حسین عبداللهی

سال نو، انسان نو

بگذار شکوفه‌های ذهن و دلت به گل‌های زیبا و خوشبویی تبدیل شوند که پیام آور صلح، صفا، توسعه، نوعدوستی، عدالت و همزیستی باشد. بگذارید شکفتن غنچه ها، جهان انسانی را همچون جهان طبیعت به گلستانی تبدیل سازد که شایسته فطرت پاک انسانی باشد.


در کرسی ترویجی «نقد نظریه نصب الهی حاکم اسلامی در عصر غیبت» مطرح شد؛

نظریه «جمع» حکومت اسلامی را مقوله‌ای دوحقی می‌داند/ گفتار «نصب» ولایت فقیه تبدیل به گفتمان نشده است

مصطفی کواکبیان در کرسی ترویجی خود گفت: نظریه‌های «نصب»، «انتخاب» و «جمع» سه نظریه معروف در عصر غیبت و مطرح شده از دیدگاه شیعیان است که نظریه نصب در مرحله اثبات اشکال دارد چراکه مصداق را باید مردم تعیین کنند، در حالی که این نظریه مردم را دخیل نمی‌داند. برای مثال برخی فقها از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی از اساس بحث رأی مردم را مطرح نمی‌کنند.


نیلوفر مسجدی‌زاده در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (5)

تقویت اعتماد افراد به سازمان‌های مردم‌نهادِ مستقل ضروری است/ توسعه واقعی از مسیر فرهنگ می‌گذرد

دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی فرهنگی دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد باید مستقل باشند و این مستقل بودن به معنای تجاری شدن آنها نیست، گفت: باید بتوانیم حد و مرزهای دخالت دولت و بازار در کار سازمان‌های مردم‌نهاد را با سیاست‌گذاری‌های صحیح مشخص کنیم.


آرمین حامدی‌نژاد در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (4)

باید برای حفظ استقلال سازمان‌های مردم‌نهاد تلاش کرد

دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی فرهنگی دانشگاه علامه‌طباطبائی ضمن تاکید بر حفظ استقلال سازمان‌های مردم‌نهاد گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد بخش مهمی از جامعه مدنی هستند که به بازتولید هویت‌ها، انتقال میراث‌های فرهنگی می‌پردازند و شأن فرهنگی جامعه را حفظ و تقویت می‌کنند.


عیسی کشاورز در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (3)

رمز موفقیت اقتصاد مقاومتی توجه به «صنایع فرهنگی» است

مدیر گروه موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی فرهنگ و هنر با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی در کشورهای دیگر اجرا شده است گفت: در تولید صنایع فرهنگی می‌توانیم با کمترین سرمایه‌گذاری به اشتغال پایدار برسیم، با تولیدهای باکیفیت در سطح جهانی حضور داشته باشیم.


ایران در عزای یک روشنفکر بزرگ و مهم؛

داریوش شایگان درگذشت

داریوش شایگان صبح امروز در سن ۸۳ سالگی از دنیا رفت.


«ارتعاش‌های عجیبی مرا تسخیر کرده بود»؛

خاطره داریوش شایگان از علامه طباطبائی

استاد نه تنها به سؤالم پاسخ گفته بود، بلکه نفس تجربه را در من دمیده بود. این تجربه را دیگر برایم تکرار نکرد امّا یقین دارم که اهل باطن و کرامات بود، ولی دربرابر مخاطبان ناآشنا دم فرو می‌بست. باآنکه در محافل رسمی روحانیت فیلسوف طراز اوّلی بود که لقب علّامه داشت، ولی به روحانیان متحجّر بی‌اعتماد بود.»


محمدجواد غلامرضاکاشی

طبیعت و سیاست

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: طبیعت و سیاست نمودار دو ساحت دوری و خطی حیات انسانی‌اند و هر یک آبستن حقیقتی. یکی با آزادی کامل روح نسبت دارد و دیگری با تعهد و قید. ما فراخوان شده‌ایم که در آستان هر دو حقیقت حاضر شویم. اگر چه هریک ساز و نوایی متعارض با دیگری دارد.


آیا شواهدی از «چندجهانی» وجود دارد؟

آخرین مقاله هاوکینگ ۲ هفته قبل از فوت

استیون ویلیام هاوکینگ، کیهان شناس و فیزیکدان نظری برجسته بریتانیایی در واپسین روزهای عمرش در حالیکه در بستر بیماری بود، به همراه همکارش توماس هرتوگ (Thomas Hertog) فیزیکدان ۴۲ ساله بلژیکی، یک مقاله با نام “یک خروج آرام از تورم درونی”(A Smooth Exit from Eternal Inflation) نوشت.


گزارش تصویری/

برگزاری جشن نوروز در مرکز آزفای دانشگاه علامه

جشن نوروز همزمان با مراسم فارغ‌التحصیلی ۱۲ نفر از دانشجویان فارسی‌آموز روسی و آزمون تعیین سطح ۳۳ نفر از دانشجویان فارسی‌آموز عراقی در مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


ابراهیم فیاض در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (2)

مسائل اقتصادی کشور به جامعه و فرهنگ ضربه زده است/ مردم را در معذوریت اعتقادی گذاشته‌اند

استاد مردم‌شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه مردم به خودآگاهی طبقاتی رسیده‌اند گفت: در حال حاضر حکومت ایران دیگر اشرافی است و مجلس هم نماینده قشر اشرافی شده است، عده‌ای اول انقلاب از راه عرفان به قدرت رسیدند و از دین در جهت منافع اقتصادی و سیاسی خود استفاده کردند.


