئیس‌جمهور در انتخاب وزرایش بسته می‌شود و به آن صورت، کاری هم به مجلس ندارد».


امضای تفاهم‌نامه با نظام وظیفه؛

دانشجویان مشمول سربازی به عتبات مشرف می‌شوند

بر اساس تفاهم نامه ای که میان ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان و سازمان نظام وظیفه ناجا منعقد شده ، دانشجویان مشمولی که از طریق ستاد به عتبات اعزام شوند، مجوز خروج از کشور برای آنها صادر می‌شود.


گفت‌وگو با دانشجوی افغانستانی رتبه نخست کارشناسی‌ارشد که از تحصیل بازماند؛

نخبه‌ام اما مهاجر

اوایل دهه۶٠ خورشیدی، زن و مردی حدودا ١٠ساله سرزمین اجدادی خود یعنی ایالت بامیان افغانستان را به مقصد ایران ترک کردند تا زندگی تازه‌ای را در مشهد آغاز کنند؛ آن‌جا اگرچه خبری از جنگ و گلوله‌ نبود اما مهاجرت مشکلات تازه‌ای را برای آنها ساخت.


جلوه‌ای از اسرار الهی و انسانی عید فطر

از عقل اسیر تا عقل امیر

واژه «عید» تقارن سرور و ابتهاج و تجدد روحی و روانی را تداعی می‌کند. از نقطه‌ نظر معارف دینی «پدیده عید» مانند اصل پدیده وجود و هستی دارای مُلک و ملکوت و شهادت و غیب و ظاهر و باطنی است. آدمیان نیز در برخورد با این پدیده بسیار متفاوت هستند


ریشه تهرانی بودن در چیست؟

تهران، هویت ناشناخته

تمدن ایران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین خاستگاه های تمدن بشری و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های زیستی جهان شناخته شده است. این تمدن در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و در معنای کلان توسعه‌ای، مختصات خود را دارد. در این میان شهر تهران به عنوان نماد این تمدن و نیز پایتخت ایران در عصر حاضر دارای اهیمت ویژه‌ای است.


به بهانه 2017، سال «بیا حرف بزنیم»؛

وقتی گوشه تاریک تنهایی را نور موبایل روشن می‌کند

بیماری افسردگی در بدترین نوع خود فرد بیمار را فریفته خودکشی می‌کند. این بیماری هر روز و در همه جای دنیا و در همه اقشار جامعه از هنرمند و سیاستمدار تا زن و مرد و میانسال و سالخورده، قربانی می‌گیرد.


آگهی برای جذب «شریک» آموزشی، کوهنوردی و گیتارنوازی؛

چند می‌گیری باهم درس بخونیم؟

باهم درس می‌خواندیم، آنوقت‌ها که شریک یا به قول امروزی‌ها پارتنر درسی داشتن، مُد نبود. خیلی وقت نگذشته از آن روزها که هر دانش‌آموزی، معمولاً یک رفیق صمیمی داشت که همدم درس خواندنش بود، این شریک درسی می‌توانست برادر یا خواهر همسن و سال دانش‌آموز هم باشد که آنوقت‌ها امر بعیدی نبود.


گوگل، اپل، اوبر و شرکت‌های خودروسازی وارد رقابت شدند؛

نبرد چند میلیارد دلاری در بازار جهانی نقشه‌های دیجیتالی

شرکت خودروسازی فورد در نزدیکی دفتر مرکزی خود در شهر میشیگان یک جاده اختصاصی در اختیار دارد تا اتومبیل‌های جدید را در آن آزمایش کند. گروه تحقیقاتی این شرکت هفته گذشته در حال انجام بررسی‌های لازم روی خودروهای خودران بودند که با یک اتفاق عجیب برخورد کردند.


صفحه 1 از 34512345...102030...قبلی »
رفتن به نوارابزار