در نشست «خلق پول اعتباری در نظام بانکی و بررسی مشروعیت فقهی آن» مطرح شد؛

خلق پول اعتباری باید در جهت منافع جامعه و بدون تقلب باشد

در اسلام با پول برخورد موضوعی نداریم و از جهت چگونگی پول اسلامی به اعتباری یا غیراعتباری بودن کاری نداریم اما برخورد معیاری داریم یعنی نباید تقلب صورت گیرد، همچنین اگر بتوانیم اثبات کنیم در خلق پول مفسده‌ای نیست و به مصلحت جامعه است، خلق پول ایرادی ندارد اما اگر مفسده‌ آن اثبات شود، اشکال دارد.


در نشست معرفی و نقد کتاب «روش‌‌های پژوهش در روابط بین‌الملل» مطرح شد؛

افتخاری: نظم در کتاب «روش‌‌های پژوهش در روابط بین‌الملل» دیده نمی‌شود/ حداد: این کتاب یک منبع آموزشی مناسب برای دانشجویان است

نشست معرفی و نقد کتاب «روش‌‌های پژوهش در روابط بین‌الملل»، توسط پژوهکده فرهنگ‌پژوهی و مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی، ۱۳ اسفندماه در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.


با نظارت معاونت توسعه و مدیریت منابع؛

آزمون بکارگیری نیروی قراردادی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد+اسامی پذیرفته‌شدگان

آزمون بکارگیری نیروی قراردادی دانشگاه علامه طباطبائی با برگزاری امتحان تخصصی مهارت‌های هفت‌گانه رایانه (ICDL) به صورت کتبی و همچنین مصاحبه تخصصی شغلی برگزار شد.


حسین راغفر در همایش «اقتصاد فرهنگ؛ بررسی سیاست‌های آموزشی»: (1)

دولتمردان ظرفیت‌های انسانی را زیر منافع شخصی خود دفن کرده‌اند/ تصمیم‌گیران امنیت ملی را به خطر انداخته‌اند

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با بیان اینکه نظام اقتصادی کشور به صورت سیستماتیک افراد جامعه را تحقیر می‌کند، گفت: از کجا معلوم اگر تعهدات و اصول قانون اساسی اجرا شود از بچه‌ای که در سطل زباله بزرگ می‌شود جراح مغز یا فیزیکدان نسازد؟ برای حفظ منافع خود ظرفیت‌های انسانی را به همین سهولت دفن کرده‌ و امنیت ملی را به خطر انداخته‌اند.


سیدیحیی یثربی در همایش «بازخوانی و بررسی آراء و اندیشه‌­های دکتر شریعتی»:

شریعتی برای بعد از پیروزی انقلاب برنامه‌ای نداشت/ اپوزیسیون شدن افراد، برای کسب محبوبیت است

استاد فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه علامه‌طباطبائی گفت: تقسیم جامعه به دولت و اپوزیسیون اشتباه است، باید احزاب کارآمدی در جامعه باشد تا ما بتوانیم از فردگرایی عبور کنیم و محبوبیت افراد را براساس نظریات و برنامه­‌های وی اندازه‌گیری کنیم. افراد هنگامی که از قدرت کنار می‌­روند با تبدیل شدن به اپوزیسیون در جهت افزایش محبوبیت تلاش می­‌کنند و مردم هم به اقدامات و برنامه­‌های وی در گذشته توجه نمی‌کنند.


استاد علوم سیاسی

رحمانی‌زاده دهکردی

پیرمرد گفت: هوش در دم: یعنی بی تشویش از آنچه رفته و آنچه نیامده «حال را دریاب» و شش دانگ حواس ات به «اکنون» باشد. نظر بر قدم: یعنی به پایش «کردار» خویش بپرداز و مراقب باش! که گام هایت را کجا می گذاری. سفر در وطن: در خویش سفر کن نخست، «بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست!». خلوت در انجمن: با همگان باش اما همرنگ مشو.


منصور غلامی مطرح کرد:

نقش انجمن‌های علمی در شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها/ دانشگاه علامه پیشرو در طرح مهارت‌افزایی

وزیر علوم٬ تحقیقات و فناوری گفت: طرح مهارت افزایی دانشجویان در حین تحصیل به منظور نشان دادن افق اشتغالات مرتبط با رشته تخصصی در جامعه و ایجاد امیدواری برای آینده شغلی در دانشجویان آغاز شد و دانشگاه علامه طباطبائی نخستین دانشگاهی بود که به صورت سازماندهی شده این طرح را انجام داد.


نشست «پالایش نثر معیار فارسی در صدا و سیما، رسانه‌ها و فضای مجازی»؛

«وفائی بنویسیم یا وفایی؟!»/ مردم تمایل دارند مرزهای زبان محاوره و مکتوب را بشکنند

استاد زبان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به تاثیر فضای مجازی بر زبان گفت: مردم تمایل زیادی دارند که زبان مکتوب را به زبان گفتار نزدیک کنند و مرزهای این دو را به نفع راحتی خود از بین ببرند که در زبان پیامکی به اوج خود می‌رسد.


صفحه 1 از 45612345...102030...قبلی »